22006198 021

تربیت جنسی کودکان و نوجوانان

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(30 رای)
تربیت جنسی کودکان و نوجوانان

دکتر روانشناس کودک با تخصص سکس تراپی در مورد تربیت جنسی کودکان و نوجوانان راهکارهایی را در این مقاله برای شما بیان می کند. در بحث تربیت جنسی کودکان و نوجوانان ما معمولاً به دو مقوله می پردازیم. تربیت جنسی را از کودکی آغاز کنید و باید ها و نباید ها و خط و خطوط رفتار جنسی را متناسب با فرهنگ آموزش دهید یا از متخصص کمک بگیرید. در بحث تربیت جنسی برخلاف اینکه اغلب افراد تصور می کنند، که این آموزش ها در دوران ازدواج صورت می گیرد اما تحقیقات نشان می دهند که آموزش جنسی با همان شروع بلوغ می بایست آغاز شود.

در دوران پیش از بلوغ ما به کودک یاد می دهیم که دیگر مسئول اعمال و کارهای خودش است. او بعد از تربیت جنسی حالا اطلاعات زیادی درباره بدن خود و بدن جنسی مخالف خود دارد و یاد گرفته است که چگونه از خود مراقبت کند تا مسئول بدن خود و اعمال خود باشد. با شروع بلوغ، موضوع از این مبحث فراتر گذاشته می شود؛ علاوه بر آموزش های بلوغ که می بایست به عنوان آموزش های مقدماتی تربیت جنسی صورت گیرد. او یاد می گیرد که چه تغییراتی در بدن خود و جنس مخالف پیش می آید و این تغییرات به چه منظور صورت می گیرد. علاوه بر این مباحث که مربوط به وضعیت جسمی و روانی کودکان و نوجوانان است و تایید بر سلامت جسم و روان آن ها دارد، بحث بسیار مهم دیگری است که در این دوران باز می شود و آینده بهتری را در او رقم می زند.

آموزش و تربیت جنسی کودک

درباره اعضای بدن کودکتان با او صحبت کنید

اعضای بدن را نام ببرید و خیلی زود در مورد آن ها صحبت کنید. از نام های مناسب برای اعضای بدن استفاده کنید. احساس راحتی در استفاده از کلمات و دانستن معنای آن ها می تواند به کودک کمک کند اگر اتفاق نامناسبی رخ داده است به وضوح صحبت کند.

به کودکان بیاموزید که بعضی از اعضای بدن خصوصی هستند

به فرزندان بگویید که بعضی اندام های او خصوصی هستند و دیدن آن ها برای همه نیست. به آن ها بگویید که افراد خارج از خانه باید آن ها را تنها با لباس ببینند. به کودکان توضیح دهید که تنها پدر و مادر یا دکتر می تواند در مواقع لزوم بدن آن ها را ببیند.

تربیت جنسی توسط روانشناس کودک

آموزش های تربیت جنسی در دوران کودکی به حدی مهم است که می تواند بیش از 30 درصد از آسیب های روابط جنسی، زناشویی و اتفاقات مهمی مثل طلاق را مهار کند. آموزش های اجتماعی دوران بلوغ می بایست توسط دکتر روانشناس و مراکز تخصصی روانشناسی صورت گیرد. زیرا این مراکز مطالعات ویژه ای را برای این دوره از سر گذرانده و به راهکارهای مفید تری دست پیدا کرده اند.

همچنین در دوران بلوغ حتماٌ پس از انتخاب دوست و گروه های دوستی توسط فرزند شما بهتر است با او درباره عشق صحبت کنید. اینکه عشق سه بعد دارد: صمیمیت، هیجان، تعهد و مسئولیت. علاوه بر اینکه مفصل با او درباره ابعاد عشق صحبت کنید و به او یاد دهید که این سن برای شروع ارتباط با غیر همجنس زود است. فرد نوجوان یاد می گیرد که دیگر مسئول نگهداری، مراقبت و کنترل رفتار خود در برابر جنس مقابل یا عشق خود نیز هست و برای این ارتباط باید صبور باشد. پس در این زمینه دکتر روانشناس کودک تربیت جنسی، سعی میکند با کار کردن بر روی هیجانات نوجوان، این مسئولیت و احساس تعهد را نیز در آن ها نهادینه کنند.

در گام بعدی که نوجوان پا به عرصه جوانی می گذارد، اگر آموزش های لازم را دیده باشد. دیگر جوان را با کمترین مخاطرات می توانید به جامعه بسپارید تا کمترین مشکل برای آن ها به وجود آید. معمولاً افراد از لحاظ امیال جنسی در دوره جوانی متعادل تر می شوند، بنایراین این دوره بهترین دوره برای ازدواج و برقراری نقش صمیمانه در زندگی است.

افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ