22004925 - 021

تربیت جنسی کودک تا پیش از دبستان - بخش اول

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(22 رای)
تربیت جنسی کودک تا پیش از دبستان - بخش اول

دکتر روانشناس کودک مرکز مشاوره (شریعتی) و دکتر روانشناسی بالینی در این مقاله به شما راهکارهای خوبی خواهند داد تا برای جلوگیری از رسیدن آسیب احتمالی به کودک خود آگاه و آموزشهای لازم را به کودک، با دانشی که دکتر روانشناس ما به شما می دهد به صورت علمی فرا بگیرید؛ یکی از نکات مهم امروزه در تربیت کودکان تا سنین پیش از دبستان تربیت جنسی کودکان و  آشنایی او با معقوله جنسی است که از مهم ترین بخش از تربیت کودک می باشد. 

بچه هایی که آموزش تربیت جنسی نمی بینند که در واقع در اینجا به توضیح آن میپردازیم به راحتی در معرض آسیب جنسی قرار میگیرند. آگاهی کودک در این حدی که بیان میشود او را به شناخت بهتر خود، محیط اطراف و دوری از آسیب جنسی و اجتماعی قرار میدهد.

نکات بسیار مهم در تربیت جنسی کودک

1. از دید دکتر روانشناس کودک مرکز مشاوره (شریعتی) مکث و دکتر روانشناسی بالینی نباید هیچگاه به او دروغ بگوییم که این علت ها سبب شناسی شده دارد. اگر بچه ها (در اینجا کودکان ۲ یا ۳ تا قبل از پیش دبستانی) سوالی در مورد این که بچه ها از کجا می آیند کردند به آنها دروغ نمیگوییم. مثلاً: فرشته ها شما را آوردند، یا شما را از جایی خریدیم، یا لک لک ها شما را از آسمان به ما دادند. راست گویی در حدی که در قسمت های بعدی میگویم بسیار مهم است، یا اینکه اگر کودک به پرسشهای خود ادامه داد و قادر به جمع کردن بحث نبودیم به مرکز مشاوره مراجعه و از دکتر روانشناس کمک میگیریم.

2. متناسب با سن و سال فرزندمان به آنها آگاهی میدهیم. نباید فرض اشتباه گرفته شود که دقیق و مفصل چگونگی وجود یک نوزاد را به کودک توضیح داد. ادراک او به غلط میافتد در واقع به فهم و سن کودک آگاهی میدهیم.

تربیت جنسی کودک 1

3. همیشه پاسخ را با یک پرسش شروع میکنیم. مثال: کودک از مادر میپرسد که بچه ها چگونه به وجود می آیند؟ مادر در نهایت آرامش و بدون تعجب سوال میکند: بگو ببینم چطوری این سوال به ذهنت آمد. خب در اینجا او مثلاً میگوید در مهدکودک دوستم گفت من میدانم بچه ها چطور به وجود می آیند. نکته مهم در سوالاتی که از فرزند پرسیده میشود این است که با محیط و دوستانِ معاشر کودک اطلاعات کافی به دست بیاورد. زیرا هستند کودکانی که به دلیل وجود آسیب و بودن در محیط ناسالم زودتر از سنشان به این چنین اطلاعاتی دست پیدا میکنند که مادر با به دست آوردن اطلاعات میتواند به مربی مهد در مورد کودک تذکر دهد. 

4. تا دوره راهنمایی همه توضیحات پدر و مادر در مورد سوالات جنسی کودکان و رابطه بین زن و مرد و چگونگی به وجود آمدن بچه، موکول میشود به تولید مثل و فزرند زایی. در واقع اشاره ایی به معاشقه، لذت جنسی و ... نمیکنیم. 

اولین دوره تربیت جنسی کودکان به پیش از دبستان برمیگردد. از یک و نیم سالگی جای خواب کودک از پدر و مادر باید جدا باشد. در واقع او نه در اتاق پدر و مادر و نه حتی در کنار مادر نباید بخوابد. بچه ها یا از بدو تولد یا از یک و نیم سالگی باید در اتاق خواب خودشان بخوابند، در صورتی که نتوانستید این فرایند را تکمیل کنید حتماً با مرکز مشاوره معتبر ارتباط بگیرید. زیرا او در خواب عمیق هم رابطه جنسی پدر و مادر و تغییر نفس آنها را درک میکند. 

نکته: اگر کودک آرام و قرار نگرفت، مادر میتواند چند شب در اتاق او بخوابد و قبل از بیدار شدنش اتاق را ترک کند یا میتواند لحظه ایی تا آرامش کودک او را در آغوش بگیرد و سپس در تخت خواب بگذارید. 

اگر کودک خواب بد دید و یا ترسید میتواند در آغوش مادر بماند تا خوابش ببرد و بعد به تخت خواب برود و مادر باید به او بگوید: تو دیگر بزرگ شدی و باید در اتاق خودت بخوابی، گاهی وقتها این موضوع طولانی و ادامه دار هست که می توان از دکتر روانشناس کودک کمک گرفت. 

در بهترین حالت فضای اتاق خواب را برای فرزندتان دلچسب کنید. چراغ خواب رنگی با نور کم، تخت خواب مناسب و عروسک های دوست داشتنی اش را هم در اتاق بگذارید. در برخی مواقع در زیر بالشت او میتوانید هدیه ایی کوچک بگذارید که از رفتن به تخت خواب تشویق شود.

افزودن نظر:
CAPTCHA2
ورود / عضویت
صفحه اصلی ذهن و دارو سنجش هوش و استعدادیابی کارگاه ها همکاری با مکث طرف های قرارداد تماس با مکث