22006198 021

تست MMPI (پرسشنامه مینه سوتا) چیست؟

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(1 رای)
تست MMPI (پرسشنامه مینه سوتا) چیست؟

تست MMPI یا پرسشنامه شخصیت چند بعدی مینه سوتا، پرکاربردترین تست آسیب شناسی روانی و شخصیت شناسی بزرگسالان در سطح جهان است. متخصصان و روانشناسان مختلف سلامت روان، از این تست برای تشخیص افتراقی، ایجاد برنامه درمانی یا انتخاب فرد مناسب برای استخدام در موقعیت های شغلی خاص استفاده می کنند. علاوه بر این، روانشناسان قانونی، MMPI را برای افرادی که در چارچوب مراحل قانونی، درگیر یا مشکوک به ارتکاب جرم هستند، اعمال می کنند.

این تست دارای ویژگی هایی است که می تواند ابعاد مختلفی از شخصیت فرد مورد تست را با استفاده از معیارهای عینی و علمی آشکار کند. این یک تست مداد کاغذی است که می تواند به صورت تکی و یا به صورت گروهی اعمال شود و عموماً برای افراد بالای 16 سال با حداقل تحصیلات متوسطه اعمال می شود. محدودیت زمانی برای پاسخدهی به سوالات وجود ندارد و میتوان آن را در 1.5-2 ساعت تکمیل کرد. این پرسشنامه دارای 566 تست است که با هدف سنجش سلامت، بررسی علائم روان تنی، اختلالات حرکتی، نگرش های جنسی، مذهبی، سیاسی و اجتماعی، مشکلات آموزشی، خانوادگی و زناشویی و گرایش های مختلف روان رنجوری و روان پریشی انجام می شود. پاسخ سوالات به صورت «درست» یا «غلط» داده می شود.

پیشنهاد می کنیم انجام دهید: تست شخصیت MMPI

همه چیز در مورد تست MMPI

تست MMPI روشی است که برای تشخیص حالات روانی و شخصیت افراد مورد استفاده قرار می گیرد. به طور کلی آزمون سنجش شخصیت همه کاره مینه سوتا، داشتن مشکلات خانوادگی، داشتن مشکل عصبانیت، مدام نگران و مضطرب بودن، مشکلات ارتباطی بین افراد، کمبود اعتماد به نفس را به چالش میکشد.

هدف از این آزمایش اطمینان از این موضوع است که در صورت وجود بیماری، از قبل تشخیص داده می شود. تست MMPI روشی است که معمولاً برای تشخیص موارد زیر استفاده می شود:

 1. زن-مرد (گرایش جنسی)
 2. انحراف روان پریشی
 3. هیستری (اختلال احساسی و حرکتی)
 4. افسردگی
 5. روان گسیختگی
 6. اجتماعی نبودن (کمرویی و خجالت)
 7. هیپومانیا (انفجار ناگهانی احساسات)
 8. سایکو استنی (اختلال وسواس فکری)
 9. پارانویا (شک منفی و بیش از حد)
 10. هیپوکندریازیس

البته تست MMPIیک روش آزمایشی صرفاً برای تعیین اینکه آیا افراد دارای وضعیت بیماری و مشکلات روانی هستند یا خیر. بلکه با تست شخصیت همه کاره، مشخص می شود که شخص به طور کلی چه نوع فردی است. بنابراین امکان انجام این آزمون در مشاغل خاص و قبل از ازدواج نیز وجود دارد. نمونه هایی از این موارد عبارتند از:

 1. انتخاب کارمندان ارشد دولتی
 2. استخدام آتش نشان
 3. انتخاب پرسنل نیروگاه هسته ای
 4. جذب نیروی انتظامی
 5. خلبان و پرسنل هواپیمایی
 6. حفاظت فیزیکی یا حراست ارگان های مهم دولتی
 7. انتخاب وکلا، قضات و دادستان ها
 8. ارزیابی و انتخاب داوطلبان قضایی
 9. بررسی توافق بین زوجین قبل از ازدواج

تست MMPI

انواع تست MMPI چیست؟

سه نوع تست MMPI وجود دارد:

 1. MMPI-2-RF
 2. MMPI-2
 3. MMPI-A

البته گزینه سوم، پرسشنامه ای برای نوجوانان است. دو آزمون اول و دوم نیز در درجه اول برای بزرگسالان (18 سال به بالا) استفاده می شوند.

اگرچه مورد دوم نسخه ای قدیمی از این آزمون است، اما همچنان شناخته شده ترین و پرکاربردترین نسخه می باشد. چرا که دارای یک پایه تحقیقی گسترده تری است و اکثر روانشناسان با آن آشنا بوده و بر سوالات آن مسلط هستند. با این وجود، برخی از روانپزشکان استفاده از ورژن جدیدتر را ترجیح می دهند.

تاریخچه تست MMPI

تست MMPI برای اولین بار در سال 1937 توسط روانشناس استارک آر. هاتاوی در دانشگاه مینه سوتا و جی چارنلی مک لینلی، متخصص اعصاب و روان ساخته شد. این تست با هدف تشخیص و جلوگیری از مشکلات سلامت روان بوده و یک آزمون همه کاره شخصیتی است که از آن زمان به بعد مورد استفاده قرار گرفته است. تست MMPI، که در دانشگاه مینه سوتا در ایالات متحده شروع به کار کرد و در مجموع شامل 566 سوال است، هنوز در کشورهای مختلف جهان به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد.

پس از مدت زمان مشخصی از کشف آزمون و توانایی آن در تشخیص ابعاد شخصیتی افراد، تمام سوالات آزمون به زبان فارسی ترجمه و با کشور ایران سازگار شد. تست شخصیت MMPI در ایران پس از بررسی اینکه آیا بعد از ترجمه نیز در تشخیص ابعاد شخصیتی و مشکلات روحی و روانی افراد، معتبر و موفق است یا خیر، به طور فعال مورد استفاده قرار گرفته است.

پرسشنامه شخصیت چند بعدی مینه سوتا (MMPI) یک آزمون شخصیت روانشناختی است که اطلاعات عینی در مورد افراد ارائه می دهد. تست MMPI، که تقریباً پر استفاده ترین روش در سنجش سلامت روان است، می تواند تشخیصی حرفه ای را در تعیین ساختار شخصیت و وضعیت روانی اشخاص ارائه دهد. آزمون MMPI برخلاف آزمایشات غیر علمی که اغلب در اینترنت یافت می شوند، موجودیت فرد را با معیارهای بسیار عینی و علمی نشان می دهد.

آزمون MMPI

آزمون پرسشنامه شخصیت همه کاره مینه سوتا دارای 566 سوال است. این سوالات با توجه به پاسخ داده شده به صورت صحیح یا غلط کدگذاری می شوند. این امکان وجود دارد که سوالات را خالی بگذارید، در مجموع حداکثر 10 سوال. این آزمون تقریباً در عرض 1.30 تا 2 ساعت به پایان می رسد. برای اینکه نتیجه تست شخصیت شناسی به دقیق ترین شکل ممکن ظاهر شود، باید پاسخ های داده شده در قسمت ارزیابی mmpi به صورت بسیار حرفه ای و توسط روانپزشک یا روانشناس حاذق و کاربلد مورد بررسی قرار گیرد. آزمون mmpi در مجموع دارای 14 خرده آزمون است. چهار مورد از این آزمون ها، آزمون های اعتبارسنجی هستند. در 10 خرده آزمون دیگر، وضعیت آسیب شناسی فرد مورد بررسی قرار می گیرد.

آزمون شخصیت MMPI معمولاً در کلینیک های روانپزشکی برای تشخیص موارد زیر استفاده می شود: افسردگی، هیپوکندریازیس، هیستری، انحراف روان پریشی، ترجیحات و تمایلات جنسی، پارانویا (شکاکیت)، روان پریشی، اسکیزوفرنی، هیپومانیا (مانند اختلال خلقی، طغیان خشم)، درون گرایی اجتماعی (کمرویی).

البته باز هم تاکید می کنیم که این تست علاوه بر تعیین اینکه آیا شخص مدنظر دارای مشکلات روانی است یا خیر، میتواند تعیین کند که شخص به طور کلی چه نوع فردی است و می تواند ویژگی های طبیعی شخصیت فرد را به طور کامل آشکار سازد. جهت دریافت انواع خدمات مشاوره روانشناسی و تست های شخصیت شناسی می توانید به مرکز مشاوره اینجا مکث به آدرس اینترنتی www.injamax.com مراجعه نمایید.

افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ