22006198 021

تله افزایش تعهد یا آسیب های پدیده EOC برای انسان

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(8 رای)
تله افزایش تعهد یا آسیب های پدیده EOC برای انسان

در جریان انتخابات مقدماتی در بهار، یکی از دوستانم در اطراف محله قدم میزد و از مردم میخواست که برای حمایت از نامزد مورد علاقه اش، تابلویی روی چمن حیاط خود بگذارند. تا پایان هفته، بیشتر محله پر از تابلوهای انتخاباتی در حیاط بود. او 7 یا 8 ماه قبل از انتخابات سراسری این کار را انجام داد. به نظر شما چرا اینکار را کرد؟ البته که تابلوها تبلیغات خوبی بودند. اگر نام یک نامزد در همه جا باشد، میتواند حس محبوبیت آن نامزد را در بین مردم افزایش دهد. این یک روش استاندارد در تبلیغات است که دسترسی و آگاهی مردم را نسبت به یک نامزد انتخاباتی (یا برند محصولات) افزایش میدهد. اما نصب تابلو میتواند روی فردی که تابلو را در حیاط منزل اش نصب میکند نیز تاثیر بگذارد. ممکن است تعهد او را نسبت به یک نامزد خاص بیشتر کند. به این فرآیند، تشدید تعهد میگویند.

مطالعات روانشناختی کلاسیک نشان داده اند که اگر از افراد بخواهید کار ساده ای که بعید است از اجرای آن امتناع ورزند را انجام دهند، میتوانید شانس تان را برای موافقت با یک کار مرتبط که بعداً به سرمایه گذاری، زمان یا پول بیشتری نیاز دارد، افزایش دهید. به عنوان مثال در صورت درخواست از صاحب فروشگاه برای گذاشتن علامتی در ویترین برای تبلیغ یک خیریه، احتمال زیادی وجود دارد که بعداً با اهدای کمک مالی به این خیریه موافقت کند. کسانی که تابلوی انتخاباتی را در حیاط منزل گذاشتند، در مسیر افزایش تعهد قرار میگیرند.

با قرار دادن تابلو، فرد تعهد عمومی خود را به نامزد نشان میدهد. انتخابات فرآیند طولانی است و مردم ممکن است در طول زمان نظر خود را در مورد نامزدها تغییر دهند. اما شروع این تعهد با علامت تابلو در حیاط منزل است. این افراد کمتر احتمال دارد بعداً نظر خود را در مورد این نامزد تغییر دهند. حتی ممکن است این فرد بعداً به آن نامزد کمک مالی کند. تشویق افراد به برداشتن قدم های کوچک به سمت یک هدف، میتواند بعداً آنها را وادار به برداشتن قدمهای بزرگتر کند.

تله افزایش تعهد

چرا گاهی در تغییر مسیر مشکل داریم؟

کل دنیا در بحبوحه یک بیماری همه گیر جهانی باقی مانده است و در بسیاری از مناطق ایالات متحده، سویه جدید COVID-19 با سرعت هشدار دهنده ای در حال رشد هستند. بحثهای شدیدی در مورد پوشش ماسک و برنامه هایی برای باز کردن مدارس در پاییز وجود دارد. محققان و متخصصان مراقبتهای بهداشتی استدلال میکنند که پاسخ جمعی ما در مواجهه با این چالش ناکافی بوده است. بطور خلاصه، شواهد زیادی وجود دارد که نشان میدهد بسیاری از کارهایی که انجام داده اند، کارساز نبوده است. با وجود شواهدی که خلاف آنرا نشان میدهد، برخی از رهبران همچنان متعهد به ادامه مسیر هستند و استدلال میکنند که اقدامات آنها مؤثر است و وضعیت تحت کنترل است.

اگرچه ممکن است چنین رفتاری غیرمنطقی به نظر برسد، اما غیر معمول نیست. در واقع، با سوگیری در تصمیم گیری، تشدید تعهد همخوانی دارد. متأسفانه، حتی زمانی که متوجه میشوید ممکن است مسیر اشتباهی را طی کنید، تغییر مسیر گاهی اوقات میتواند سخت تر از آن چیزی که تصور میکنید، باشد. روانشناسان دلایل متعددی را برای تشدید تعهد شناسایی کرده اند، اما برخی از عوامل روان شناختی و اجتماعی مشترک وجود دارند که تمایل به افزایش وقوع این پدیده را نشان میدهد. دو عامل روانشناختی که میتوانند تشدید تعهد را به جنبش درآورند، احساس مسئولیت و سرمایه گذاری منابع است.

پیشنهاد میکنیم انجام دهید: تست آنلاین نظر دیگران در مورد شما

به عبارتی، علیرغم اطلاعاتی که به ما میگوید فرد از مسیر اهداف خارج شده، افراد تمایل دارند، همچنان به ادامه مسیر خود پایبند باشند. مخصوصا زمانی که احساس میکنند شخصاً مسئول تصمیم گیری هستند (یعنی این انتخاب خودشان بوده است) و سرمایه گذاری زیادی روی آن انجام داده اند (به عنوان مثال، فردی که در انتخاب رشته تحصیلی دچار اشتباه شده و به رشته دیگری علاقمند هست ولی از نظر زمان، انرژی و پول قادر به رها کردن آن نیست. اینهمه درس خواندم و رها کنم؟ کاش وقت بیشتری نمی گذاشتم!).

یکی دیگر از عوامل روانشناختی در این پدیده، تمایل افراد به پایبندی به موقعیتی است که در آن قرار دارند. مانند رهبری که قادر به اعتراف اشتباه خود نیست و تمایلی به تغییر موضع خود ندارد تا تصور مردم جامعه نسبت به اوتضعیف نشود. به همین دلیل، رهبران منتخب اغلب تمایلی ندارند که به عنوان فردی که تصمیم نگرفته یا موضع خود را تغییر میدهد، تلقی شوند. آنها میخواهند در اعتقادات خود ثابت قدم دیده شوند که ممکن است، باعث شود شخص مسیر اشتباه را ادامه دهد.

خوش بینی بیش از حد یکی دیگر از عوامل روانشناختی است. گاهی اوقات افراد، باور بی اساس دارند که مشکلات به سادگی از بین می روند و وضعیت فعلی به نحوی با زمان، پول یا تلاش اضافی بهتر میشود. در عین حال، تصمیم گیری درست به این معنی است که فرد بهتر است بتواند و مایل باشد خود را با شرایط متغیر و اطلاعات جدید وفق دهد.

آسیب های پدیده EOC

چگونه قماربازی با EOC یا تعهد عجین است؟

چنانکه پیش تر مطالعه کردید، انتخاب اشتباه اینست که در خطای خود باقی بمانید و پافشاری کنید، در واقع گرفتار EOC شده اید. موارد زیادی وجود دارد که در آن افراد ممکن است در یک دوره عمل پرهزینه محبوس شوند. از آنجایی که اغلب افرادی که دچار شکست شده اند ممکن است زیان های خود را از طریق تعهد بیشتر منابع، جبران کنند، در نتیجه، چرخه ای از تعهد فزاینده یا EOC میتواند ایجاد شود.

از آنجاییکه در قماربازی، شواهد گذشته در ذهن قمارباز پر رنگ هست همچنان به مسیر خود ادامه میدهد و پول های زیادی را از دست میدهد. در واقع، وقتی دچار باخت میشود و شرایط بد پیش میرود، قمارباز بیشتر انرژی می گذارد! زیرا اگر ببازد احساس حسرت و پشیمانی و غم زیادی میکند. اگر ادامه ندهم، راههای رفته را از دست میدهم. و تمام زحماتم از بین میرود. به همین دلیل این شخص راه اشتباه را کماکان ادامه میدهد.

علم میگوید وقتی در گودال هستی از کندن بیشتر خودداری کن. انسان باید برای آینده خردمند باشد نه گذشته. درست ست تا الان پول زیادی ازدست دادم ولی ادامه مسیر به ضررم هست (صرفا گذشته را محاسبه نمیکند، بلکه آینده را نیز می بیند.) اگر فرد نه به نیت اهداف، بلکه به این هدف که در گذشته پول زیادی خرج کردم پیش برود دل کندن از آن شرایط سخت میشود. وقتی برای کاری زحمت می کشید، ارزش آن کار در ذهن شما خیلی بالا میرود. نگاه به گذشته خوب است به شرطی که نگاه صحیح و درست داشته باشید. با توجه به مشکلاتی که EOC میتواند ایجاد کند، بررسی راهکارهایی برای کاهش این سوگیری مفید است:

  • اولاً، افراد راه هایی برای مشارکت دادن دیگران در تصمیم گیری شان بیابند، به گونه ای که هیچ فردی تمام مسئولیت را به تنهایی بر عهده نگیرد. زیرا، زمانی که تصمیم ها بصورت جمعی گرفته میشوند،انتشار مسئولیت میتواند به خنثی کردن تمایل هر فرد برای دنبال نکردن مسیر ناموفق کمک کند.
  • دوم، با توجه به مشکلات احتمالی، ممکن است برای تصمیم گیرندگان مفید باشد که از قبل به برخی معیارهای توافق شده که تعیین میکند گاهی نیاز به تغییر در برنامه ها است، متعهد شوند.

افراد بهتر است به شنیدن حقیقت، حتی زمانی که ناخوشایند است، آغوش باز نشان دهند، و مایل به اعتراف به اشتباه و تغییر مسیر بدون توجه به سرمایه گذاری های قبلی خود داشته باشند. در نهایت، پیشنهاد میکنیم به EOC های زندگی خود نگاهی بیندازید. آیا جایی هست که لازم باشد عقب نشینی کنید؟ از ترس اینکه مبادا آبرویم برود، نگران حرف مردم بودن به مسیر اشتباه ادامه ندهید. زمانی که مایل به تغییر جهت هستید، بیشتر پذیرنده و با خود مهربان باشید. در واقع، بین تزلزل یا تغییر موقعیت بر اساس هوس و تحول یا تغییر جهت بر اساس اطلاعات جدید تفاوت وجود دارد. بطور خلاصه، زمانی که تلاش واقعی برای جلوگیری از تشدید تله تعهد انجام میدهید، خودتان را تحسین کنید.

منبع: journals.aom.org

افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ