ورود / عضویت
021-22004925
تعیین وقت مشاوره
مرکز مشاوره مکث
تعیین وقت مشاوره
عنوان مطلب: تک فرزندی از دیدگاه روانشناسی

تک فرزندی از دیدگاه روانشناسی

تک فرزندی و یکی از علل مهم گرایش خانواده ها به آن شرایط سخت اقتصادی است در واقع خانواده هایی که تصمیم به داشتن فرزند دارد، به این نتیجه میرسند که با وجود یک فرزند میتوانند هر خواسته ایی از کودک را به راحتی برای او برآورده کنند.

امکانات

مثلاً برخی از والدین معتقدند که اگر یک فرزند داشته باشیم میتوانیم یک کامپیوتر خانگی برای او تهیه کنیم اما اگر دو فرزند داشته باشیم نمیتوانیم دو کامپیوتر برایشان تهیه کنیم.

از این رو اعتقاد بسیاری از خانواده هایی که دارای یک فرزند هستند بر این اساس بنا میشود و یا بسیاری از خانواده های تک فرزند معتقد هستند که با داشتن یک فرزند میتوانند از لحاظ روحی و عاطفی منبع عظیم تری را برای فرزندشان فراهم کنند و در کل، عشق و محبت بیشتری را برایشان به همراه بیاورند. 

کودکان در سنین ۳ تا ۵ سالگی

اما مهم ماجرا در این است که فرزندان خانواده های تک فرزند همیشه در معرض آسیب بیشتری قرار دارند. کودکان در سنین ۳ تا ۵ سالگی و بعد از آن نیاز مبرمی به بودن در کنار همسالان خود دارند تا روابط مساوی و برابر را تجربه کنند. از این رو کودکانی که تک فرزند هستند بیشتر وقت خود و یا همه وقت خود را در کنار والدین خود میگذرانند و به دلیل توجه و میل علاقه شدید پدر و مادر به آنها، به صورت ناخودآگاه وارد روابط نابرابر میشوند.

اختلالات شخصیت در آینده

کودکان هر آنچه میخواهند برآورده میشود، بنابراین در سنین بالاتر به دلیل نیاموختن روابط مساوی، در جامعه نیز همان تصور را در قبال دیگران و معاشران خود خواهند داشت. بنابراین تصور، یا کودکانی سختگیر و زورگو میشوند و یا کودکانی گوشه گیر که میلی به معاشرت با دیگران را ندارند.

اینچنین است که نقش و هدف و اخلاقیات کودکان تک فرزند بر اساس روابطشان در مواردی تعیین میشود. 

نکته مهم 

خانواده هایی که دارای دو فرزند با فاصله تقریبی ۲ سال هستند، از لحاظ اقتصادی نیز هزینه کمتری را متحمل میشوند. زیرا کودکان با یکدیگر رشد میکنند، با یکدیگر سرگرم میشوند، از یکدیگر حمایت میکنند و فعالیت ها و بازی هایشان در بسیاری از موارد به یکدیگر محدود میشود و نیازی به برآورده کردن خواسته های عجیب و پر هزینه ندارند تا کودک از کسالت خارج شود.

تک فرزندی

بنابراین خانواده ایی که از تک فرزندی خارج میشود همیشه این تصور را دارد که متحمل هزینه و شرایط سخت تری خواهد شد که اصلاً به این منوال نخواهد بود، زیرا کودکان میتوانند در بیشتر شرایط در کنار یکدیگر سرگرم باشند و این سرگرمی و در کنار یکدیگر بودن باعث میشود از لحاظ روانی و اجتماعی هم بسیار متفاوت از تک فرزند ها باشند.

آدلر

اما در ترتیب تولد (آدلر) به این نکته نیز اشاره شده که تک فرزند ها میتوانند روحیه خلاق و مستقلی نیز داشته باشند، از لحاظ معاشرت های اجتماعی توانایی بالایی دارند و میتوانند به راحتی خودشان را با بزرگترها وفق دهند، زیرا در اکثر مواقع با بزرگ تر ها در حال معاشرت و گذراندن وقت هستند.

از این رو تک فرزند های البته در جوامع صنعتی و پیشرفته به دلیل شرایط اجتماعی مطابق با چنین خانواده هایی شرایط مناسب تری برای کودکان خانواده های تک فرزند دارد. 

در کلیت ماجرا این خانواده ها هستند که با تصمیم گیری صحیح راجع به تک فرزند داشتن و یا بیش از آن تصمیم میگیرند و در قبل هر تصمیمی از خودشان مسئول میباشند.

نویسنده: مینا حسن زاده

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(3 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: تک فرزندی از دیدگاه روانشناسی

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی
×

تعیین وقت مشاوره حضوری

CAPTCHA