22006198 021

جدید ترین داروی ضد افسردگی اسکتامین

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(4 رای)
جدید ترین داروی ضد افسردگی اسکتامین

افسردگی یکی از اختلالات رایج روانشناسی است که متاسفانه بسیاری از مردم بویژه قشر جوان درگیر آن شده اند. این بیماری با روشهای روان درمانی و یا دارو درمانی قابل درمان است. اما عمدتا اثربخشی داروهای موجود برای درمان افسردگی بسیار پایین بوده و این موضوع باعث طولانی شدن مدت زمان درمان گردیده است. پس از ۳۰ سال انتظار سرانجام داروی ضدافسردگی جدیدی معرفی شده که سرعت اثربخشی آن در مقایسه با داروهای متداول جهت درمان افسردگی قابل توجه است. این دارو که با نام اسکتامین (esketamine) شناخته میشود، میتواند تاثیر بسیار خوبی بر روی درمان افسردگی داشته باشد.

اسکتامین (esketamine) چیست؟

اسکتامین یک داروی ضد افسردگی است که میتواند برای افراد بالای 18 سال تجویز شود. این دارو یک داروی خوراکی ساده نیست و بصورت استنشاقی قابل استفاده میباشد. این دارو نسخه جدیدی از کتامین است که میتواند برای درمان فوری افسردگی مورد استفاده قرار گیرد. در حال حاضر داروی اسکتامین که با نام تجاری اسپراواتو (Spravato) شناخته میشود، در گروه داروهایی قرار میگیرد که به تایید سازمان غذا و داروی ایالت متحده آمریکا رسیده است. بنابراین میتوان از نظر ایمنی این دارو خیال خود را راحت کرد و اقدام به مصرف آن نمود. البته باید توجه داشت که این داروی ضد افسردگی، فقط باید مطابق با نظر پزشک مورد استفاده قرار گیرد.

پیشنهاد میکنیم انجام دهید: تست آنلاین سلامت روان

کاربرد داروی ضد افسردگی استنشاقی اسپراواتو

حدود 10 الی 30 درصد از آمارهای افسردگی مربوط به افرادی اند که دارای افسردگی مقاوم به درمان هستند. در صورتی که بیماری افسردگی با دو نمونه داروی ضد افسردگی درمان نشود، در گروه افسردگی مقاوم به درمان شناخته میشود. راهکارهای درمانی مختلفی برای درمان این نوع افسردگی و کاهش علائم ناشی از افکار خودکشی وجود دارند اما هیچ کدام به اندازه داروی اسکتامین در درمان افسردگی مؤثر نیستند. این دارو میتواند برای افرادی که دارای افکار خودکشی هستند و افسردگی مقاوم به درمان دارند، مورد استفاده قرار گیرد. البته باید توجه داشت که فقط افرادی قادر به مصرف این داروی ضد افسردگی هستند که قبلا یک داروی افسردگی نیز مصرف کرده باشند. بنابراین داروی اسپراواتو یک داروی استنشاقی است که فقط در افراد خاص و با شرایط ویژه ای قابل مصرف است و در واقع یک نوع مکمل درمان کننده افسردگی شناخته میشود.

داروی ضد افسردگی اسکتامین

نحوه مصرف اسکتامین چگونه است؟

همانطور که اشاره کردیم، داروی اسکتامین برای درمان فوری افسردگی مورد استفاده قرار میگیرد. این دارو استنشاقی بوده و باید تحت نظر پزشک مورد استفاده قرار گیرد. میزان مصرف این دارو نیز باید توسط پزشک تعیین شود. معمولا افراد تحت نظر پزشک و در بیمارستان اقدام به استفاده از داروی اسکتامین میکنند تا بتوانند پس از مصرف به مدت 2 ساعت تحت مراقبت باشند. چرا که به هر حال این دارو هم مانند هر داروی افسردگی دیگر احتمالا دارای یک سری عوارض جانبی نیز هست. از جمله عوارض جانبی ناشی از مصرف این دارو میتوان به موارد زیر اشاره کرد که البته قابل کنترل و غیر نگران کننده هستند.

  • احساس سستی و خستگی بسیار زیاد
  • از دست دادن حس لامسه
  • احساس آرامش بخش
  • تهوع و استفراغ
  • احساس اضطراب و استرس
افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ