22006198 021

درمان افسردگی در مردان

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(7 رای)
درمان افسردگی در مردان

درمقاله درمان افسردگی در مردان به شما ساخت جعبه ابزار ضد افسردگی را به صورت کامل آموزش می دهیم تا بتوانید به خود یا همسرتان کمک کنید، پس مقاله را تا انتها بخوانید. برای مدیریت یا درمان افسردگی در مردان ساخت یک جعبه ابزار سلامتی بسیار مهم است. ابتدا با لیستی از کارهایی که می توانید برای تقویت سریع خلق و خو انجام دهید، آماده شوید. هرچه ابزار بیشتری برای مقابله با افسردگی داشته باشید، بهتر می توان درمان افسردگی در مردان یا پسران را پیش ببرید. هر روز چند مورد از این ایده ها زیر را امتحان کنید و پیاده سازی کنید، حتی اگر احساس خوبی ندارید.

 1. مدتی را در طبیعت بگذرانید.
 2. آنچه را که در مورد خودتان دوست دارید لیست کنید.
 3. کتاب خوبی را شروع به خواندن کنید.
 4. یک فیلم یا برنامه تلویزیونی خنده دار تماشا کنید.
 5. یک حمام طولانی و گرم بگیرید و در آخر با آب سرد از حمام خارج شوید.
 6. به چند کار کوچک که می توانید انجام دهید دقت کنید.
 7. بازی با کودکان را در برنامه داشته باشید.
 8. با دوستان یا خانواده رو در رو صحبت کنید.
 9. به موسیقی گوش دهید.
 10. کاری را به صورت خود جوش انجام دهید.
 11. برای برقرار ارتباط با دیگران تلاش کنید.
 12. در مورد احساسات خود با یک روانشناس صحبت کنید.
 13. با کمک داوطلبانه به شخص دیگری کمک کنید.
 14. ناهار یا قهوه را با یک دوست میل کنید.
 15. از یک دوست عزیز بخواهید که مرتباً با شما سر بزند.
 16. دوستان را با فیلم ها، کنسرت یا یک جمع کوچک همراهی کنید.
 17. با یک دوست قدیمی تماس بگیرید یا به آن ها مسیج بزنید.
 18. با یک دوست خوب به پیاده روی بروید.
 19. تاریخ شام هفتگی را برنامه ریزی کنید.
 20. با شرکت در کلاس یا پیوستن به باشگاه با افراد جدیدی ملاقات کنید.

افسردگی در مردان

چرا افسردگی در مردان معمولا تشخیص داده نمی شود؟

دلایل متعددی وجود دارد که چرا علائم افسردگی بالینی در مردان به طور معمول شناخته نمی شود. برای مثال، مردان تمایل دارند که مشکلات را انکار کنند، زیرا قرار است که قوی باشند. فرهنگ و عرف جامعه معمولا اینگونه است که احساسات تا حد زیادی ویژگی زنانه است. در نتیجه، مردانی که افسرده هستند بیشتر در مورد علائم فیزیکی افسردگی خود، مانند حساس خستگی، صحبت می کنند تا علائم مربوطه به احساسات.

درمان افسردگی در مردان و خطر خودکشی

همه افراد گاهی اوقات احساس غم، تحریک پذیری، پوچی، انزوای اجتماعی، خستگی یا افکار خودکشی می کنند. بسیاری از افراد هنگام استرس، دچار مشکلات خواب می شوند. اینها واکنشهای عادی نسبت به استرس زایی زندگی است که به طور معمول طی چند روز می گذرد. دقت داشته باشید که اختلال افسردگی عمده متفاوت است و درمان افسردگی در مردان هم در این وضعیت نیاز به دارو دارد. گرچه بی خوابی و خستگی غالباً شکایاتی را نشان می دهند، اما افراد مبتلا به افسردگی روحیه افسردگی و یا از دست دادن علاقه به فعالیت های روزمره را به مدت هفتگی به طور همزمان تجربه می کنند. شیوع 12 ماهه اختلال افسردگی عمده تقریباً 7٪ است. اگرچه زنان در اوایل بزرگسالی میزان ابتلا به افسردگی (1.5-3 برابر بالاتر) را تجربه می کنند، اما مردان نیز افسردگی را تجربه می کنند.

احساس افسردگی می کنید؟

امتحان افسردگی 2 دقیقه ای ما را انجام دهید تا ببینید آیا ممکن است از تشخیص و معالجه بیشتر بهره مند شوید.

امتحان افسردگی را بگیرید.

علائم اختلال افسردگی اساسی

ویژگی اساسی اختلال افسردگی اساسی یک دوره و دو هفته است که در طی آن تقریباً هر روز روحیه افسردگی وجود دارد یا تقریباً در تمام فعالیت ها از دست دادن علاقه یا لذت به وجود می آید.

سایر علائم بالقوه عبارتند از:

 • کاهش وزن قابل توجه هنگام عدم رژیم یا افزایش وزن و تغییر در اشتها
 • بی خوابی یا هایپسمی تقریباً هر روز
 • تحریک روانی یا عقب ماندگی (اصطلاح بالینی برای شرایطی که توصیف کننده اقداماتی است که هیچ هدفی ندارد، مانند ضربه زدن به انگشتان پا یا انگشتان دست، پیاده روی در یک اتاق و غیره) تقریباً هر روز این کار را می کند.
 • خستگی یا از بین رفتن انرژی تقریباً هر روز
 • احساس بی ارزشی یا گناه بیش از حد
 • اختلال در تفکر یا تمرکز و یا بی تفاوتی
 • افکار مکرر در مورد مرگ، عقاید خودکشی مکرر بدون برنامه یا اقدام به خودکشی یا برنامه خودکشی

علائم اختلال افسردگی عمده باعث پریشانی یا اختلال قابل توجهی در زمینه های اجتماعی، شغلی و یا سایر زمینه های عملکرد می شود.

خطر خودکشی

در طی یک اپیزود افسردگی مهم، ممکن است رفتارهای خودکشی در همه زمانها وجود داشته باشد. پایدارترین عامل خطر گذشته در تلاش یا تهدید است، اما مهم است که به یاد داشته باشید که بیشتر خودکشی ها قبل از خودکشی های ناموفق انجام نمی شوند. اگرچه زنان مبتلا به افسردگی به احتمال زیاد اقدام به خودکشی می کنند، اما مردان احتمالاً با خودکشی می میرند.

افسردگی و اختلال در عملکرد نعوظ در مردان

برای برخی از مردان، افسردگی می تواند وضعیت اختلال نعوظ (ED) را همراه داشته باشد. معمول است که مردان مبتلا به اختلال در عملکرد نعوظ احساس عصبانیت، ناامیدی، غمگینی، عدم اطمینان از خود یا حتی احساس «مردانگی کمتر» کنند. چنین احساساتی ممکن است منجر به عدم اعتماد به نفس و در موارد شدید به افسردگی منجر شود.

افسردگی و اختلال در عملکرد نعوظ در مردان

تشخیص افسردگی در مردان مبتلا به اختلال در عملکرد نعوظ

تشخیص افسردگی با معاینه بدنی و مصاحبه توسط یک متخصص بهداشت انجام می شود. در مورد بسیاری از موضوعات از جمله سابقه خانوادگی و وابستگی شیمیایی از بیمار سؤال خواهد شد. هیچ آزمایش واحدی وجود ندارد که بتواند افسردگی را تشخیص دهد. با این حال، الگوهای خاصی وجود دارد که متخصصان مراقبت های بهداشتی به منظور ایجاد یک تشخیص مناسب آن را مد نظر قرار می دهند. این الگوهای ممکن است شامل غم و اندوه کلی، تحریک پذیری و انصراف از فعالیت های روزمره باشد.

درمان افسردگی در مردان مبتلا به ED

درمان افسردگی ممکن است شامل داروهای ضد افسردگی، روان درمانی (گفتاردرمانی) یا ترکیبی از هر دو باشد.

داروهای ضد افسردگی: بسیاری از داروهای مختلف برای درمان افسردگی استفاده می شوند. توجه داشته باشید که برخی از داروهای ضد افسردگی می توانند ED را بدتر کنند. ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی می توانند داروهای ضد افسردگی مناسب برای مردان مبتلا به ED باشند.

گفتگوی درمانی: در طول درمان، فرد مبتلا به افسردگی با یک متخصص بهداشت روان و در واقع فردی که دارای مجوز رسمی است صحبت می کند. این ارائه دهنده خدمات مشاوره ای به شخص کمک می کند تا از طریق موضوعات مربوط به افسردگی، به شناسایی مشکل و رفع آن اقدام کند. انواع گفتار درمانی شامل زوج درمانی، فرد درمانی و گروه درمانی در مردان مبتلا به افسردگی قابل استفاده است.

علائم افسردگی در مردان

افراد مختلف علائم مختلف افسردگی را تجربه می کنند و علائم برای آقایان می تواند با علائم مربوط به زنان متفاوت باشد. مردان به احتمال زیاد احساس خستگی و تحریک پذیری می کنند، علاقه به کار، خانواده و یا سرگرمی را از دست می دهند و در خوابیدن مشکل پیدا می کنند.

مردان در افسردگی احتمالاً برخی از علائم زیر را نشان می دهند:

 • احساس ناراحتی
 • احساس تحریک پذیری، عصبانیت، ناامید یا اضطراب
 • از دست دادن علاقه به کار، خانواده، یا سرگرمی ها یا علاقه های دیگری (از جمله رابطه جنسی)
 • خیلی احساس خستگی می کنید
 • تمرکز مشکل
 • اختلال خواب (عدم توانایی خوابیدن یا خواب بیش از حد خوابیدن)
 • تغییر در عادات غذا خوردن (پرخوری یا اصلاً خوردن)
 • افکار خودکشی، اقدام به خودکشی
 • شکایات جسمی (درد، سردرد، مشکلات گوارشی)
 • عدم توانایی در انجام مسئولیت های روزانه.

درمان مردان افسرده به چه شکلی است؟

ترکیبی از دارو درمانی و روان درمانی برای بیشتر مبتلایان مرد افسرده مؤثر است. تغییر در سبک زندگی نیز می تواند کمک کند. درمان افسردگی در مردان گاهی از درمان افسردگی در زنان سخت تر است.

سبک زندگی

در موارد خفیف افسردگی، ورزش روزانه عادت های غذایی را بهبود می بخشد و روال مشخص خواب می تواند در کاهش برخی از علائم کمک کند.

روان درمانی

روان درمانی یا روانکاوی یک اصطلاح عمومی است که با صحبت کردن از طریق محرک ها و پاسخ های شما با یک متخصص روانشناس به درمان افسردگی اطلاق می شود. انواع مختلف روان درمانی وجود دارد که می تواند در درمان افسردگی مؤثر باشد.

درمان شناختی رفتاری، این روش درمانی کوتاه مدت برای جایگزینی الگوهای تفکر منفی و غیرمولد با نمونه های واقعی تر و مفیدتر عمل می شود. این درمان بر روی انجام اقدامات خاص برای مدیریت و کاهش علائم متمرکز است.

درمان بین فردی

این درمان متمرکز بر حل مشکلات بین فردی و بهبود علائم متمرکز است.

درمان حل مسئله

این روش درمانی به افراد کمک می کند تا ابزارهایی را یاد بگیرند که بتوانند اثرات منفی حوادث استرس زا زندگی را به طور موثر مدیریت کنند.

 • روان درمانی می تواند به افراد مبتلا به افسردگی کمک کند
 • مقابله با یک بحران
 • باورهای منفی را شناسایی و جایگزین کنید
 • روابط و تجربیات را کاوش کرده و پیوندهای مثبتی برقرار کنید
 • برای حل مشکلات روشهای تطبیقی پیدا کنید
 • مواردی را که به افسردگی کمک می کنند، شناسایی کنید
 • اهداف واقع بینانه تعیین کنید
 • توانایی تحمل استرس و پریشانی را ایجاد کنید.

درمان افسردگی مردان

دارو درمانی برای مردان افسرده

مراقبت های اولیه و یا روانپزشک می توانند در مدیریت افسردگی کمک کنند. مهارکننده انتخابی بازجذب سروتونین (SSRI) و داروهای مهار کننده بازجذب بازگشت مجدد سروتونین-نوراپی نفرین (SNRI) هر دو داروی مؤثری برای درمان افسردگی در مردان بسیار موثر می باشد. سایر داروهای احتمالی شامل مهارکننده های برگشت مجدد نوراپی نفرین-دوپامین (NDRI) داروهای ضد افسردگی آتیپیک، داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای و مهار کننده های مونوآمین اکسیداز (MAOI) هستند.

افراد مختلف نسبت به داروها پاسخ های متفاوتی دارند. مهم است که با روانپزشک به صورت کامل همکاری کنید و عوارض جانبی را گزارش دهید. هرگز بدون مشورت با پزشک تجویز داروهای ضد افسردگی را قطع نکنید. قطع درمان ناگهانی می تواند علائمی مانند ترک را به وجود آورد و باعث بدتر شدن ناگهانی علائم افسردگی شود. لازم به ذکر است برای درمان افسردگی در مردان با دارو تنها شرایط برای روان درمان آماده می شود.

بستری شدن

موارد شدید افسردگی در مردان می تواند احتمال بستری داشته باشد. مراقبت های روانپزشکی در یک بیمارستان به بیماران کمک می کند تا زمان بهبود روحیه خود، به ویژه در مورد افکار خودکشی یا اقدام به خودکشی، در امنیت کافی باقی بمانند.

منبع: my.clevelandclinic.org

نظرات کاربران:
مه رخ
پاسخ به این نظر
1402/12/23

همسرمن بعداز فوت پدر ومادرش کلا دیگه درمنزل صحبت نمیکنه جز چندتا کلمه به ضرورت و هیچ جا غیراز سرکارش نمیره همه میگن افسرده شده اما حتی برای درمان هم نمیتونیم بهش چیزی بگیم واقعا دیگه موندم که باید چی کار کنم

0 0
سوزان
پاسخ به این نظر
1399/1/9

سلام من شوهرم همیشه افسرده و درونگراست و همیشه باید تکونش بدم تا یک مقدار تکون بخوره کلا علاقه ای به حرکت کردن نداره و همیشه بعد کار مستقیم میاد میشینه تو خونه اصلا نه بیرونی نه پاساژی نه پارکی حالا هم که کرونا اومده خودشو باخته و حتی تا سومر مارکتم نمیره اخه این چه زندکیه من مردم یا اون زنه همه چی برعکس شده

0 2
افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ