22006198 021

درمان هیجان مدار (EFT) چیست؟

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(6 رای)
درمان هیجان مدار (EFT) چیست؟

اصطلاح «درمان متمرکز بر احساسات یا درمان هیجان مدار» ممکن است کمی گیج کننده به نظر برسد. به هر حال، چه نوع درمانی احساسات مراجعه کننده یا بیمار را نادیده می گیرد؟ درمانی که از احساسات کسانی که در آن شرکت کرده اند چشم پوشی کند، احتمالاً بسیار موثر نخواهد بود. در حالی که بسیاری از انواع دیگر درمان بر احساسات مراجعان، اعم از درون و بین فردی متمرکز است. تاکید بر وابستگی هیجانی در بزرگسالان و نظریه پیوند چیزی است که درمان هیجان مدار را متمایز می کند. مقاله درمان هیجان مدار (EFT) شامل مطالب مفیدی است که برای مراجعین و روانشناسان بسیار مفید می باشد.

درمان هیجان مدار چیست؟

درمان هیجان مدار یا EFT مبتنی بر این ایده است که احساسات تنها عوامل مهم در زندگی ما نیستند، بلکه کلید اصلی بودن ما در جهان هستند. نظریه EFT اعتقاد دارد که ما خودمان را بر اساس احساسات می سازیم. این نظریه از نظر محققان احساسات را پشتیبانی می کند، اما از لحاظ شهودی نیز منطقی است. از این گذشته، احساسات نقش های مهمی را در زندگی ما بازی می کنند، از جمله:

 • اطلاع رسانی به دیگران که احساسات می توانید در شرایط فعلی یک هدف یا نیاز مهم را دنبال یا مهار کنند
 • کمک به تعیین هدف
 • کمک به ارزیابی خود و محیط زیست
 • برقراری ارتباط با دیگران و تنظیم تعاملات
 • احساسات تصمیم گیری را آگاه می کنند
 • هشدار دادن به تهدیدها و عوامل بیرونی
 • برقراری ارتباط موثر با دیگران

احساسات نه تنها قسمت مهمی از زندگی روزمره ما هستند، بلکه به هویت ما نیز کمک می کنند و همچنین به ما کمک می کنند تا بفهمیم که هستیم و چه چیزی از خودمان را با دیگران به اشتراک می گذاریم. درمان هیجان مدار اهمیت احساسات را تشخیص داده و آن ها را در جلسات درمانی در مرکز توجه قرار می دهد. درمان هیجان مدار از دهه 1980 آغاز شد، زمانی که دکتر سو جانسون دریافت که بسیاری از مداخلات روابط عمومی، اساساً احساسات را نادیده می گیرند. بعدها، دکتر لزلی گرینبرگ و رابرت الیوت توسعه این روش درمانی جدید را ادامه دادند و این بار به جای زوجین، مراجعه کنندگان فردی را هدف قرار دادند.

به گفته دکتر گرینبرگ؛ درمان هیجان مدار مبتنی بر سه اصل درمانی است که از نظر تجربی پشتیبانی می شوند. این سه اصل راهنمای کار موثر با احساسات را تشکیل می دهند:

 • افزایش آگاهی از احساسات
 • تقویت تنظیم احساسات
 • تغییر احساسات

افزایش آگاهی از احساسات کاملاً ساده است. این اولین هدف درمان هیجان مدار EFT است و باید حداقل قبل از اینکه به اهداف بعدی بروید تا حدی محقق شود. تقویت تنظیم هیجان بخشی اساسی از EFT است. همه ما در طول یک روز عادی احساسات مختلفی را احساس می کنیم، بعضی از آن ها سازگار هستند و به ما کمک می کنند تا به اهداف خود برسیم و برخی دیگر ناسازگار هستند و مانع رسیدن ما به هدف مورد نظر می شوند. یادگیری تنظیم و کنار آمدن با احساسات دشوار یا شدید یک مهارت ارزشمند است و EFT می تواند به مراجعه کنندگان در دستیابی به این مهارت کمک کند.

در نهایت، تغییر احساس به فرآیند تغییر یا تبدیل یک احساس به احساس دیگر اشاره دارد. توانایی تبدیل یک احساس ناسازگار به احساسی سازگار به وضوح یک مهارت ارزشمند است و تحقیقات نشان می دهد که این یک مهارت صرفاً مبتنی بر احساس است. استدلال بر اینکه یک احساس باید دگرگون شود و تصمیم گیری برای تغییر آن کافی نیست که احساس در حقیقت تغییر کند.

به طور خلاصه، درمان هیجان مدار می تواند نوعی درمان مبتنی بر تئوری های پیوستگی و پیوند باشد که هدف آن ها کمک به مراجعه کنندگان برای کسب آگاهی بیشتر از احساسات خود و ارائه راهکارهایی برای مقابله موثر، تنظیم و تحول احساسات آن ها است.

درمان هیجان مدار

مراحل درمان هیجان مدار

مراحل درمان هیجان مدار برای زوجین یا مراجعه کننده فردی ممکن است بسته به درخواست شما کمی متفاوت باشد، اما این مراحل همیشه در سه مرحله اصلی قرار می گیرند:

 1. فاز یک - ارزیابی و مقیاس زدایی فاز
 2. فاز دو - تغییر فاز رویدادها
 3. فاز سه - ادغام مرحله تغییر

در فاز یک، هدف کشف مشکل اساسی عاطفی و شروع به تغییر نحوه درک مراجعه کننده است. فاز دو متمرکز بر ایجاد تجربیات احساسی جدید برای جایگزینی تجربیات منفی مراجعه کننده برای ارتباط موثرتر است. فاز سه در فاز یک، هدف کشف مشکل اساسی عاطفی و شروع به تغییر نحوه درک مراجعه کننده است. فاز دو متمرکز بر ایجاد تجربیات احساسی جدید برای جایگزینی تجربیات منفی مراجعه کننده برای ارتباط موثرتر است. فاز سه تجربه درمان هیجان مدار را از طریق حل مشکلات قدیمی و ایجاد برنامه ای برای موفقیت مداوم در خارج از مطب درمانگر خلاصه می کند.

فاز یک - ارزیابی و مقیاس زدایی فاز

1. تعارض را شناسایی کنید

در مرحله یک، درمانگر به زن و شوهر کمک می کند تا مشکلات را شناسایی کرده و تاثیر آن ها بر رابطه را ارزیابی کنند.

2. چرخه ای را که تعارض بیان می شود مشخص کنید

در این مرحله درمانگر و مراجعان برای یافتن ریشه مشکل (ها) متمرکز می شوند.

3. به احساسات ناشناخته دسترسی پیدا کنید

در مرحله سه، درمانگر احساسات ناشناخته هر زوج را کشف و بررسی می کند.

4. بازنگری مجدد

بازنگری مجدد به دیدن مشکلات از منظری دیگر اشاره دارد. این مرحله برای کمک به زوجین یا مراجعه کنندگان است که از نظر شریک زندگی خود مشکل را مشاهده می کنند، که به هر یک از شریک ها کمک می کند احساسات و نیازهای یکدیگر را درک کنند. هنگامی که مشکل شناسایی شد و مشتریان از نظر شریک زندگی خود با موفقیت مشکل را مشاهده کردند، درمان می تواند به مرحله دو برسد.

فاز دو - تغییر فاز رویدادها

5. نیازهای یکدیگر را درک کنید

این مرحله حیاتی جایی است که درمانگر به زن و شوهر کمک می کند تا هم خواسته ها و نیازهای خود و هم خواسته ها و نیازهای شریک زندگی خود را درک کنند. اساساً این مرحله تایید می کند که برای تامین نیازهای شریک زندگی خود، ابتدا باید آن ها را درک کنید و برای اینکه شریک زندگی شما نیازهای شما را برآورده کند، ابتدا باید این نیازها را با او در میان بگذارید.

6. شریک زندگی خود را بپذیرید

مرحله ششم هر یک از زوجین را به پذیرش ترغیب می کند.

7. بیان نیازها و خواسته ها را تسهیل کنید

درمانگر هر زوج را در یادگیری نحوه تعامل مثبت تر در مرحله هفت راهنمایی می کند. این مرحله ممکن است همراه با یک تمرین پیوند دهنده باشد تا به زوجین کمک کند ارتباط جدید سالم داشته باشند.

8. راه حل های جدید

در مرحله هشت، درمانگر و زوجین راه حل های جدیدی برای مشکل اصلی ارائه می دهند. با وجود بنیاد جدید و مثبت تر، حل این مشکل باید بسیار آسان تر از آنچه در مرحله اول به نظر می رسید باشد.

9. ادغام

در ادغام، زوجین آنچه را که در مطب درمانگر آموخته اند به خانه می برند تا راه های موثر برای تعامل و رفتارهای جدید و سازگارتر را ادامه دهند.

مزایای درمان هیجان مدار چیست؟

موثر بودن درمان هیجان مدار ثابت شده است. مطالعات نشان می دهد که EFT برای درمان فردی و زوجی مفید است. در مطالعات متعددی که رویکردهای درمانی را باهم مقایسه کرده اند، مشخص شد که درمان متمرکز بر هیجان از سایر درمان ها مفیدتر یا به همان اندازه مفید است.قابل توجه ترین نتیجه این بود که درمان هیجان مدار، برای عدم بازگشت بیماری، 77 درصد مفید است.

درمان هیجان مدار برای چه کسانی مفید است؟

در حالی که درمان هیجان مدار به عنوان نوعی درمان برای زوجین آغاز شد، اصول EFT را می توان در سایر حالت های درمانی نیز به کار برد.

درمان هیجان مدار برای زوجین

همانطور که قبلا توضیح داده شد، EFT برای زوجینی که با مشکلاتی در روابط خود دست و پنجه نرم می کنند، با موفقیت زیادی اعمال شده است. درمان هیجان مدار می تواند به زوجین کمک کند تا خود و همسر خود را بهتر درک کنند، این امر باعث می شود تعامل مثبت با یکدیگر راحت تر باشد. فراتر از یادگیری مهارت هایی مانند کاهش درگیری ها و سالم و سازنده نگه داشتن استدلال ها (که مهارت های بسیار خوبی برای یادگیری هستند!)، EFT می تواند به زوجین کمک کند بنیان خود را از طریق پیوندهای عاطفی عمیق تر و مقاوم تر تقویت کنند.

درمان هیجان مدار (EFT)

درمان هیجان مدار برای افراد

به طور کلی، اهداف و مداخلات درمان هیجان مدار برای افراد همان اهداف زوجین است. تفاوت اصلی این است که تمرکز بر آگاهی از احساسات، تنظیم و تحول فقط برای فرد است. مطمئنا مراجعه کننده در مورد نحوه تعامل و به اشتراک گذاشتن احساسات با دیگران روشی سالم یاد خواهد گرفت، اما تمرکز این روش درمانی بیشتر از یادگیری عاطفی و مهارت های بین فردی خواهد بود. درمانگر مشتری را از طریق بحث ها و تمرین هایی با هدف افزایش درک او از احساسات شخصی و پاسخ های عاطفی خود هدایت می کند.

درمان هیجان مدار برای خانواده ها

درمان هیجان مدار همچنین می تواند در محیط خانواده نیز اعمال شود. شرکت در EFT می تواند به اعضای خانواده کمک کند تا احساس ارتباط بیشتری با یکدیگر داشته و احساس تعلق در خانواده را ایجاد یا تقویت کنند. درمانگر به هر یک از اعضای خانواده کمک خواهد کرد تا در مورد احساسات خود بیاموزند، احساسات سایر اعضای خانواده را درک کنند و آن ها را در تعامل و ارتباط موثرتر راهنمایی می کند. درمان هیجان مدار ممکن است به ویژه برای خانواده هایی که با مسائل زیر سر و کار دارند موثر باشد:

 • کودک (نوجوان) که به سن بلوغ می رسد
 • طلاق
 • خانواده جدید ایجاد شده (پدر و مادرهای ناتنی، خواهر و برادرهای ناپدری که وارد خانواده می شوند)
 • اختلالات اشتها
 • مشکلات رفتاری در جوانان، نوجوانان و کودکان

نتیجه گیری

هدف ما در مقاله درمان هیجان مدار این بود که درک درستی از EFT را به شما ارائه دهیم و برخی از تکنیک ها و تمرینات استفاده شده در EFT را به شما معرفی کنیم. با توجه به اینکه این نوع درمان خیلی هم جدید و تازه نیست، اما ممکن است چیزهای زیادی در مورد آن نشنیده باشید. اما لازم است بدانید این روش همچنان یک روش موثر و مستند برای تقویت آگاهی عاطفی مراجعه کنندگان و بهبود تعاملات آن ها با دیگران است. مرکز مشاوره اینجا مکث ارائه دهنده درمان تخصصی هیجان مدار EFT. نظر شما در رابطه با کارآیی درمان هیجان مدار چیست؟

نظرات کاربران:
پوپک
پاسخ به این نظر
1402/12/23

مطلب بسیار جالبی بود ممنونم ازتون پس یعنی ازطریق این نوع درمان میتونیم مشکلات زیادی رو درمان کنیم و به نظر بسیار مفید و موثرمیاد

0 0
پرهام
پاسخ به این نظر
1399/8/20

با سلام مقاله بسیار مفیدی بود ممنون. من فکر میکنم درمان هیجان مدار یکی از بهترین رویکردهای درمانی روانشناسی است.

1 0
افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ