22006198 021

دوست صمیمی و ویژگی های یک دوست خوب

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(36 رای)
دوست صمیمی و ویژگی های یک دوست خوب

دوست صمیمی منبعی از آرامش و اطمینان خاطر برای هر فردی است. صمیمیت در لغت به معنای ارادت، خلوص، دوستی، مودت و مهربانی است. در واقع فردی که با ما احساس صمیمیت میکند و یا ما او را صمیمی فرض میکنیم، باید احساسی از این دست را در ما هوشیار کند. بگذارید که در همین ابتدا نکته بسیار مهمی را بگویم. نمیتوان فردی را صمیمی بدانیم اما با او در شرم و خجالت باشیم یا با او شفاف، صادق و مهربان نباشیم، اما احساس صمیمیت به او داشته باشیم. بنابراین صمیمیت در معنای خود تعاریف زیادی دارد که با آنها آشنا میشویم.

افرادی که به عنوان دوست صمیمی انتخاب میکنیم، افرادی هستند که میتوانیم در عین شفافیت با آنها، به میزان قابل توجهی از صداقت در رابطه مان، دوستشان بداریم. مثلاً اگر احساس خوشایندی از نوعی از رفتار دوستمان به ما دست داد، بتوانیم راجع به آن احساس با او حرف بزنیم، خودمان را سانسور نکنیم و احساس قلبیمان را بیان کنیم. دوستان صمیمی با یکدیگر شفاف هستند و در هاله ای از ابهام با یکدیگر برخورد نمیکنند. اگر احساس ناخوشایندی نسبت به رفتار یکدیگر داشتند، راجع به آن صحبت میکنند و مدام به دنبال راهی برای ناراحتی از یکدیگر نمیگردند. خود و داشته هایشان را به نمایش نمیگذارند و یا از نداشته های خود احساس سرافکندگی نمیکنند. زیرا صمیمیت به معنای رشد است.

ویژگی های یک دوست خوب

 • دوستان خوب زمانی که شما به آن ها احتیاج دارید کنارتان هستند و بدلیل عوض شدن شرایط شما را تنها نمی گذارند.
 • آن ها شما را بدلیل تفاوت هایی که ممکن است با دیگران داشته باشید قضاوت نمیکنند.
 • دوستان خوب به ارزش ها و خط قرمزهای شما احترام می گذارند.
 • دوستان خوب همیشه با شما صادق هستند و از گفتن واقعیت ها ترسی ندارند.
 • دوستان خوب به شما انگیزه میدهند و شما را برای انجام کارهایتان حمایت میکنند.

دوست منفعت طلب

 • اگر دوستی که به ما اظهار صمیمیت میکند باعث پس روی، احساس ناخوشایند و درجا زدن برای ما باشد، دوست صمیمی ما نیست. بلکه فردی منفعت طلب است که از درجا زدن ما احساس خوشایندی دارد.
 • در زمانی که فرد در وضعیت خوبی است مثلا ماشین خوبی دارد یا خانه مناسبی دارد به یکباره تعدادی از دوستان گذشته سر و کله آنها پیدا میشود.
 • واضح است که صمیمیت به معنای راضی بودن از رشد و خوشحالی دیگری است. زیرا در لغت به نوعی جابجا شدن، رشد کردن، پیدا کردن انگیزه و بدست آوردن مهارت در صمیمیت نهفته است.

رنجش در رشد فردی

گاهی از دوستی که بدلیل رشد ما احساس رنجش کرده، باید بدانیم صمیمیت در سختی رشد و در کنار یکدیگر بودن خلاصه میشود. وگرنه در شرایط آسان، راحت و بدون تلاش، افراد به راحتی میتوانند فرض کنند با یکدیگر صمیمی هستند و در کنار یکدیگر باقی می مانند.

دوست صمیمی کیست؟

فواید داشتن دوست خوب

 • دوستان خوب باعث نشاط و شادی شما میشوند و به زندگی شما انرژی مثبت هدیه میدهند.
 • دوستان خوب باعث میشوند استرس و اضطراب کمتری را تحمل کنید.
 • دوستان خوب از شما انتقادهای سازنده میکنند و به شما اجازه میدهند که احساس بهتری داشته باشید.
 • دوستان خوب اعتماد به نفس و عزت نفس شما را زیاد میکنند.
 • دوستان خوب میتوانند با ایجاد عادت های خوب باعث موفقیت شما شوند.

ترس از دست دادن

گروهی از افراد انگیزه بسیار زیادی دارند که دوستان زیادی داشته باشند و همین موضوع باعث از بین رفتن وقت آنها میشود. اما این وقت گذاشتن های زیاد بدلیل برونگرایی زیاد این افراد نیست بلکه آنها آنقدر بر روی ارتباط موثر خود کار میکنند تا افراد دور آنها بیشتر و بیشتر بشوند اما چرا؟ معمولا این از افراد که دارای طرحواره ترس از دست دادن میباشند تمام تلاش خود را برای نگه داری همه میکنند زیرا به هنگام از دست دادن فردی بدلیل ازدواج یا مهاجرت کردن اضطراب زیادی را میگیرند.

این افراد هنوز هویت خود را پیدا نکرده اند معمولا تا ستپن 40 سالگی قادر به جدا شدن و یک زندگی مستقل نیستند پس به همین دلیل با حضور در خانه دوستانشان احساس خوبی به آنها دست میدهد. معمولا این افراد وضعیت مالی ضعیفی دارند که تنها با جلب توجه بر ظاهر یا در فضای مجازی میتوانند حضور خود را برای همه پر رنگ نگه دارند.

ویژگی دوستان صمیمی

 • دوستان صمیمی به غیر از رشد، برای ما منبع آرامش و اطمینان خاطر هستند. مثلاً در شرایط سختی که هر کسی ممکن است با آن مواجه شود، تنها دوست صمیمی است که میتواند با حضور خود به ما آرامش دهد.
 • در آن صورت هر فردی احساس رضایت خاطر میکند که کسی به غیر از خانواده اش در کنار خود دارد و نگران او است؛ این نگرانی به معنای خود ارزشمندی است.
 • دوستان صمیمی دروغ نمیگویند؛ زیرا از گفتن حقیقت هراسی ندارند و مورد شماتت قرار نمیگیرند.
 • دوستان صمیمی خیانت نمیکنند؛ زیرا وجود دوستانشان را مانند خودشان محترم و باارزش میدانند و هر خیانتی را خیانت به خود متصور میشوند.
 • دوستان صمیمی تلاش میکنند مشکلات دوستشان را مانند مشکلات خودشان حل کنند؛ زیرا مشکلاتشان را یکی میدانند و رهایی از آن برایشان بهتر است.
پیشنهاد میکنیم انجام دهید: تست آنلاین نظر دیگران در مورد شما چگونه است؟

حل مشکلات با دوست صمیمی

دوستان صمیمی در مشکلات کنار یکدیگر باقی می مانند و تلاش میکنند بهترین راه را برای برطرف کردن مشکلاتشان پیدا کنند. بنابراین دوستان صمیمی افراد بسیار نادری هستند که اگر یکی از آن ها را در زندگیمان داشته باشیم، باید برای نگه داریشان مراقبت و تلاش کنیم. ما نمیتوانیم مدعی، خودخواه و پر توقع باشیم و انتظار داشتن دوست صمیمی با چنین ملاک هایی داشته باشیم. بنابراین باید خودمان نیز سطح عالی از این رفتارها را داشته باشیم تا بتوانیم دوستی صمیمی برای خودمان انتخاب کنیم و در کنار او احساس آرامش و رضایت را تجربه کنیم.

نظرات کاربران:
مهوش
پاسخ به این نظر
1402/10/17

سلام من 36 سالمه و تقریبا دوست زیاد دارم اما یه دوست خانوادگی صمیمی دارم که 23 ساله با هم در ارتباط هستیم اما با وجود اینکه خیلی همو دست داریم مدام دنبال اینه که از من ایراد بگیره و هرکاری میکنم روی من عیبی بذاره و در همه مساعل من حتی شخصی ترین مورد دخالت میکنه و نظر میده نمیدونم باید چی کار کنم و چی بگم که از من ناراحت نشه ولی متوجه بشه که نباید درهمه چیز مداخله کنه میشه راه حلی پیشنهاد بدید

0 0
افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ