22006198 021

دوست صمیمی و ویژگی های یک دوست خوب

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(29 رای)
دوست صمیمی و ویژگی های یک دوست خوب

دوست صمیمی منبعی از آرامش و اطمینان خاطر برای هر فردی است. صمیمیت در لغت به معنای ارادت، خلوص، دوستی، مودت و مهربانی است. در واقع فردی که با ما احساس صمیمیت می کند و یا ما او را صمیمی فرض می کنیم، باید احساسی از این دست را در ما هوشیار کند. نمی توان فردی را صمیمی بدانیم اما با او در شرم و خجالت باشیم یا با او شفاف، صادق و مهربان نباشیم، اما احساس صمیمیت به او داشته باشیم. بنابراین صمیمیت در معنای خود تعاریف زیادی دارد که با آن ها آشنا می شویم.

افرادی که به عنوان دوست صمیمی انتخاب می کنیم، افرادی هستند که می توانیم در عین شفافیت با آن ها، به میزان قابل توجهی از صداقت در رابطه مان، دوستشان بداریم. مثلاً اگر احساس خوشایندی از نوعی از رفتار دوستمان به ما دست داد، بتوانیم راجع به آن احساس با او حرف بزنیم، خودمان را سانسور نکنیم و احساس قلبیمان را بیان کنیم. دوستان صمیمی با یکدیگر واضح هستند و در هاله ای از ابهام با یکدیگر برخورد نمی کنند. اگر احساس ناخوشایندی نسبت به رفتار یکدیگر داشتند، راجع به آن صحبت می کنند و مدام به دنبال راهی برای ناراحتی از یکدیگر نمی گردند. خود و داشته هایشان را به نمایش نمی گذارند و یا از نداشته های خود احساس سرافکندگی نمی کنند؛ زیرا صمیمیت به معنای رشد است.

ویژگی های یک دوست خوب

  • دوستان خوب زمانی که شما به آن ها احتیاج دارید کنارتان هستند و به دلیل عوض شدن شرایط شما را تنها نمی گذارند.
  • آن ها شما را به دلیل تفاوت هایی که ممکن است با دیگران داشته باشید قضاوت نمی کنند.
  • دوستان خوب به ارزش ها و خط قرمزهای شما احترام می گذارند.
  • دوستان خوب همیشه با شما صادق هستند و از گفتن واقعیت ها ترسی ندارند.
  • دوستان خوب به شما انگیزه می دهند و شما را برای انجام کارهایتان حمایت می کنند.

فرد منفعت طلب

اگر دوستی که به ما اظهار صمیمیت می کند باعث پس روی، احساس ناخوشایند و درجا زدن برای ما باشد، دوست صمیمی ما نیست. بلکه فردی منفعت طلب است که از درجا زدن ما احساس خوشایندی دارد. واضح است که صمیمیت به معنای راضی بودن از رشد و خوشحالی دیگری است. زیرا در لغت به نوعی جابجا شدن، رشد کردن، پیدا کردن انگیزه و بدست آوردن مهارت در صمیمیت نهفته است.

رشد فردی

گاهی از دوستی که به دلیل رشد ما احساس رنجش کرده، باید بدانیم صمیمیت در سختی رشد و در کنار یکدیگر بودن خلاصه میشود. وگرنه در شرایط آسان، راحت و بدون تلاش، افراد به راحتی می توانند فرض کنند با یکدیگر صمیمی هستند و در کنار یکدیگر باقی می مانند.

دوست صمیمی کیست؟

فواید داشتن دوست خوب

  • دوستان خوب باعث نشاط و شادی شما می شوند و به زندگی شما انرژی مثبت هدیه می دهند.
  • دوستان خوب باعث می شوند استرس و اضطراب کمتری را تحمل کنید.
  • دوستان خوب از شما انتقادهای سازنده می کنند و به شما اجازه می دهند که احساس بهتری داشته باشید.
  • دوستان خوب اعتماد به نفس و عزت نفس شما را زیاد می کنند.
  • دوستان خوب می توانند با ایجاد عادت های خوب باعث موفقیت شما شوند.

ویژگی دوستان صمیمی

دوستان صمیمی به غیر از رشد، برای ما منبع آرامش و اطمینان خاطر هستند. مثلاً در شرایط سختی که هر کسی ممکن است با آن مواجه شود، تنها دوست صمیمی است که می تواند با حضور خود به ما آرامش دهد. در آن صورت هر فردی احساس رضایت خاطر میکند که کسی به غیر از خانواده اش در کنار خود دارد و نگران او است؛ این نگرانی به معنای خود ارزشمندی است. دوستان صمیمی دروغ نمی گویند؛ زیرا از گفتن حقیقت هراسی ندارند و مورد شماتت قرار نمی گیرند. دوستان صمیمی خیانت نمی کنند؛ زیرا وجود دوستانشان را مانند خودشان محترم و باارزش می دانند و هر خیانتی را خیانت به خود متصور می شوند. دوستان صمیمی تلاش می کنند مشکلات دوستشان را مانند مشکلات خودشان حل کنند؛ زیرا مشکلاتشان را یکی می دانند و رهایی از آن برایشان بهتر است.

پیشنهاد می کنیم انجام دهید: تست آنلاین نظر دیگران در مورد شما چگونه است؟

حل مشکلات با دوست صمیمی

دوستان صمیمی در مشکلات کنار یکدیگر باقی می مانند و تلاش می کنند بهترین راه را برای برطرف کردن مشکلاتشان پیدا کنند. بنابراین دوستان صمیمی افراد بسیار نادری هستند که اگر یکی از آن ها را در زندگیمان داشته باشیم، باید برای نگه داریشان مراقبت و تلاش کنیم. ما نمی توانیم مدعی، خودخواه و پر توقع باشیم و انتظار داشتن دوست صمیمی با چنین ملاک هایی داشته باشیم. بنابراین باید خودمان نیز سطح عالی از این رفتارها را داشته باشیم تا بتوانیم دوستی صمیمی برای خودمان انتخاب کنیم و در کنار او احساس آرامش و رضایت را تجربه کنیم.

افزودن نظر:
captcha