22004925 - 021

آیا رزماری حافظه و شناخت شما را بهبود می بخشد؟

(3 رای)
آیا رزماری حافظه و شناخت شما را بهبود می بخشد؟

آیا رزماری حافظه و شناخت شما را بهبود می بخشد؟  تئوری های بسیاری وجود دارد که روش های مختلفی را برای بهبود حافظه یا تفکر را نشان می دهد. یکی از این ایده ها این است که اضافه کردن رزماری به غذا یا آب یا حتی تنفس رایحه آن می تواند مغز و حافظه شما را تقویت کند. در ادامه فواید گیاه رزماری را نیز خواخیم گفت.

رزماری

رزماری چیست؟

 رزماری (نام علمی: rosmarinus officinalis) گیاهی است با برگهای سوزنی مانند. این گیاه چند ساله است به این معنی که وقتی کاشت آن را انجام دهید، باید هر سال مجدداً رشد کند. محیطی که به اندازه کافی برای انجام این کارمناسب باشد مناطق بومی آسیا و مدیترانه است، اما در ایالات متحده نیز رشد می کند. این گیاه مربوط به خانواده گیاهان نعناع است. وقتی این گیاه شکوفا می شود، گل آن به رنگ سفید، بنفش، صورتی یا آبی پررنگ است.

رزماری اغلب به عنوان ادویه در مواد غذایی از جمله سوپ ها، خورش، گوشت، مرغ، ماهی و سایر غذاهای مدیترانه ای استفاده می شود و دارای طعم کمی تلخ است. برخی از افراد همچنین از چای با طعم آن لذت می برند. رزماری به عنوان عطر نیز استفاده می شود و به شامپو و صابون اضافه می شود همچنین این گیاه برای تهویه مطبوع استفاده می شود.

/// شماره های تماس ///

مصرف رزماری

یک مطالعه که شامل 28 فرد مسن است، نشان داد که مصرف یک دوز کم، پودر رزماری خشک (در مقابل دوز بالای آن) با سرعت قابل توجهی با بهبود حافظه همراه است.

عطر رزماری

برخی تحقیقات بررسی کردند که چگونه بوی رزماری بر شناخت تأثیر می گذارد. شرکت کنندگان در حین انجام کارهای پردازش بصری و کارهای دیگر در معرض عطر رزماری قرار گرفتند. با مقادیر بیشتر عطر رزماری، سرعت و دقت در انجام کارها بیشتر شد. جالب توجه است که با قرار گرفتن در معرض عطر آن خلق و خوی نیز بهبود یافته است.

رزماری و بهبود حافظه

تحقیقاتی که در کنفرانس سالانه انجمن روانشناسی انگلیس ارائه شد، همچنین به فواید رایحه رزماری اشاره می کند. تحقیق شامل 40 کودک در مدرسه بود که یا در اتاقی با عطر رزماری یا اتاق دیگری بدون رایحه قرار گرفتند. نتایج نشان داد که افرادی که در اتاق عطر رزماری قرار دارند، بیشترین میزان حافظه را نسبت به اتاق موجود بدون رایحه نشان دادند.

روغن ضروری رزماری

مطالعه دیگری با 53 دانش آموز انجام شد که بین 13 تا 15 سال سن داشتند. محققان دریافتند که هنگام پاشیدن روغن اساسی رزماری در اتاق، حافظه تصاویر و اعداد بهبود می یابد.

آب رزماری

در یک مطالعه 80 فرد بالغ که 250 میلی لیتر آب رزماری یا آب معدنی می نوشیدند، مورد مطالعه قرار گرفتند. كساني كه آب رزماري را نوشيدند در مقايسه با كساني كه آب معدني را نوشيدند، عملكرد شناختیشان بهبود یافته بود.

/// شماره های تماس ///

مطالعات در موش ها

چندین مطالعه دیگر در ژورنالهای مورد بررسی در مورد تأثیر مصرف رزماری منتشر شده است، با نتیجه ای که نسبتاً به طور مداوم فوایدی را در حافظه مرتبط با رزماری نشان می دهد. با این حال، این مطالعات با موش انجام شده و مشخص نیست این مزایا برای انسان صادق است یا خیر. بنابراین، آنها در این خلاصه تحقیق گنجانده نشده اند.

آیا رزماری حافظه و شناخت شما را بهبود می بخشد؟

مطمئناً مشخص نیست که چرا از رزماری فایده ای به دست می آید، اما یک نظریه این است که به نظر می رسد رزماری برخی از خاصیت آنتی اکسیدانی را دارد که ممکن است برای آسیب های شناخته شده موجود در بدن ما به عنوان رادیکال های آزاد باشد. ایده دیگری که توسط مرکز پزشکی دیگری ذکر شده است این است که به نظر می رسد رزماری اضطراب را کاهش می دهد که به نوبه خود ممکن است توانایی تمرکز را افزایش دهد.

فواید گیاه رزماری

در حالی که رزماری نوید خوبی برای تقویت قدرت مغز ما نشان می دهد، لازم است قبل از شروع مکمل رژیم غذایی خود با پزشک خود مشورت کنید. تعامل با سایر داروها از جمله رقیق کننده خون، مهار کننده های ACE (برای درمان فشار خون بالا)، لیتیم، دیورتیک (مانند لاستیک) و داروهای دیابت ممکن است اثر نامناسبی ایجاد کند . علاوه بر این، رزماری باید با تحقیقات اضافی در انسان تقویت شود که مزایای شناختی مداوم را در انسان تایید کنند.

منبع: verywellmind.com

افزودن نظر:
CAPTCHA2


×

امتیاز دهی به مطلب: آیا رزماری حافظه و شناخت شما را بهبود می بخشد؟

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی