ورود / عضویت
021-22623587
تعیین وقت مشاوره

مرکز مشاوره مکث

تعیین وقت مشاوره
عنوان مطلب: رفتارهای خشونت آمیز و احساس خشم

رفتارهای خشونت آمیز و احساس خشم

رفتارهای خشونت آمیز چگونه در ما رشد میکنند؟ 

مرکز مشاوره شمال تهران و روانشناس خوب ما معتقد است؛ پیش از این بارها راجع به احساس خشم و این موضوع که خشم همانند بقیه احساس های انسان وجود دارد، صحبت کردیم. این که هر انسانی میتواند احساسش را بروز بدهد و باید از سرکوب احساسات خود جلوگیری کند صحبت کردیم. اما رفتار خشونت آمیز و احساس خشم کدام هستند و چگونه در ما رشد میکنند و چگونه میتوانیم از رشد این رفتارها در خودمان جلوگیری کنیم. 

رفتاهای خشونت آمیز چه نوع رفتارهایی هستند؟

مرکز مشاوره شمال تهران و روانشناس خوب ما معتقد است؛ رفتارهای خشونت آمیز، رفتاری هستند که از سر خشم و در بیش تر مواقع احساس خشم فروخورده، بازتاب پیدا میکنند. مثلاً دختر و یا پسری را در نظر بگیرید، که در خانه به صورت مدام با پدر و یا مادر دچار مشکل است.

پدر و مادر فکر میکنند این فرزند همین است دیگر، دختر یا پسری عصبانی است، بحث های در خانه، در آخر به سکوت فرزند منجر میشود، چون این بین کسی نمیداند این احساس خشم از کجا می آید و فرزند یاد گرفته برای حفظ منافع خود که در دست پدر و مادر است سکوت کند. در واقع هیچ کدام، نه پدر و نه مادر روش درست رفتار کردن در این زمینه را نمیدانند، بنابراین دختر یا پسر، خشم عمیق فروخورده ایی دارد و حفظ منفعت هم الزامی است و نمیتواند جایی عصبانیت خود را ابراز کند، بهترین مکان برای ابراز این خشم و پرخاشگری دنیای مجازی است.

دنیای مجازی، دنیایی برای ابراز خشم

زیرا، هم میتواند گمنام عمل کند و کسی دستش به او نمیرسد و پاسخگوی رفتارش نیست، هم منافعش را از دست نمیدهد. بنابراین ما هر روز با کسانی مواجه ایم که پیش از این در پارک و مهمانی دعوا میکردند و حالا در دنیای مجازی رفتار بی رحم و خشونت آمیزشان را اعمال میکنند. بنابراین همه کسانی که در دنیای مجازی به فحش و ناسزا میپردازند، بچه های همسایه مان نیستند، شاید همان کودکان خودمان باشند که در خانه بسیار ساکت عمل میکنند، ( به همان دلایل بالا) چه بسا در دنیای مجازی قسمتی از خشمشان را ابراز میکنند. 

رفتارهای خشونت آمیز

مرکز مشاوره شمال تهران و روانشناس خوب ما معتقد است؛ دنیای مجازی به دلیل قابلیت  ناشناسی و گمنامی افراد و به دلیل رو در رو نبودن با کاربرانش شاید بهترین مکان برای ابراز خشم باشد. به این منوال که دور بودن اشخاص از عمل خشونت آمیز  بهترین ضربه گیر شناخته میشود، این همان علمی است که در جنگ های امروزه نیز کاربرد دارد. 

در واقع سلاح های دوربرد، بمب های شیمیایی و موشک های ویرانگر همه شان با فشار یک دکمه از راههای دور عمل میکنند و دیگر افراد کم تر با یک اسلحه در چشم یکدیگر شلیک میکنند. 

مرکز مشاوره شمال تهران و روانشناس خوب ما معتقد است؛ به این دلیل که از دیدن رنج و عذاب دیگران دور میمانیم و کشتن هزاران آدم آسان تر از یک آدم شده است. اینچنین رفتارهای خشونت آمیز و رشد آنها در کودکانمان و حتی در بزرگسالان، با داشتن وسیله های امروزی و کم شدن بار عذاب وجدان، نه تنها یادمان نمی اندازد کار خطایی میکنیم بلکه از صحنه جرم هم دور هستیم و پاسخگوی عملمان هم میتوانیم نباشیم. 

بنابراین رفتارهای خشونت آمیز، با آماده سازی بستری برای دوری از عذاب وجدان بیش تر از قبل رشد میکند. 

سرکوب احساس خشم، تداوم در رفتار پرخاشگرانه، دوری از بستر محیط خانواده سالم، تمرین نکردن برای بهبود رفتار خشم و رفتار خشونت آمیز را رشد میدهد. 

مرکز مشاوره شمال تهران و روانشناس خوب ما معتقد است؛ نکته مهم در بروز رفتار خشونت آمیز، دیدن رفتار خشونت آمیز است، کودک و یا بزرگسالی که مدام در دنیای مجازی مشغول دیدن پایین آمدن حرمت نفس دیگران است، مشغول دیدن دعوا در خیابان، کتک کاری و نادیده گرفتن رفتار انسانی است، هر چند که خود و خانواده اش چنین رفتاری را تا به حال نداشته اند، اما به مرور در ناخودآگاهش ثبت میشود که اینچنین رفتارهایی هم هست و هم انجامشان، آنقدر ها بد و زشت و دور از دسترس نیست.

 زیرا هزاران نفر هستند که چنین رفتارهایی دارند. بنابراین، قبح رفتار زشت با دیدن آن از میان برداشته میشود و انجام به همان عمل ساده تر و آسان تر میگردد.

رفتار خشونت آمیز به همین سادگی در یک خانه آرام در فرزندمان و یا در خودمان شروع به رشد میکند. چه بسا اگر راه نشان دادن احساس خشم، تخلیه خشم از طریق حرف زدن و سرکوب نکردن آن را بدانیم، افراد و جامعه ایی خشمگین نمیشویم و رفتار خشونت آمیز در ما و کودکانمان امکان رشد پیدا نمیکند.

نویسنده: مرکز مشاوره مکث

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(6 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: رفتارهای خشونت آمیز و احساس خشم

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی
×

تعیین وقت مشاوره حضوری

CAPTCHA