22004925 021

بهترین روانشناس ورزشی ایران

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(31 رای)
بهترین روانشناس ورزشی ایران

مجموعه مکث با داشتن بهترین گروه روانشناس ورزشی در ایران آماده همکاری با تیم های مختلف ورزشی به صورت فردی و گروهی جهت شرکت در مسابقات کشوری، آسیایی، جهانی و المپیک میباشد. مرکز روانشناسی ورزشی مکث جدیدترین ابزارها را در جهت بهبود عملکرد ورزشکاران در اختیار دارد. به جرات می توان گفت یکی از مهمترین مشکلات ورزشکاران کشور عزیز ما مباحث روحی و روانی است که در صورت اهمیت دادن به آن نتایج نهایی، بسیار رنگین تر خواهد شد.

شایع ترین مشکلات روحی و روانی ورزشکاران

 • کمال گرایی بالا
 • استرس بالا پیش از شروع مسابقه
 • وسواس فکری
 • کمبود اعتماد به نفس
 • کمبود عزت نفس
 • کمبود توجه و تمرکز در هنگام مسابقه
 • عدم قابلیت در مدیریت هیجانات
 • کاهش انگیزه بسیار زیاد پس از ناکامی
 • عدم ارتباط موثر با سایر ورزشکاران و مربی ها

تاثیر روانشناس ورزشی بر عملکرد ورزشکاران

 1. افزایش توجه و تمرکز
 2. تحلیل روحی و روانی حریفان و نحوه برخورد
 3. مدیرت استرس در بحران
 4. بالا بردن استقامت ذهنی برای ورزشهای سنگین و طولانی
 5. افزایش دقت در زمان بحران
 6. کاهش خطای فردی بر اثر اضطراب
 7. آموزش یادگیری و درگیر نشدن با داور در زمان فشارهای عصبی
 8. شناسایی نقاط ضعف و قوت روانی
 9. آموزش نحوه برخورد مربی با شاگرد و عکس آن
 10. منتورینگ و کوچینگ مربیان در جهت تربیت روانشناس ورزشی

اهمیت روانشناسی ورزشی در سال 2021

شاید در گذشته شنیدن کلمه روانشناسی ورزشی کمی گیج کننده بود اما از آنجایی که علم روانشناسی، علمی ثابت شده است بنابراین روانشناسی ورزشی یکی از شاخه های روانشناسی ورزشی است. اساس علم روانشناسی ورزشی، تداوم موفقیت، انگیزه و ورزش است. در واقع روانشناسی ورزشی علمی است در زمینه ورزش، روانشناسی و تلفیقی از این دو که بر اصول روانشناختی و ورزش متمرکز است و مبنای اصلی آن تأثیرات ورزش بر ذهن و روان و بالعکس می باشد. مرکز مشاوره روانشناسی ورزشی مکث آماده همکاری با تمام باشگاهای ورزشی می باشد.

روانشناسی ورزشی

بهترین روانشناس ورزشی ایران (اهمیت روانشناسی در ورزش)

اصول مهارت داشتن بر روانشناسی ورزشی نوعی کارآمدی در ورزش است و به نوعی جنبه سلامت روانی و بهداشت اجتماعی را نیز در بر میگیرد. کودکانی که مایل به ورزش کردن هستند، میتوانند زیر نظر یک مربی و یک روانشناس ورزشی مهارت و تکنیک ها را بهتر و مؤثر تر بیاموزند و تأثیرات روانشناختی مهارتشان را بر خود و دیگران ببینند.

تأثیر گذاری ورزش بر روان

از آنجایی که ورزش کردن برای همه واجب است، اگر بخواهیم جامعه ایی با سلامت روان بیشتر و تأثیرات مثبت بیشتر داشته باشیم بهتر است در زمینه روانشناسی ورزش، مطالعات بیشتری انجام دهیم. در روانشناسی ورزشی نحوه جذب فردی که به یک رشته ورزشی علاقه مند است و تأثیر گذاری ورزش بر روان او بررسی میشود.

ارزیابی روانشناختی ورزشکار در شرایط سخت

همچنان افرادی که در ورزش های حرفه ایی فعالیت میکنند قطعاً به فردی با مهارت و تخصص روانشناسی ورزشی نیاز دارند که تأثیرات محیط بر روان و ورزش بر روان آنها در شرایط تمرینات و ادامه مسیر حرفه اییشان بررسی شود.

گاهی ممکن است ورزشکاری نتواند به وسیله ایی غیر از نیروی فریاد و خشم خواسته خود را اعلام کند، زیرا در شرایط سخت روحی و روانی و فشار ورزش قرار دارد، از این رو مربی با یک متخصص روانشناس ورزشی میتوانند مسائل او را بررسی کنند و اثرات روانشناختی شرایط سخت او را پایین تر بیاورند.

ارتباط ورزش با آدرنالین و آمفتامین

ارتباط مستقیم ورزش با بدن همیشه ارتباطی واضح بوده، ورزش کردن باعث میشود هورمون های آدرنالین و آمفتامین در بیشترین حد خود در بدن منتشر شوند و ورزشکار احساس خوشایندی را تجربه کند، هر چند فرد ورزشکار حرفه ایی نباشد، اما باز هم هر فردی که خود را در معرض تمرینات روزمره ورزشی نیز قرار میدهد از این موهبت بهره میبرد. بنابراین روان هر فردی به سادگی در هر شرایط سخت روحی و روانی و میزانی از افسردگی میتواند با ورزش و نشر هورمون آدرنالین و آمفتامین احساس خوشایند تری را تجربه کند.

/// شماره های تماس ///

تمرینات ورزشی

ورزش کردن برای هر سنی و هر قشری امکان پذیر است و هر فردی را در هر شرایطی میتواند به سمت بهبود و سلامت جسم و روان ببرد، سالمندان و کودکان و حتی زنان باردار، افرادی با افسردگی های شدید بعد از مدتی از تمرینات ورزشی به وضوح تغییراتی را در خود میبینند که با هیچ قرصی تقریباً امکان پذیر نبوده است.

کم شدن اضطراب، میزانی از شادی، تنفس بهتر، اعتماد به نفس، آمادگی های قلبی و عروقی از جمله تأثیرات مثبت ورزش بر روی هر فردی میباشد.

انتخاب رشته ورزشی به وسیله شخصیت

انتخاب رشته ورزشی و نوع فعالیت ورزشی به میزان قابل توجهی به شخصیت هر فردی مربوط است، افراد آرامی که درونگرا هستند اما خشم زیادی را در خود احساس میکنند که نیازی به پرخاشگری در جامعه و اطرافیان نمیبینند، میتوانند با انتخاب ورزشی که روحشان در آن به آرامش برسد خود را آرامتر کنند.

مثلاً اینچنین فردی میتواند با انتخاب رشته ورزشی تک نفره مثل بوکس و یا کاراته میزان بسیار زیادی از خشم و هیجان خود را تخلیه کند و در باقی شرایط زندگی خود آسایش و آرامش بیشتری تجربه کند.

البته همانطور که به این افراد در محیط ورزشی آموزش داده میشود، میدانند که خشم و هیجانشان را در هیچ محیطی به غیر از رینگ، مسابقه و تمرین نباید در جامعه و بین افراد عادی اعمال کنند و پایبندی به این اصول رفتاری به طرز بسیار مهمی از قوانین و اصول معرفتی یک ورزشکار محسوب میشود.

مزایای روانشناسی ورزشی برای ورزشکاران

هدایت ذهنی بازی بخشی از روانشناسی ورزشی است که به طور خاص بر کمک به ورزشکاران تمرکز می کند تا از موانع ذهنی که آنها را از نشان دادن حداکثر توانایی خود باز می دارد، عبور کنند. هدایت ذهنی بازی با تمرکز بر مهارت های ذهنی مورد نیاز برای موفقیت در هر مسابقه ورزشی، به دنبال دستیابی به هدف کلی بهبود عملکرد است.

روانشناسی ورزشی در مورد بهبود نگرش و مهارت های بازی ذهنی شما است تا با شناسایی باورهای محدود کننده و پذیرش فلسفه سالم تری در مورد ورزش خود، بهترین عملکرد را داشته باشید.

لیستی از روش های برتر در ذیل آمده است که می توانید از روانشناسی ورزشی بهره مند شوید:

تمرکز را بهبود بخشیده و با عوامل مزاحم مقابله می کند. بسیاری از ورزشکاران توانایی تمرکز دارند، اما غالباً تمرکز آنها بر روی مناطق اشتباه است. بسیاری از دستورالعمل ها در مورد تمرکز با کمک به ورزشکار برای تمرکز بر لحظه حال و رها کردن نتایج است.

اعتماد به نفس را در ورزشکارانی که شک دارند افزایش می دهد. تردید نقطه مقابل اعتماد به نفس است. اگر شک و تردیدهای زیادی قبل یا در حین اجرا دارید، این نشان می دهد که اعتماد به نفس پایینی دارید یا حداقل در حال تضعیف اعتماد به نفس خود در شروع مسابقات هستید. اعتماد به نفس را میتوان مهارت اصلی بازی ذهنی نامید به دلیل اهمیت و ارتباط آن با سایر مهارت های ذهنی.

مهارت های مقابله ای را برای مقابله با مشکلات و خطاها توسعه می دهد. کنترل عاطفی پیش نیاز ورود به منطقه است. ورزشکارانی با انتظارات بسیار بالا و سختگیرانه، در برخورد با خطاهای جزئی که بخشی طبیعی از ورزش هستند، مشکل دارند. برآوردن این انتظارات و همچنین کمک به ورزشکاران برای حفظ آرامش و فشار زمانی که مرتکب خطا می شوند یا ناامید می شوند، بسیار مهم است.

به تیم ها کمک می کند مهارت های ارتباطی و انسجام را توسعه دهند. بخش عمده ای از روانشناسی ورزشی و آموزش ذهنی کمک به تیم ها برای بهبود انسجام و ارتباط است. هرچه یک تیم بیشتر به عنوان یک واحد کار کند، نتایج بهتر برای همه حاصل می شود.

انگیزه را برای عملکرد بهینه بهبود بخشیده یا متعادل می کند. این مهم است که به سطح انگیزه خود و دلیل انگیزه برای انجام ورزش توجه کنید. برخی از محرک ها در بلندمدت بهتر از دیگران هستند. ورزشکارانی که انگیزه بیرونی دارند اغلب به دلایل اشتباه بازی می کنند، مانند ورزشکاری که فقط به دلیل والدین در ورزش شرکت می کند.

روانشناس ورزشی

هوش هیجانی بالا و ورزش های گروهی

اما افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند و میتوانند خودشان را در تیمها و گروه ها به راحتی وفق دهند، برای ورود میتوانند ورزش هایی دسته جمعی و تیمی را انتخاب کنند که به جز ورزش کردن و تأمین نیاز ورزشیشان، نیاز روانیشان که در جمع بودن و تخلیه هیجان به شکل برونگرایانه ایی است نیز برطرف شود.

شناخت فیزیولوژی بدن

البته شناخت فیزیولوژی بدن و همچنین تأثیر گذاری آن بر روان نیز یکی دیگر از نکات مهم در روانشناسی ورزشی و همچنین انتخاب رشته های ورزشی است.

در علم روانشناسی ورزشی میتوانیم با انجام تست های شخصیتی و شناخت اصول شخصیتی هر ورزشکار مهارت های او را نیز بالا ببریم.

روحیه تک روی در افراد زبده

فردی که در ورزش کردن بسیار با مهارت و زبده است، اما در یک تیم و گروه نمیتواند خود را در جایگاهی مشخص که به او داده شده ببیند، باعث میشود به میزان زیادی از مهارتش کسر شود و در اثر صرف انرژی روانی برای نبودن در آن جایگاه، توان فرد نیز در اجرای مهارت ورزشی روز به روز کمتر شود، که یکباره با ورزشکاری مواجه میشویم که در فعالیت خود افت شدیدی کرده و توانایی شناخت دلیل و افت خود را ندارد.

تستهای روانشناسی ورزشی

تست های ورزشی به مربیان و مسئولانی که در انتخاب افراد در زمینه های مختلف ورزشی و استعداد یابی ورزشی هستند، این امکان را میدهد که بتوانند مسیر درست تر و قابل رشدی را برای ورزشکار در نظر بگیرند و با یک جابه جایی ساده در نقش ورزشکار او را به میزان بالایی از مهارتش برگردانند و یا استعداد او را در راه درستی خرج کنند.

/// شماره های تماس ///

در مواقعی مانند برد و یا باخت یکی از نگرش های شناختی به ورزشکاران این است که بتوانند آنها را متقاعد کنند قدم های مهمتر و قابل دسترس تری نیز در پیش پایشان قرار دارد که باید با توانایی جسمی و همچنین شناخت روانی از خودشان و توانایی هایشان به آن دست پیدا کنند.

اهمیت درک شکست در ورزش

درک از شکست و ظرفیت پیروزی یکی دیگر از نگاه های روانشناختی ورزشی است که ورزشکار با مسلط بودن به آن خود را در شکست ها نمیبازد و یا در پیروزی ها خود را در مرحله و موفقیت های آخر نمیبیند و همچنان میتواند با انگیزه و قدرت هدف های بعدی را پیش بینی کند. بنابراین باید بدانیم روان انسان در هر شرایط و موقعیتی نیازمند شناخت است و به واسطه شناخت است که میتواند خود را در شرایط سخت قرار دهد و قدم های رشد را برای خود بچیند. از این رو ورزش و ورزشکاران حرفه ایی و یا مبتدی میتوانند با شناخت روان و تأثیرات روان بر ورزش و ورزش بر روانشان در هدف های بالا تر ورزشی قدم های مهمتری بردارند.

ورزش از نگاه روانپزشکان

ورزش از طریق بهبود کارکرد جسمانی، کاهش بروز بیماری ها و بهبود سلامت روان کیفیت زندگی را بهبود می بخشد. اثرات مثبت ورزش بر روی کارکرد دستگاه قلب و عروق، عضلانی و اسکلتی به اثبات رسیده است.

ورزشهای مفید برای روح و روان

در ادامه با سه ورزش که به نوعی درمان مکمل برای بسیاری از مشکلات خلقی هستند آشنا می شوید.

 1. یوگا
 2. تای چی
 3. کی کونگ
 4. کوه نوردی

در ادامه لازم به ذکر است طبق تحقیقات انجام شده ورزش می تواند مستقیماً بر کاهش افسردگی، اضطراب، اختلال پس از سانحه، بهبود کارکرد شناختی و حتی کاهش علامت های روان پریشی در بیماران اسکیزوفرنی اثر بگذارد.

مزایای روانشناسی ورزشی

مداخله درمانی با ورزش

ورزش به عنوان یک مداخله درمانی می تواند برای بیماری های شدید روانی بسیار مفید باشد. علت این امر این است که افراد دچار بیماری های شدید روانی بیشتر دچار مشکلاتی مانند چاقی، دیابت و فشارخون بالا می شوند. مطالعات تحقیقات زیادی نشان می دهد ورزش بر روی بهبود ناقل های عصبی و جلوگیری از بیماری های طبی مفید بوده است.

منبع: topendsports.com

سوالات متداول

1. آیا تیم های ورزشی نیاز به روانشناس دارند؟
کشورهای صنعتی دنیا که در زمینه ورزشی پیشرفت های بسیار زیادی دارند در تمام شاخهه ای ورزشی خود از روانشناس کمک می گیرند. اما در ایران تنها چند تیم خاص دارای روانشناس هستند.

2. روانشناس ورزشی چه کمک به ما میکند؟
روانشناس ورزشی دقیقا در زمانهای پر استرس به کمک شما می آید. همان زمانی که با وجود استرس زیاد نیاز به توجه و تمرکز وجود دارد. همان زمانی که ورزشکار باید صبور باشد. همان زمانی که ورزشکار به دلیل استرس زیاد مدال طلای خود را از دست می دهد یا مهم ترین پنالتی خود را به خارج از دروازه می زند.

3. چگونه از یک روانشناس ورزشی برای باشگاه خود کمک بگیریم؟
شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر با مرکز مشاوره مکث تماس حاصل کنید.

4. آماده سازی ورزشکار جهت شرکت در مسابقات جهانی و المپیک توسط مرکز مشاوره مکث چگونه است؟
در مرکز مشاوره مکث آماده سازی پس از یک جلسه ارزیابی انجام می شود و سپس روند آماده ذهنی و روحی با سیستم ها و روش های مدرن پیش گرفته می شود.

5. شایع ترین مشکل ورزشکاران چیست؟
شایع ترین مشکل ورزشکاران استرس و اضطراب در زمان مسابقات رسمی می باشد که عملکرد فرد را به شدت کاهش می دهد.

نظرات کاربران:
parsa
پاسخ به این نظر
14:05 - 28 شهریور 00

چه جالب من نمیدونستم همچین رشته ای وجود داره فکر کنم مشکل اکثر تیم های ورزشی ایرانی هم مدیریت نکردن احساس و هیجانات هست مثلا توی فوتبال همینکه جلو میفتن دیگه سرسری بازی میکنن یا عقب میفتن خودشون رو میبازن بنظر من همونقدر که مهارت های ورزشی مهمه سلامت روانی بازیکنا هم مهمه

3 0
احمد
پاسخ به این نظر
09:20 - 1 دی 00

سلام دختر من 8ساله ورزش تکواندو انجام میده رده پوم 3هست توی مسابقات اکثرا استرس بالایی داره وهمین باعث باخت میشه تا جایی که بعضی وقتها از رفتن به باشگاه منصرف میشه توی روحیه اش تاثیر بدی گذاشته چطوری میتونم کمکش کنم باتشکر

1 1
افزودن نظر:
captcha