ورود / عضویت
021-22623587
تعیین وقت مشاوره

مرکز مشاوره مکث

تعیین وقت مشاوره
عنوان مطلب: روانشناسی ورزشی (بهزاد متین)

روانشناسی ورزشی (بهزاد متین)

شاید شنیدن کلمه روانشناسی ورزشی کمی گیج کننده باشد اما از آنجایی که علم روانشناسی، علمی ثابت شده است بنابراین روانشناسی ورزشی یکی از رشته ها با گرایش های تربیت بدنی است که اساس آن را علم روانشناسی، تربیت بدنی و ورزش تشکیل میدهد. در واقع روانشناسی ورزشی علمی است در زمینه ورزش، روانشناسی و تلفیقی از این دو که بر اصول روانشناختی و ورزش متمرکز است و مبنای اصلی آن تأثیرات ورزش بر ذهن و روان و بالعکس است.

کارآمدی روانشناسی در ورزش

اصول مهارت داشتن بر روانشناسی ورزشی نوعی کارآمدی در ورزش است و به نوعی جنبه سلامت روانی و بهداشت اجتماعی را نیز در بر میگیرد. کودکانی که مایل به ورزش کردن هستند، میتوانند زیر نظر یک مربی و یک روانشناس ورزشی مهارت و تکنیک ها را بهتر و مؤثر تر بیاموزند و تأثیرات روانشناختی مهارتشان را بر خود و دیگران ببینند.

تأثیر گذاری ورزش بر روان

از آنجایی که ورزش کردن برای همه واجب است، اگر بخواهیم جامعه ایی با سلامت روان بیشتر و تأثیرات مثبت بیشتر داشته باشیم بهتر است در زمینه روانشناسی ورزش، مطالعات بیشتری انجام دهیم.

روانشناسی ورزشی بهزاد متین

در روانشناسی ورزشی نحوه جذب فردی که به یک رشته ورزشی علاقه مند است و تأثیر گذاری ورزش بر روان او بررسی میشود.

ارزیابی روانشناختی ورزشکار در شرایط سخت

همچنان افرادی که در ورزش های حرفه ایی فعالیت میکنند قطعاً به فردی با مهارت و تخصص روانشناسی ورزشی نیاز دارند که تأثیرات محیط بر روان و ورزش بر روان آنها در شرایط تمرینات و ادامه مسیر حرفه اییشان بررسی شود.

گاهی ممکن است ورزشکاری نتواند به وسیله ایی غیر از نیروی فریاد و خشم خواسته خود را اعلام کند، زیرا در شرایط سخت روحی و روانی و فشار ورزش قرار دارد، از این رو مربی با یک متخصص روانشناس ورزشی میتوانند مسائل او را بررسی کنند و اثرات روانشناختی شرایط سخت او را پایین تر بیاورند.

ارتباط ورزش با آدرنالین و آمفتامین

ارتباط مستقیم ورزش با بدن همیشه ارتباطی واضح بوده، ورزش کردن باعث میشود هورمون های آدرنالین و آمفتامین در بیشترین حد خود در بدن منتشر شوند و ورزشکار احساس خوشایندی را تجربه کند، هر چند فرد ورزشکار حرفه ایی نباشد، اما باز هم هر فردی که خود را در معرض تمرینات روزمره ورزشی نیز قرار میدهد از این موهبت بهره میبرد.

بنابراین روان هر فردی به سادگی در هر شرایط سخت روحی و روانی و میزانی از افسردگی میتواند با ورزش و نشر هورمون آدرنالین و آمفتامین احساس خوشایند تری را تجربه کند.

تمرینات ورزشی

ورزش کردن برای هر سنی و هر قشری امکان پذیر است و هر فردی را در هر شرایطی میتواند به سمت بهبود و سلامت جسم و روان ببرد، سالمندان و کودکان و حتی زنان باردار، افرادی با افسردگی های شدید بعد از مدتی از تمرینات ورزشی به وضوح تغییراتی را در خود میبینند که با هیچ قرصی تقریباً امکان پذیر نبوده است.

کم شدن اضطراب، میزانی از شادی، تنفس بهتر، اعتماد به نفس، آمادگی های قلبی و عروقی از جمله تأثیرات مثبت ورزش بر روی هر فردی میباشد.

انتخاب رشته ورزشی به وسیله شخصیت

انتخاب رشته ورزشی و نوع فعالیت ورزشی به میزان قابل توجهی به شخصیت هر فردی مربوط است، افراد آرامی که درونگرا هستند اما خشم زیادی را در خود احساس میکنند که نیازی به پرخاشگری در جامعه و اطرافیان نمیبینند، میتوانند با انتخاب ورزشی که روحشان در آن به آرامش برسد خود را آرامتر کنند.

مثلاً اینچنین فردی میتواند با انتخاب رشته ورزشی تک نفره مثل بوکس و یا کاراته میزان بسیار زیادی از خشم و هیجان خود را تخلیه کند و در باقی شرایط زندگی خود آسایش و آرامش بیشتری تجربه کند.

روانشناسی ورزشی

البته همانطور که به این افراد در محیط ورزشی آموزش داده میشود، میدانند که خشم و هیجانشان را در هیچ محیطی به غیر از رینگ، مسابقه و تمرین نباید در جامعه و بین افراد عادی اعمال کنند و پایبندی به این اصول رفتاری به طرز بسیار مهمی از قوانین و اصول معرفتی یک ورزشکار محسوب میشود.

هوش هیجانی بالا و ورزش های گروهی

اما افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند و میتوانند خودشان را در تیمها و گروه ها به راحتی وفق دهند، برای ورود میتوانند ورزش هایی دسته جمعی و تیمی را انتخاب کنند که به جز ورزش کردن و تأمین نیاز ورزشیشان، نیاز روانیشان که در جمع بودن و تخلیه هیجان به شکل برونگرایانه ایی است نیز برطرف شود.

شناخت فیزیولوژی بدن

البته شناخت فیزیولوژی بدن و همچنین تأثیر گذاری آن بر روان نیز یکی دیگر از نکات مهم در روانشناسی ورزشی و همچنین انتخاب رشته های ورزشی است.

در علم روانشناسی ورزشی میتوانیم با انجام تست های شخصیتی و شناخت اصول شخصیتی هر ورزشکار مهارت های او را نیز بالا ببریم.

روحیه تک روی در افراد زبده

فردی که در ورزش کردن بسیار با مهارت و زبده است، اما در یک تیم و گروه نمیتواند خود را در جایگاهی مشخص که به او داده شده ببیند، باعث میشود به میزان زیادی از مهارتش کسر شود و در اثر صرف انرژی روانی برای نبودن در آن جایگاه، توان فرد نیز در اجرای مهارت ورزشی روز به روز کمتر شود، که یکباره با ورزشکاری مواجه میشویم که در فعالیت خود افت شدیدی کرده و توانایی شناخت دلیل و افت خود را ندارد.

تستهای روانشناسی ورزشی

تست های ورزشی به مربیان و مسئولانی که در انتخاب افراد در زمینه های مختلف ورزشی و استعداد یابی ورزشی هستند، این امکان را میدهد که بتوانند مسیر درست تر و قابل رشدی را برای ورزشکار در نظر بگیرند و با یک جابه جایی ساده در نقش ورزشکار او را به میزان بالایی از مهارتش برگردانند و یا استعداد او را در راه درستی خرج کنند.

در مواقعی مانند برد و یا باخت یکی از نگرش های شناختی به ورزشکاران این است که بتوانند آنها را متقاعد کنند قدم های مهمتر و قابل دسترس تری نیز در پیش پایشان قرار دارد که باید با توانایی جسمی و همچنین شناخت روانی از خودشان و توانایی هایشان به آن دست پیدا کنند.

اهمیت درک شکست در ورزش

درک از شکست و ظرفیت پیروزی یکی دیگر از نگاه های روانشناختی ورزشی است که ورزشکار با مسلط بودن به آن خود را در شکست ها نمیبازد و یا در پیروزی ها خود را در مرحله و موفقیت های آخر نمیبیند و همچنان میتواند با انگیزه و قدرت هدف های بعدی را پیش بینی کند.

بنابراین باید بدانیم روان انسان در هر شرایط و موقعیتی نیازمند شناخت است و به واسطه شناخت است که میتواند خود را در شرایط سخت قرار دهد و قدم های رشد را برای خود بچیند.

از این رو ورزش و ورزشکاران حرفه ایی و یا مبتدی میتوانند با شناخت روان و تأثیرات روان بر ورزش و ورزش بر روانشان در هدف های بالا تر ورزشی قدم های مهمتری بردارند.

در پایان لازم به ذکر است مرکز مشاوره مکث با مدیریت بهزاد متین در دپارتمان روانشناسی ورزشی و روانشناسی صنعتی و سازمانی آماده عقد قرار داد با باشگاه های ورزشی می باشد.

نویسنده: بهزاد متین فر

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(4 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: روانشناسی ورزشی (بهزاد متین)

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی
×

تعیین وقت مشاوره حضوری

CAPTCHA