22006198 021

زنان هیستریونیک یا اختلال شخصیت نمایشی

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(33 رای)
زنان هیستریونیک یا اختلال شخصیت نمایشی

زنان هیستریونیک یا زنانی با اختلال شخصیت نمایشی، زنانی هستند که نیاز افراطی به گرفتن توجه از دیگران دارند. جالب است بدانید پیش از این، واژه هیستریونیک تنها برای خانمها برچسب زنی میشد اما طبق تحقیقات جدید آقایان هم میتوانند هیستریونیک باشند. در نظر داشته باشید که بسیاری از بازیگران زن و حتی مرد مشهور دارای شخصیت هیستریونیک هستند.

تست اختلال شخصیت نمایشی

اگر می خواهید بدانید هیستریونیک هستید یا نه ما 3 تست رایگان را برای شما در نظر گرفته ایم که هم شخصیت شما را نشان میدهد و هم امکان داشتن ویژگیهایی از نمایشی بودن شما را.

لطفا تست ها را صادقانه بزنید تا به ارزیابی خوبی از خود برسید:

شخصیت نمایشی و خیانت

آیا زنان هیستریونیک خیانت می کنند؟ پیش از آن جالب است این موضوع را بدانید که زنان نمایشی رفتارهایی تکانه ای دارند، علاقه به جلب توجه و دیده شدن دارند و معمولا اغواگری میکنند. اما نکته خاص این است که علاقه ای به ارتباط جنسی ندارند و تنها از مورد توجه قرار گرفتن و کشاندن فرد به سمت خودشان لذت میبرند. متاسفانه امکان خیانت در زنان هیستریونیک را بدون ارزیابی فرد توسط یک روانشناس نمیتوان تشخیص داد. در نظر داشته باشید کنترل کردن رفتارهای تکانه ای کار بسیار سختی است. عدم کنترل تکانه باعث درگیر شدن افراد با آسیبهای زیادی میشود که رفتارهای تکانه ای هم جزو آنها است ولی ارتباط مستقیمی با موارد زیر برای شخص نمایشی ندارد.

رفتارهای تکانه ای چه آسیب هایی را به همراه دارد؟

طرحواره های شخصیت نمایشی چیست؟

طرحواره محرومیت هیجانی با شخصیت نمایشی نزدیکی ببیشتری دارد. طرحواره محرومیت هیجانی شامل سه دسته است:

  • محرومیت از حمایت
  • محرومیت از همدلی
  • محرومیت از محبت
برای آشنا شدن با واژه طرحواره پیشنهاد میکنیم این مقاله را بخوانید؛ انواع طرحواره ها

زنان هیستریونیک یا اختلال شخصیت نمایشی

رفتارهای این زنان بر طبق نمایشی که ایفا میکنند باید همیشه جذاب باشد تا بیننده های خود را به خود جلب کنند. پوشش های اغوا گرانه، خنده هایی که باعث میشود دیگران به سمت آنها جلب شوند، صحبت هایی که همه را جذب خود می کنند.

اگر در یک مهمانی کمی دقت داشته باشید و زنی با این ویژگی ها وارد مهمانی شود، از طرز لباس پوشیدن، راه رفتن و حرف زدن او، ممکن است رگه هایی از نمایشی بودن او را بفهمید. اما در نظر داشته باشید که رنج حاصل از اختلال شخصیت نمایشی باعث رفتارهایی میشود که خود فرد و یا اطرافیان را تحت تأثیر قرار میدهد. این تأثیرها میتواند مثبت یا منفی باشد.

جلب توجه در زنان هیستریونیک

نکته مهم در زنانی با اختلال شخصیت نمایشی یا زنان هیستریونیک این است که تمام تلاششان را برای جلب توجه به کار می بندند و سعی میکنند تمام توجه ها را به خود جلب کنند. همچنین زمانی که این اتفاق نیوفتد و با درصد کمی از افراد به آن ها توجه کنند، در واقع روز سوگ چنین افرادی فرا رسیده است.

در صورت عدم توجه به این افراد چه اتفاقی برایشان می افتد؟

دچار استرس و دلشوره می شوند و از اینکه افراد کمی به آن ها توجه کرده اند و یا در جمعی که حضور پیدا کرده اند، نتوانسته اند آنگونه که مایل هستند بدرخشند و خود را در معرض نمایش قرار بدهند، دچار چنان آشفتگی می شوند که نمی توانند خود را به راحتی کنترل کنند. همچنین عصبانی می شوند و ترجیح می دهند در چنین جمع هایی حضور پیدا نکنند.

زنان هیستریونیک

عدم رابطه عمیق در زنان هیستریونیک

زنان هیستریونیک یا اختلال شخصیت نمایشی، هیچگاه نمی توانند رابطه عمیق و معنا داری را دنبال کنند. هر مردی را که بخواهند به واسطه جذابیت و نمایشی که ایفا می کنند، می توانند به خود جذب کنند اما زمانی که رابطه رنگ و بویی از وابستگی و تعلق خاطر به خود بگیرد، به هیچ وجه نمی توانند در رابطه بمانند.

روابط جنسی در اختلال شخصیت نمایشی

این گروه از زنان در روابط جنسی نیز دچار ایرادات و اشکالاتی زیادی هستند. از آنجا که نمایش هر رفتاری را ایفا می کنند در روابط جنسی نیز کارآمد و با مهارت نیستند و حتی در بیشتر مواقع حاضر به برقراری رابطه با هیچ مردی نمی باشند. و اصطلاح «تا لب چشمه می روند و تشنه بر می گردانند»، اصطلاحی است که در مورد روابط جنسی از زنانی با اختلال شخصیت نمایشی بیان می شود.

مردان هیستریونیک

طبق پژوهشهای جدید و در سال 2021 مشخص شد که مردان هیستریونیک و زنان هیستریونیک از نظر رفتار شباهتهای زیادی دارند. روابط سطحی، ابراز احساسات سطحی با بیان کلماتی که بار عاطفی دارند اما سطحی بیان می شوند از مکالمات این گروه از مردان و زنان است. آن ها با زبان بدن خود (body language) به خوبی آشنا هستند و می توانند کلامشان را با این نمایش راحت تر ابراز کنند.

در واقع مردان و زنانی از این دست اختلال شخصیت، نیاز به کمک دارند و می توانند به جلساتی از مشاوره با رویکرد روان پویشی بروند. آن ها با بازگشت به عقب، به درک بهتری از خودشان و روابطشان دست پیدا می کنند و در مواردی می توانند رابطه عمیق و عشقی واقعی را تجربه کنند.

روانکاوی زنان هیستریونیک

این زنان در خلوت خود از رنجی عمیق برخوردارند و نیازمند راهی برای بهبود روابط و درکی عمیق از دوست داشتن هستند. البته قطعاً تنها راه درست برای درمانشان مراجعه به مشاور روانشناس و روانکاو است که می تواند راهی جدید در زندگیشان باز کند و سطحی از سلامت روان را تجربه کنند.

همه گیرشناسی اختلال شخصیت نمایشی

در حالی که تقریباً 9٪ از جمعیت عمومی حداقل یک اختلال شخصیت دارند، شیوع اختلال شخصیت هیستریونیکی در جمعیت عمومی حدود 2 تا 3٪ است. بعضی از افراد ممکن است بیش از یک اختلال شخصیتی داشته باشند. زنان چهار برابر بیشتر از مردان در معرض اختلال شخصیت هیستریونیک قرار دارند. با این حال، تحقیقات نشان می دهد که زنان به دلیل عدم توانایی جنسی از نظر اجتماعی کمتر از این است که در مقایسه با مردان به این اختلال مبتلا شوند.

علاوه بر این، مردان احتمالاً کمتر علائم خود را گزارش می کنند و از این رو تحت تشخیص قرار نمیگیرند. افراد هیستریونیک بینش همسان با ایگو دارند یعنی رفتار خود را عادی می دانند.

علائم اختلال شخصیت نمایشی 2020

طبق معیار DSM-5 و مقاله های معتبر در ژورنالها تشخیص اختلال شخصیت هیستریونیک نیاز به یک الگوی فراگیر و همه گیر از رفتارهای سازگار با توجه به اختلال در تنظیم عواطف دارد که توسط مظاهر خاص بیان شده است.

تشخیص هیستریونیک نیاز به دیده شدن پنج معیار زیر را دارد:

  1. رفتار اغوا کننده یا تحریک آمیز
  2. تغییر احساسات و کم عمق
  3. برای جلب توجه از ظاهر استفاده می کند
  4. سخنرانی امپرسیونیستی و مبهم
  5. احساسات دراماتیک یا اغراق آمیز

علل ابتلا به اختلال شخصیت نمایشی

نمی توان به طور قاطعانه گفت که چرا افراد به اختلال شخصیت نمایشی مبتلا می شوند. دلایلی برای ابتلا به این اختلال وجود دارد؛ مثل علت های ژنتیکی، محیطی یا تجربه های دوران کودکی. به هر حال علت این اختلال هر چه که باشد باید برای درمان آن قدم برداشت و بهترین راه برای درمان این اختلال مراجعه به روانشناس یا روانکاو و همچنین روان پزشک است.

گزینه های درمانی اختلال شخصیت هیستریونیک یا نمایشی

درمان افرادی که با اختلال شخصیت هیستریونیک تشخیص داده شده اند می تواند چالش برانگیز باشد زیرا ممکن است در علائم خود اغراق کنند یا اینکه عملکرد آنها بدتر از آنچه ممکن است، ظاهر شود. آنها ممکن است از نظر احساسی نیازمند بوده و مرزهای تعیین شده توسط درمانگر را زیر پا بگذارند. درست مانند اکثر اختلالات شخصیتی، افرادی که با این اختلال زندگی می کنند ممکن است تنها پس از آنکه برخی عوامل موقعیتی در زندگی آنها، توانایی عملکرد موثر آنها را تقریباً غیرممکن کرد، خود را برای درمان معرفی کنند.

روان درمانی رایج ترین و موثرترین انتخاب درمانی برای بیماران مبتلا به اختلال شخصیت هیستریونیک است. این نوع درمان شامل صحبت با یک درمانگر در مورد احساسات و تجربیات است. روان درمانی می تواند به درمانگر کمک کند تا اقدامات و رفتارهایی را که باعث ایجاد مشکل در زندگی فرد می شوند را استدلال کند. درمان ممکن است بتواند به فرد کمک کند بیاموزد که چگونه با دیگران رابطه مثبت برقرار کند، نه اینکه به طور مداوم سعی در جلب توجه آنها داشته باشد.

درمان اختلال شخصیت هیستریونیک

درمان روان پویشی (سایکودینامیک)

درمان روان پویشی به بیماران کمک می کند تا از احساسات خود آگاه شوند. در درمان سایکودینامیک، هدف درمانگران این است که به مراجعان کمک کنند تا متوجه شوند نحوه رفتار فعلی خود، که اغلب به طور ناخودآگاه است، از الگوهای رفتاری گذشته آنها نشات می گیرد. درمان روان پویایی طولانی مدت معمولاً مسائل اساسی را مورد هدف قرار می دهد و ممکن است به بیماران در کاهش واکنش احساسی کمک کند.

گروه درمانی هیستریونیک

همچنین گروه درمانی برای کمک به افراد مبتلا به شخصیت نمایشی برای کار بر روی روابط بین فردی بسیار توصیه می شود. گروه ها ممکن است با قرار گرفتن در جلسه درمانی با افراد دیگری که مشکلات مشابهی را تجربه می کنند، به افراد کمک کنند. افراد در زندگی خود اشکالات دیگران را میبینید پیش از اینکه بدانند آنها نیز کارهای مشابهی انجام می دهند. تکنیک های سایکودرام یا نقش بازی کردن گروهی می تواند به افراد مبتلا به HPD کمک کند تا مشکلات را تمرین کنند و یاد بگیرند که رفتارهای نمایشی را کاهش دهند.

خانواده درمانی

خانواده درمانی معمولاً برای حمایت از خانواده و همچنین بیمار استفاده می شود. خانواده ممکن است مشکلات بیمار را از طریق درمان بهتر درک کنند و بیمار بتواند از صدمه ای که رفتار او ممکن است برای عزیزانش بیاورد آگاه شود. تمام روابط خانوادگی در تمام مسائلی که در نتیجه HPD ایجاد می شود، می تواند در یک محیط حمایتی و مبتنی بر راه حل در طول خانواده درمانی مورد بررسی قرار گیرد.

منبع: ncbi.nlm.nih.gov، therecoveryvillage.com

سوالات متداول

1. چه زمان برای تشخیص اختلال شخصیت هیستریونیک مناسب است؟
متخصصان مراقبت های بهداشتی ذهنی پس از ارزیابی برای پیروی از الگوهای رفتاری و علائم، تشخیص اختلال شخصیت هیستوریونی را می دهند. شخصیت در طول زندگی پیشرفت می کند. بنابراین معمولاً تا 18 سالگی اختلالات شخصیت هیستوریونی تشخیص داده نمی شود.

2. چه عواملی باعث اختلال شخصیت هیستوریونی می شود؟
علل و عوامل خطر برای اختلال شخصیت Histrionic: کارشناسان بهداشت روان معتقدند که اختلالات شخصیتی مانند HPD معمولاً در نتیجه استرس، اضطراب و تروما در دوران کودکی تجربه می شود.

3. آیا اختلال شخصیت هیستوریونی در DSM 5 است؟
DSM-5 اختلال شخصیت هیستریونیک را الگویی از احساسات و رفتارهای توجه جدی می داند که از اوایل بزرگسالی آغاز می شود و در موقعیت های مختلف آشکار است. تعامل با دیگران که اغلب با رفتار نامناسب جنسی اغوا کننده یا تحریک آمیز مشخص می شود نماد اصلی این افراد است.

4. آیا اختلال شخصیت هیستوریونیک یک بیماری روانی است؟
اختلال شخصیت هیستریونیک یکی از اختلالات شخصیت است. افراد مبتلا به این اختلالات دارای احساسات شدید، ناپایدار و تصاویر خود تحریف شده هستند. در کل نمیتوان این اختلال به موارد اسکیزوفرنی یکی دانست ولی مشکلات روانی زیادی را درست می کند.

نظرات کاربران:
باب
پاسخ به این نظر
1399/8/10

سلام. شما اشاره کردید به افراد نمایشی که می توانند هر مردی به خود جذب کنند، اما اگر رنگ وابستگی و تعلق خاطر بگیرد به هیچ وجه نمی ََدر َبمانند. آیا این امر مهم به این خاطر است که ماسک روی صورتشان برداشته می شود؟ آیا به عدم اعتماد بنفس پایین اشاره دارد که باعث ترس از رابطه عمیق می شود؟ سپاس!

2 11
افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ