22004925 - 021

زنان هیستریونیک یا اختلال شخصیت نمایشی

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(25 رای)
زنان هیستریونیک یا اختلال شخصیت نمایشی

زنان هیستریونیک یا زنانی با اختلال شخصیت نمایشی، زنانی هستند که در واقع از نوعی اختلال توجه گرفتن در خودشان رنج میبرند. وقتی صحبت از اختلال شخصیت میشود، یعنی بعد از 18 سالگی تعدادی از ویژگی ها به شکل افراط و یا تفریط در فرد وجود دارد و انگار که با او آمیخته شده است.

رنج حاصل از اختلال شخصیت نمایشی و هیجانی

اما رنج حاصل از این اختلال باعث رفتارهایی میشود که خود فرد و یا اطرافیان را تحت تأثیر قرار میدهد. زنان هیستریونیک (یا اختلال شخصیت نمایشی) رفتارهایی تکانه ایی بر اساس هوش هیجانی دارند که به اعتبار این رفتارها، زندگی و تمایلات خود را در صحنه ایی از نمایش قرار میدهند.

این گروه از زنان گویی خود را برای نمایشی همیشگی آماده میکنند و به واسطه این اجرای نمایش در صحنه حضور دارند.

زنان هیستریونیک یا اختلال شخصیت نمایشی

رفتارهای این زنان بر طبق نمایشی که ایفا میکنند باید همیشه جذاب باشد تا بیننده های خود را به خود جلب کنند. پوشش های اغوا گرانه، خنده هایی که باعث میشود دیگران به سمت آنها جلب شوند، صحبت هایی که همه را جذب خود میکند.

در واقع زنانی با اختلال شخصیت نمایشی اینگونه تعریف میشوند؛ که اگر در مهمانی حضور داشته باشید و زنی با این اختلال وارد مهمانی شود، از طرز لباس پوشیدن، راه رفتن و حرف زدن او، نمیتوان به او توجه نکرد.

جلب توجه در زنان هیستریونیک

نکته مهم در زنانی با اختلال شخصیت نمایشی این است که، تمام تلاششان را برای جلب توجه به کار میبندند و سعی میکنند تمام توجه ها را به خود جلب کنند و زمانی که این اتفاق نیوفتد و با درصد کمی از افراد به آنها توجه کنند، در واقع روز مرگ چنین زنانی فرا رسیده است.

زنان هیستریونیک

در صورت عدم توجه به این افراد چه اتفاقی برایشان می افتد؟

دچار استرس و دلشوره میشوند و از اینکه افراد کمی به آنها توجه کرده اند و یا در جمعی که حضور پیدا کرده اند، نتوانسته اند آنگونه که مایل هستند بدرخشند و خود را در معرض نمایش قرار بدهند، دچار چنان آشفتگی میشوند که نمیتوانند خود را به راحتی کنترل کنند. همچنین عصبانی میشوند و ترجیح میدهند در چنین جمع هایی حضور پیدا نکنند.

عدم رابطه عمیق در زنان هیستریونیک

زنان هیستریونیک یا اختلال شخصیت نمایشی، هیچگاه نمیتوانند رابطه عمیق و معنا داری را دنبال کنند. هر مردی را که بخواهند به واسطه جذابیت و نمایشی که ایفا میکنند، میتوانند به خود جذب کنند اما زمانی که رابطه رنگ و بویی از وابستگی و تعلق خاطر به خود بگیرد، به هیچ وجه نمیتوانند در رابطه بمانند.

روابط جنسی در اختلال شخصیت نمایشی

این گروه از زنان در روابط جنسیشان نیز دچار ایرادات و اشکالاتی زیادی هستند. از آنجا که نمایش هر رفتاری را ایفا میکنند در روابط جنسی نیز کارآمد و با مهارت نیستند و حتی در بیشتر مواقع حاضر به برقراری رابطه با هیچ مردی نمیباشند. و اصطلاح «تا لب چشمه میروند و تشنه بر میگردانند»، اصطلاحی است که در مورد روابط جنسی از زنانی با اختلال شخصیت نمایشی بیان میشود.

دیگر خصوصیات این افراد

روابط سطحی، ابراز احساسات سطحی با بیان کلماتی که بار عاطفی دارند اما سطحی بیان میشوند از مکالمات این گروه از زنان است. آنها با زبان بدن (body language) به خوبی آشنا هستند و میتوانند کلامشان را با این نمایش راحت تر ابراز کنند.

در واقع زنانی از این دست اختلال شخصیت، نیاز به کمک دارند و میتوانند با جلساتی از شاوره با رویکرد روان پویشیبروند. آنها با بازگشت به عقب، به درک بهتری از خودشان و روابطشان دست پیدا میکنند و در مواردی می توانند رابطه عمیق و عشقی واقعی را تجربه کنند.

ناخوداگاه این زنان

این زنان در خلوت خود از رنجی عمیق برخوردارند و نیازمند راهی برای بهبود روابط و درکی عمیق از دوست داشتن هستند. البته قطعاً تنها راه درست برای درمانشان مراجعه به مشاور روانشناس و روانکاو است که میتواند راهی جدید در زندگیشان باز کند و سطحی از سلامت روان را تجربه کنند.

همه گیرشناسی اختلال شخصیت نمایشی

در حالی که تقریباً 9٪ از جمعیت عمومی حداقل یک اختلال شخصیت دارند، شیوع اختلال شخصیت هیستوریونی در جمعیت عمومی حدود 2 تا 3٪ است. بعضی از افراد ممکن است بیش از یک اختلال شخصیتی داشته باشند. زنان چهار برابر بیشتر از مردان در معرض اختلال شخصیت هیستوریونی قرار دارند. با این حال، تحقیقات نشان می دهد که زنان به دلیل عدم توانایی جنسی از نظر اجتماعی کمتر از این است که در مقایسه با مردان به این اختلال مبتلا شوند.

علاوه بر این، مردان احتمالاً کمتر علائم خود را گزارش می کنند و از این رو تحت تشخیص قرار نمی گیرند. اختلال شخصیت هیستریونیک تمایل به نشان دادن خود به دیگران دارد. به این معنی که افراد مبتلا به این اختلال معمولاً رفتار خود را عادی می دانند و برای شناسایی یک مشکل تلاش می کنند. این عدم بینش ممکن است در عدم تشخیص این اختلال شخصیت تا بعد از زندگی نقش داشته باشد.

ارزیابی

طبق معیاره DSM-5 تشخیص یک اختلال شخصیت هیستوریونیک نیاز به یک الگوی فراگیر و همه گیر از رفتارهای سازگار با توجه به اختلال در تنظیم عواطف دارد که توسط مظاهر خاص بیان شده است.

تشخیص نیاز به دیده شدن پنج معیار زیر را دارد:

ناراحت کننده نیست وقتی که مرکز توجه باشد

  1. رفتار اغوا کننده یا تحریک آمیز
  2. تغییر احساسات و کم عمق
  3. برای جلب توجه از ظاهر استفاده می کند
  4. سخنرانی امپرسیونیستی و مبهم
  5. احساسات دراماتیک یا اغراق آمیز

منبع: ncbi.nlm.nih.gov

سوالات متداول

1. چه زمان برای تشخیص اختلال شخصیت هیستریونیک مناسب است؟
متخصصان مراقبت های بهداشتی ذهنی پس از ارزیابی برای پیروی از الگوهای رفتاری و علائم، تشخیص اختلال شخصیت هیستوریونی را می دهند. شخصیت در طول زندگی پیشرفت می کند. بنابراین معمولاً تا 18 سالگی اختلالات شخصیت هیستوریونی تشخیص داده نمی شود.

2. چه عواملی باعث اختلال شخصیت هیستوریونی می شود؟
علل و عوامل خطر برای اختلال شخصیت Histrionic: کارشناسان بهداشت روان معتقدند که اختلالات شخصیتی مانند HPD معمولاً در نتیجه استرس، اضطراب و تروما در دوران کودکی تجربه می شود.

3. آیا اختلال شخصیت هیستوریونی در DSM 5 است؟
DSM-5 اختلال شخصیت هیستریونیک را الگویی از احساسات و رفتارهای توجه جدی می داند که از اوایل بزرگسالی آغاز می شود و در موقعیت های مختلف آشکار است. تعامل با دیگران که اغلب با رفتار نامناسب جنسی اغوا کننده یا تحریک آمیز مشخص می شود نماد اصلی این افراد است.

4. آیا اختلال شخصیت هیستوریونیک یک بیماری روانی است؟
اختلال شخصیت هیستریونیک یکی از اختلالات شخصیت است. افراد مبتلا به این اختلالات دارای احساسات شدید، ناپایدار و تصاویر خود تحریف شده هستند. در کل نمیتوان این اختلال به موارد اسکیزوفرنی یکی دانست ولی مشکلات روانی زیادی را درست می کند.

5. رفتار بافتی چیست؟
اختلال شخصیت هیستریونیک (HPD) توسط انجمن روانپزشکی آمریکا به عنوان یک اختلال شخصیت تعریف شده است که با الگویی از احساسات بیش از حد مورد استقبال از شمت بیمار، معمولاً در اوایل بزرگسالی شروع می شود، از جمله رفتارهای نامناسب اغوا کننده و نیاز بیش از حد به تأیید.

افزودن نظر:
CAPTCHA
ورود / عضویت
صفحه اصلی ذهن و دارو سنجش هوش و استعدادیابی کارگاه ها همکاری با مکث طرف های قرارداد تماس با مکث