ورود / عضویت
021-22004925
تعیین وقت مشاوره
مرکز مشاوره مکث
تعیین وقت مشاوره

زنان هیستریونیک یا اختلال شخصیت نمایشی

زنان هیستریونیک یا اختلال شخصیت نمایشی

زنان هیستریونیک یا زنانی با اختلال شخصیت نمایشی، زنانی هستند که در واقع از نوعی اختلال در شخصیتشان رنج میبرند. وقتی صحبت از اختلال شخصیت میشود، نمیتوانیم ابراز کنیم فردی از اختلال شخصیت خود خوشحال است، هر چند در مواردی اختلال شخصیت نمایشی میتواند در مواردی جذاب باشد.

رنج حاصل از اختلال شخصیت نمایشی و هیجانی

اما رنج حاصل از این اختلال باعث رفتارهایی میشود که خود فرد و یا اطرافیان را تحت تأثیر قرار میدهد. زنان هیستریونیک (یا اختلال شخصیت نمایشی) رفتارهایی تکانه ایی بر اساس هوش هیجانی دارند که به اعتبار این رفتارها، زندگی و تمایلات خود را در صحنه ایی از نمایش قرار میدهند.

این گروه از زنان گویی خود را برای نمایشی همیشگی آماده میکنند و به واسطه این اجرای نمایش در صحنه حضور دارند. 

جذاب بودن همیشگی زنان هیستریونیک

رفتارهای این زنان بر طبق نمایشی که ایفا میکنند باید همیشه جذاب باشد تا بیننده های خود را به خود جلب کنند. پوشش های اغوا گرانه، خنده هایی که باعث میشود دیگران به سمت آنها جلب شوند، صحبت هایی که همه را جذب خود میکند.

در واقع زنانی با اختلال شخصیت نمایشی اینگونه تعریف میشوند؛ که اگر در مهمانی حضور داشته باشید و زنی با این اختلال وارد مهمانی شود، از طرز لباس پوشیدن، راه رفتن و حرف زدن او، نمیتوان به او توجه نکرد. 

جلب توجه در زنان هیستریونیک

نکته مهم در زنانی با اختلال شخصیت نمایشی این است که، تمام تلاششان را برای جلب توجه به کار میبندند و سعی میکنند تمام توجه ها را به خود جلب کنند و زمانی که این اتفاق نیوفتد و با درصد کمی از افراد به آنها توجه کنند، در واقع روز مرگ چنین زنانی فرا رسیده است.

زنان هیستریونیک

در صورت عدم توجه به این افراد چه اتفاقی برایشان می افتد؟

دچار استرس و دلشوره میشوند و از اینکه افراد کمی به آنها توجه کرده اند و یا در جمعی که حضور پیدا کرده اند، نتوانسته اند آنگونه که مایل هستند بدرخشند و خود را در معرض نمایش قرار بدهند، دچار چنان آشفتگی میشوند که نمیتوانند خود را به راحتی کنترل کنند. همچنین عصبانی میشوند و ترجیح میدهند در چنین جمع هایی حضور پیدا نکنند.

عدم رابطه عمیق در زنان هیستریونیک

زنانی با اختلال شخصیت نمایشی، هیچگاه نمیتوانند رابطه عمیق و معنا داری را دنبال کنند، هر مردی را که بخواهند به واسطه جذابیت و نمایشی که ایفا میکنند، میتوانند به خود جذب کنند اما زمانی که رابطه رنگ و بویی از وابستگی و تعلق خاطر به خود بگیرد، به هیچ وجه نمیتوانند در رابطه بمانند.

روابط جنسی در اختلال شخصیت نمایشی

این گروه از زنان در روابط جنسیشان نیز دچار ایرادات و اشکالاتی هستند و از آنجا که نمایش هر رفتاری را ایفا میکنند در روابط جنسی نیز کارآمد و با مهارت نیستند و حتی در بیشتر مواقع حاضر به برقراری رابطه با هیچ مردی نمیباشند و اصطلاح «تا لب چشمه میروند و تشنه بر میگردانند»، اصطلاحی است که در مورد روابط جنسی از زنانی با اختلال شخصیت نمایشی بیان میشود. 

دیگر خصوصیات این افراد

روابط سطحی، ابراز احساسات سطحی با بیان کلماتی که بار عاطفی دارند اما سطحی بیان میشوند از مکالمات این گروه از زنان است. آنها با زبان بدن (body language) به خوبی آشنا هستند و میتوانند کلامشان را با این نمایش راحت تر ابراز کنند.

در واقع زنانی از این دست اختلال شخصیت، نیاز به کمک دارند و میتوانند با دوره هایی از روانکاوی کوتاه مدت (روان پویشی) و بازگشت به عقب، به درک بهتری از خودشان و روابطشان دست پیدا کنند و در مواردی رابطه عمیق و احساس عشقی واقعی را تجربه کنند.

ناخوداگاه این زنان

این زنان در خلوت خود از رنجی عمیق برخوردارند و نیازمند راهی برای بهبود روابط و درکی عمیق از دوست داشتن هستند که قطعاً تنها راه درست برای درمانشان مراجعه به مشاور روانشناس و روانکاو است که میتواند راهی جدید در زندگیشان باز کند و سطحی از سلامت روان را تجربه کنند.

نویسنده: مینا حسن زاده

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(11 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: زنان هیستریونیک یا اختلال شخصیت نمایشی

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی