22006198 021

سالویا چه عوارضی بر مغز و بدن دارد؟

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(5 رای)
سالویا چه عوارضی بر مغز و بدن دارد؟

چیزی حدود 960 گونه گیاهی در خانواده نعناع وجود دارد و گیاه سالویا یکی از آنهاست. این گیاهان از جنس علف یا چوب هستند و در سرتاسر دنیا قابل دسترسی است. اما تنوع این گیاهان در آمریکای مرکزی و اطراف مدیترانه بیشتر است. گیاه سالویا برای پخت و پز، درمان، دمنوش و مصارف زینتی مورد استفاده قرار میگیرد. حتی گونه خاصی از آن برای مرغهای مگس خوار جذاب است. با این حال، یکی از مصارف گیاه سالویا، استفاده از آن به عنوان روانگردان است که توهم ایجاد میکند و ممکن است منجر به اعتیاد شود. اگر از سالویا استفاده میکنید یا به امتحان آن فکر کرده اید، بهتر است بدانید که این دارو چیست، چه خطراتی دارد و در هنگام مصرف آن چه انتظاراتی میتوانید داشته باشید. به همین علت قصد داریم تا در ادامه مقاله به مخدر سالویا و اثرات آن بپردازیم.

سالویا چیست؟

گیاه سالویا که عموما با نام مریم گلی شناخته میشود، گیاهی از خانواده نعناع است و اغلب برای اثرات توهم زای آن مورد استفاده قرار میگیرد. این گیاه در اصل برای جنوب مکزیک و بخشهایی از آمریکای مرکزی و جنوبی است و قرنها در مراسم های سنتی سرخپوستان مازاتک مورد استفاده قرار میگرفت. سوء استفاده از این ماده مخدر، از سال 1990 رواج پیدا کرده است و در استرالیا، آمریکای شمالی و اروپا، همچنان کشت میشود. این مخدر در برخی مناطق قانونی است اما همچنان یک مخدر قدرتمند با اثرات و خطرات زیادی است. ماده فعال سالویا، سالوینورین A است که یکی از قویترین داروهای روانگردان طبیعی در نظر گرفته شده است. از عوارض این مخدر میتوان به توهم، سرگیجه و اختلالات بینایی اشاره کرد.

اعتیاد به سالویا

سالویا چگونه مورد استفاده قرار میگیرد؟

بطور معمول این گیاه به عنوان سیگارهای رول شده مورد استفاده قرار نمیگیرد، زیرا برگهای خشک شده آن ممکن است به اندازه کافی برای اثرگذاری، قوی نباشند. اغلب از برگهای تازه برای عصاره گیری استفاده میشود و برای دود کردن عصاره از ابزاری مانند پیپ استفاده میشود. همچنین ممکن است عصاره سالویا در نوشیدنیها نیز تزریق شود. برگ های سالویا را میتوان جوید. البته مانند برگ های خشک، اثرات خیلی قوی نخواهند داشت. اما ممکن است برخی از افراد اثرات ملایمی را تجربه کنند.

آیا خوردن سالویا بی خطر است؟

بله. همانطور که بالاتر گفته شد، از سالویا یا مریم گلی در پخت و پز و دمنوشها استفاده میشود. اما لازم است این نکته گفته شود که تحقیقات در این حوزه بطور کامل صورت نگرفته است. این بدان معناست که ممکن است عوارض جانبی و خطراتی داشته باشد که برای سلامتی مضر بوده اما هنوز درک نشده باشد. به همین علت در صورت استفاده، بهتر است که اقداماتی را جهت احتیاط به عمل درآورید. به عنوان مثال، بهتر است بعد از استفاده از آن از رانندگی و کار با وسیله نقلیه یا ماشین آلات اجتناب کنید.

پیشنهاد میکنیم انجام دهید: تست آنلاین شخصیت

چه میزانی سالویا بی خطر است؟

اینکه تا چه میزان مصرف سالویا میتواند بی خطر باشد، بستگی به نوع آن دارد. سالویا قوی است و به همین علت دوزهای کوچک نیز میتواند سبب توهم شود. مرکز ملی اطلاعات دارویی، بطور میانگین مصرف بیش از 500 میکروگرم یا 0005/0گرم را توصیه نمیکند.

 • اگر در قالب برگ های خشک مصرف میکنید، دوز 1 گرم تا4/1 گرم بی خطر درنظر گرفته میشود.
 • اگر از عصاره استفاده میکنید، بستگی به غلظت آن دارد. به این معنا که هر چه غلظت عصاره بیشتر باشد، دوز کمتری دارد.
 • اگر برگ های تاز مصرف میکنید، یک دوز از آن بی خطر در نظر گرفته میشود.

چگونه سالویا بر مغز تاثیر میگذارد؟

محققان فرض میکنند که سالوینورین A به نورون های خاصی به نام گیرنده های اپیوئیدی کاپا متصل میشود و موجب القای سرخوشی مرتبط با مواد مخدر میشوند. شواهدی از این فرآیند در مغز به تازگی در سال 2002 کشف شد اما همچنان تحقیقات در این حوزه ادامه دارد و بطور کامل مکانیزم عمل سالویا مشخص نشده است.

اثرات سالویا بر مغز ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • توهمات بینایی و شنوایی، مانند دیدن نورهای روشن، رنگ های زنده یا اَشکال
 • واقعیت تحریف شده و ادراک تغییر یافته از محیط اطراف
 • احساس خارج بودن از بدن و جدا شدن از واقعیت
 • لکنت زبان
 • بی اختیار خندیدن

این اثرات ممکن است به سرعت و تنها در عرض 5 تا 10 دقیقه پس از کشیدن سیگار یا استنشاق دارو رخ دهند. با این که این اثرات میتواند کوتاه مدت باشد، اما برخی از افراد ممکن است در اثر مصرف سالویا، چندین ساعت این علائم را تجربه کنند.

تاثیر سالویا بر بدن چگونه خواهد بود؟

در اثر مصرف سالویا، مغز تاثیرات بیشتری را تجربه خواهد کرد اما اثراتی بر بدن نیز خواهد داشت که شامل موارد زیر است:

 • حالت تهوع
 • سرگیجه
 • از دست دادن کنترل بر عملکردهای حرکتی و هماهنگی
 • ضربان قلب نامنظم

عوارض سالویا بر مغز و بدن

سالویا اثرات جانبی یا خطراتی دارد؟

مطالعات در حوزه سالویا بسیار اندک بوده و پژوهشگران، به دنبال درک بهتر نحوه عملکرد این دارو و تاثیرات آن بر بدن و مغز هستند. اغلب سالویا را خیلی قانونی و طبیعی میدانند، اما این به معنا بی نیازی از انجام اقدامات احتیاطی پس از آن نیست. بدلیل تحقیقات کم، عوارض جانبی و خطرات احتمال کمی در این حوزه ذکر شده است. اما مسائل جدی و قابل تاملی در این حوزه وجود دارد که در ادامه به هرکدام اشاره شده است:

1. وابستگی

سالویا اعتیاد آور درنظر گرفته نشده است و بعید است که بعد از مصرف، وابستگی روانی یا جسمی به دارو را تجربه شود. اما بسیاری از افرادی کهاز آن استفاده میکنند به استفاده بیشتر از مخدر برای بالا بردن تاثیرات آن عادت کرده اند. بنابراین، استفاده منظم میتواند اعتیادآور و نگران کننده باشد.

2. عوارض جسمی

پژوهش ها حاکی از آن است که افرادی که از سالویا به تنهایی یا همراه با الکل یا سایر مخدرها استفاده میکنند، احتمال بیشتری دارد که عوارض جانبی عصبی، قلبی- عروقی و گوارشی را تجربه کنند.

3. تأثیر بر یادگیری و حافظه بلند مدت

یک مطالعه نشان داد که استفاده از سالویا ممکن است اثرات منفی بر یادگیری داشته باشد و حافظه بلند مدت را مختل کند. البته این پژوهش بر موش ها انجام شد و به همین علت مشخص نیست که دقیقا بر انسان چگونه باشد.

4. اضطراب

در اثر مصرف سالویا ممکن است فرد دچار نگرانی در مورد اثرات مخدر یا ترس از تاثیرات بد سالویا شود. در موارد شدید ممکن است پارانویا یا حملات عصبی و پانیک را به همراه داشته باشد.

جمع بندی

سالویا ماده مخدری از خانواده نعناع است که در صورت های مختلفی مورد استفاده قرار میگیرد. برای اینکه این مخدر توهم آور باشد، معمولا بصورت خوراکی مصرف میشود تا پوشش مخاطی دهان بتواند سالوینورین A را جذب کند. البته سالویا گاهی اوقات به عنوان چای دم میشود، دود میشود، میتوان آنرا جوید و یا استنشاق کرد. با هضم این مخدر تاثیر آن کمتر میشود و توهم را به میزان قابل توجهی کاهش میدهد. سیگار کشیدن این ماده میتواند منجر به 15 دقیقه توهم شدید شود و جویدن آن میتواند منجر به توهماتی شود که یک یا دو ساعت طول میکشد.

اکثر افراد این مخدر را از طریق اینترنت خریداری میکنند و این میتواند ریسک هایی را به همراه داشته باشد. چرا که ممکن است خریدار واقعا سالویا دریافت نکند، اما در عوض داروی خطرناک تری مانند ماری جوانا دریافت کند، یا ممکن است سالویا مخلوط با مواد تقلبی باشد که میتواند باعث اعتیاد یا حتی مرگ شود.

منابع: oxfordtreatment.com و healthline.com

افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ