22006198 021

سلامت روان فرزندان در دنیای پر از اضطراب

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(6 رای)
سلامت روان فرزندان در دنیای پر از اضطراب

با وجود پاندمی کنونی، صحبتهایی در مورد رکود اقتصادی، خشونت در مدرسه و موارد دیگر، والدین را در سال 2022 دچار چالش کرده است. در مجموع 66 درصد از والدین معیارهای فرسودگی شغلی والد بودن را دارند که یکی از مهمترین نگرانیها، سلامت روان فرزندانشان است. اگر والدین استرس و اضطراب داشته باشند، این احتمال وجود دارد که فرزندشان این احساس را از آنها دریافت و تجربه کند. تیراندازیهای دسته جمعی در سراسر جهان، بیماری همه گیر، آبله میمونی، جنگ، حوادث غرق شدگی، موج جهانی مواد مخدردر حال حاضر دلایل زیادی وجود دارد که به عنوان یک والد احساس وحشت کنید، چه یک نوزاد داشته باشید یا یک نوجوان 18 ساله فرقی نمیکند. زمانیکه والدین فرزندان خود را هر روز در پاییز به مدرسه میفرستند، به راحتی میتوان فهمید که چرا آنها ممکن است سطوح بالاتری از اضطراب را در مقیاس جمعی و جهانی تجربه کنند.

وقتی بعد از حمله تروریستی و سپس در رکود اقتصادی 2008 با مراجعانم کار کردم، اضطراب آنها خیلی زیاد بود. اما از آنجایی که اضافه شدن به ضربه روحی قبلی در اثر تکرار اتفاقات استرس زا یک اثر ترکیبی ایجاد میکند، به این نتیجه رسیدیم که همه افراد در یکی از حادترین دوران های بحران سلامت روان زندگی میکنند.

پیشنهاد میکنیم انجام دهید: تست آنلاین سلامت روان

در مارس 2022، سازمان بهداشت جهانی گزارش داد که این بیماری همه گیر باعث افزایش 25 درصدی اضطراب و افسردگی در سراسر جهان شده است. وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده بیان میکند که حدود 31 درصد از افراد در مقطعی از زندگی خود دچار اختلال اضطرابی میشوند. مطالعه ای توسط روانشناسان در دانشگاه ایالتی اوهایو اخیراً گزارش داد که 66 درصد والدین معیارهای فرسودگی شغلی والد بودن را دارند که یکی از عوامل نگران کننده در مورد سلامت روان فرزندانشان نیز هست. حتی گزارش انجمن روانشناسی آمریکا در سال 2019 نشان داد که از هر سه نفر یک نفر بدلیل اضطراب ناشی از تیراندازیهای اخیر در مدرسه از برخی مکانهای عمومی اجتناب میکند. با وجود همه شواهدی که به افزایش میزان اضطراب والدین اشاره میکند، تشویق به گفتگوی امن با روانشناس و یافتن فرصت هایی برای کمک به خود و کسانی که شما را دوست دارند، ضروری است.

سلامت روان فرزند

شناخت پیامدهای مداوم پاندمی

در حالی که شما سعی میکنید با وجود ادامه همه گیری با امنیت خاطر با شرایط سازگار شوید و با آن کنار بیایید، بسیاری از شما همچنان احساس خطر شدیدی را تجربه میکنید و دائما خود را در لبه پرتگاه حس میکنید. در برخی افراد این استرس به عنوان اختلال استرس پس از سانحه PTSD ظاهر میشود و ممکن است فرد نیاز به درمان توسط یک پزشک سلامت روان داشته باشد. این مسئله ممکن است بخصوص برای کسانی که یکی از عزیزانشان را از دست داده اند یا به عنوان پرستار مراقبتهای بهداشتی خط مقدم، استرس شدیدی را تجربه کرده اند، صادق باشد. در شرایطی که دنیا به شما تلنگر میزند، افراد دیگر ممکن است بهتر احساس هماهنگی و همچنین درک بیشتری با شما داشته باشند.

اعتراف در مورد نقش عوامل مالی استرس زا

پول مدتهاست که یک عامل استرس زا بوده و با اضطراب مرتبط است. صحبت از یک رکود اقتصادی در حال و آینده ممکن است نگرانیهای گذشته که ناشی از ناامنی اقتصادی بوده را در طول همه گیری دوباره نمایان کند. اساسا استرس مالی میتواند در هر تصمیم و احساسی که تجربه میکنید نفوذ کند. بویژه والدین اگر احساس کنند که توانایی آنها برای تامین نیازهای اولیه مانند غذا، پوشاک و سرپناه برای خانواده هایشان در خطر است، ممکن است یک واکنش بدوی شبیه به واکنش دفاع یا گریز را تجربه کنند. این پاسخ غریزی منعکس کننده واکنش بدن است که در حملات پانیک رخ میدهد و میتواند تأثیر جدی بر سلامت روانی افراد بگذارد.

نشانه هایی که کودک با اضطراب دست و پنجه نرم میکند

کودکان به شدت نسبت به احساسات والدین خود حساس هستند. اگر والدین استرس و اضطراب دارند، بخصوص در مورد موضوعات مربوط به فرزندشان، ممکن ست فرزندشان این احساسات را بفهمد و آنها را تجربه خواهد کرد. یادگیری شناخت علائم اضطراب و افسردگی در کودکان برای حمایت مؤثر از آنها ضروری است. در اینجا آنچه که نیاز است بدانید را برای شما آورده ایم:

  • امتناع از رفتن به مدرسه
  • شکایات فیزیکی مکرر مانند معده درد یا سردرد
  • چسبیدن بیش از حد به والدین
  • عصبانیت یا وحشت در هنگام جدا شدن از والدین
  • تغییر در الگوهای خواب یا وحشت شبانه

انتقال اضطراب به کودکمراقبت از خود را تمرین کنید

احتمالاً تا به حال شنیده اید و راهبردهای «مراقبت از خود» بویژه برای والدین تکرار میشود. در حالی که برخی از آنها همیشه واقع بینانه نیستند، بخصوص در مورد بچه های جوان، جستجوی آنچه برای شما مفید است برای حمایت از سلامت روان و جسم شما ضروری است. به عنوان مثال حتی یک تغییر کوچک مانند رعایت یک برنامه منظم (مثلاً رفتن به رختخواب و بیدار شدن در یک زمان مشخص هر روز) و دوری از صفحه نمایش موبایل برای مدتی قبل از رفتن به رختخواب میتواند موثر باشد. فهرست شخصی هر فرد در فعالیتهای خودمراقبتی میتواند متفاوت به نظر برسد و خواهد بود. اما اولویت اصلی یافتن راه های ساده و آسان برای از بین بردن اختلالات و آشفتگی در زندگی روزمره است.

به یک دوست قابل اعتماد یا یکی از اعضای خانواده تکیه کنید

اگر در کلام اعتراف نکرده اید که با توجه به فجایع اخیر مانند کووید 19 مثلا برای سوار کردن فرزندانتان در اتوبوس بیش از حد مضطرب هستید یا زمانی را وسواس گونه در مورد احتمال ابتلای آنها به بیماری صرف میکنید، با یک دوست مورد اعتماد صحبت کنید. گفتگو کردن با شخصی را در کنار قهوه خوردن یا پیاده روی در نظر بگیرید که بدون قضاوت گوش میدهد و تأیید میکند. آنها حتی مجبور نیستند چیزی را حل کنند، فقط برای گوش دادن در کنار شما باشند. انسانها خواهان تایید این موضوع هستند که دیگران ممکن است احساسات خود را با آنها به اشتراک بگذارند تا سطح اضطراب خود را تنظیم و به همین سادگی کمتر احساس تنهایی کنند.

همچنین عادی سازی این موضوع بسیار مهم است که به عنوان والدین، همه شما هر از گاهی به استراحت نیاز دارید. اگر والد یا عضوی از خانواده در نزدیکی تان ندارید، از تماس گرفتن با یک دوست صمیمی یا والدین دوست فرزندتان خجالت نکشید و از آنها بپرسید که آیا آنها آمادگی مراقبت از فرزند شما را دارند و به آنها پیشنهاد دهید زمانی که آنها نیاز دارند همین کار را برایشان انجام دهید.

مراقبت از سلامت روان کودک

نسبت به میزان آمار و ارقام اتفاقات کمی ریلکس باشید

در حالی که جنگ، خشونت و بیماری احتمالاً چیزهایی هستند که بیشتر والدین را در شب بیدار نگه میدارد، وقتی صحبت از احتمال وقوع اتفاقی ویرانگر برای خانواده و دوستان شما میشود، آمار تصویر بسیار متفاوتی را نشان میدهد. برخی از افراد نسبت به آمار و ارقام حساس نیستند و درک میکنند که این اتفاق برای آنها بسیار بعید است. ممکن است مجبور باشید روی این موضوع تمرکز کنید که یک رویداد چقدر بعید است رخ دهد یا نه، حتی اگر اخیراً اتفاق افتاده باشد.

برای کمک حرفه ای تماس بگیرید

درمانگران بطور خاص در تکنیکها و استراتژیهایی آموزش دیده اند که به شما کمک میکنند تا به سمت وضعیت آرامتر و مثبت تر حرکت کنید، طوریکه از بیرون رفتن فرزندانتان برای سوار شدن اتوبوس مدرسه و قدم گذاشتن در دنیای پر از استرس نترسید. این امکان وجود دارد که از بازی فوتبال کودکانتان لذت ببرید بدون اینکه تمام وقت خود را در مورد آسیب دیدن آنها صرف کنید. با امیدواری و خوش بینی که فرزند شما ایمن است و حتی رشد کند منتظر سال تحصیلی باشید. در پایان اگر حتی با مطالعه این مقاله تردید دارید که لازم است از کمک حرفه ای بهره مند شوید یا خیر، امروز یک قرار ملاقات را برای خودتان با روانشناسان ما تعیین کنید.

منابع: who.int و nih.gov

افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ