22006198 021

شخصیت کاریزماتیک و ویژگی های آن

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(41 رای)
شخصیت کاریزماتیک و ویژگی های آن

شخصیت کاریزماتیک و ویژگی های آن را چگونه به دست آوریم؟ شخصیت کاریزماتیک شخصیتی است که از جذابیت اخلاقی و رفتاری زیادی برخوردار است. کاریزما (Charisma) در لغت به معنای گیرایی و جذابیت نیز خوانده می شود. پیش از خواندن ادامه مقاله این موضوع را بدانید که شما هم می توانید شخصیت کاریزماتیکی داشته باشید. اما چطور می شود؟ در نظر داشته باشید که برای به دست آوردن شخصیت کاریزماتیک باید یکسری مهارت ها را به دست آورید که در ادامه به شما توضیح کاملی خواهیم داد. همانطور که از خود لغت بر می آید باید بدانیم افراد دارای شخصیت کاریزماتیک شخصیت گیرا، جذاب و پر قدرتی دارند که بدون تلاش های واضحی مانند شلوغ کاری و صحبت های طولانی و نمایش یک انسان جذاب، همیشه و در هر احوالی جذاب به نظر می آیند. لازم به ذکر است به غیر از ویژگی های ذاتی، کاریزماتیک بودن یکسری مهارت هم دارد که در این مقاله به شما خواهیم گفت.

شخصیت کاریزماتیک و ویژگی های آن

از خصوصیات واضح افراد کاریزماتیک، خواستنی بودن آنهاست. زیرا افرادی که در اطرافشان هستند نمی توانند آنها را نادیده بگیرند و فرض کنند افراد کاریزماتیک نمایش اجرا میکنند و یا دستاوردی از ادای این رفتار دارد. افراد کاریزماتیک به طور واضح و روشنی اثرگذارند و در خود نیروی عظیمی از اثرگذاری و پیش قدم بودن دارند.

برای داشتن شخصیت کاریزماتیک چه باید کرد؟

کاریزما مجموعه ای از صفات و مهارت ها است که ممکن است در برخی افراد وجود داشته باشد اما بسیاری این ویژگی را ندارند اما می توانند تلاش کنند تا کاریزماتیک باشند. نکته بسیار مهم این است که ابتدا بپذیرید که شخصیت شما قابل تغییر است یعنی نیازی نیست تا به صورت ذاتی کاریزماتیک باشید. کاریزماتیک بودن ویژگی خاصی است که باعث می شود شخص کاریزماتیک بیشتر از بقیه جلب توجه کند و همچنین بتواند رهبر موفقی باشد.

قدرت رهبری در افراد کاریزماتیک

از آنجایی که اگر افراد کاریزماتیک در جای مناسب موقعیتی خود قرار بگیرند میتوانند رهبرانی فوق العاده و پیش قدم باشند که اجرای دستوراتشان بدون تردید است. شخصیت کاریزماتیک بدون شک بهره زیادی از صفات درونی خود برده است. در واقع هیچ فردی با تلاش برای کاریزماتیک بودن نمی تواند به آن دست پیدا کند. اما می توان تشخیص داد که چگونه و به چه نحوی با رفتارهای بهتر شخصیتی داشته باشیم که بتواند جذاب باشد و درصدی از کاریزمای افرادی که از این دست هستند را داشته باشد.

چطوری جذاب و کاریزماتیک باشیم؟

اکتسابی بودن ویژگی کاریزماتیک

کاریزما انرژی فوق العاده ای از جذابیت است که از درون هر کسی که دارای آن باشد ساطع می شود. اما اینگونه بیان می شود که ۵۰ درصد آن نیز اکتسابی است و مهارتی است که می توانیم به دستش بیاوریم.

شخصیت کاریزماتیک و مثبت نگری

مثبت اندیشی ویژگی افراد کاریزماتیک است. آن ها همیشه برای یافتن راه حل ها و گذر از شرایط بحرانی امیدوار هستند. آن ها همواره نسبت به شرایطی که در آن قرار گرفته اند نگرشی مثبت دارند. افراد کاریزماتیک وقتی در کاری دچار مشکل می شوند به دنبال مقصر نمی گردند و همه تقصیر را گردن دیگران نمی اندازند بلکه به کمبودهایی که خودشان باعث آن بوده اند توجه می کنند و تلاش می کنند تا آن کمبودها را جبران کنند.

ویژگی های افراد کاریزماتیک

1. داشتن اعتماد به نفس

اعتماد به نفس، اولین دارایی افراد کاریزماتیک است. بدون هیچ تردیدی باید بگوییم کاریزما و جذابیت و گیرایی، در وجود افراد با اعتماد به نفس به چشم میخورد و از آن بهره برده اند. اعتماد به نفس به خود، آنچه که هستند و آنچه که نشان می دهند.

از آنجایی که کاریزما یک صفت خالص است، با ذره ای از نمایش جذابیت و ساختگی بودن واقعیت خود را از دست می دهد. به راحتی می توان تشخیص داد که گیرایی فرد ساختگی است و تلاشی برای جذابیت است. از این رو اعتماد به نفس هم باید واقعی و بدون تلاش برای اعتماد باشد. سرمنشا این اعتماد به نفس، شناخت از خود، مهارت ها و قبول آنچه که هست، می باشد.

2. داشتن مهارت های ارتباطی

افراد کاریزماتیک در ارتباطشان با دیگران دست و پا نمیرنند، تلاش بیهوده نمی کنند و می دانند در کجا با چه کسی صمیمی باشند. اما احساس خوشایندی از اعتماد را به دیگران القا می کنند. زیرا نگاه نقادانه ندارند و پس از گذشت زمان کوتاهی، این احساس را به طرف مقابلشان القا می کنند که با او صمیمی هستند، می توان به آن ها اعتماد کرد و حرف های مهمشان را به آن ها زد.

3. شنونده های بسیار خوبی هستند

افراد کاریزماتیک برای حرف زدن و شروع و پایان بحث تلاش نمی کنند، به خوبی می شنوند و این فرصت را به طرف مقابلشان می دهند که با آن ها احساس خوشایند خوب بودن را تجربه کنند. حرف های دیگران را می شنوند، قاضی نیستند، نصیحت نمی کنند و منبعی برای دانستن هستند.

4. صمیمی هستند

افراد کاریزماتیک با دیگران صمیمی می شوند و مرز صمیمیت را می شناسند. از صمیمیت به دنبال دستاوردهای شخصی نیستند و این صمیمیت را منبعی برای ارتباط برقرار کردن با دیگران می دانند. از بالا به دیگران نگاه نمی کنند و در صمیمیتشان با دیگران رشد و احساس بالندگی وجود دارد.

5. مقتدر بودن

اقتدار داشتن از خصوصیات مهم دیگر افراد کاریزماتیک است. نمی توانیم متصور شویم که فردی که سردرگم است و هدفی ندارد و مدام از شاخه ایی به شاخه ای دیگر می پرد شخصیت کاریزمایی داشته باشد. اقتدار در هر آنچه که هستند و می خواهند از خصوصیاتی است که هر چند منبع قدرت نباشند و در مسند قدرت قرار نگرفته باشند و یا اگر نجاری ساده باشند اما می توانند مقتدر عمل کنند و این اقتدار از شناخت خودشان، محیطشان و احساساتشان بر می آید.

شخصیت خوب همیشه مهم است نه ظاهر خوب!

6. احساسات خود را ابراز می کنند

شناخت احساسات از جمله دستاورد های مهم هر فردی در شناخت از خود است، که افراد کاریزماتیک به واسطه شناختشان از خود و وجه قداستشان با خودشان، در بیان احساساتشان فیلتری ندارند و آنچه را که در وجودشان از احساس میگذرد را بیان می کنند. ترسی در بیان خودشان ندارند و می توانند آنچه را که درونشان از احساسات اتفاق می افتد را بگویند و بشناسند.

7. پنهان کار نبودن

پنهان کار نبودن به معنای مخفی کاری است و بیان نکردن حقایقی که به نحوی به این افراد وابسته است. افراد کاریزما دلیلی برای پنهان کاری نمی بینند و از آنچه که هست و می دانند ابایی ندارند. این صفت با گستاخی بسیار متفاوت است. زیرا افراد کاریزما صادقانه عمل می کنند از دروغ و پنهان کاری لذت نمی برند زیرا با خودشان و اطرافشان شفاف و واضح هستند و همین شفافیت باعث می شود دیگران بیش از هر فرد دیگری به آن ها اعتماد کنند.

8. از نشان دادن عیوب خود هراسی ندارند

مگر می شود کسی عیبی نداشته باشد و فردی کامل و بدون نقص باشد. افراد کاریزما نیز به واسطه بی عیب نبودنشان می توانند آنچه که در رفتارشان عیب محسوب می شود را بشناسند و برای بهبودش تلاش کنند، اما عیبشان را مخفی نمی کنند و از آنکه کسی آن ها را با عیبی که دارند بشناسد خشمگین و ناراحت نمی شوند و به این رفتارشان به قدری از اعتماد به خود و شفافیت سرچشمه می گیرد که گویا عیب هایشان هم به چشم نمی آید.

9.ریسک پذیر و خلاق هستند

افراد کاریزماتیک از باختن هراسی ندارند، اما بردن را ترجیح می دهند و برای این برد برنامه ریزی و تلاش می کنند. ریسک می کنند و از ریسک نمی ترسند زیرا می دانند برای رشد باید از خواسته های سطحی و اولیه شان بگذرند و با از دست دادن است که می توانند به دست بیاورند.

10. فعال هستند

افراد کاریزما انرژی فعالی دارند و یک جا باقی نمی مانند. دیگران را هم خواسته و ناخواسته ترغیب به حرکت و یکجا نبودن و نگه نداشتن نیروی درونیشان می کنند.

از آنجایی که قدرت در شناخت خود و اطرافیان دارند و در اکثر مواقع در موضع رهبر و استاد و منبعی برای رشد هستند، یکجا نشینی و صرف نکردن انرژیشان برایشان تلخ است. بنابراین به واسطه همین نیرو می توانند هم خودشان را رشد بدهند و فعالیت داشته باشند و هم اطرافیانشان به دنبال رشد و فعالیت باشند.

یکی از ویژگی های مذاکره کردن متقاعد کردن افراد است و یکی از ویژگی های کاریزماتیک بودن مهارت در مذاکره است که شما می توانید در مقاله «راهکارهای متقاعد کردن دیگران» راه و رسم مذاکره حرفه ای و معمولی را در زندگی و بیزینس خود بیاموزید.

سوالات متداول

1. آیا افراد کاریزماتیک به دنیا می آیند؟
همه می توانند کاریزماتیک باشند. ما کاریزماتیک به دنیا نیامده ایم، ما آن را از جهات مختلف پرورش می دهیم. یک راه این است که با مشاهده و یادگیری از افرادی که فکر می کنید کاریزماتیک هستند، استفاده کنید. نیازی به تقلید کردن از آنها نیست بلکه نیاز به یادگیری چندین مهارت مشخص شخصیت کاریزماتیک است.

2. آیا کاریزما یک ویژگی شخصیتی است؟
کاریزما یک ویژگی نادری است که در برخی از شخصیتها یافت می شود که معمولاً شامل جذابیت شدید و کیفیت مغناطیسی شخصیت یا ظاهر به همراه ارتباطات فردی و ذاتی است.

3. آیا کاریزما یک مهارت است؟
کاریزما مهارتی است که می توان از آن یاد گرفت و مورد استفاده قرار داد. روانشناسان اکنون بر این باورند که کاریزما یک ویژگی شخصیتی نیست بلکه یک مهارت است که می توان آنرا یاد گرفت و مورد استفاده قرار داد.

4. شخصیت مغناطیسی چیست؟
در روانشناسی تجارت، مغناطیس به طور معمول به معنای قرار گرفتن در مرکز نفوذ است. شما احتمالاً شنیده اید که شخصی دارای شخصیت مغناطیسی است. اگر شخصی مغناطیسی باشد، از قدرت یا توانایی خارق العاده ای برای جذب برخوردار است.

افزودن نظر:
captcha