22006198 021

شخصیت کاریزماتیک و ویژگی های آن چیست؟

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(48 رای)
شخصیت کاریزماتیک و ویژگی های آن چیست؟

شخصیت کاریزماتیک و ویژگی های آنرا چگونه بدست آوریم؟ شخصیت کاریزماتیک شخصیتی است که از جذابیت اخلاقی و رفتاری زیادی برخوردار است. کاریزما (Charisma) در لغت به معنای گیرایی و جذابیت نیز خوانده میشود. پیش از خواندن ادامه مقاله این موضوع را بدانید که شما هم میتوانید شخصیت کاریزماتیکی داشته باشید. اما چطور میشود؟ در نظر داشته باشید که برای بدست آوردن شخصیت کاریزماتیک باید یکسری مهارت ها را بدست آورید که در ادامه به شما توضیح کاملی خواهیم داد. همانطور که از خود لغت بر می آید باید بدانیم افراد دارای شخصیت کاریزماتیک شخصیت گیرا، جذاب و پر قدرتی دارند که بدون تلاش های واضحی مانند شلوغ کاری و صحبت های طولانی و نمایش یک انسان جذاب، همیشه و در هر احوالی جذاب به نظر می آیند.

بهترین روانشناس گروه روانشناسی اینجا مکث در سال 1402:بهزاد متین

لازم به ذکر است به غیر از ویژگی های ذاتی، کاریزماتیک بودن یکسری مهارت هم دارد که در این مقاله به شما خواهیم گفت.

شخصیت کاریزماتیک و ویژگی های آن

از خصوصیات واضح افراد کاریزماتیک، خواستنی بودن آنهاست. زیرا افرادی که در اطرافشان هستند نمیتوانند آنها را نادیده بگیرند و فرض کنند افراد کاریزماتیک نمایش اجرا میکنند و یا دستاوردی از ادای این رفتار دارد. افراد کاریزماتیک بطور واضح و روشنی اثرگذارند و در خود نیروی عظیمی از اثرگذاری و پیش قدم بودن دارند.

اینفوگرافیک عادات افراد کاریزماتیک

برای داشتن شخصیت کاریزماتیک چه باید کرد؟

کاریزما مجموعه ای از صفات و مهارت ها است که ممکن است در برخی افراد وجود داشته باشد اما بسیاری این ویژگی را ندارند اما میتوانند تلاش کنند تا کاریزماتیک باشند. نکته بسیار مهم این است که ابتدا بپذیرید که شخصیت شما قابل تغییر است یعنی نیازی نیست تا بصورت ذاتی کاریزماتیک باشید. کاریزماتیک بودن ویژگی خاصی است که باعث میشود شخص کاریزماتیک بیشتر از بقیه جلب توجه کند و همچنین بتواند رهبر موفقی باشد.

قدرت رهبری در افراد کاریزماتیک

از آنجایی که اگر افراد کاریزماتیک در جای مناسب موقعیتی خود قرار بگیرند میتوانند رهبرانی فوق العاده و پیش قدم باشند که اجرای دستوراتشان بدون تردید است. شخصیت کاریزماتیک بدون شک بهره زیادی از صفات درونی خود برده است. در واقع هیچ فردی با تلاش برای کاریزماتیک بودن نمیتواند به آن دست پیدا کند. اما میتوان تشخیص داد که چگونه و به چه نحوی با رفتارهای بهتر شخصیتی داشته باشیم که بتواند جذاب باشد و درصدی از کاریزمای افرادی که از این دست هستند را داشته باشد.

اکتسابی بودن ویژگی کاریزماتیک

کاریزما انرژی فوق العاده ای از جذابیت است که از درون هر کسی که دارای آن باشد ساطع میشود. اما اینگونه بیان میشود که ۵۰ درصد آن نیز اکتسابی است و مهارتی است که میتوانیم بدستش بیاوریم.

شخصیت کاریزماتیک و مثبت نگری

مثبت اندیشی ویژگی افراد کاریزماتیک است. آن ها همیشه برای یافتن راه حل ها و گذر از شرایط بحرانی امیدوار هستند. آن ها همواره نسبت به شرایطی که در آن قرار گرفته اند نگرشی مثبت دارند. افراد کاریزماتیک وقتی در کاری دچار مشکل میشوند به دنبال مقصر نمیگردند و همه تقصیر را گردن دیگران نمی اندازند بلکه به کمبودهایی که خودشان باعث آن بوده اند توجه میکنند و تلاش میکنند تا آن کمبودها را جبران کنند.

چطوری جذاب و کاریزماتیک باشیم؟

ویژگی های افراد کاریزماتیک

1. داشتن اعتماد به نفس

اعتماد به نفس، اولین دارایی افراد کاریزماتیک است. بدون هیچ تردیدی باید بگوییم کاریزما و جذابیت و گیرایی، در وجود افراد با اعتماد به نفس به چشم میخورد و از آن بهره برده اند. اعتماد به نفس به خود، آنچه که هستند و آنچه که نشان میدهند. از آنجایی که کاریزما یک صفت خالص است، با ذره ای از نمایش جذابیت و ساختگی بودن واقعیت خود را از دست میدهد. به راحتی میتوان تشخیص داد که گیرایی فرد ساختگی است و تلاشی برای جذابیت است. از این رو اعتماد به نفس هم باید واقعی و بدون تلاش برای اعتماد باشد. سرمنشا این اعتماد به نفس، شناخت از خود، مهارت ها و قبول آنچه که هست، میباشد.

2. داشتن مهارت های ارتباطی

افراد کاریزماتیک در ارتباطشان با دیگران دست و پا نمیرنند، تلاش بیهوده نمیکنند و میدانند در کجا با چه کسی صمیمیباشند. اما احساس خوشایندی از اعتماد را به دیگران القا میکنند. زیرا نگاه نقادانه ندارند و پس از گذشت زمان کوتاهی، این احساس را به طرف مقابلشان القا میکنند که با او صمیمی هستند، میتوان به آن ها اعتماد کرد و حرف های مهمشان را به آن ها زد.

3. شنونده های بسیار خوبی هستند

افراد کاریزماتیک برای حرف زدن و شروع و پایان بحث تلاش نمیکنند، به خوبی می شنوند و این فرصت را به طرف مقابلشان میدهند که با آن ها احساس خوشایند خوب بودن را تجربه کنند. حرف های دیگران را می شنوند، قاضی نیستند، نصیحت نمیکنند و منبعی برای دانستن هستند.

4. صمیمی هستند

افراد کاریزماتیک با دیگران صمیمی میشوند و مرز صمیمیت را می شناسند. از صمیمیت به دنبال دستاوردهای شخصی نیستند و این صمیمیت را منبعی برای ارتباط برقرار کردن با دیگران میدانند. از بالا به دیگران نگاه نمیکنند و در صمیمیتشان با دیگران رشد و احساس بالندگی وجود دارد.

5. مقتدر بودن

اقتدار داشتن از خصوصیات مهم دیگر افراد کاریزماتیک است. نمیتوانیم متصور شویم که فردی که سردرگم است و هدفی ندارد و مدام از شاخه ایی به شاخه ای دیگر می پرد شخصیت کاریزمایی داشته باشد. اقتدار در هر آنچه که هستند و میخواهند از خصوصیاتی است که هر چند منبع قدرت نباشند و در مسند قدرت قرار نگرفته باشند و یا اگر نجاری ساده باشند اما میتوانند مقتدر عمل کنند و این اقتدار از شناخت خودشان، محیطشان و احساساتشان بر می آید.

شخصیت کاریزماتیک

6. احساسات خود را ابراز میکنند

شناخت احساسات از جمله دستاورد های مهم هر فردی در شناخت از خود است، که افراد کاریزماتیک به واسطه شناختشان از خود و وجه قداستشان با خودشان، در بیان احساساتشان فیلتری ندارند و آنچه را که در وجودشان از احساس میگذرد را بیان میکنند. ترسی در بیان خودشان ندارند و میتوانند آنچه را که درونشان از احساسات اتفاق می افتد را بگویند و بشناسند.

7. پنهان کار نبودن

پنهان کار نبودن به معنای مخفی کاری است و بیان نکردن حقایقی که به نحوی به این افراد وابسته است. افراد کاریزما دلیلی برای پنهان کاری نمی بینند و از آنچه که هست و میدانند ابایی ندارند. این صفت با گستاخی بسیار متفاوت است. زیرا افراد کاریزما صادقانه عمل میکنند از دروغ و پنهان کاری لذت نمی برند زیرا با خودشان و اطرافشان شفاف و واضح هستند و همین شفافیت باعث میشود دیگران بیش از هر فرد دیگری به آن ها اعتماد کنند.

8. از نشان دادن عیوب خود هراسی ندارند

مگر میشود کسی عیبی نداشته باشد و فردی کامل و بدون نقص باشد. افراد کاریزما نیز به واسطه بی عیب نبودنشان میتوانند آنچه که در رفتارشان عیب محسوب میشود را بشناسند و برای بهبودش تلاش کنند، اما عیبشان را مخفی نمیکنند و از آنکه کسی آن ها را با عیبی که دارند بشناسد خشمگین و ناراحت نمیشوند و به این رفتارشان به قدری از اعتماد به خود و شفافیت سرچشمه میگیرد که گویا عیب هایشان هم به چشم نمی آید.

9.ریسک پذیر و خلاق هستند

افراد کاریزماتیک از باختن هراسی ندارند، اما بردن را ترجیح میدهند و برای این برد برنامه ریزی و تلاش میکنند. ریسک میکنند و از ریسک نمی ترسند زیرا میدانند برای رشد باید از خواسته های سطحی و اولیه شان بگذرند و با از دست دادن است که میتوانند بدست بیاورند.

10. فعال هستند

افراد کاریزما انرژی فعالی دارند و یک جا باقی نمی مانند. دیگران را هم خواسته و ناخواسته ترغیب به حرکت و یکجا نبودن و نگه نداشتن نیروی درونیشان میکنند. از آنجایی که قدرت در شناخت خود و اطرافیان دارند و در اکثر مواقع در موضع رهبر و استاد و منبعی برای رشد هستند، یکجا نشینی و صرف نکردن انرژیشان برایشان تلخ است. بنابراین به واسطه همین نیرو میتوانند هم خودشان را رشد بدهند و فعالیت داشته باشند و هم اطرافیانشان به دنبال رشد و فعالیت باشند.

یکی از ویژگی های مذاکره کردن متقاعد کردن افراد است و یکی از ویژگی های کاریزماتیک بودن مهارت در مذاکره است که شما میتوانید در مقاله «راهکارهای متقاعد کردن دیگران» راه و رسم مذاکره حرفه ای و معمولی را در زندگی و بیزینس خود بیاموزید.

نظرات کاربران:
یلدا
پاسخ به این نظر
1402/10/20

سلام ممنونم که این مطالب مفیدرو در اختیارمون میذارید من خیلی این نوع شخصیت رو دوست دارم وخیلی سعی میکنم به این نوع شخصیت نزدیک کنم اما نمیدونم موفق هستم یا خیر دوست دارم راهنماییم کنید که چطورمیشه به این نوع شخصیت دست پیدا کرد؟

0 0
حسام
پاسخ به این نظر
1402/10/20

راجع به این موضوع که وقتی دارن با دیگران صحبت میکنن خودشون رو مشغول حاشیه و لوازم شخصی نمیکنن برام جالب بود من خودم این مدلی ام سعی میکنم کنار بزارمش

0 0
افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ