ورود / عضویت
021-22004925
تعیین وقت مشاوره
مرکز مشاوره مکث
تعیین وقت مشاوره

شخصیت کاریزماتیک و ویژگی های افراد کاریزماتیک

شخصیت کاریزماتیک و ویژگی های افراد کاریزماتیک

شخصیت کاریزماتیک شخصیتی است که از جذبه و جذابیت زیادی برخوردار است. کاریزما (Charisma) در لغت به معنای گیرایی و جذابیت نیز خوانده میشود. همانطور که از خود لغت بر میاید باید بدانیم افراد دارای شخصیت کاریزماتیک شخصیت گیرا، جذاب و پر جذْبه ایی دارند که بدون تلاش های واضحی مانند شلوغ کاری و صحبت های طولانی و نمایش یک انسان جذاب، همیشه و در هر احوالی جذاب به نظر می آیند.

لازم به ذکر است به غیر از ویژگی های ذاتی، کاریزماتیک بودن یکسری مهارت هم دارد که در این مقاله به شما خواهیم گفت.

خصوصیات افراد کاریزماتیک

از خصوصیات واضح افراد کاریزماتیک، خواستنی بودن آنهاست، زیرا افرادی که در اطرافشان هستند نمیتوانند آنها را نادیده بگیرند و فرض کنند افراد کاریزماتیک نمایش اجرا میکنند و یا دستاوردی از ادای این رفتار دارد. افراد کاریزماتیک به طرز واضح و روشنی اثرگذارند و در خود نیروی عظیمی از اثرگذاری و پیش قدم بودن دارند.

شخصیت کاریزماتیک

قدرت رهبری در افراد کارزماتیک

از آنجایی که اگر در جای مناسب موقعیتی خود قرار بگیرند میتوانند رهبرانی فوق العاده و پیش قدم باشند که اجرای دستوراتشان بدون تردید است شخصیت کاریزماتیک بدون شک بهره زیادی از صفات درونی خود برده است، در واقع هیچ فردی با تلاش برای کاریزماتیک بودن نمیتواند به آن دست پیدا کند، اما میتوان تشخیص دا‌د که چگونه و به چه نحوی با رفتارهای بهتر شخصیتی داشته باشیم که بتواند جذاب باشد و درصدی از کاریزمای افرادی که از این دست هستند را داشته باشد.

اکتسابی بودن ویژگی کاریزماتیک

کاریزما انرژی فوق العاده ایی از جذابیت است که از درون هر کسی که دارای آن باشد ساطع میشود اما اینگونه بیان میشود که ۵۰ درصد آن نیز اکتسابی است و مهارتی است که میتوانیم به دستش بیاوریم.

ویژگی های افراد کاریزماتیک

1. داشتن اعتماد به نفس

اولین دارایی افراد کاریزماتیک است، بدون هیچ تردیدی باید بگوییم کاریزما و جذابیت و گیرایی، در وجود افراد با اعتماد به نفس به چشم میخورد و از آن بهره برده اند. اعتماد به نفس به خودشان، آنچه که هستند و آنچه که نشان میدهند.

از آنجایی که کاریزما یک صفت خالص است و با ذره ایی از نمایش جذابیت و ساختگی بودن واقعیت خود را از دست میدهد و به راحتی میتوان تشخیص داد که گیرایی فرد ساختگی است و تلاشی برای جذابیت است، از این رو اعتماد به نفسمان هم باید واقعی و بدون تلاش برای اعتماد باشد. سرمنشا این اعتماد به نفس شناخت از خودشان، مهارتهایشان و قبول آنچه که هستند، میباشد.

2. داشتن مهارت های ارتباطی

افراد کاریزماتیک در ارتباطشان با دیگران دست و پا نمیرنند، تلاش بیهوده نمیکنند و میدانند در کجا با چه کسانی صمیمی باشند. اما احساس خوشایندی از اعتماد را به دیگران القا میکنند، زیرا نگاه نقادانه ندارند و پس از گذشت زمان کوتاهی این احساس را به طرف مقابلشان القا میکنند که با او صمیمی هستند، میتوان به آنها اعتماد کرد و حرف های مهمشان را به آنها زد.

3. شنونده های بسیار خوبی هستند

افراد کاریزماتیک برای حرف زدن و شروع و پایان بحث تلاش نمیکنند، به خوبی میشنودند و این فرصت را به طرف مقابلشان میدهند که با آنها احساس خوشایند خوب بودن را تجربه کنند. حرف های دیگران را میشنوند، قاضی نیستند، نصیحت نمیکنند و منبعی برای دانستن هستند.

4. صمیمی هستند

افراد کاریزماتیک با دیگران صمیمی میشوند و مرز صمیمیت را میشناسند، از صمیمیت به دنبال دستاوردهای شخصی نیستند و این صمیمیت را منبعی برای ارتباط برقرار کردن با دیگران میدانند. از بالا به دیگران نگاه نمیکنند و در صمیمیتشان با دیگران رشد و احساس بالندگی وجود دارد.

5. مقتدر بودن

اقتدار داشتن از خصوصیات مهم دیگر افراد کاریزماتیک است. نمیتوانیم متصور شویم که فردی که سردرگم است و هدفی ندارد و مدام از شاخه ایی به شاخه ایی دیگر میپرد شخصیت کاریزمایی داشته باشد. اقتدار در هر آنچه که هستند و میخواهند از خصوصیاتی است که هر چند منبع قدرت نباشند و در مسند قدرت قرار نگرفته باشند و یا اگر نجاری ساده باشند اما میتوانند مقتدر عمل کنند و این اقتدار از شناخت خودشان، محیطشان و احساساتشان بر میاید.

کاریزماتیک بودن

6. احساسات خود را ابراز میکنند

شناخت احساسات از جمله دستاورد های مهم هر فردی در شناخت از خود است، که افراد کاریزما به واسطه شناختشان از خود و وجه قداستشان با خودشان، در بیان احساساتشان فیلتری ندارند و آنچه را که در وجودشان از احساس میگذرد را بیان میکنند. ترسی در بیان خودشان ندارند و میتوانند آنچه را که درونشان از احساسات اتفاق میافتد را بگویند و بشناسند.

7. پنهان کار نبودن

پنهان کار نبودن به معنای مخفی کاری است و بیان نکردن حقایقی که به نحوی به این افراد وابسته است. افراد کاریزما دلیلی برای پنهان کاری نمیبینند و از آنچه که هست و میدانند اباعی ندارند. این صفت با گستاخی بسیار متفاوت است. زیرا افراد کاریزما صادقانه عمل میکنند از دروغ و پنهان کاری لذت نمیبرند زیرا با خودشان و اطرافشان شفاف و واضح هستند و همین شفافیت باعث میشود دیگران بیش از هر فرد دیگری به آنها اعتماد کنند.

8. از نشان دادن عیوب خود هراسی ندارند

مگر میشود کسی عیبی نداشته باشد و فردی کامل و بدون نقص باشد. افراد کاریزما نیز به واسطه بی عیب نبودنشان میتوانند آنچه که در رفتارشان عیب محسوب میشود را بشناسند و برای بهبودش تلاش کنند، اما عیبشان را مخفی نمیکنند و از آنکه کسی آنها را با عیبی که دارند بشناسد خشمگین و ناراحت نمیشوند و به این رفتارشان به قدری از اعتماد به خود و شفافیت سرچشمه میگیرد که گویا عیب هایشان هم به چشم نمیاید.

9.ریسک پذیر و خلاق هستند

افراد کاریزماتیک از باختن هراسی ندارند، اما بردن را ترجیح میدهند و برای این برد برنامه ریزی و تلاش میکنند. ریسک میکنند و از ریسک نمیترسند زیرا میدانند برای رشد باید از خواسته های سطحی و اولیه شان بگذرند و با از دست دادن است که میتوانند به دست بیاورند.

10. فعال هستند

افراد کاریزما انرژی فعالی دارند و یک جا باقی نمیمانند. دیگران را هم خواسته و ناخواسته ترغیب به حرکت و یکجا نبودن و نگه نداشتن نیروی درونیشان میکنند.

از آنجایی که قدرت در شناخت خود و اطرافیان دارند و در اکثر مواقع در موضع رهبر و استاد و منبعی برای رشد هستند، یکجا نشینی و صرف نکردن انرژیشان برایشان تلخ است. بنابراین به واسطه همین نیرو میتوانند هم خودشان را رشد بدهند و فعالیت داشته باشند و هم اطرافیانشان به دنبال رشد و فعالیت باشند.

یکی از ویژگیهای مذاکره کردن متقاعد کردن افراد است و یکی از ویژگیهای کاریزماتیک بودن مهارت در مذاکره است که شما می توانید در مقاله «راهکارهای متقاعد کردن دیگران» راه و رسم مذاکره حرفه ای و معمولی را در زندگی و بیزینس خود بیاموزید.

نویسنده: مینا حسن زاده

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(17 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: شخصیت کاریزماتیک و ویژگی های افراد کاریزماتیک

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی