22004925 021

طلاق های امروزی ناشی از چیست؟

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(30 رای)
طلاق های امروزی ناشی از چیست؟

طلاق های امروزی ناشی از چیست؟ نکته، با توجه به شیوع ویروس کرونا در سال 2020 در تمام دنیا آمار طلاق به شدت افزایش پیدا کرد است. اما علت اصلی طلاق های امروزی ناشی از چیست؟ با توجه به کاهش درآمدها، کنار هم بودن زیاد زن و شوهر و عادت نداشتن به این موضوع، کاهش پیدا کردن ارتباط جنسی لذت بخش و افزایش اضطراب، افسردگی و وسواس را می تواند از علل اصلی بالا رفتن طلاق در نظر گرفت.

نقش عامل تفاوت و تغییر در طلاق های امروز

نکته مهم در مورد طلاق در جوامع امروز این است که به غیر از تغییر خلق و خوی افراد و سازش نداشتن افراد متأهل، نکات مهم دیگری هم در این امر دخیل هستند. این موارد معمولا آنقدرها هم به چشم ما نیامده اند، پس در اینجا به چند مورد آن نیز خواهیم پرداخت.

/// شماره های تماس ///

1. تفاوت میان انسان ها

مسئله تفاوت میان انسان ها، امروزه یک مسئله مهم و پایه ایی است. قطعاً در گذشته به دلیل رشد کم جمعیت افراد در یک جامعه یک دست تر و با تفکرات شبیه تر، با نیازهای مشابه تر و خواسته های شبیه به هم بیشتری زندگی میکردند.

در واقع تفاوت ها در یک خانواده که اصلاً خودنمایی نمی کرد و به همین منوال تفاوت در یک قوم، تفاوت در یک محله و تفاوت در یک شهر بین افراد، به مراتب کمتر از آنجه که امروز به عنوان تفاوت از آن درک داریم وجود داشت.

امروزه حتی در یک خانواده کوچک هم تفاوت ها آنقدر زیاد است که در یک مهمانی خانوادگی هم شاید برخی احساس معذب بودن داشته باشند. بدلیل همین تفاوت ها ممکن است برخی دیگر میلی به دور هم بودن و با هم بودن نداشته باشند.

تفاوت در زوج های امروز، عامل مهمی در طلاق محسوب میشود؛ تفاوت در فکر، اندیشه، نوع نگرش به دنیا که خود عامل درک نکردن یکدیگر و متوجه نشدن حرف طرف مقابل است و یا در ساده ترین حالت خود، تفاوت در نوع تفریح و وقت گذرانی از عوامل اختلافات امروزی هستند.

2. مسئله تغییر

در جامعه امروزی تغییر آدم ها بر اساس خواسته و نیازهای رو به رشد افراد باعث تغییر لحظه به لحظه انسان ها میشود. با پژوهشهای روانشناسی مشخص شده که شاید در سی یا چهل سال پیش افراد با این حجم از تغییر لحظه به لحظه نه در خودشان و نه در انسان های اطرافشان مواجه نبودند. بنابراین این تغییر یکی از دلایل مهم بروز اختلافات اخلاقی و سلیقه ایی در میان زوج های امروزه میباشد.

طلاق

به این شکل که زوجی که امروز عاشق و شیفته یکدیگر هستند و تمام تلاششان برای رسیدن به یکدیگر است پس از یک سال با دلخوری عمیقی از هم مواجه میشوند. واقعاً چه اتفاقی بین این زوج باعث میشود این حجم از اختلاف در کمتر از یک سال به وجود بیاید که علت اصلی مراجعه آنها به یک دکتر روانشناس برای جلوگیری از طلاق است.

مسئله تغییر در واقع در جامعه پیش رفته امروز که تکنولوژی و دنیای مجازی یکی از پایه های رشد اصلی آن است، دلیل تغییرات رفتاری انسان ها هم میباشد.

در گذشته مردی با یک نوع تربیت رفتاری، تصمیم به ازدواج با دختری از یک خانواده هم سطح با خواسته ایی شبیه و با خانواده ایی مشابه و با نیازهایی شبیه به هم میگرفت و این ازدواج تا ده سال بعد هم همان خواسته ها، نیاز ها و همان خانواده ها با همان سلیقه را داشت.

اما امروزه خواسته ها مدام در حال تغییر است؛ نیازها مدام تغییر میکند، خانواده ها به موازات دست آوردهای جدید، سر و شکلشان هم تغییر میکند و به همین منوال زوج جوانی که یکدیگر را انتخاب کرده بودند، در کمتر از یک سال با همسری متفاوت و تغییر یافته با خواسته هایی متفاوت مواجه میشود که به بیان خودشان اصلاً همدیگر را نمیشناسند.

3. تداوم زندگی با این تفاوت ها

نکته مهم در بیان و بررسی دو عامل تفاوت و تغییر است که چگونه با این حجم از تفاوت های فردی و تغییراتی که هم در جامعه و هم در افراد انسانی شکل داده است، بتوانیم به زندگی خودمان تداوم دهیم؟ علم روانشناسی و دکتر روانشناس به ما چه می گوید؟

واضح است که تفاوت ها و تغییرات امروز در زوج ها دلخوری ها، بحث ها و دعواهای تمام نشدنی را شکل میدهد؛ اما انسجام رابطه از جایی شروع میشود که بتوانیم این تفاوت ها را بشناسیم و از یکدیگر تشخیص و تمیز بدهیم.

وقتی زنی به عنوان همسر در یک خانه درک کند که تفاوت های او با همسرش چیست، دیگر از دیدن و شنیدن آن متعجب نمیشود.

تفاوت در سلیقه، خواسته و نیاز نمیتواند خود به تنهایی عامل جدایی محسوب شود؛ اگر شناخته شود و در فضایی دوستانه، با احترام و صحبت در مورد اینکه زوج ها میتوانند به یکدیگر، فضایی برای ابراز خواسته و قبول تفاوتشان داشته باشند بدهند، سطح قابل توجهی از بحث و دعوا و گفتگو کم میشود.

بطور مثال مردی که دوست دارد اوقات فراغتش را در کوه بگذراند و زنی که دوست دارد خرید کند؛ این زوج باید قبل از هر چیزی تفاوت در گذراندن اوقات فراقتشان را درک کنند، پس از آن با توافق هم یک روز را در ماه به کوهنوردی که خستگی زیادی نداشته باشد، بپردازند و یک روز را به گردش در مجتمع های خرید باشند و یا به یکدیگر زمانی برای تنها بودن و گذراندن فراقتشان به دلخواه خودشان بدهند،

علت اصلی آن تفاوتهای فردی است که از دید روانشناسی مشخص شده و باید به آن احترام گذاشت.

به مرور متوجه میشویم که با این همدلی میان زوج ها آرامشی قابل احترام بینشان برقرار میشود که یکی از تکنیکهای دکتر روانشناس در اتاق مشاوره می باشد.

طلاق های امروزی ناشی از چیست؟

با توجه به گقته شدن این موضوع که شیوع کرونا وسواس، اضطراب و افسردگی را افزایش داده است. باید در نظر داشت که مشاوره های روانشناسی و خانواده می تواند در کاهش طلاق تاثیر چشم گیری داشته باشد. برای حل مسئله تغییر، به درک تغییرات، چه از لحاظ خلق و خو و چه از لحاظ سطح زندگی، میتوان گفت که زوج ها میتوانند خودشان را با این تغییرات هماهنگ تر کنند.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: مشاوره پیش از طلاق

زوج هایی که با تغییرات یکدیگر کنار نمی آیند و همیشه در حالتی از ابهام از گذشته حرف میزنند و این که آدمی که من میشناختم این چنین نبود؛ در واقع با تغییر مواجه شده اند اما نمیتوانند خودشان را با آن تغییر جدید عادت بدهند، هماهنگ کنند، بشناسند و یا با آن رشد پیدا کنند.

همیشه تغییرها بد نیستند و شاید در خودشان جایی برای رشد، پیشرفت و دستیابی به هدفی بلند مدت و جدید داشته باشند که به دلیل پافشاری زوج ها در قبول نکردن تغییر به طلاق و جدایی ختم میشود.

از دید دکتر روانشناس ما و علم روانشناسی نکته مهم شناخت تفاوت ها و آگاه شدن به تغییرات است. حرف زدن راجع به آنها و پیدا کردن راه حلی برای کنار آمدن و صلح با تغییرات و تفاوت ها راه حلی برای به وجود آمدن صمیمیت بین زوج ها و دوری از طلاق میباشد.

افزودن نظر:
captcha