22006198 021

طلاق های امروزی ناشی از چیست؟

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(32 رای)
طلاق های امروزی ناشی از چیست؟

طلاق های امروزی ناشی از چیست؟ با توجه به شیوع ویروس کرونا در سال 2020 در تمام دنیا آمار طلاق به شدت افزایش پیدا کرده است.

علت اصلی طلاق های امروزی ناشی از چیست؟

  • کاهش درآمدها
  • خیانت
  • کنار هم بودن زیاد زن و شوهر و عادت نداشتن به این موضوع
  • کاهش پیدا کردن ارتباط جنسی لذت بخش
  • افزایش اضطراب، افسردگی و وسواس
  • ارتباط میان فردی ضعیف
  • مشکلات مربوط به خانواده ها

نقش عامل تفاوت و تغییر در طلاق های امروز

نکته مهم در مورد طلاق در جوامع امروز این است که به غیر از تغییر خلق و خوی افراد و سازش نداشتن افراد متأهل، نکات مهم دیگری هم در این امر دخیل هستند. این موارد معمولا آنقدرها هم به چشم ما نیامده اند، پس در اینجا به چند مورد آن نیز خواهیم پرداخت.

1. تفاوت میان انسان ها

مسئله تفاوت میان انسان ها، امروزه یک مسئله مهم و اساسی است. قطعاً در گذشته به دلیل رشدِ کمِ جمعیت، افراد در یک جامعه یک دست تر و با تفکرات، نیازها و خواسته های شبیه تر زندگی می کردند.

در واقع تفاوت ها در یک خانواده اصلاً خودنمایی نمی کرد و به همین منوال تفاوت در یک قوم، تفاوت در یک محله و تفاوت در یک شهر بین افراد، به مراتب کمتر از آنچه که امروز به عنوان تفاوت می شناسیم وجود داشت.

امروزه حتی در یک خانواده کوچک هم تفاوت ها آنقدر زیاد است که در یک مهمانی خانوادگی هم شاید برخی احساس معذب بودن داشته باشند. به دلیل همین تفاوت ها ممکن است برخی دیگر میلی به با هم بودن نداشته باشند.

تفاوت در زوج های امروز، عامل مهمی در طلاق محسوب می شود؛ تفاوت در فکر، اندیشه، نوع نگرش به دنیا که خود عامل درک نکردن یکدیگر و متوجه نشدن حرف طرف مقابل است و یا در ساده ترین حالت خود، تفاوت در نوع تفریح و وقت گذرانی از عوامل اختلافات امروزی هستند.

2. مسئله تغییر

در جامعه امروزی تغییر آدم ها بر اساس خواسته و نیازهای رو به رشد افراد باعث تغییر لحظه به لحظه انسان ها می شود. با پژوهشهای روانشناسی مشخص شده که شاید در سی یا چهل سال پیش افراد با این حجم از تغییر لحظه به لحظه نه در خودشان و نه در انسان های اطرافشان مواجه نبودند. بنابراین این تغییر یکی از دلایل مهم بروز اختلافات اخلاقی و سلیقه ایی در میان زوج های امروزه می باشد.

طلاق

به این شکل که زوجی که امروز عاشق و شیفته یکدیگر هستند و تمام تلاششان برای رسیدن به یکدیگر است پس از یک سال با دلخوری عمیقی از هم مواجه می شوند. واقعاً چه اتفاقی بین این زوج باعث میشود این حجم از اختلاف در کمتر از یک سال به وجود بیاید که همین اختلافات، علت اصلیِ مراجعه آنها به یک دکتر روانشناس برای جلوگیری از طلاق است.

در واقع، مسئله تغییر در جامعه پیشرفته امروز که تکنولوژی و دنیای مجازی یکی از پایه های رشد اصلی آن است، دلیل تغییرات رفتاری انسان ها هم می باشد.

در گذشته مردی با یک نوع تربیت رفتاری، تصمیم به ازدواج با دختری از یک خانواده هم سطح با خواسته ایی شبیه و با خانواده ایی مشابه و با نیازهایی شبیه به هم میگرفت و این ازدواج تا ده سال بعد هم همان خواسته ها، نیاز ها و همان خانواده ها با همان سلیقه را داشت.

اما امروزه خواسته ها مدام در حال تغییر است؛ نیازها مدام تغییر میکند، خانواده ها به موازات دستاوردهای جدید، سر و شکلشان هم تغییر میکند و به همین منوال زوج جوانی که یکدیگر را انتخاب کرده بودند، در کمتر از یک سال با همسری متفاوت و تغییر یافته با خواسته هایی متفاوت مواجه میشود که به بیان خودشان اصلاً همدیگر را نمی شناسند.

3. تداوم زندگی با این تفاوت ها

نکته مهم در بیان و بررسی دو عامل تفاوت و تغییر است که چگونه با این حجم از تفاوت های فردی و تغییراتی که هم در جامعه و هم در افراد شکل گرفته است، بتوانیم به زندگی خودمان تداوم دهیم؟ علم روانشناسی و دکتر روانشناس به ما چه می گوید؟

واضح است که تفاوت ها و تغییرات امروز در زوج ها دلخوری ها، بحث ها و دعواهای تمام نشدنی را شکل می دهد؛ اما انسجام رابطه از جایی شروع می شود که بتوانیم این تفاوت ها را بشناسیم و از یکدیگر تشخیص و تمیز بدهیم.

وقتی زنی به عنوان همسر در یک خانه درک کند که تفاوت های او با همسرش چیست، دیگر از دیدن و شنیدن آن متعجب نمی شود.

تفاوت در سلیقه، خواسته و نیاز نمی تواند خود به تنهایی عامل جدایی محسوب شود؛ اما اگر شناخته شود و در فضایی دوستانه، با احترام و صحبت در مورد اینکه زوج ها میتوانند به یکدیگر، فضایی برای ابراز خواسته و قبول تفاوتشان داشته باشند بدهند، سطح قابل توجهی از بحث و دعوا و گفتگو کم می شود.

بطور مثال مردی که دوست دارد اوقات فراغتش را در کوه بگذراند و زنی که دوست دارد خرید کند؛ این زوج باید قبل از هر چیزی تفاوت در گذراندن اوقات فراقتشان را درک کنند، پس از آن با توافق هم یک روز را در ماه به کوهنوردی که خستگی زیادی نداشته باشد، بپردازند و یک روز را به گردش در مجتمع های خرید باشند و یا به یکدیگر زمانی برای تنها بودن و گذراندن فراقتشان به دلخواه خودشان بدهند. علت اصلی این مشکلات تفاوت های فردی است که از دید روانشناسی مشخص شده و باید به آن احترام گذاشت.

به مرور متوجه می شویم که با این همدلی میان زوج ها آرامشی قابل احترام بینشان برقرار می شود که یکی از تکنیک های دکتر روانشناس در اتاق مشاوره می باشد.

طلاق های امروزی ناشی از چیست؟

با توجه به گفته شدن این موضوع که شیوع کرونا وسواس، اضطراب و افسردگی را افزایش داده است. باید در نظر داشت که مشاوره های روانشناسی و خانواده می تواند در کاهش طلاق تاثیر چشم گیری داشته باشد. برای حل مسئله تغییر، به درک تغییرات، چه از لحاظ خلق و خو و چه از لحاظ سطح زندگی، میتوان گفت که زوج ها می توانند خودشان را با این تغییرات هماهنگ تر کنند.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: مشاوره پیش از طلاق

زوج هایی که با تغییرات یکدیگر کنار نمی آیند و همیشه در حالتی از ابهام از گذشته حرف میزنند و این که آدمی که من میشناختم این چنین نبود؛ در واقع با تغییر مواجه شده اند اما نمی توانند خودشان را با آن تغییر جدید عادت بدهند، هماهنگ کنند، بشناسند و یا با آن رشد پیدا کنند.

همیشه تغییرها بد نیستند و شاید در خودشان جایی برای رشد، پیشرفت و دستیابی به هدفی بلند مدت و جدید داشته باشند که به دلیل پافشاری زوج ها در قبول نکردن تغییر به طلاق و جدایی ختم میشود.

از دید دکتر روانشناس ما و علم روانشناسی، نکته مهم، شناخت تفاوت ها و آگاه شدن به تغییرات است. حرف زدن راجع به آنها و پیدا کردن راه حلی برای کنار آمدن و صلح با تغییرات و تفاوت ها راه حلی برای به وجود آمدن صمیمیت بین زوج ها و دوری از طلاق می باشد.

نقش سلامت روان در کاهش طلاق

بسیاری از طلاق ها به دلیل مشکلات روحی زن یا مرد اتفاق می افتاد. مشکلات روحی آشکار و یا پنهانی که حل نشده باقی مانده اند و رفته رفته سلامت رابطه را نیز تهدید می کنند. در زندگشی زناشویی نقش سلامت روان از همیشه مهم تر است زیرا اساس زندگی مشترک بر تفاهم و ارتباط متقابل است. بنابراین پیش از ازدواج حتما از سلامت روانی کامل خود و طرف مقابلتان مطمئن شوید. پس از ازدواج نیست می توانید با مراجعه به روانشناس از مشکلات روحی خود یا همسرتان بکاهید و تاثیر آن را در زندگی زناشویی خود ببینید.

نظرات کاربران:
امیری
پاسخ به این نظر
12:59 - 28 شهریور 00

بیشتر طلاق ها ناشی از این هست که اولین راه حل رو طلاق میبینن و فکر میکنن بعد از طلاق میتونن به راحتی قبل زندگی کنن و از زیر باز مسئولیت ها در برن اما واقعیت اینه که خیلی از مشکلات تو زندگی دونفره طبیعی هست و قابل حل شدن اما زوج ها اونو پایان خط میبینن الان واقعا مشاوره و کتاب و اینترنت قابل دسترسی هست و میتونن علم و اطلاعات خودشون رو زیاد کنن و با مشکلات راحت تر کنار بیان اما دنبال این چیزا نمیرن متاسفانه طلاق به اون راحتی که فکر میکنین نیست بهتره اول هر راه حلی که به ذهنتون میرسه رو اجرا کنید

0 0
افزودن نظر:
captcha