ورود / عضویت
021-22623587
تعیین وقت مشاوره

مرکز مشاوره مکث

تعیین وقت مشاوره
عنوان مطلب: عادات افراد با افسردگی پنهان (علت و نشانه ها)

عادات افراد با افسردگی پنهان (علت و نشانه ها)

امروزه در آمریکا، تقریباً ۱۹ میلیون نفر از افسردگی رنج می برند. برآورد شده است که در هر زمان مشخص، سه تا پنج درصد بزرگسالان در معرض افسردگی اساسی هستند و ۲ نفر از هر ۱۰۰ کودک و ۸ نفر از هر ۱۰۰ نوجوان دارای افسردگی شدید هستند. علیرغم اینکه افسردگی، یک بیماری روحی قابل درمان است ولی تمام این آمار و ارقام وجود دارد. از آنجا که درگیری بسیاری از مردم با افسردگی، حتی برای افرادی که نزدیک به آنها هستند، غیر قابل مشاهده است؛ این نوع از افسردگی را به عنوان افسردگی پنهان می شناسند.

افسردگی پنهان چیست؟

همانطور که به نظر می رسد، افسردگی پنهان یک اختلال خلقی است که موجب احساس غم و اندوه، تهی بودن و از دست دادن علاقه می شود. این حالات وضعیتی پزشکی است که نحوه ی فکر کردن، احساس کردن و عمل کردن شما را تغییر می دهد. افسردگی پنهان لزوماً تشخیص داده نمی شود، بلکه افسردگی بصورت مخفی است که حتی برای کسانی که نزدیک به آن فرد هستند، مورد توجه قرار نمی گیرد.

عادات افراد با افسردگی پنهان

کسانی که افسردگی پنهان دارد، حتی به نظر ناخشنود نمی آیند. در واقع می توان گفت آن ها اغلب می توانند افرادی با بزرگترین و زیباترین خنده ها در جمع باشند.

علت هایی که افراد افسردگی خود را پنهان می کنند

  • ترس از به اشتراک گذاشتن تاریکترین اسرار و ترسهای خود با دیگران که موجب می شود خود را بیشتر آسیب پذیر کنند.
  • نمیخواهند بار مشکلاتشان را به دوش دیگران بگذارند.
  • می ترسند که افسرده یا بیمار روانی فرض شوند.
  • فکر می کنند کسی آنها را درک نمیکند و حتی کسی خواهان کمک به آنان نیست.
  • فکر می کنند کسی نمی تواند به آن ها کمک کند.

در جامعه ای که ما را تشویق می کند تا فقط نقاط برجسته زندگی را به مردم نشان دهیم و هرگز واقعیت های خشن زندگی روزمره را نشان ندهیم، افرادی که افسردگی دارند، احساس تنهایی می کنند و نمی خواهند که کسی از مشکلاتشان چیزی بداند.

افرادی که افسردگی دارند به سادگی می توانند توسط دیگرانی که درگیر مشکلات زندگی خودشان هستند، نادیده گرفته و بسیاری از دوستان و اعضای خانواده به سختی می پذیرند که کسی دوستش داشته و سالها است که برایشان شناخته شده است، افسردگی را تجربه کند.

همانطور که برای افرادی که دچار افسردگی هستند مهم است که به آنها رسیدگی شود، اهمیت دارد که آنها با دیگران صحبت کنند، برای بقیه ی ما هم قبل از این که خیلی دیر شود لازم است که مراقب باشیم و به محض این که علائم افسردگی را مشاهده کردیم به آن رسیدگی کنیم.

افسردگی پنهان

بسیار شگفت آور است اگر بدانیم که بسیاری از کسانی که در مرکز توجه هستند و عملکرد بالایی دارند با افسردگی دست و پنجه نرم می کنند. خوشبختانه بسیاری از افراد در حال پیشرفت هستند تا تجربیات خود را به اشتراک بگذارند و امید و تشویق را برای همه کسانی که با این وضعیت درگیر هستند، به اشتراک بگذارند.

نشانه های کسانی که دارای افسردگی پنهان هستند

بسیاری از علائم افسردگی پنهان، ظریف و تشخیص آنها دشوار است. با توجه به برچسب هایی که به افسردگی و بیماری های روانی می زنند، اگر افراد در معرض این مشکل باشند، حتی اگر اطرافیانشان اهمیت دهند به راحتی نمی توانند از کسی درخواست کمک کنند.

اگر در هر یک از دوستان یا اعضای خانواده خود هر یک از این عادتها را مشاهده کردید، نگران نباشید و با آنها درباره آن صحبت کنید. با دانستن اینکه حمایت شما را دارند، پرده از افسردگی خود برخواهند داشت.

1. آنها علاقه به فعالیت های مورد علاقه خود را از دست می دهند

هنگامی که کسی افسرده است، رغبت خود را در زندگی از دست می دهند. بدین معنا که نسبت به چیزهایی که قبلاً به آنها علاقمند بودند و اشتیاق به خرج می دادند را از دست می دهند. ممکن است آنها سالها عادت داشته اند که پیانو بزنند ولی ماه هاست که سراغ پیانوی خود نرفته اند، یا حتی ممکن است بازی فوتبالی که همیشه برایشان مهم بود و به بازی کردنش عادت داشتند را کنار بگذارند.

2. پرخوری و یا از دست دادن اشتها

تغییر در عادات غذایی اغلب می تواند نشانه ای از افسردگی باشد و با توجه به شخصیت افراد متفاوت است. بعضی از مردم وقتی در معرض افسردگی قرار می گیرند، به غذا بی علاقه می شوند و یا حتی بخشی از غذا را مزه مزه می کنند، بعضی دیگر نیز برای احساس راحتی دائم در حال غذا خوردن هستند.

علاوه بر کاهش یا افزایش وزن که می تواند اتفاق بیافتد، تغییرات دیگری نیز می تواند در زندگی وی اتفاق بیافتد بطور مثال با دوستان یا خانواده ی خود به کافه نمی رود و معمولاً تنهایی غذا خواهد خورد.

3. عادت های خواب غیر نرمال

بیخوابی اغلب می تواند نشانه ای از افسردگی باشد، اما همچنین می تواند خواب بیش از حد نیز نشانه ی آن باشد. برای افرادی که از افسردگی شدید رنج می برند، خواب یک فرار موقت از این احساسات است. همچنین، وقتی فردی به طور مداوم افسرده است و دائم در تلاش برای پنهان کردن آن از دیگران است، از نظر جسمی و احساسی تخلیه می شود. آنها ممکن است تمام روز خسته باشند و یا اغلب در حال چرت زدن باشند.

4. افراد افسرده به مواد مخدر، الکل و داروها متفاوت نگاه می کنند

آنها می دانند که الکل عامل پریشانی است ولی چون نمی توانند احساس خلق پایین را تحمل کنند، ممکن است دائم سراغ الکل روند. آنها می دانند که کافئین و شکر، محرک هستند و می توانند خلق و خوی آنها را افزایش دهند. آنها همه اینها را می دانند، زیرا نسبت به دیگران تغییر حالت مثبت یا منفی، می تواند بر روی آنها تأثیر بسیار بیشتری داشته باشد.

5. آنها اغلب با استعداد و بیانگر هستند

ما معمولاً افرادی را با افسردگی می شناسیم که آرام هستند اما، افرادی با افسردگی پنهان اغلب می توانند با صدای بلند و با توانایی منحصر به فرد خود از طریق موسیقی، هنر، کمدی، نوشتن و شعر خود را ابراز کنند. به این علت است که افرادی که افسردگی پنهان دارند می توانند با هر دو قسمت خوب و بدی که مخلوط می کنند، زندگی را بسازند.

6. آنها می توانند کمال گراهایی باشند که بدنبال عشق و محبت اند

از آنجایی که افرادی افسردگی پنهان دارند در خصوص ویژگی های مثبت خود و کمبود های خود به شدت آگاه هستند، تلاش می کنند همیشه کامل باشند و می ترسند که دیگران آن روی ناکامل و یا ناکامی هایشان را ببینند، مبادا دیگر آنها را دوست نداشته باشند و قبولشان نکنند. آنها می خواهند همانطور که از دیگران در برابر شیطان درونشان محافظت می کنند، از خود، هویت و قلب خود نیز محافظت کنند.

7. دائماً با ترس از دست دادن دست و پنجه نرم می کنند

آنها دائماً می ترسند که باری برای اطرافیانیان باشند. به همین خاطر است که آنها اغلب می خندند، جوک می گویند و یا برای پنهان کردن احساس واقعی خود مسخره بازی در می آورند. آنها می ترسند که اگر حالت های احساسی خود و خود واقعیشان را به شما نشان دهند، شما آنها را ترک خواهید کرد.

8. آن ها دائماً در حال قایم کاری هستند

افراد مبتلا به افسردگی پنهان، تخصص عجیبی در بهانه های باورپذیر دارند اینکه چرا هرگز تماس شما را پاسخ نمی دهند، چرا شام را فراموش کرده اند، چرا احساس خستگی می کنند و حتی چرایی اینکه دستشان را بریده اند.

با وجود اینکه تشخیص رفتارهایشان بسیار دشوار است اگر شما به الگوهای رفتاری آنها دقت کنید، مثلاً برای صرف شام خانوادگی اغلب حضور نمی یابند و یا حتی به نظر می رسد مخفیانه تر از قبل زندگی می کنند، اینها سرنخ هایی است که نشان می دهد آنها در حال کلنجار رفتن با خود هستند.

9. آنها عادات خاص همیشگی دارند

هر کسی راه های خود را در مواجهه با ناراحتی و احساسات منفی دارد، اما برای افرادی که دارای افسردگی پنهان هستند، این عادات اهمیت حیاتی دارد که موجب می شود هرگز این عادت ها را از بین نبرند. اینها می توانند عادت های به ظاهر سالم باشند، مانند دویدن یا ورزش کردن، گوش دادن به موسیقی، پیاده روی و یا رانندگی.

با این وجود، اینها می توانند مشکلات فرد را هنگامی که بیش از حد به صورت مخفی انجام می شود، نشان دهند، یا اگر به دلیلی مجبور به تغییر برنامه باشند و یا نتوانند برای آن به سالن ورزش بروند برای آنها این مشکل عمده ای به نظر می رسد.

10. آنها تلاش می کنند تا بخش های شاد زندگی خودشان را مطرح کنند

این می تواند به صورت دائمی به گونه ای باشد که آنها در شبکه های اجتماعی بطور پیوسته در مورد چگونگی زندگیشان که چقدر شگفت انگیز است و یا چقدر سرگرم کننده است پست هایی بگذارند، یا هیچوقت تصدیق نکنند که چقدر وضعیت سخت و دشوار است و یا چیزی وجود دارد که باعث ناراحتی آنها می شود. خیلی خوب است که در شرایط سخت مثبت باقی بمانید، اما افرادی که افسردگی پنهان دارند زمان های سخت را به کلی انکار می کنند.

11. آنها درک عمیقی از زندگی و مرگ دارند

کسانی که افسردگی پنهان دارند اغلب زمان زیادی را صرف فکر کردن درباره زندگی، مرگ و اینکه چه چیزی برای آنها و برای جامعه مهم است، صرف می کنند. آنها اغلب دیدگاه پیچیده و منحصر به فردی در این موارد دارند که تنها می تواند از مرگ و میر خود، هدف و یا تأثیر زندگی خود نشأت گرفته باشد.

افسردگی

12. در جستجوی یک هدف خارجی اند

همه ما به طور معمول سعی می کنیم راه خود را در جهان پیدا کنیم، با این حال افرادی که افسردگی پنهان دارند، اغلب این کار را انجام می دهند تا ترس خود را از ناکافی بودن پوشش دهند. اغلب اوقات مسیر خود را (مشاغل، رشته ها، شرایط زندگی و ...) تغییر می دهنند و تلاش می کنند تا جبران کمبود های خود را بکنند و به شدت به دنبال چیزی بیرون خود می روند تا به زندگی خود معنی دهند.

13. ممکن است گریه ی خفیفی، زمان کمک به شما سر دهند

در حالی که آنها به طور معمول قصد دارند تا احساسات و افکار خود را پنهان کنند، افرادی که دارای افسردگی پنهان هستند ممکن است لحظاتی کوتاه زمانی که با کسی احساس امنیت کنند در دل خود را باز کنند. با توجه به ترس آنها در مورد قضاوت دیگران، و برچسب «بیمار روانی» و نگرانی از اینکه باری بر دوش کسانی که دوستشان دارند باشند، مهم است که کسانی که در اطراف آنها هستند به آنها کمک کنند که احساس کنند در فضای امنی هستند و می توانند به راحتی در مورد ناراحتی های درونی خود صحبت کنند.

به طور معمول افرادی که افسردگی دارند بسیار احساس تنهایی می کنند.

افسردگی پنهان بسیار چالش برانگیز است. اغلب این افراد اولین کسانی هستند که شوخی می کنند، لبخند می زنند و بسیار موفق و با استعداد هستند. بعنوان یک جامعه باید بدانیم که ما اینقدر پیچیده نیستیم که گاهی گریه ای خفیف را برای طلب کمک از دست دهیم.

سخن آخر

این بسیار مهم است که همه ما با دوستانمان وقتی احساس خستگی، اضطراب یا نگرانی در مورد چیزی می کنیم، صادقانه صحبت کنیم زیرا صحبت کردن در مورد مشکلات و ترس های خود می تواند به کسانی که افسردگی پنهان دارند نیز کمک کند که زمانی که اینگونه اند احساس امنیت کنند و در مورد نگرانی های خود صحبت نمایند.

اگر از افسردگی پنهان رنج می برید، قرار نیست این احساسات زندگی شما را به نابودی بکشاند؛ شما می توانید درمان شوید و دوباره شادی را احساس کنید. رسیدن و صحبت کردن با کسی که دوست دارید به گذر از این شرایط کمک خواهد کرد ولی بدانید گرفتن کمک تخصصی از یک مشاور می تواند بسیار مفید باشد و سریعتر شما را به زندگی عادی بازگرداند.

نویسنده: پندار فاضل

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(7 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: عادات افراد با افسردگی پنهان (علت و نشانه ها)

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی
×

تعیین وقت مشاوره حضوری

CAPTCHA