22006198 021

مدرسه مناسب برای کودک من کجاست؟

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(8 رای)
مدرسه مناسب برای کودک من کجاست؟

مدرسه مناسب برای کودک من چگونه پیدا می شود. مرکز مشاوره اینجا مکث با داشتن دکتر روانشناس مکث و مشاوره روانشناس کودک می تواند تمام اختلال ها و استعداد های کودک شما را پیدا و درمان کند. در این مقاله به موضوع پیدا کردن مدرسه خوب برای کودکمان می پردازیم پس تا انتها با ما باشید. اغلب افراد چیزی بالغ بر 2500 روز از عمر خود را در مدارس می گذرانند، پس منطقی خواهد بود که برای انتخاب مدرسه مناسب وقت صرف کنیم و مدرسه مناسبی را برای کودک انتخاب کنیم، در کنار این موضوع انتخاب یک مدرسه مناسب که با ویژگی های شخصیتی و منحصر به فرد کودک منطبق باشد می تواند اثرات قابل توجهی در پیشبرد و شکوفاسازی توانمندی های کودک در آینده داشته باشد.

در گام اول والدین باید به یاد داشته باشند که این مدرسه را برای کودک انتخاب می کنند و نه خودشان، در نتیجه باید به روحیات و شخصیت کودک توجه کنند. موضوع با اهمیت دیگر این است که والدین نباید اینطور فکر کنند که کودکشان خاص و متفاوت (برای مثال باهوشتر از بقیه) است بلکه باید بدانند که کودک آنها نیز به اندازه دیگر کودکان دارای اهمیت است.

بهترین مدارس، مدارسی هستند که از رویکردی دانش آموز محور و نه والد محور یا مدرسه محور برخوردارند. در این بین تجربه کودک از رفتن به مدرسه اهمیت دارد و نه چیز دیگر. بهتر است والدین در کنار موفقیت های چشم گیر و اسم و رسمی که مدارس از خود ارائه می کنند، به فضای هیجانی حاکم در مدرسه نیز توجه کنند و آن را در نظر داشته باشند. مدارس دانش آموز محور معمولاً در خلال سرگرمی و از طریق درگیر کردن کودک، فرایند آموزش را پیش می برند، در فرایند آموزش این کیفیت تدریس است که بیشترین اهمیت را دارد و نه امکانات و تجهیزات آموزشی. در ادامه این مطلب، به طور مختصر به مواردی اشاره می شود که بهتر است والدین در انتخاب مدرسه آنها را مورد بررسی قرار دهند.

مدرسه مناسب برای کودک

1. در مقطع پیش دبستانی، ارتباط معلم و کودک در ارجحیت قرار دارد

تعامل معلم و کودک در این مقطع از هر برنامه آموزشی با اهمیت تر است. کودک 3 یا 4 ساله شما تاکنون در کنار افراد خانواده و عزیزانش زندگی کرده و ورود به مهدکودک اولین تجربه او از دور شدن از خانواده خواهد بود. مدارسی که معلمین و مربیانش خود را با تعامل کودک درگیر می کنند می توانند انتخاب خوبی باشند، قبل از نام نویسی با معلمین و مربیان صحبت کنید و در مورد برنامه آموزشی آنها سوال کنید.

این دسته از مربیان باید نسبت به نقاط ضعف و توانایی ها و ویژگی های منحصر به فرد و همین طور نسبت به بعضی مسائل با اهمیت دانش آموزانشان آگاهی کامل داشته باشند. معلمین موفق و مربیان کارآزموده، نسبت به پیشرفت دانش آموزانشان احساس غرور دارند و به کار و حرفه خود عشق می ورزند. در این مقطع از مدارس و مهدکودک هایی که معلمین و مربیانشان شخصیتی اقتدارگرا دارند اجتناب کنید.

2. در سالهای اول، کلمات اهمیت زیادی دارند

در سال های اول، مدارس باید کودک شما را با کلمات احاطه کنند. شاید این نوع محیط آموزشی بتواند توانایی های تفکری کودک شما و همینطور توانایی های کلامی او را تقویت کرده و رشد تفکر انتزاعی کودک را سریعتر کند. در بعضی از چنین مدارسی، کودکان به طور منظم از کتابخانه ها ملاقات می کنند و با کتب بیشتری آشنا می شوند. معلمین زمان زیادی را برای خواندن کتاب متناسب برای کودکان صرف می کنند. در مقطع پیش دبستانی، مربیان زمان قابل توجهی را صرف خواندن قصه و قصه گویی برای کودکان صرف می کنند. به این ترتیب مصالح مورد نیاز برای یادگیری مهارت خواندن و نوشتن در سالهای بعدی بدست می آید.

ریاضیات در مدرسه

3. ریاضیات

به نظر میرسد آشنایی کودکان با مفاهیم پایه ای ریاضی در سنین پایین تر (پیش دبستانی) دارای مزایایی باشد. از همین رو در پیش دبستانی های با کیفیت شاهد این هستیم که با کودکان در مورد مسائل پایه ای ریاضی مانند بیشتر و کمتر و یا بزرگتر و کوچکتر کار می کنند. از آنجایی که به مقداری، توانایی کار با اعداد بصورت ذاتی است، اگر شما علاقه ای به ریاضیات ندارید و یا در آن چندان خوب عمل نمی کنید، این موضوع را به کودک نگویید. اگر این نگرش ضد ریاضی به کودکان سرایت کند، می تواند مانعی در پیشرفتشان در آینده باشد.

پیشنهاد می کنیم انجام دهید: تست آنلاین و رایگان هوش کودک

ریاضیات یک استعداد مانند داشتن صدای خوب نیست بلکه بیشتر شبیه عضله ای است که با ورزش بیشتر آن را تقویت میکنید. پس اگر کودک شما در کار با اعداد چندان موفق نیست به او بگویید که فقط به کمی تمرین بیشتر نیاز دارد. در نتیجه باید گفت که مدارس و پیش دبستانی های موفق در برنامه آموزشی خود بر مفاهیم پایه ای ریاضی زمانی اختصاص می دهند.

4. بیش از حد بر نتایج آزمون های مدرسه تمرکز نکنید

اینکه مدرسه ای دارای کارنامه درخشان موفقیت در آزمون های متعدد (برای مثال تیزهوشان و یا آزمون های جامع) باشد می تواند نشانه ای از عملکرد خوب مدرسه به شمار آید؛ در عین حال این موضوع می تواند نشانه این باشد که برنامه آموزشی مدرسه صرفاً برای کسب نتیجه مطلوب در چنین آزمون هایی است. در این شرایط کودک شما تنها مطالبی را خواهد آموخت که مرتبط با چنین آزمون هایی باشد و مطالب دیگر را از دست خواهد داد. به صورت ایده آل برنامه آموزشی مدرسه باید غنی باشد و شامل موارد جدا از مباحث آزمون های جامعنیز گردد تا دانش آموز شما بتواند حجم قابل توجهی از اطلاعات را بدست آورد.

در صورت امکان از مدیر مدرسه خواهش کنید که نمرات و نتایج بعضی از دانش آموزان ضعیف سال قبل را که در ابتدای سال شناسایی شده اند به شما ارائه کند، اگر نمرات تعداد قابل توجهی از این دانش آموزان در طی سال ارتقا پیدا کرده بود، میتوان گفت که مدرسه از توانایی آموزشی خوبی برخوردار است. در ادامه از مسئول مدرسه در مورد ارتقای نمرات این دسته از دانش آموزان سوال کنید و نظرش را بخواهید.

5. هیچ بهانه ای برای حذف «زنگ تفریح» پذیرفته نیست

در کنار اینکه زنگ تفریح و فعالیت جسمانی می تواند از لحاظ ورزش کردن و سلامت بدن موثر باشد، وجود زنگ تفریح به یادگیری بهتر و باز شدن ذهن کودک کمک زیادی می کند. پس هیچ بهانه ای مانند اینکه «از زنگ های تفریح کم کرده ایم و به محتوای آموزشی افزوده ایم» مورد قبول نیست.

معلم خوب در مدرسه خوب کودک

6. معلمین مهمترین موضوی هستند که باید به آن پرداخته شود

معلمان حرفه ای نه تنها مطلاب بیشتری را آموزش می دهند، بلکه سطح یادگیری کودکان را نیز ارتقا می دهند. معمولاً مدارس موفق معلمان موفقی پرورش می دهد. مدرسه ای را انتخاب کنید که برای آموزش معلمان نیز برنامه ای داشته باشد. مدارسی که معلمین آن به صورت غیرقابل تغییر به کار خود ادامه می دهند شاید گزینه مناسبی نباشند. از اینکه از معلمین بپرسید که در چه رشته ای تحصیل کرده اند و تا چه مقطعی درس خوانده اند خجالت نکشید. در کنار این باید انتظار داشته باشید که معلمان برای تدریس در مقاطع بخصوص آموزش ویژه دیده باشند و به صورت تخصصی به حرفه خود بپردازند.

در نهایت به یاد داشته باشید که الگوی یادگیری هر کودکی منحصر به خود اوست و در نتیجه نمیتوان در انتخاب مدرسه مناسب کمال گرایی به خرج داد چون در دنیای واقع هیچ چیزی کامل نیست.

منبع: smh.com.au

افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ