ورود / عضویت
021-22004925
تعیین وقت مشاوره
مرکز مشاوره مکث
تعیین وقت مشاوره

مواجهه با خشم

مواجهه با خشم

دکتر روانشناس بالینی مرکز مشاوره مکث واقع در شریعتی، ریشه یابی و علت خشم و مواجهه با آن را در این مقاله به شما توضیح می دهد.

شناخت احساس خود

ذهن انسان با مواجهه با هيجان ها و احساسات خودش شكل خاصی مي گيرد و از سركوب هيجان ها و احساسات خود، موجودي سرخورده و گيج از شناخت خودش مي شود كه نمي داند در چه شرايطي چه احساساتي دارد و بهتر است چگونه رفتار كند.

/// شماره های تماس ///

وقتي احساسات ما شناخته شوند و با آنها زندگي كنيم، مدام مشغول پنهان كردن و ممنوع كردن هر نوعي از احساس خود مثل خشم، شادي، غم، اشتياق، درماندگي و ... نباشيم، در هر لحظه كه با آنها مواجه شديم، آگاه باشيم در بدنمان چه اتفاقي از سر آن احساس مي افتد (مثل سردي دستها، دل آشوبه، عرق كردن، گلو درد) و بعد از شناخت احساس، آنرا تجربه كنيم، به بهترين روش مواجهه با احساس دست پيدا كرده ايم.

خشم يكي از احساس هايي است كه همه ما بارها و بارها آن را تجربه كرده ايم. در واقع از علت های اصلی مراجعه به مرکز مشاوره و صحبت با دکتر روانشناس، چگونگی مواجهه با خشم است.

تفاوت خشم و عصبانیت

اما تفاوت خشم و عصبانيت و پرخاشگري بسيار زياد است. فرد خشمگين فقط خشمگين است ولي اين كه اين خشم را چگونه در آن لحظه عصبانيت تجربه مي كند، تفاوت بين انسان سالم و ناسالم را به وجود مي آورد.

تجربه خشم با پرخاشگري همراه است يا با فرو خوردن خشم خودمان كه در هر دو حالت اشتباه است.

انسان خشمگين، بايد بداند از چه چيزي عصباني است؛ دليل را در ذهن خودش مرور كند و بشناسد؛ به بدن خود در هنگام خشم توجه كند كه بدنش چگونه اين واكنش را نشان مي دهد (مثل تپش قلب، داغي صورت و بدن، عرق سرد) و تجربه صحيح خشم را ياد بگيرد.

تجربه کردن خشم

حرف هايي زده ايم كه نبايد زده می شد؛ رفتاري كرده ايم كه شايسته نبود و دعواهايي به پا كرديم كه تمامي ندارند. اگر بدانيم در هنگام وجود احساس خشم، بهتر است فقط به خودمان آگاه تر باشيم، مسئله اصلي را در ذهنمان مرور كنيم و احساسمان را بيان كنيم؛ وقتي بارها و بارها خشم خودمان را سركوب كنيم كه كسي از ما ناراحت نشود و يا بترسيم كه آن را بيان كنيم، در این صورت يا دچار اضطراب هايي مي شويم كه نمي دانيم از كجا آمده اند و يا به يکباره دچار انفجاري از عصبانيت مي شويم.

مواجهه با خشم

خشم بايد تجربه شود؛ با شناخت و با بيان اين احساس كه بتوانيم بگوييم من عصباني هستم و دلايل خودمان را بتوانيم مطرح كنيم؛ بغض نكنيم و آن را موكول به زمان بعد نكنيم كه اولين و بدترين نتيجه آن انتقام گيري از كسي كه احساس خشم را در ما به وجود مي آورد و بعد از آن هم تخريب خودمان، به خاطر احساس گناهي است كه اصلاً چرا خشمگين شده ام، است.

وقتي ياد بگيريم راهي براي نشان دادن احساس خشم خود پيدا كنيم، ديگر نه آن را زشت ميبينيم نه به بد و بيراه گفتن منجر مي شود. از خودمان و شناخت احساسمان شروع كنيم و به كودكان خودمان ياد بدهيم كه خشم خودشان و دليل خشمشان را بشناسند، راجع به آن صحبت كنند و از بيان احساسشان به دور از پرخاشگري ابایی نداشته باشند. دانستن این موارد به شما کمک می کند که در صورت مراجعه به مرکز مشاوره و صحبت با دکتر روانشناس به نتیجه گیری و درمان اثر بخش تر و سریع تری برسید.

كودک از بيان احساسش ابا نمي كند

معمولاً كودک زماني از بيان احساسش ابا نمي كند و احساس خود را درست تجربه مي كند كه از تحقير و توهين و سركوب و دليل تراشي برايش خبري نباشد. اينكه كسي كه سال ها فرد آرامي بوده و رفتار پرخاشگرانه او يكباره همه را متعجب مي كند و يا كساني كه مدام عصباني هستند و پرخاش مي كنند، در واقع با راه شناخت احساس خودشان آشنا نشده اند.

نبايد اتفاق هاي عجيب وجودمان را مدام تجربه كنيم؛ به خودمان و رفتارمان مشرف باشيم و دليل بهتر بودن را در خودمان پيدا كنيم. حتماً دقت داشته باشید برای خشمهای عمیق و ریشه ای، رفتن به یک مرکز مشاوره و صحبت با دکتر روانشناس بسیار به شما کمک خواهد کرد.

نویسنده: مرکز مشاوره مکث

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(9 رای)
نظرات کاربران:
reza
15:53 - 14 آبان 97
بسیار عالی
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: مواجهه با خشم

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی