22004925 021

نقش نوروفیدبک در تقویت حافظه چیست؟

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(40 رای)
نقش نوروفیدبک در تقویت حافظه چیست؟

نقش نوروفیدبک در تقویت حافظه چیست؟ نوروفیدبک با تقویت توجه و تمرکز به صورت غیر مستقیم بر روی حافظه تاثیر می گذارد. در نوروفیدبک علم نوروساینس و روانپزشکی مشخص کرده است که، طبق تحقیقات نوروفیدبک یکی از ابزارهایتقویت حافظه، توجه و تمرکز می باشد. با توجه به تحقیقات مختلف نقش نوروفیدبک در تقویت حافظه و بهبود توجه و تمرکز در کل دنیا و بدون عوارض مشخص شده است و تاثیر بسیار زیادی دارد.

نوروفیدبک خود به تنهایی کاربرد بزرگی در مراحل درمانی و مخصوصا تکمیل درمان ها دارد. بدین صورت که وقتی تحت نظر یک نوروتراپیست و یک روانشناس نوروسایکولوژیک و یا روانپزشک قرار میگیریم. در کنار گذراندن مراحل رواندرمانی یا مشاوره و نوروفیدبک میتواند در تکمیل درمان و سرعت بخشیدن به توجه و تمرکز تاثیر بسیار زیادی داشته باشد.

از آنجایی که هر رفتاری در مغز جایگاه مشخصی دارد و احساسات انسانی به وسیله ناقل های عصبی ما به تعادل میرسند. نوروفیدبک با دریافت امواج روی پوست سر می تواند ما را به خواسته هایمان نزدیک تر کند.

با توجه به اینکه حافظه کوتاه مدت، امروزه در کاربردی ترین سطح خود قرار دارد. به این دلیل که جامعه امروز که جامعه تکنولوژیک و در حال پیش رفتی است و کارها امروزه بیشتر از طریق اینترنت و دنیای مجازی امکان پذیر است، بنابراین تقویت حافظه کوتاه مدت بسیار مهم میباشد.

یکی از مسائل مهم برای تقویت حافظه کوتاه مدت، جلوگیری از فراموشی هایپی در پی و به دنبال آن آلزایمر است.

علت به وجود آمدین آلزایمر چیست؟

یکی از دلایل آلزایمر کاهش استیل کولین در مغز است و همچنین آسیب و تخریب بخشی از مغز. این بیماری تا حدودی زمینه وراثتی دارد و ژن مستعد کننده ایجاد بیماری روی کروموزوم 21 قرار دارد. در بیماری آلزایمر که یک نوع فراموشی وابسته به سن پیش رونده است.

پلاک های آمیلوییدی به ویژه در لوب پیشانی و هیپوکامپ ایجاد می شود.

آلزایمر در دنیای مدرن امروز یکی از پروضوح ترین بیماری هایی است که به چشم می آید و طبق آمار جهانی در چندین دهه آینده خطر مرگ و میر بر اثر آلزایمر بیشتر از تصادفات خواهد بود.

به این منوال که ما با افرادی مواجه میشویم که همه چیز را در لحظه فراموش میکنند و نیاز به مراقبت دائم دارند خزینه زیادی را به جامعه تحمیل می کنند.

نقش نوروفیدبک در تقویت حافظه

ارتباط آلزایمر و اینترنت

یکی از عوامل بروز آلزایمر استفاده بیش از حد از اینترنت و دستاوردهای آنی و در لحظه میباشد؛ وقتی برای به دست آوردن هر چیزی تنها با کلیک کردن یک دکمه میتوانیم وقت صرف کنیم، بنابر این تلاشی برای پیگیری، دانستن و حل و فصل نمیخواهیم داشته باشیم و حافظه کوتاه مدت ما به مرور کندتر و کندتر عمل میکند.

چند تکنیک برای افزایش قدرت حافظه کوتاه مدت

دلیل کندی در حافظه کوتاه مدت، استفاده نکردن از حافظه است.

  1. خواندن شعر، حفط کردن آن
  2. حفظ کردن لغاتی به زبان های مختلف
  3. مرور اعداد به صورت بر عکس از ۱۰۰ تا صفر
  4. نوروفیدبک

نقش نوروفیدبک در تقویت حافظه و تمرکز

حافظه کوتاه مدت نیز مانند تمامی احساس ها در مغز جایگاه مشخص خود را دارد؛ شادی، ترس و هیجان ها همه در قسمتی مشخص از مغز میباشند که با عصب هایی مشخص وظیفه خود را به انجام میرسانند.

دستگاهی که وظیفه هدایت پالس ها را به عصب ها دارد، روی پوست سر به وسیله چسب هایی متصل میشود و بدون هیچ درد و یا احساسی این چنینی، شروع به فرستادن پالس هایی برای تحریک نورون های عصبی همان بخش مشخصی میکند که میخواهیم تقویت اش کنیم.

در مورد حافظه کوتاه مدت، پس از فرستادن پالس ها و البته قبل از آن، تایید دکتر روانشناس، میشود به تقویت حافظه به وسیله نوروفیدبک پرداخت.

به وسیله نوروفیدبک، نه تنها از لحاظ نوروسایکولوژیک بلکه از لحاظ روانشناسی در کنار هم میتوان حافظه کوتاه مدت را تقویت کرد و از عواملی مانند آلزایمر و فراموشی های آنی پیشگیری کرد.

پیش از آن همانطور که در بالا هم اشاره کردیم، تقویت حافظه پیش از اینکه رو به افول گذارد، باید با خواندن کتاب، حفظ کردن لغات جدید و تمرین مداوم بازی با لغات و کلمات از پسرفت حافظه جلوگیری کرد.

بی خطر بودن نوروفیدبک

از آنجا که نوروفیدبک تنها گیرنده امواج مغزی می باشد و هیچ موج یا پالسی را به سر وارد نمی کند تا به حال هیچ عارضه جانبی گزارش نشده است.

روش کار دستگاه نوروفیدبک

نوروفیدبک با دریافت امواج مغزی و نمایش آن بر روی مانیتور به نوروتراپیست نشان می دهد که کدام موج مغز در کدام ناحیه سر در شرایط استاندارد خود نیست.

سپس مراجع با نگاه کردن به مانیتور رو به روی خودش سعی در تغییراتی بر روی انیمیشن مورد نظر می کند که تنها در صورتی این انیمیشن کار می کند که فرد امواج مورد نظر نوروتراپیست را فعال کند.

به مرور زمان این اتفاق باعث شرطی شدن ذهن می شود که امواج در آن ناحیه اصلاح شده و بهبود بسیار خوبی در فرد شکل می گیرد.

سوالات متداول

1. نقش نوروفیدبک در تقویت حافظه چیست؟
نوروفیدبک با تقویت توجه و تمرکز به صورت غیر مستقیم بر روی حافظه تاثیر می گذارد.

2. علت به وجود آمدن آلزایمر چیست؟
یکی از دلایل آلزایمر کاهش استیل کولین در مغز است و همچنین آسیب و تخریب بخشی از مغز. این بیماری تا حدودی زمینه وراثتی دارد و ژن مستعد کننده ایجاد بیماری روی کروموزوم 21 قرار دارد.

3. آیا مرکز مشاوره مکث نوروفیدبک دارد؟
مرکز مشاوره مکث دارای نروتراپیست زبده و فضای مجزا برای نوروفیدبک می باشد.

افزودن نظر:
captcha