22006198 021

همگام سازی ساعت بیولوژیکی بدن

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(8 رای)
همگام سازی ساعت بیولوژیکی بدن

در این مقاله علمی در مورد اهمیت همگام سازی ساعت بیولوژیکی بدن به شما خواهیم گفت. چه راهی برای استفاده هر چه بیشتر در طول 24 ساعت وجود دارد؟ در حالی که همه ما 24 ساعت واحد را داریم، چگونه می توانیم از 24 ساعت بهتر استفاد کنیم. تحقیقات اخیر نشان می دهد که یکی از راه های استفاده بیشتر از طول روز، همگام سازی ساعت بیولوژیکی خود با برنامه روزانه شما می باشد. شما می توانید با انجام کارهایی خاص در دوره های اوج فعالیت و انرژی، بهره وری خود را بهبود بخشید. در نظر داشته باشید که بعضی از افراد زندگیشان دومینو وار است و اصلا انعطاف پذیری ندارند جوری که اگر برنامه آن ها چند ساعت جا به جا شود برنامه هفتگی آن ها نیز دچار ایراد و مشکل می گردد.

ساعت بیولوژیکی شما

یکی از نکات مهم در همگام سازی ساعت بیولوژیکی بدن ساعت بیولوژیکی شما است. ساعت بیولوژیکی شما میزان زیادی از عملکرد شما را کنترل می کند. این بسیار شبیه برنامه است، تنظیم زمان بسیاری از عملکردهای بیولوژیکی اعم از خوابیدن تا میل جنسی را کنترل می کند. به عنوان مثال، ریتم های شبانه روزی چرخه های روزانه خواب و بیداری را مدیریت می کنند و در طول روز به میزان انرژی شما در نقاط مختلف کمک می کنند.

ممکن است در مواقعی که برنامه روزانه شما به صورت تعطیلی بوده باشد، از ساعت بیولوژیکی بدن خود آگاه باشید. به عنوان مثال، کارگران شیفت شب باید دائماً روزمرگی خود را تنظیم کرده و به خواسته های برنامه استراحتی خود برسند. مسافرانی که به سمت شرق می روند معمولاً ممکن است در چرخه خواب خود دچار مشکلی به اسم جت لگ شوند که بعد از چند روز این مورد دوبار به فرآیند طبیعی بر می گردد.

حتماً متوجه شده اید که در طی روز، وقتی احساس انرژی بیشتری می کنید، زمان خاصی وجود دارد. در مواقع دیگر ممکن است احساس کمبود انرژی کنید. با این وجود تحقیقات نشان داده اند که ساعت بدن شما مسئولیت خیلی بیشتر از چرخه خواب و بیدار شدن شما را بر عهده دارد.

همگام سازی ساعت بیولوژیکی بدن

ساعت بیولوژیکی بدن چگونه بر سلامتی تاثیر می گذارد؟

ریتم های شبانه روزی بر چرخه خواب و بیداری، سطح هورمون ها، عادات غذایی، دمای بدن، هضم و سایر عملکردهای بدن شما تاثیر می گذارد. به همین دلیل ساعت بیولوژیکی بدن شما می تواند به صورت کلی نقش مهمی در سلامتی شما ایفا کند. وقفه در ریتم های شبانه روزی می تواند به مشکلاتی مثل دیابت، اختلال افسردگی فصلی و اختلالات خواب دامن بزند.

ساعت بیولوژیک بدن چه وظایفی را به عهده دارد؟

 1. هوشیاری ذهنی
 2. گرسنگی
 3. استرس
 4. خلق و خو
 5. عملکرد قلب

با هماهنگ کردن ساعت بیولوژیکی خود با برنامه روزانه خود می توانید بیشترین استفاده را از روز خود داشته باشید و احساس پیشرفت و انگیزه بیشتری کنید.

فعالیت های همگام سازی ساعت بیولوژیک بدن

واقعیت این است که خواسته های روزمره زندگی مانند مدرسه، رفت و آمد، کار و رویدادهای اجتماعی همه می توانند چرخه های طبیعی بدن را از ضربات سخت دور کنند. نحوه سازماندهی فعالیت های روزانه ما گاهی برخلاف تمایلات بدن ما است. تغییر برنامه شما ممکن است همیشه آسان نباشد، اما فواید واضح برای این کار وجود دارد. علاوه بر استفاده بهتر از وقت خود، پیامدهای بالقوه سلامتی نیز وجود دارد. اختلال در ریتم شبانه روزی با طیف وسیعی از پیامدهای سلامتی منفی از جمله افسردگی و دیابت مرتبط است.

بهترین زمان برای مقابله با کارهای خاص چه زمانی است؟

خواب

ساعت بیولوژیکی شما نقش مهمی در کنترل چرخه روزانه خواب و بیداری شما دارد. عواملی مانند برنامه روزانه شما و حتی سن نیز می تواند نقش داشته باشند.

 • چرخه خواب طبیعی بدن با افزایش سن تغییر می کند. دانستن این امر به شما کمک می کند تا برنامه خود را متناسب با نیازهای خواب خود تطبیق دهید. کودکان در حال بزرگ شدن سریع هستند، پس به همین دلیل تمایل به خواب بیشتر دارند. با نزدیک شدن افراد به بزرگسالی، چرخه خواب به سمت خواب کمتر و زود تر بیدار شدن در صبح تغییر می کند. ممکن است نوجوانان بیشتر علاقه داشته باشند، به مدت طولانی تر استراحت کنند، جایی که بزرگترها ممکن است ترجیح دهند زودتر از خواب بلند شوند و زودتر به رختخواب بروند.
 • سطح انرژی در اوایل ظهر افت می کند. این می تواند زمان بسیار خوبی برای چرت زدن باشد. حتی اگر شما قادر به چرت زدن سریع نیستید، قطع سریع کار شما می تواند بسیار مفید باشد. پس در نهایت بهتر است با توجه به سن در جوانی چرخه خواب را رعایت کنیم و بیش از 8 ساعت نخوابیم.

ساعت بدن

غذا خوردن

آیا واقعاً غذا خوردن در زمان مناسب می تواند برای سلامتی شما بهتر باشد؟ مطالعات نشان می دهد که خوردن در مواقع مشخص ممکن است فوایدی داشته باشد.

 • غذا خوردن در زمان مناسب ممکن است به کنترل وزن شما کمک کند. طبق یک مطالعه، هنگامی که برخی موش ها غذاهای خود را محدود به زمان های خاص می کردند، از افزایش وزن بیش از حد و بیماری های متابولیکی محافظت می شد.
 • با کمال تعجب، تحقیقات همچنین نشان می دهد که هنگام غذا خوردن حتی می توانید در تنظیم مجدد ساعت بیولوژیکی خود نقش داشته باشید. این تحقیق همچنین حاکی از آن است که اگر می خواهید برنامه خود را با برنامه جدید تنظیم کنید (مانند مسافرت یا شیفت کاری) تغییر برنامه غذایی شما نیز می تواند به تنظیم مجدد ساعت بدن شما کمک کند تا بهتر بتوانید با برنامه روزانه جدید خود مطابقت داشته باشید.

ورزش کردن

تنظیم برنامه تمرینی خود برای مطابقت با ساعت بیولوژیکی شما نیز می تواند به شما کمک کند از تمرینات خود نهایت استفاده را ببرید.

 • ممکن است بیشترین نتیجه را از تمریناتی که در اواسط تا اواخر بعد از ظهر انجام می شود، بدست آوریم. افراد تمایل به انجام بهترین عملکرد خود را دارند و کمترین میزان آسیب در بین ساعت 3 بعد از ظهر تا 6 بعد از ظهر می باشد.
 • اگر در این تایم هیچ وقت ورزش نکردین یک ماه ورزش کنید و میزان قدرتتان را بعد از چند وقت مجدداً برسی کنید.
 • ساعت 7 به بعد بهترین زمان برای یوگا و سایر تمریناتی باشد که به انعطاف پذیری نیاز دارند. این امر به این دلیل است که بدن در آرامش و پایین آمدن فشار خون برای آماده شدن و به خواب رفتن قرار دارد.

تنظیم کردن ساعت بدن

فکر کردن

مطالعات نشان می دهد که توانایی های شناختی در ساعات قبل از ظهر به اوج خود می رسد.

 • کارشناسان همچنین پیشنهاد می کنند تا زمانی که در این ساعت به صورت کامل گرسنه نشده اید غذا نخورید زیرا جریان خون از مغز به سمت معده می رود و درصد هوشیاری مغزی پایین می آید.
 • غلظت خون در ساعت بین 2 تا 4 بعد از ظهر زیاد می شود برای همین است که اکثر افراد دنبال این هستند که کافی یا چای بخورند.

اگر روی نوعی کار هستید که نیاز به خلاقیت دارد کمی صبر کنید، این صبر و استراحت می تواند مغز را دوباره آماده فعالیت سنگین کند. در مطالعه ای که به بررسی چگونگی تأثیر زمان بر قابلیت حل مسئله پرداخته است، محققان مشارکت کنندگانی داشتند که مشکلات و موضوعاتی را برای آن ها مطرح کردند بعد از مدتی به این نتیجه رسیدند، محققان دریافتند که افراد وقتی خسته هستند، تمایل دارند بهترین فکر خود را به سمتی ببرند که نیاز به زمان کمتری برای حل آن باشد. این موضوع باعث این شد که دقت در انجام کار به پایین ترین سطح خود برسد.

نکاتی در مورد تنظیم ساعت بیولوژیکی بدن

البته ساعت بیولوژیکی همه به همان روش کار نمی کنند. برخی افراد تمایل دارند اوج انرژی روز را تجربه کنند، در حالی که برخی دیگر در ساعات بعدی فعال تر هستند. به لطف مطالبات زندگی روزمره، ممکن است گاهی اوقات احساس کنید که ساعت بیولوژیکی و برنامه زمانی شما مغایرت دارد. بنابراین اگر برنامه روزانه شما با ساعت بیولوژیکی شما همگام نباشد، چه کاری می توانید انجام دهید؟ به عنوان مثال، برخواستن زود هنگام، ممکن است بهترین انرژی خود را در ساعات اولیه صبح بسوزاند و در هنگام گردش روزانه عصر احساس خستگی کند. از طرف دیگر، بعضی در شب می توانند در آنچه که می تواند پربارترین زمان روز باشد فعالیت کنند پس بهتر است برای شناخت ساعت بیولوژیک دقیق بدن خود و برای افزایش کارایی بدن پیش یک متخصص بروید.

در اینجا چند نکته برای تعیین یک برنامه روزانه پربارتر آورده شده است:

 • برنامه خواب را تنظیم کنید: زنگ هشدار را تنظیم کنید و هر شب در همان ساعت به رختخواب بروید. هنگامی که زنگ هشدار شما خاموش شد از خواب بیدار شوید و دیگر به آن دکمه چرت زدن ضربه نزنید.
 • مدتی برای تنظیم زمان بدن خود و بیدار شدن در صبح زود را تمرین کنید، شک نکید بعد از مدتی به این شرایط عادت می کنید. لازم به ذکر است تمام افراد موفق دنیا صبح زود از خواب بیدار می شوند.
 • به سطح انرژی خود توجه کنید سعی کنید فعالیت های خاصی را در اطراف سطح اوج انرژی خود ترتیب دهید تا بیشترین استفاده را از 24 ساعت زندگی روزانه خود بکنید.

منبع: verywellmind.com

نظرات کاربران:
mohsen
پاسخ به این نظر
1400/6/24

اگر یکدفعه ساعت خواب را عوض کنیم دچار مشکل میشویم؟

0 0
افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ