ورود / عضویت
021-22623587
تعیین وقت مشاوره

مرکز مشاوره مکث

تعیین وقت مشاوره
عنوان مطلب: افسردگی : چالش های سالمندی

افسردگی : چالش های سالمندی

چالش های سالمندی یکی از دوره های  مهم زندگی هر شخصی است که با آن مواجه میشود. در واقع هر فردی پس از گذراندن دوره های جوانی و میانسالی به دوره سالمندی نزدیک میشود و مطلب مهم این است که این دوره برای هر شخصی اتفاق میافتد و با آن مواجه میشود. 

احساس ضعف و ناتوانی

در دوره سالمندی همه افراد احساسی از ضعف و ناتوانی را تجربه میکنند و این ناتوانی و ضعف باعث میشود دوره سالمندی با ترکیبی از بیماری و احساسات ناخوشایند، در مواردی برای افراد بسیار دشوار جلوه کند.

در واقع هر فردی پس از گذراندن دوره میانسالی با نزول دوره سنی خود و رشد خود مواجه میشود و دیگر توانایی انجام کارهای خود را نیز در برخی از موارد نخواهد داشت. 

۷۰ سالگی

اما هر کسی پس از ۷۰ سالگی به بعد، وارد این دوره میشود. از آنجایی که میانگین سن مرگ و میر رو به افزایش گذاشته است، دوره میانسالی و سالمندی هم به همان میزان رشد پیدا کرده است.

چالش های سالمندی عبارتند از:

با بالاتر رفتن سن، چالش های سالمندی هم نمایان میشود.

  • ناتوانی در انجام کارهای اولیه و روزمره خود
  • نیازمند بودن به کمک دیگران (فرزندان) در کارهای روزانه خود
  • بروز بیماری ها و ناتوانی در جسم و بدن
  • احساس استیصال و درماندگی از سر ناتوانی و در خانه ماندن

چالش سالمندی

بنابراین سالمندان با احساساتی از این دست میتوانند حالت هایی از غم و ناراحتی را همراه داشته باشند. اما نکته مهم و مثبت در دوره سالمندی، دستاورد ماحصل جوانی هر سالمندی میتواند باشد، هر چقدر که جوانی هر کسی به دور از آسیب و خطرات احتمالی باشد نتیجه آن پیری بهتری خواهد بود. 

ارتباط دوران جوانی با پیری

گذشت کردن از مسائلی که میتواند صرفاً لذت جویی و بر اساس خواسته های نفسانی باشد که باعث از بین بردن چهارچوب زندگی و ایجاد تنش شود، باعث میشود که در پیری و میانسالی نیز به همان میزان در زندگی خود احساس خوبی نداشته باشند و دسترنج مناسبی نداشته باشند. بنابراین هر آنچه که افراد در جوانی خود بنا میکنند در پیری و میانسالی برداشت خواهند کرد.  

چالش های دوره میانسالی

میانسالی مانند هر دوره دیگری، دوره ایی است که باید از آن گذر کرد و تنها تفاوت آن با دیگر دوره ها ماحصل رفتار هر فردی در جوانی است که بازتاب واضح و روشنی در پیری و میانسالی دارد.

در دوره های دیگر مانند کودکی و نوجوانی این بازتاب به این روشنی و واضحی در دیگر دوره ها مشهود نمیباشد که در میانسالی و سنین پیری است.

از دیگر چالش های دوره میانسالی، کنار آمدن با بیماری ها و ناتوانی ها است که هر کسی باید بپزیرد این مرحله ایی از زندگی است و باید بپذیرد که هر مرحله ایی سختی ها و خوشی های خود را دارد که با پذیرش و بینش صحیح سختی ها را پشت سر بگذارد.

بحران میانسالی

افراد در بحران میانسالی دچار چالش هایی میشوند که مایل هستند رفتار هایی را که در جوانی انجام میداده اند را انجام بدهند. ممکن است به اشتباه، لباس ها و یا ماشین هایی داشته باشند و تهیه کنند که خودشان را به چالشی بکشند که در آن بخواهند ثابت کنند هنوز در مرزی از جوانی به سر میبرند.

اما این چالش ها باعث میشود که میانسالان در بحران به سر ببرند و اگر راه و روشی مناسب با سن خود پیدا نکنند دچار تعارض های بسیاری میشوند که آنها و خانواده شان را تحت تأثیر قرار بدهد.

نویسنده: مینا حسن زاده

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(3 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: افسردگی : چالش های سالمندی

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی
×

تعیین وقت مشاوره حضوری

CAPTCHA