ورود / عضویت
021-22004925
تعیین وقت مشاوره
مرکز مشاوره مکث
تعیین وقت مشاوره

کنترل خشم و عصبانیت

کنترل خشم و عصبانیت

کنترل خشم یکی از مهارت های مهم در زندگی هر فردی است؛ اینکه به چه دلیل خشمگین میشویم، یک مفهوم است و اینکه چگونه بتوانیم خشم خود را کنترل کنیم مفهومی دیگر.

وقتی خشمگین میشویم شاید عوامل زیادی در آن دخیل باشند؛ خشم یک واکنش رفتاری است که در برابر عصبانیت از چیزی و یا کسی برای واکنش و یا جبران آن رفتار بوجود می آید.

کنترل خشم

انسان میتواند خشمگین شود زیرا از احساس عصبانیت نشأت میگیرد و ما هیچ انسانی را نمیتوانیم بشناسیم که خشمگین نشده باشد اما مسئله مهم واکنش ما به ابراز خشم است.

واکنش ما در هنگام خشم

آیا وقتی خشمگین میشویم باید همه چیز را بشکنیم، خراب کنیم و یا هر حرفی را بزنیم؟

در واقع نه؛ کسانی که در برابر احساس خشم خود کنترلی ندارند و هر واکنشی در زمان خشمگین بودنشان را انجام میدهند، جزو دسته افراد خشمگین، تندخو و عصبانی هستند که کنترلی بر خشم خود ندارند و تاب تحمل هر موردی را که بر خلاف میلشان باشد را نیز ندارند.

احساس این افراد اینگونه عمل میکند که چون من خشمگین هستم، پس حق انجام هر کاری و یا نشان دادن خشم خود به شکلی که آموخته ام را دارم.

نشان دادن خشم، رفتاری آموختنی است؛ اکر فرد در کودکی در محیطی باشد که هر فردی خشم خود را بدون هیچ سانسوری نشان میدهد، آن را کنترل نمیکند و نیازی به تصحیح رفتار خود نمیبیند، بنابراین دچار آسیب میشود و تنها راه دفاع از خود را در برابر آسیب های احتمالی، نشان دادن خشم خود میداند.

پس از آن خشم و رفتار خشمگین برای او به نوعی قدرت نمایی میشود و دیگران را هم به دلیل ترس از خود تحت تاثیر قرار میدهد.

کنترل خشم در مهارت های زندگی

در این مطلب بحث از کنترل خشم است که یکی از مهارت های مهم زندگی است و نیاز به آن دارد که بدانیم چگونه میتوانیم خشم خود را به نحوی که آسیبی به خود و دیگران نرسانیم، به بهترین شکل نشان دهیم و آن را نیز سرکوب نکنیم.

سرکوب خشم به تنهایی باعث تولید خشمی بیشتر میشود که غیر قابل کنترل است و میتواند به خود تخریبی نیز کشانده شود.

تکنیک رفتار جرأت مندانه در کنترل خشم

مواردی که میتوانیم به وسیله آن خشممان را کنترل کنیم عبارتند از:

  1. نسبت به آنجه که هر بار باعث خشم ما میشود کمی دقیق تر باشیم و خودمان را در آن شرایط قرار ندهیم. در واقع از به وجود آمدن شرایطی که میتواند ما را خشمگین کند، دوری و پیش گیری کنیم. شاید نتوانیم آنچه را که ما را خشمگین میکند، تغییر دهیم اما میتوانیم از بروز اتفاق پیشگیری کنیم و از اتفاقاتی مشابه و اینچنینی دور بمانیم.
  2. اگر در شرایطی قرار گرفتیم که خشمگین شدیم، آن مکان را ترک کنیم و به خودمان اجازه دهیم در فضایی باشیم که نه حرفی به کسی بزنیم و نه آسیبی به دیگران برسانیم. میتوانیم محلی که باعث بروز خشممان شده را با محلی که در آن قدمی بزنیم و تاملی داشته باشیم جابجا کنیم.
  3. افرادی که باعث خشم ما میشوند را ملاقات نکنیم؛ از خجالت، عادات قدیمی و تعهدات خانوادگی که به هر نحوی باعث میشوند پس از آن ما خشمگین شویم و نتوانیم خودمان را کنترل کنیم دور بمانیم. در واقع شعار ذهنیمان میتواند این باشد که وقتی نمیتوانیم دیگران را تغییر دهیم بهتر است نگاهمان را به آنها تغییر دهیم. مثلا اگر خاله ایی داریم که در هر دیداری باعث آزار روحی ما و تجدید خاطرات کهنه میشود و ما را خشمگین میکند، به هیچ وجه نیاز نداریم که به دلیل حفظ معاشرت های فامیلی با او مواجه شویم و این حجم از تحمل اذیت و آزار را به جان بخریم. باید بدانیم هر انسانی مسئول زندگی خود و روابط خود است. بارهای عاطفی بیمارگون و معاشرت هایی که باعث رنجش ما میشوند، هیچ دستآوردی جز خشم و دلخوری و آسیب روانی برایمان به همراه نخواهند داشت. پس بهتر است با افرادی که احساسی از آرامش و دلخوشی برایمان به همراه دارند معاشرت کنیم و وقت بگذرانیم. 

بنابراین با همین سه راهکار ابتدایی میتوانیم خودمان را در شرایط بهتری قرار دهیم و پس از آنکه خودمان را در شرایط دور از خشم قرار دادیم، به کنترل خشم و دوری از آن بپردازیم.

نویسنده: مرکز مشاوره مکث

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(15 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: کنترل خشم و عصبانیت

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی