22004925 - 021

تکنیکهای مدیریت خشم و پرخاشگری در زندگی

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(31 رای)
تکنیکهای مدیریت خشم و پرخاشگری در زندگی

تکنیکهای مدیریت خشم و پرخاشگری در زندگی یکی از مهارت های مهم در زندگی هر فردی است. اینکه به چه دلیل خشمگین میشویم، یک مفهوم است و اینکه چگونه بتوانیم خشم خود را کنترل یا مدیریت کنیم مفهومی دیگر. وقتی خشمگین میشویم شاید عوامل زیادی در آن دخیل باشند. خشم یک واکنش رفتاری است که در برابر عصبانیت از چیزی و یا کسی برای واکنش و یا جبران آن رفتار بوجود می آید.

انسان میتواند خشمگین شود زیرا از احساس عصبانیت نشأت میگیرد و ما هیچ انسانی را نمیتوانیم بشناسیم که خشمگین نشده باشد اما مسئله مهم واکنش ما به ابراز خشم است.

پیشنهاد می کنیم انجام دهید: تست آنلاین و رایگان میزان خشونت و عصبانیت

واکنش ما در هنگام خشم

آیا وقتی خشمگین میشویم باید همه چیز را بشکنیم، خراب کنیم و یا هر حرفی را بزنیم؟

در واقع نشان دادن خشم به این شکل بیشتر نشان دادن نوعی ضعف است. کسانی که در برابر احساس خشم خود کنترلی ندارند و هر واکنشی در زمان خشمگین بودنشان را انجام میدهند، جزو دسته افراد خشمگین، تندخو و عصبانی هستند که کنترلی بر خشم خود ندارند.تاب تحمل هر موردی را که بر خلاف میلشان باشد را نیز ندارند. احساس این افراد اینگونه عمل میکند که چون من خشمگین هستم، پس حق انجام هر کاری و یا نشان دادن خشم خود به شکلی که آموخته ام را دارم.

کنترل خشم

نشان دادن خشم، رفتاری آموختنی است؛ اگر شا در کودکی در محیطی باشید که هر فردی خشم خود را بدون هیچ سانسوری نشان میدهد. آن را کنترل نمیکند و نیازی به تصحیح رفتار خود نمیبیند، بنابراین دچار آسیب میشود. این چنین است که تنها راه دفاع از خود را در برابر آسیب های احتمالی، نشان دادن خشم خود میداند. پس از آن خشم و رفتار پرخاشگرانه برای او به نوعی قدرت نمایی میشود و دیگران را هم به دلیل ترس از خود تحت تاثیر قرار میدهد.

/// شماره های تماس ///

تکنیکهای مدیریت خشم و پرخاشگری در زندگی

در کنترل خشم یا مدیریت خشم که یکی از مهارت های مهم زندگی است. نیاز به آن دارد که بدانیم چگونه میتوانیم خشم خود را به نحوی که آسیبی به خود و دیگران نرسانیم، به بهترین شکل نشان دهیم و آن را نیز سرکوب نکنیم. سرکوب خشم به تنهایی باعث تولید خشمی بیشتر میشود که غیر قابل کنترل یا مدیریت است و میتواند به خود تخریبی نیز کشانده شود.

تکنیک رفتار جرأت مندانه در کنترل خشم

مواردی که میتوانیم به وسیله آن خشممان را کنترل یا مدیریت کنیم عبارتند از:

  1. نسبت به آنجه که هر بار باعث خشم ما میشود کمی دقیق تر باشیم و خودمان را در آن شرایط قرار ندهیم. در واقع از به وجود آمدن شرایطی که میتواند ما را خشمگین کند، دوری یا پیش گیری کنیم. شاید نتوانیم آنچه را که ما را خشمگین میکند، تغییر دهیم اما میتوانیم از بروز اتفاق پیشگیری کنیم و از اتفاقاتی مشابه و اینچنینی دور بمانیم.
  2. اگر در شرایطی قرار گرفتیم که خشمگین شدیم، آن مکان را ترک کنیم و به خودمان اجازه دهیم در فضایی باشیم که نه حرفی به کسی بزنیم و نه آسیبی به دیگران برسانیم. میتوانیم محلی که باعث بروز خشممان شده را با محلی که در آن قدمی بزنیم و تاملی داشته باشیم جابجا کنیم.
  3. افرادی که باعث خشم ما میشوند را ملاقات نکنیم. از خجالت، عادات قدیمی و تعهدات خانوادگی که به هر نحوی باعث میشوند پس از آن ما خشمگین شویم و نتوانیم خودمان را کنترل کنیم دور بمانیم. در واقع شعار ذهنیمان میتواند این باشد که وقتی نمیتوانیم دیگران را تغییر دهیم بهتر است نگاهمان را به آنها تغییر دهیم. مثلا اگر خاله ایی داریم که در هر دیداری باعث آزار روحی ما و تجدید خاطرات کهنه میشود و ما را خشمگین میکند، به هیچ وجه نیاز نداریم که به دلیل حفظ معاشرت های فامیلی با او مواجه شویم و این حجم از تحمل اذیت و آزار را به جان بخریم. باید بدانیم هر انسانی مسئول زندگی خود و روابط خود است. بارهای عاطفی بیمارگون و معاشرت هایی که باعث رنجش ما میشوند، هیچ دستآوردی جز خشم و دلخوری و آسیب روانی برایمان به همراه نخواهند داشت. پس بهتر است با افرادی که احساسی از آرامش و دلخوشی برایمان به همراه دارند معاشرت کنیم و وقت بگذرانیم.

بنابراین با همین سه راهکار ابتدایی میتوانیم خودمان را در شرایط بهتری قرار دهیم و پس از آنکه خودمان را در شرایط دور از خشم قرار دادیم، به کنترل خشم و دوری از آن بپردازیم. لازم به ذکر است، مهارت کنترل خشم مهارتی بسیار سطح پایین تر از مهارت مدیریت خشم است.

افزودن نظر:
CAPTCHA2
ورود / عضویت
صفحه اصلی ذهن و دارو سنجش هوش و استعدادیابی کارگاه ها همکاری با مکث طرف های قرارداد تماس با مکث