ورود / عضویت
021-22004925
تعیین وقت مشاوره
مرکز مشاوره مکث
تعیین وقت مشاوره

7 راهکار نجات از مادر شوهر بد

7 راهکار نجات از مادر شوهر بد

شاید خیلی از عروس ها با گفتن این جمله که مادر شوهر بدی دارم، سر صحبت را با شما باز کرده باشند و یا شاید خود شما از مجموعه افرادی باشید که این احساس را تجربه کرده باشید.

 • اما سوال مهم این است چه زمانی میتوانیم به کسی برچسب بد بودن را بزنیم؟
 • چه زمانی می توانیم بگویم مادر شوهر بدی داریم؟
 • 7 راهکار نجات از مادر شوهر بد چیست؟
 • در ادامه جواب این سوالات را خواهیم گرفت.

ازدواج یک مقوله خانوادگی است

زمانی که قبول میکنیم ازدواج کنیم در واقع تمام مسئولیت های یک زندگی مشترک را پذیرفته ایم.

مادر شوهر بد

همانطور که در روزهای بیماری و سختی حاضر میشویم به همسرمان کمک کنیم و یا در بیماری و سختی های همسرمان در کنار او خواهیم ماند به معنای قبول مسئولیت زندگی و شرایط سخت و دشوار زندگی است.

اما نکته مهم در ازدواج و زندگی، ازدواج دو خانواده با یکدیگر است.

بنابراین مسئولیت و تعهد های ما به عنوان یک زوج در قبال خانواده های خود و همسرمان نیز می باشد. دوست داشتن و احترام گذاشتن به خانواده خود و همسرمان نشان از بلوغ رفتار و رشد ذهنی هر فردی است. در یک تعهد خانوادگی به هر میزان بالغانه و دوستانه تر رفتار کنیم خود احساس بهتری را تجربه خواهیم کرد.

نارضایتی از مادر شوهر

یک نکته اساسی که در ازدواج ها همیشه به چشم میخورد نارضایتی از مادر شوهر و نارضایتی مادر شوهر از عروس است. اما سوال مهم برای هر کسی در این شرایط باید این باشد که؛

 1.  چگونه میتوانم شرایط بهتری ایجاد کنم؟
 2. چگونه میتوانم از این شرایط خلاص شوم؟

در جواب سوال اول این موضوع نیاز به ارزیابی دارد. شاید مشکل از خود ما باشد، بهترین کار این است که شرایط بد را بنویسیم، مشکلات را بر روی کاغذ بیاوریم و صادقانه آن را ارزیابی کنیم. در جواب سوال دوم این نکته را باید بدانید که قطع کامل ارتباط با مادر شوهر احتمال طلاق را در کوتاه مدت و بلند مدت بسیار بالا می برد.

انتخاب روش های متفاوت

علم روانشناسی معتقد است انتخاب روش های جدید و گرفتن پیغام های قدیمی از روش های قدیمی احساس امنیت بیشتری را به فرد می دهد. بنابراین ذهن انسان حاضر است راه ها و روش های قدیمی و ناسازگارانه را مدام انتخاب کند و به دستاورد های منفی قبل دست پیدا کند تا اینکه ریسک پیدا کردن روش جدید را انتخاب کند.

دلیل واضح برای انتخاب های تکراری در ذهن این است که ما جواب را می دانیم و بهتر است همان روش قبل را امتحان کنیم. بنابراین اگر کسی بیان کند هر راه و روشی را برای صلح، آرامش و دوستی انتخاب کرده ام و جواب نگرفته ام قطعاً جواب این است که تصور میکند تمام راه ها را انتخاب کرده است.

راهکارهای نجات از مادر شوهر بد

نکته مهم در این است که باید نسبت به هر فردی و نسبت به واکنش های آن فرد روش های جدیدی را برای سازگاری و انطباق انتخاب کنیم.

همانطور که آدلر معتقد است: یکی از وظایف مهم انسانی کنار آمدن با دیگران است.

ایجاد سازگاری در خود

شاید فردی هیچ زمانی نخواهد با شما کنار بیاید و یا احساس خوبی را با شما تجربه کند، نتیجه چه میتواند باشد؟ جنگ مداوم، دعوا و بحث های تمام نشدنی، کینه جویی و دشنام و غیبت؟ قطعاً نه، اگر فردی از روان سالمی برخوردار باشد قطعاً باید راه ها و روش های مسالمت آمیزتری را انتخاب کند که یکی از مهمترین آنها ایجاد سازگاری خود با دیگران است.

مثال: فرض کنید مایل به رفتن مهمانی با مادر شوهر بد خود نیستید، در رنج و عذاب به سر میبرید و نمیتوانید خود را در آن مهمانی متصور شوید، خب یک راهکار مفید آن است که: بهترین لباس خود را بپوشید و به مهمانی بروید و از شام لذت ببرید. شاید کمی سطحی و پیش پا افتاده به نظر بیاید، اما عمق رفتار شما نشان از سلامت روان، آسایش، آرامش و توانایی در سازگاری را خبر میدهد.

از جنگیدن دست بردارید

شاید شما هنوز از جنگیدن خسته نشده باشید، اما مسئله در این است اگر از جنگ مداوم با اطرافیانتان دست برندارید ذهن و روان خسته شما پس از مدت ها بازتاب منفی را نشان میدهد که نتیجه این جنگ مداوم است. دردهای بدنی مزمن که ریشه و علت مشخصی ندارند نتیجه کش مکش های روانی ما با افراد اطرافمان است. ذهن خسته و بدن خسته، سردردهای مداوم، کمر درد، پادردهای بی دلیل و همچنین احساسات انباشه شده و بغضهای طولانی نتیجه ایجاد نکردن سازگاری ما با محیط خودمان است.

قرار نیست تمام دنیا در آرامش باشند تا ما آرام باشیم

این جمله یک پیغام دارد و آن نیز دور ماندن از خودخواهی است. در واقع هر فردی به نحوی در زندگی خود در چالش و سختی قرار میگیرد، واضح است که جهان هستی جایی برای آرامش ندارد مگر در لحظه هایی که دستاورد خودمان باشد. آرامش احساسی است بین چالش ها و رنج ها؛ بنابراین مطالبه احساس آرامش مداوم از دنیا و اطراف ما به این معنی است که ما به عنوان فردی بالغ به این بلوغ ذهنی دست پیدا نکرده ایم که چالش ها و سختی ها هستند که میتوانند احساس آرامش را به ما منتقل کنند.

نارضایتی از مادر شوهر

بنابراین انتظار داشتن روابطی بدون سختی و زندگی بدون هیچ چالشی تصوری محال است که فقط خود ما را متوهم میکند.

نگاهی مجدد به خود ما

شاید سخت باشد برای فردی که از مادر شوهر خود احساسات منفی بسیاری دیده است، بخواهد به احساسات و رفتار خود رجوع کند، اما نکته مهم این است که هر فردی در هر شرایطی قطعاً خود را محق تر از دیگری میداند، به همان میزان که شما از مادر شوهرتان در رنج هستید ممکن است ایشان هم از شما در رنج باشد، بنابراین بررسی خوبی ها و بدی های دیگران فقط زمان را از بین میبرد و سلامت روان ما را نیز به خطر میاندازد.

بهترین راههایی که میتوانیم انتخاب کنیم صرفاً بررسی خود است

این سوالات را از خود بپرسید.

 1.  در واقع چه رفتارهایی من را ناراحت میکند؟
 2. این رفتارها من را یاد چه میاندازد؟
 3. چگونه میتوانم احساسات بد خود را ببینم؟
 4. این احساسات را در چه زمان دیگری تجربه کرده ام؟
 5. این فرد من را یاد چه کسی می اندازد؟
 6. چرا یک حرف کوچک و یا یک واکنش کوچک مرا به این میزان ناراحت و خشمگین میکند؟

نکته مهم

تغییر نگرش، ایجاد سازگاری و نگاه حاصل از صلح، دوستی و دور ماندن از خشم و غرض ورزی میتواند ما را به سمت تجربه ایی از احساسات خوشایند و سالم ببرد. اگر کسی به طور ناخودآگاه و یا آگاهانه ما را در رنج و عذاب قرار میدهد جنگیدن و مقابله به مثل نه تنها راه را سخت تر میکند بلکه روان ما را نیز در آسیب بیشتری قرار میدهد.

ایجاد روش های سازگارانه، دور ماندن از کینه جویی و تلافی میتواند اقدام مهمی برای آسایش روان خود ما باشد. در انتها شما لازم است 7 تکنیک را آموزش ببینید که با کلیک بر روی آنها می توانید اطلاعات زیادی را بدست بی آورید.

 1. مهارت خود آگاهی
 2. مهارت تصمیم گیری
 3. مهارت حل مسئله
 4. کنترل خشم
 5. مهارت ارتباط موثر
 6. مهارت همدلی
 7. یادگیری تفکر نقاد

نویسنده: مرکز مشاوره مکث

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(10 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: 7 راهکار نجات از مادر شوهر بد

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی