22004925 - 021

9 بازی جذاب در خانه برای کودکان

(6 رای)
9 بازی جذاب در خانه برای کودکان

یک روز بارانی دیگر، بچه ها بی حوصله شده اند و شما هیچ ایده ای برای سرگرم کردن آنها داخل خانه ندارید! حتی اگر شما در منطقه ای زندگی کنید که همیشه آفتابی باشد باز هم نیاز دارید تا برای جشن تولد کودکتان تعدادی بازی های سرگرم کننده در داخل خانه انجام دهید هر چند که تعداد زیادی از این بازی ها را حتی در کلاس های درس کودکان نیز میتوان انجام داد و قسمت خوب ماجرا اینجا است که برای این بازی ها به وسایل گران قیمت نیازی ندارید!

پیشنهاد می کنیم انجام دهید: تست آنلاین و رایگان هوش کودک

1. ساخت قلعه

یک کیسه خمیر و تعدادی چوب شور نازک تمام آن چیزی است که شما برای ساختن یک قلعه پف کرده، خانه سه بعدی یا خیمه سرخ پوستان به آن نیاز دارید. فرزند شما به راحتی میتواند با رد کردن چوب شورها از میان خمیرهای شکل داده شده، شاهکار خود را خلق کند. برای جذاب تر کردن بازی میتوانید تعدادی از عروسک های کوچک او یا حیوانات کوچک پلاستیکی را به خانه ساخته شده بیاورید و از کودک بخواهید که مثلاً از حیوانات اهلی خانه در برابر گرگ بدجنس مراقبت کند.

بازی در خانه با کودکان

2. نقش بازی کردن یک داستان جذاب

یکی از داستان های مورد علاقه کودکتان را شروع به خواندن کنید و زمانی که به قسمت چالش برانگیز داستان رسیدید، خواندن را متوقف کنید و شروع کنید به نقش بازی کردن. مثلاً زمانی که داستان سیندرلا را برای کودک میخوانید و به قسمتی میرسید که خواهرانش لباس او را پاره کردند و رفتند، کتاب را ببندید و به کودکتان بگویید حالا تو سیندرلا هستی به نظرت به جای گریه کردن چکار دیگه ای میتونی بکنی؟ این بازی به کودکان کمک میکند تا هم مهارتهای همدلی خود را افزایش دهد و هم تمرین کند تا در مواقع بحرانی چطور حل مسئله کند و تصمیم بگیرد.

/// شماره های تماس ///

3. بولینگ خانگی

شش بطری پلاستیکی خالی و یک توپ متوسط تنها چیزی است که شما برای یک بازی بولینگ خانگی به آن نیاز دارید. بطریهای خالی آب را با مقداری ماکارونی خشک پر کنید تا به راحتی به زمین نیافتند. آنها را در فاصله یک و نیم متری کودک خود بچینید و همچون یک بازی بولینگ واقعی تلاش کنید تا با ضربه زدن توپ، همه آنها را به زمین بیاندازید. این بازی میتواند به تقویت عضلات دست کودکان و همچنین هماهنگی چشم و دست او کمک کند.

4. ساخت کارواش خانگی

برای کودک پسر خود یک کارواش خانگی بسازید. به او اجازه دهید تا با استفاده از بطری های کوچک آب و مسواک و برس های قدیمی خانه، در حمام برای ماشین بازی هایش یک کارواش بسازد. تعدادی از ماشین یا موتورهای او که الکترونیکی نیستند را به او بدهید تا به حمام برده و به ترتیب آن ها را مانند یک کارواش واقعی بشوید و خشک کند. این نوع بازی ها کودک را با مشاغل مختلف آشنا کرده و به بهبود مهارت های کلامی و ارتباطی او کمک می کند.

پیشنهاد می کنیم انجام دهید: تست آنلاین و رایگان میزان خانواده دوستی

5. پیک نیک خانوادگی در اتاق کودک

کودکتان را به یک پیک نیک خانوادگی در اتاقش ببرید. برای اینکار می توانید یک سبد پیک نیک بردارید و از کودک بخواهید تا تمام وسایل لازم برای یک ناهار را آماده کند. با کمک او برای اعضای خانواده ساندویچ درست کنید و با یک زیرانداز به اتاق او بروید. حتی می توانید با کمک یک پارچه نازک در اتاقش یک چادر مسافرتی درست کنید و ناهار را در چادر اتاق او بخورید. این بازی ها خلاقیت کودک را افزایش داده و نقش مهمی در بهبود روابط عاطفی اعضای خانواده باهم دارد.

6. بازی با بادکنک ها

برای یک بازی گروهی شاد فقط لازم است به تعداد کودکان یا تعداد اعضای خانواده بادکنک هایی را باد کنید. سپس با ماژیک شکل صورت هر کس روی بادکنکش کشیده شود. بازی به این شکل شروع می شود که با شروع موسیقی همه بادکنک های خود را به هوا پرتاپ می کنند. کودکان باید تلاش کنند تا از افتادن بادکنکشان بر روی زمین جلوگیری کنند و ناگهان موسیقی قطع می شود. کسانی که بادکنکشان در آن لحظه روی زمین باشند از بازی بیرون می روند اما بادکنکشان همچنان در بازی می ماند. برنده بازی آخرین کسی است که با تمام بادکنک ها باقی مانده است.

حباب بازی

7. حباب بازی

حباب بازی هم به شکل فردی جذاب است و هم به شکل گروهی. برای بازی گروهی میتوانید کودکان را دو دسته کنید که در مقابل هم با فاصله 1 متر ایستاده اند و بین آنها نخی را روی زمین بگذارید تا از محدوده بازی خود جلوتر نروند. با دستور شروع بازی هر دو طرف حباب ها را به سمت هم پرتاب می کنند و همزمان باید با انگشت دست حباب های گروه مقابل که به سمتشان آمده را هم بترکانند. بازی به طور ناگهانی قطع می شود و گروهی برنده می شوند که در آن لحظه حباب کمتری سمتشان وجود داشته باشد. می توانید از موسیقی های هیجان انگیز هم در این بازی استفاده کنید.

8. خلق یک داستان

این بازی می تواند برای کودکان بالای 6 سال بسیار جذاب باشد. این بازی را می توانید در ماشین زمانی که درحال سفر هستید یا در مهمانی ها و یا حتی در کلاس درس زمانی که منتظر حضور معلم هستید انجام دهید. به این شکل که نفر اول دو جمله می گوید که شروع یک داستان است و بعد بقیه به ترتیب باید با دو جمله ادامه داستان را بگویند. کسی نمی تواند جمله نفر قبلی را برعکس کند یا نادیده بگیرد بلکه باید جمله ها به شکلی روایت کننده یک داستان باشند و در پایان یک داستان عجیب غریب و خنده دار ساخته می شود که هیچکس از روند آن و یا پایانش خبر نداشته است. این بازی برای بهبود مهارت های کلامی و خلاقیت کودکان بسیار مفید است.

9. بازی با چوب یا مداد رنگی

این بازی را می توانید هم به صورت فردی و هم به صورت گروهی انجام دهید و برای کودکان بالای 6 سال بسیار مناسب است. تعدادی وسیله بی خطر و سبک را در یک سمت اتاق بگذارید و دو عدد چوب 30 سانتی متری یا مداد رنگی بلند به کودک بدهید. کودک باید بتواند بدون دست زدن به وسایل و تنها با استفاده از چوب ها یا مدادها این وسایل را به سرعت به سمت دیگر اتاق انتقال دهد. این بازی به افزایش تمرکز و مهارت های حرکتی کودک بسیار کمک میکند.

جمع بندی

سبک زندگی این روزها، باعث شده که کودکان ساعات زیادی را با بازی های کامپیوتری و یا تبلت و... بگذرانند که متاسفانه باعث می شود هم روابط عاطفی افراد خانواده با هم کاهش یابد و هم مهارت های حسی، حرکتی و شناختی این کودک تقویت نشود. این مقاله به شما کمک می کند تا در محیط خانه و با وسایل ساده و ارزان بازی های جذابی را با کودک انجام دهید و هم زمان به رشد مهارت های او کمک کنید. فقط کافی است کمی خلاقیت داشته باشید!

منبع: parents.com، momtastic.com

افزودن نظر:
CAPTCHA2


×

امتیاز دهی به مطلب: 9 بازی جذاب در خانه برای کودکان

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی