22006198 021

درمان اعتیاد به استامینوفن کدئین

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(3 رای)
درمان اعتیاد به استامینوفن کدئین

استامینوفن کدئین یک داروی ضد درد و آرام بخش است که برای تسکین کوتاه مدت درد خفیف تا متوسط استفاده میشود. این به آن معناست که این دارو پتانسیل بالایی برای مورد سوء استفاده قرار گرفتن، ایجاد وابستگی و در نهایت اعتیاد دارد. کدئین از داروهای ضد درد است و مصرف نادرست آن میتواند باعث مشکلات تنفسی تهدید کننده زندگی شود. اگر کدئین مصرف میکنید، این احتمال وجود دارد که به این دارو وابسته شوید، حتی اگر آن را دقیقاً طبق دستور پزشک مصرف کنید. پزشک نحوه استفاده شما از کدئین را کنترل میکند تا خطر آسیب دیدن شما یا ایجاد وابستگی به دارو را در شما کاهش دهد. این نکته نیز حائز اهمیت است که مصرف کدئین را باید تا زمانی که پزشک به شما گفته است ادامه دهید. اگر مصرف کدئین را بطور ناگهانی قطع کنید، ممکن است علائم ترک را تجربه کنید.

اعتیاد به استامینوفن کدئین چیست؟

اعتیاد به استامینوفن کدئین به این معنی است که دیگر کنترلی بر میزان کدئین مصرفی یا دفعات مصرف آن ندارید. این اتفاق ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد. حتی زمانی که کدئین طبق دستور مصرف شود، باز هم استفاده از آن برای مدت طولانی میتواند منجر به وابستگی شما به آن ماده شود. وقتی فردی کدئین مصرف می کند، سرخوشی، شادی و خواب آلودگی را تجربه می کند. با این حال، وقتی یک فرد اعتیاد به کدئین پیدا می کند، کمتر احتمال دارد که این علائم سرخوشی وشادی را تجربه کند و در عوض به این ماده برای عملکرد طبیعی نیاز دارد. بنابراین اگر دائماً به این فکر می کنید که چه زمانی می توانید دوز بعدی کدئین خود را مصرف کنید تا بتوانید عملکرد طبیعی خود را به دست بیاورید و در واقع نرمال باشید، احتمالاً به آن دارو معتاد شده اید.

علائم اعتیاد به کدئین چیست؟

تشخیص اعتیاد به کدئین می تواند بسیار دشوار باشد، به ویژه زمانی که برای درمان درد مصرف آن لازم باشد. در اینجا 10 نشانه فیزیکی رایج سوء مصرف کدئین را برای شما عنوان می کنیم که باید از آنها آگاه باشید:

 1. داشتن حالت خواب آلودگی
 2. دچار شدن به لکنت زبان
 3. نداشتن هماهنگی حرکتی
 4. گشاد شدن مردمک های چشم
 5. خارش و ایجاد بثورات پوستی
 6. سرگیجه
 7. غش کردن
 8. اضطراب و استرس
 9. افسردگی
 10. نوسانات خلقی

تشخیص تغییرات رفتاری ممکن است در ابتدا سخت تر باشد. بعضی از تغییرات آشکارتر عبارتند از:

 • کناره گیری و دوری ازاجتماع
 • غیبت از محل کار یا مدرسه با شکایاتی که فقط یک روز طول می کشد، مانند سردرد یا مشکلات معده
 • از دست دادن علاقه به تفریح ها و فعالیت های سرگرم کننده
 • تمارض به داشتن درد یا ایجاد جراحت برای تمارض
 • مشکلات در ارتباط فردی
 • داشتن مشکلات عملکردی در محل کار

اعتیاد به استامینوفن کدئین

علائم ترک اعتیاد به کدئین

مصرف کدئین همچنین می تواند تحمل ایجاد کند این بدان معنی است که ممکن است برای دریافت همان اثر (همان میزان تسکین درد)، نیاز به مصرف مقادیر بیشتری از کدئین داشته باشید که با افزایش دوز مصرفی، خطر عوارض جانبی نیز افزایش می یابد. ابتلا به علائم ترک می تواند قطع مصرف کدئین بدون درمان وابستگی به دارو را بسیار چالش برانگیز کند. علائم ترک کدئین معمولاً در عرض هشت تا 24 ساعت پس از آخرین دوز ظاهر می شود و شامل موارد زیر است:

 • تحریک پذیری و احساس اضطراب
 • تهوع و استفراغ
 • اسهال و گرفتگی معده
 • کمبود اشتها
 • بی خوابی و مشکلات خواب
 • چشمان اشک آلود
 • آبریزش بینی
 • عرق کردن بدون دلیل مشخص
 • دردهای عضلانی
 • افزایش ضربان قلب

آیا جایگزینی برای کدئین وجود دارد؟

درد هر فردی منحصر به فرد است و داروهای مسکن مختلف در شرایط مختلف موثر خواهند بود. برخی افراد به داروهای غیرافیونی که عموماً با خطرات و عوارض جانبی کمتری همراه هستند، به خوبی پاسخ می دهند. همیشه قبل از ایجاد هر گونه تغییر در دوز یا نوع دارویی که مصرف می کنید، با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.اگر درد مزمن (طولانی مدت) دارید، ممکن است پزشک تغییراتی در سبک زندگی برای کمک به مدیریت ناراحتی پیشنهاد دهد. این تغییرات می تواند شامل تناسب اندام و فعالیت بدنی، فعالیت های اجتماعی، تکنیک های آرام سازی و مدیریت کلی سلامت باشد.

چگونه بفهمیم زمان درمان فرا رسیده است؟

افراد اغلب نمی دانند که چه زمانی، زمان شروع به درمان فرا رسیده است یا معتقدند وابستگی آنها آنقدر که به نظر می رسد شدید نیست. ممکن است زمان آن رسیده باشد که به دنبال درمان باشید اگر:

قادر به ترک دارو به صورت خود به خود نیستید

افرادی که به اعتیاد مبتلا می شوند اغلب نمی توانند بدون کمک حرفه ای مصرف دارویشان را متوقف کنند. شما می توانید به کدئین وابسته شوید و بدن شما ممکن است آن را برای بقای شما ضروری بداند.

اجازه می دهید زندگی شما حول محور مصرف مواد بچرخد

نشانه دیگری که زمان درمان فرا رسیده است، زمانی است که زندگی شما حول محور مصرف کدئین می چرخد. ممکن است دائماً به فکر تهیه و مصرف دارو باشید و اجازه دهید بخش های دیگر زندگی تان به حاشیه برود. گروه دوستان شما نیز ممکن است فقط شامل افرادی که از مصرف مواد شما حمایت می کنند یا آنها را تقویت می کنند تغییر کند. اگر زندگی شما عمدتاً به کدئین و سایر مواد وابسته شده است، وقت آن رسیده است که برای بازگرداندن زندگی خود از یک متخصص درمان بخواهید.

ارزیابی

قبل از شروع درمان رسمی، یک متخصص اعتیاد شدت اعتیاد و سطح مراقبت لازم برای رسیدن به هوشیاری و بهبود کیفیت زندگی شما را ارزیابی می کند. ارزیابی شامل سوالات مختلفی خواهد بوداز جمله:

 • از چه زمانی شروع به استفاده از کدئین کردید؟
 • میانگین دوز شما چقدر است و چند بار در روز از این دارو استفاده می کنید؟
 • آیا در شرایط خاص بیشتر از سایرین از کدئین استفاده می کنید؟
 • آیا زمانی که احساس استرس یا ناراحتی می کنید از کدئین استفاده می کنید؟
 • آیا از مواد دیگری هم در کنار کدئین استفاده می کنید؟
 • آیا برای شما تشخیص داده شده که سلامت روانی دارید؟
 • چه چیزهای ضروری در تاریخچه پزشکی شما وجود دارد که باید بدانیم؟
 • آیا در حال حاضر علائم ترک را تجربه می کنید؟
 • آخرین باری که کدئین استفاده کردید کی بود؟

صداقت در طول ارزیابی برای اطمینان از دریافت مراقبت های مورد نیاز ضروری است. متخصصان ترک اعتیاد بدون قضاوت به شما کمک می کنند و صادق بودن با آنها بهترین کاری است که می-توانید برای سلامت خود انجام دهید. پس از اینکه آنها از شما سؤال کردند، ممکن است برای ارزیابی وضعیت حیاتی، علائم ترک و سابقه سوء مصرف مواد تحت آزمایش پزشکی قرار بگیرید. ممکن است برای تعیین سطح کدئین در سیستم بدن خود آزمایش خون یا ادرار انجام دهید. این آزمایش ها همچنین به شناسایی مشکلات بالقوه سلامتی که ممکن است از آن بی اطلاع باشید کمک می کند تا به شما در دریافت درمان در طول دوره بهبودی کمک کند.

درمان اعتیاد به استامینوفن کدئین

درمان اعتیاد یا وابستگی به مصرف کدئین

درمان اعتیاد به کدئین معمولاً شامل ترکیبی از سم زدایی تحت نظر پزشک و درمان روانشناختی گروهی و فردی است. اگر وابستگی خود به مصرف کدئین را نادیده بگیرید، اعتیاد به کدئین خود به خوداز بین نمی رود بنابراین اگر در مورد مصرف کدئین خود نگرانی دارید، می توانید از پزشک و روانشناس متخصص سوء مصرف مواد راهنمایی بگیرید. همچنین می توانید برای یافتن بهترین درمان با شماره تلفن تماس بگیرید و برای مشاوره و درمان تخصصی کمک بگیرید.

طبق ارزیابی به دست آمده از شما و با توجه به شدت وابستگی به کدئین، نوع درمان شما تعیین می شود در وابستگی های شدید، اغلب از روش سم زدایی تحت نظر پزشک استفاده می شود و این روش نیاز به بستری شدن دارد. در کنار این روش نیاز به درمان روانشناختی و مشاوره تخصصی اعتیاد وجود داردانواع مختلفی از درمان روانشناختی در برنامه درمان اعتیاد وجود دارد، از جمله:

 • درمان شناختی رفتاری
 • تروما درمانی
 • درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد
 • درمان گروهی و فردی
 • درمان مهارت های مقابله ای
 • مصاحبه انگیزشی
 • هوشیاری مبتنی بر ذهن آگاهی

شما به صورت انفرادی در درمان روانشناختی شرکت خواهید کرد تا با یک مشاور در مورد شرایط خاص خود صحبت کنید، اما احتمالاً نیاز باشد در گروه درمانی نیز شرکت کنید تا با دیگرانی که تجربیات مشابهی را پشت سر گذاشته اند ارتباط برقرار کنید. این افراد می توانند بخشی از شبکه پشتیبانی شما شوند و شما را مسئول نگه دارند و در طول مسیر بهبودی شما را با انگیزه نگه می دارند.

مراقبت های بعد

هنگامی که درمان را کامل کردید، با یک متخصص اعتیاد بر روی یک برنامه مراقبت پس از ترک برای کمک به جلوگیری از عودمصرف کار خواهید کرد. بیشتر برنامه شما شامل پیشگیری از عود است که محرک های خاص شما را مشخص می کند و به شما می آموزد چگونه واکنش خود را به این محرک ها تغییر دهید تا از مصرف مجدد کدئین جلوگیری کنید.

طرح پیشگیری از عود شما همچنین شامل داشتن فهرستی از افرادی است که اگر احساس کردید در آستانه عود هستید می توانید با آنها تماس بگیرید. این افراد بخشی از گروه پشتیبانی شما هستند و با سفر بهبودی شما آشنا هستند. لیست شما می تواند شامل اعضای خانواده، دوستان، حامیان مالی یا اعضای گروه درمانی شما باشد. وقتی احساس می کنید هوس می کنید یا در یک موقعیت تحریک کننده قرار دارید، می توانید با آنها تماس بگیرید تا به شما یادآوری کنند که چرا ضروری است به روند درمان خود متعهد بمانید.

منابع: stepbysteprecovery.co.uk و healthdirect.gov.au و gatewayfoundation.org

افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ