22006198 021

آسکشوال بودن یا بی جنس گرایی چیست؟

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(4 رای)
آسکشوال بودن یا بی جنس گرایی چیست؟

یکی از مفاهیمی که امروزه هنجارهای جنسی سنتی را به چالش می کشد، بی جنس گرایی یا آسکشوالیتی (Asexuality) است. در جامعه ای که تمایلات جنسی اغلب جنبه ای ضروری از هویت و روابط بین فردی در نظر گرفته می شود، بی جنس گرایی اغلب به اشتباه درک و معرفی می شود. آسکشوال بودن یعنی چه؟ آسکشوال بودن چیز جدیدی نیست اما معمولا نادیده گرفته یا اشتباه درک می شود. مشخصه اصلی آسکشوالیتی یا بی جنس گرایی، فقدان کشش جنسی نسبت به دیگران است. به عبارتی دیگر افرادی که آسکشوال هستند، ممکن است جاذبه های عاشقانه و ارتباطات عاطفی را تجربه کنند، اما تمایلات یا انگیزه های جنسی نسبت به افراد دیگر نداشته باشند.

البته توجه داشته باشید که بی جنس گرایی با امتناع از روابط عاشقانه یکسان نیست. امتناع از ازدواج ممکن است انتخاب یک فرد برای پرهیز از فعالیت های جنسی باشد، اما یک فرد بی جنس گرا نسبت به فعالیت جنسی جاذبه ای احساس نمی کند. همچنین، پرهیز از ازدواج انتخابی برای خودداری از فعالیت جنسی است و به صورت دوره ای است، در حالی که بی جنس گرایی یک جهت گیری جنسی دائمی است.

پیشنهاد میکنیم انجام دهید: تست آنلاین و رایگان شخصیت جنسی

آیا آسکشوال بودن یک انتخاب است؟

در حقیقت آسکشوال بودن یک هویت پیچیده و ظریفی است که تعریف آن دشوار است. با این حال، در هسته خود، آسکشوال بودن یک جهت گیری است که افرادی را توصیف می کند که جاذبه جنسی را تجربه نمی کنند. باید به این نکته توجه کرد که بی جنس گرایی اختلال یا مشکل پزشکی نیست و یک گرایش جنسی کامل متعارف و مورد نظر برخی پژوهشگران است اما تاکنون درانجمن روانپزشکی آمریکا DSM وارد نشده است.

آسکشوال بودن یا بی جنس گرایی

گستره و طیف آسکشوال بودن

ذکر این نکته ضروری است که بی جنس گرایی در یک طیف وجود دارد و درجات مختلفی از کشش یا میل جنسی وجود دارد که این افراد ممکن است تجربه کنند. برخی از افراد ممکن است به عنوان بی جنس گرای خاکستری دسته بندی شوند، به این معنی که آنها تحت شرایط خاص یا نسبت به افراد خاص، جاذبه جنسی را احساس می کنند. افراد بی جنس گرا خاکستری ممکن است به ندرت یا فقط در موقعیت های خاص جاذبه جنسی را تجربه کنند. به عنوان مثال ممکن است فقط نسبت به افرادی که پیوند عاطفی قوی با آنها ایجاد کرده اند، کشش جنسی را تجربه کنند. در مجموع مهم است که بدانیم آسکشوال بودن هویتی متنوع و پیچیده است و افراد ممکن است آن را به گونه ای متفاوت تجربه کنند.

چند باور اشتباه رایج در مورد آسکشوال بودن!

آسکشوالیتی اغلب به دلیل باورهای غلط رایج مورد سوتفاهم و انگ قرار می گیرد. برخی از مردم معتقدند که این گرایش جنسی به دلیل یک ضربه عاطفی اتفاق می افتد و برای یک دوره ادامه خواهد داشت، اما اینطور نیست. بی جنس گرایی یک گرایش جنسی مشروع است که در یک طیف وجود دارد. یکی دیگر از تصورات اشتباه رایج این است که افراد بی جنسگرا قادر به ایجاد روابط صمیمانه یا تجربه عشق نیستند اما این درست نیست. این افراد مانند هر فرد دیگری می توانند ارتباطات عاطفی نزدیک و روابط عاشقانه ایجاد کنند.

بی جنس گرایی چه علائمی دارد؟

افراد بی جنسگرا معمولا تمایل و جاذبه جنسی را نسبت به دیگران احساس نمی کنند. این فقدان جذابیت جنسی می تواند یک تجربه مادام العمر باشد یا در طول زمان ایجاد شود. البته افراد بی جنسگرا ممکن است همچنان جذابیت عاشقانه و ارتباطات عاطفی را با دیگران تجربه کنند. آنها ممکن است روابط نزدیک داشته باشند و پیوندهای عمیقی را بدون نیاز به صمیمیت جنسی ایجاد کنند. اکنون که درک بهتری از معنای غیرجنسی داریم.

ویژگی ها و علائم آسکشوال بودن

1) به ندرت به رابطه جنسی فکر می کنند

به این فکر کنید که چند بار به رابطه جنسی فکر می کنید. اگر آسکشوال هستید، ممکن است متوجه شوید که رابطه جنسی واقعا برایتان جالب نیست. برای آسکشوال ها، ممکن است روزها، هفته ها یا حتی سال ها بدون فکر کردن به رابطه جنسی بگذرد.

2) صحبت در مورد رابطه جنسی برای او کسل کننده است

صحبت کردن در مورد رابطه جنسی در رسانه های اجتماعی برای مردم عادی است و ممکن است دوستانی داشته باشید که در مورد رابطه جنسی صحبت می کنند. می توانید به احساس خود در هنگام مطرح شدن این موضوعات فکر کنید. اگر آسکشوال هستید، ممکن است وقتی مردم در مورد علاقه خود، تمایلات جنسی یا تجربیات جنسی خود صحبت می کنند، کسل شوید.

3) از تجربیات جنسی گذشته لذت نمی برد

حتی اگر قبلا رابطه جنسی داشته اید، همچنان می توانید بی جنسگرا باشید. می توانید به این فکر کنید که در مورد تجربه جنسی خود چه احساسی داشتید، چرا این کار را انجام دادید و آیا دوباره آن را تکرار می کنید. میتوانید برای اینکه به طور دقیق گرایش جنسی خود را تشخیص دهید، تست های مربوط به آسکشوال را زیر نظر یک روانشناس انجام دهید.

ارتباطات عاطفی و عاشقانه در افراد آسکشوال

بسیاری از افراد آسکشوال به دلیل فقدان میل جنسی، بیشتر احساس ارتباط عاطفی با شریک زندگی خود دارند. این ارتباطات عاطفی عمیق می تواند به اندازه روابط جنسی برای افراد آسکشوال رضایت بخش باشد. توجه به این نکته مهم است که همه افراد آسکشوال جاذبه عاشقانه را تجربه نمی کنند. با این حال، برای کسانی که جذابیت رمانتیک را تجربه می کنند، می تواند به همان اندازه جذابیت جنسی برای دیگران، مهم و معنادار باشد.

جهت گیری های جنسی و عاشقانه در افراد آسکشوال

افراد آسکشوال همچنان می توانند تمایلات عاشقانه داشته باشند. کسی که خود را آسکشوال معرفی می کند ممکن است به عنوان دگرجنس گرا، همجنس گرا و بایسکشوال نیز شناسایی شود. این جهت گیری ها به این موضوع اشاره می کنند که کسی از نظر عاشقانه جذب آن ها می شود. برای مثال، یک فرد آسکشوال که خود را همجنس گرا می شناسد، ممکن است همچنان جذابیت عاشقانه ای را نسبت به افراد همجنس خود تجربه کند، اما آن ها جاذبه جنسی نسبت به آن افراد را تجربه نمی کنند. یا به طور مشابه، یک فرد آسکشوال که خود را بایسکشوال معرفی می کند، ممکن است برای افراد با هر جنسیتی جذابیت عاشقانه داشته باشد، اما جاذبه جنسی را تجربه نکنند.

چرا بسیاری از مردم ناگهان آسکشوال شدند؟

ممکن است به نظر برسد که بسیاری از مردم ناگهان خود را به عنوان آسکشوال معرفی می کنند. اما این چیزی است که از سالیان قبل وجود داشته است. فقط این که جامعه به گونه ای تکامل یافته است که نسبت به جهت گیری های مختلف بازتر است و مردم احساس قدرت و آرامش بیشتری می کنند تا در مورد اینکه چه کسی هستند صحبت کنند.

آسکشوال (بی جنس گرایی)

فکر کنم همسرم آسکشوال است. باید چکار کنم؟

همیشه بهترین راه صحبت کردن است. در حقیقت ارتباط کلید هر رابطه سالمی است، به شرطی که از جایی عاشقانه و با ذهنی باز به بحث بپردازید. مهم است که این را به خاطر داشته باشید که اگر همسرتان آسکشوال است، به این معنی نیست که شما را دوست ندارند یا باید از هم جدا شوید و به این معنا نیست که مجبور به توقف رابطه جنسی هستید. اما ممکن است به شما کمک کند که یکدیگر را بهتر درک کنید، بنابراین همیشه ایده خوبی است که در مورد آن صحبت کنید.

آیا پذیرش آسکشوال ها مهم است؟

پژوهش ها نشان داده است بی جنس گرایی یا آسکشوال بودن، اغلب تجربه ای است که موجب انزوای فرد می شود. در واقع، یک مطالعه جدید نشان داد که بیش از یک چهارم افراد جامعه آسکشوال حتی از طرف جامعه نیز پذیرفته نمی شوند.

درک و پذیرش بی جنس گرایی به معنای به چالش کشیدن هنجارهای جنسی سنتی و تشخیص وجود تمایلات جنسی در یک طیف است. افراد آسکشوال ممکن است روابط عاشقانه، عاطفی و زیبایی شناختی را با دیگران تجربه کنند، اما جاذبه یا تمایل جنسی را تجربه نمی کنند. با شکستن باورهای غلط و ترویج درک و پذیرش بیشتر، جامعه بستری فراگیرتر برای همه افراد در همه گرایش ها و هویت های جنسی به وجود می آورد.

منابع: glamourmagazine.co.uk و allohealth.care و wikihow.com

نظرات کاربران:
Shamim
پاسخ به این نظر
1402/10/7

بنظرم از اونجایی شروع میشه آدم وارد روابطی میشه که طرف مقابلش رو دوست نداره و رابطه جنسی برقرار می‌کنه که شاید خوب شه احساسش ولی خیلی آروم آروم آسشکوال میشه و دقیقا فقط رابطه عاطفی میخواد و طرف مقابلش اینو درک نمیکنه

0 0
افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ