22006198 021

همه چیز درباره روانشناسی خیانت مرد به زن

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(6 رای)
همه چیز درباره روانشناسی خیانت مرد به زن

اخیراً وقتی در مورد روانشناسی خیانت مرد به زن مطالعه کردم، اساسا دلیل خیانت آنان نارضایتی جنسی در ازدواجشان نبوده است. بر عکس، یکی از مراجعانم میگوید او و همسرش از یک رابطه جنسی فعال لذت میبردند. گاهی حتی کلیشه های فرهنگی نیز باعث میشود شوهر خیانتکار، معشوقه جوان و جذابی پیدا کند. طبق گفته محققان تنها 12 درصد از مردان میگویند معشوقه آنها جذاب تر از همسرشان بوده است. به نظر شما دلیل خیانت مرد به زن چیست؟ واقعا نمیتوان گفت که همه مردان خیانت میکنند، اما میتوانیم به شما بگوییم که چرا برخی از مردان خیانت میکنند؟!

آیا شوهرم خیانت می کند؟

من 10 سال است که ازدواج کرده ام. من و شوهرم دو تا بچه داریم. یکی از دوستان خواهر شوهرم میگوید که همسرم را با زن دیگری دیده است. از آنجا که شماره ای در قبوض تلفن همراه همسرم زیاد می آید، به همین ترتیب شماره دیگری را ردیابی نکردم. اما همسرم همه چیز را انکار میکند. همسرم میگوید هر کسی به من گفته در واقع به رابطه ما حسادت میکند. او از ترک رابطه امتناع میکند و اصرار میکند که من باید از رابطه بروم اما بدون بچه ها. او تقریباً هر شب ساعتها به بیرون رفتن خود ادامه میدهد. من نمیدانم چگونه با این مسئله کنار بیایم. اگر از هم جدا شویم، دختر نه ساله ام ویران خواهد شد، نابود میشود. من هنوز او را دوست دارم اما نتوانستم آخرین باری که به من گفت دوستم دارد را فراموش کنم. حیران و سرگردان مانده ام که چکار کنم؟ روانشناسم میگوید «به نظر میرسد او از انجام این کار لذت میبرد». او میداند که من بدون بچه ها از رابطه بیرون نمیروم.

ایشان از من خواستند که در حال حاضر تحت هیچ شرایطی نباید بدون بچه ها رابطه را ترک کنم. اگر نمیخواهید طلاق بگیرید (و حتی اگر بخواهید) بهترست تا حدی قدرت را بدست آورید. من به شما اطمینان میدهم که قطعاً احترام بیشتری برای شما قائل خواهد شد و سر عقل می آید. پس نه تنها اقدام ضروری برای حفظ رابطه خواهد بود، این امر برای بازیابی خودتان هم ضروری است. چیزی که در هر رابطه ای به آن نیاز است. وقتی پرسیدم چگونه میتوانیم مسائل را به گونه ای درست کنیم که هر دو بتوانیم آشکارا با یکدیگر صحبت کنیم بدون اینکه به یکدیگر آسیبی برسانیم، گفت «پیشنهاد میکنم مراجعه به زوج درمانگر را ادامه دهید تا روی ایجاد رابطه ای کار کنید که بدون اینکه احساسات کسی قربانی شود نیاز هر دو شما را برآورده کند».

روانشناسی خیانت مرد به زن

خیانت تنها گزینه نیست

به عنوان یک درمانگر، بیشتر دلایلی را که مردان خیانتکار برای توجیه خیانت خود استفاده میکنند، جالب میبینم. زیرا تقریباً همه این دلایل نشان میدهند که خیانت تنها راه حل منطقی برای مسائل مربوط به رابطه و سایر مشکلات زندگی آنها بوده است. من اغلب فکر میکنم مطمئنا خیانت یک گزینه است اما تنها یکی از گزینه های پیش روی هر فرد است. از جمله دلایل جالب مراجعان اینست که ساختار اجتماعی که در آن مردان فقط قرار است با یک زن تا آخر عمر رابطه جنسی داشته باشند احمقانه است. این طبیعی نیست و هیچکس از ما انتظار ندارد که به آن پایبند باشیم. هر مردی این کار را میکند. اگر مردی بگوید 100 درصد وفادار است، دروغ میگوید. مردان به گونه ای برنامه ریزی شده اند که تا حد امکان با زنان بیشتری رابطه جنسی داشته باشند.

اما واقعیت اینست همه مردان خیانت نمیکنند. در عوض آنها با یک رابطه تک همسری موافقت میکنند و به تعهدشان پایبند هستند. اگر هم فرصتی برای خیانت پیش بیاید، به این فکر میکنند که خیانت چقدر به شریک زندگی شان صدمه میزند و در نهایت کنار میروند. در مورد اینکه داوطلب شوید تا رابطه بهتری برای خود ایجاد کنید چطور؟ به این فکر کرده اید؟ یا در واقع با طرف مقابل خود در مورد احساسی که دارید صحبت کنید. اینکه چگونه ممکن است شما دو نفر بتوانید یک رابطه رضایت بخش تر ایجاد کنید؟ آیا بهتر از دروغ گفتن و حفظ اسرار مهم زندگیتان که واقعاً به آن اهمیت میدهید، نخواهد بود؟

پیشنهاد میکنیم انجام دهید: تست آنلاین شخصیت جنسی

اما این مردان چنین بینشی را ندارند و دوست دارند با زنان دیگر رابطه جنسی داشته باشد و وقتی چنین فرصتی پیش بیاید از آن استفاده میکنند. یا با توجیهاتی نظیر اینکه اگر به اندازه کافی (یا بهتر) رابطه جنسی داشتم، نیازی به خیانت نداشتم. یا اگر با من مهربان تر بود یا حواسش بیشتر بود، حتی فکر رفتن به جای دیگر نمیکردم. گاهی نیز به جای توجیه از مکانیسم دفاعی استفاده میشود که در روان درمانی، این نام برای این نوع استدلال بکار برده میشود: انکار. از دیدگاه روان درمانی، انکار، یک سری دروغهای درونی و فریب هایی است که افراد به خود میگویند تا رفتارهای مشکوک خود را خوب جلوه دهند (حداقل در ذهن خود).

بطور معمول فرد توسط یک یا چند منطق از خود فریبی اش پشتیبانی میکند. در نتیجه باعث دروغ های بیشتر در رابطه می شود. با این حال این مردان با جدیت اصرار میکنند که منطقشان درست است. لذا همچنان برای ما این سوال پیش می آید چرا؟ و چرا گاهی اوقات به خیانت ادامه میدهند یا حتی در مواجهه با عواقب بسیار ناخواسته مانند از دست دادن موقعیت اجتماعی و مواردی از این دست نیز به این کار روی می آورند؟

دلایل خیانت مرد

دلایل روانشناختی خیانت مرد به زن

یکی از مراجعان در یکی از جلسه های مشاوره گفت از وقتی که پسر آنها به دنیا آمده است، احساس میکند که از نظر عاطفی در ازدواجش تنها شده است. همسرم به قدری روی اینکه مادر خوبی برای پسرمان و همچنین برای دخترمان باشد، تمرکز کرده که احساس کردم از نظر عاطفی از همدیگر دور شده ایم و سرانجام برای نزدیکی عاطفی به زن دیگری روی آوردم. چنین به نظر میرسد که گاهی مردانی که در ازدواج خود از نظر عاطفی منزوی میشوند، دست به خیانت میزنند. بر خلاف تصورات کلیشه ای، روانشناسان میگویند مردها نیز موجوداتی احساسی هستند و استدلال میکنند که خیانت در مورد احساسات بیشتر از رابطه جنسی است. طبق داده های آماری در مصاحبه با هزاران مردی که خیانت کرده بودند، محققان دریافتند که تنها 8 درصد از مردان میگویند که نارضایتی جنسی عامل اصلی خیانت آنها بوده است.

مردان میخواهند همسرشان از آنها قدردانی و بفهمد که چقدر تلاش میکند تا همه چیز را درست کند. مشکل این است که مردان کمتر از زنان این احساسات را ابراز میکنند. نکته مهم برای مردان این است که اگر در زندگی زناشویی خود احساس غفلت یا گوشه گیری میکنید، قبل از اینکه به زن دیگری روی بیاورید، این احساسات را به همسرتان منتقل کنید. اکثر مراجعان مرد نیز زمانی که احساس میکنند در یک رابطه به دام افتاده، مورد قدردانی واقع نشده اند یا مورد شنیده شدن واقع نشده اند یا به آنها بی احترامی شده است، به خیانت روی می آورند. یا بطور خاص زمانیکه احساس میکنند سخت کار میکنند و موفق تر میشوند اما مقادیر متناسبی از لمس فیزیکی یا صمیمیت دریافت نمیکنند.

مراجعه به درمانگر جهت حل مشکلات جنسی

فرویدین ها و روان درمانگرها ممکن است این احساسات را به دوران کودکی مرتبط کنند. من فکر میکنم که آنها درست میگویند. مثلا یکی از مراجعان مرد دیگر میگفت زمانیکه در مدرسه عملکرد خوب داشتم یا همه کارهایم را در خانه انجام میدادم، تحسین، در آغوش گرفتن و بطور کلی محبت مثبت بیشتری دریافت میکردم. بنابراین وقتی احساس کردم در زندگی زناشویی ام به ارتقا شغلی بالاتر از حد متوسط رسیدم اما همسرم توجه فیزیکی کافی به من نکرد، به خیانت روی آوردم.

روانشناسان اجتماعی می گویند، مردان وارد اجتماع شده اند تا مستقل باشند و به تنهایی مشکلات را حل کنند. درست مانند هر کس دیگری، همه ما میل شدیدی برای ارتباط با افراد دیگر داریم. آنها میخواهند به افراد دیگر نیز نزدیک شوند اما به آنها گفته میشود که نباید در مواجه با دیگران باشند. وقتی آنها فقط در مقابل خودشان قرار میگیرند، در نتیجه به جز ورزش، خشم و رابطه جنسی، راه های بسیار کمی برای ابراز وجود دارند.

در غیاب گزینه های دیگر، افراد اغلب به رابطه جنسی روی می آورند تا نیازهای خود را برای ارتباط با خود و دیگران برآورده کنند. اگر هم در عمل خیانت نکنند، احتمالا حتما به آن فکر کرده اند. حداقل این چیزی است که مردان به روانشناس میگویند و روانشناس آنها را باور میکند. زیرا ساعتها در مورد اینکه چرا آنها به خیانت فکر میکنند، چه چیز دیگری در زندگیشان میگذرد و چگونه میتوان آن مشکلات را حل کرد، صحبت کرده اند. ساعت ها مکالمه فاصله زیادی بین فکر و عمل ایجاد میکند و به آنها زمان میدهد تا قبل از رفتار بی ملاحظه لحظه ای درنگ و فکر کنند. معمولاً مراجعانی که خیانت کرده اند در حال مستی اینکار را انجام داده اند. مواد مخدر و الکل راه های آسانی برای ایجاد شکاف بین افکار و اعمال هستند. مواد رابطه فرد با بدن و رفتار را مخدوش میکند.

بررسی آسیب های خیانت

جمع بندی

این مقالات آموزنده هستند اما دلایل خیانت همچنان گسترده می باشد. یک مقاله به تنهایی نمیتواند توضیح دهد که چرا همه مردان این کار را انجام میدهند. در حالی که امیدواریم بتوانید از تجربیات مراجعانی که با آنها کار کرده ایم، درس هایی را بیاموزید. ما به جای اینکه یاد بگیریم چه موضوع خاصی ما را آزار میدهد، تمایل داریم مشکلات خود را بر روی افراد یا شرایط دیگر فرافکنی کنیم. زیرا به ما یاد نداده اند که درد یا ناراحتی ممکن است از درون نشات گیرد. به یاد داشته باشید که هیچکس نمیتواند یک پاسخ را برای همه مردان در نظر بگیرد. زیرا چنانچه پیشتر مطرح شد دلایلشان پیچیده و منحصر به فرد است. این موضوع برای اکثر زنان سخت است که بپذیرند مردان موجودات پیچیده هستند؛ زیرا این بدان معناست که حل مشکلات زندگی به زمان و تلاش بیشتری نیاز دارد.

منبع: psychologytoday.com

افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ