22006198 021

درمان اعتیاد به خرید کتاب

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(5 رای)
درمان اعتیاد به خرید کتاب

عشق ما به کتاب و کتابخوانی اشکال مختلفی دارد. هر خواننده ترجیحات منحصر به فرد، عادات خواندن منحصر به فرد و روشهای متفاوتی برای دوست داشتن کتاب دارد. اما چه اتفاقی میافتد وقتی عشق ما به کتاب و مطالعه چرخش پیچیده تری پیدا میکند؟ وقتی علاقه ما به کتابها مشکل ساز میشود چه کنیم؟ آیا عشق ما به مطالعه میتواند به اعتیاد به مطالعه تبدیل شود یا میتوانیم به کتابها اعتیاد پیدا کنیم؟ همانطور که مشخص است، چیزهای زیادی برای بررسی در مورد این موضوع وجود دارد. ما زمان و منابع زیادی را اختصاص دادیم تا همه چیزهایی را که باید در مورد این جنبه تاریک سرگرمی مورد علاقه خود بدانید، بررسی کنیم.

اعتیاد به کتاب چیست؟

چیزی که باید از آن آگاه باشید این است که اعتیاد به کتاب ها به دو شکل متفاوت است:

  • اعتیاد به مطالعه واقعی به عنوان یک فعالیت
  • اعتیاد به کتاب به عنوان اشیا

وقتی صحبت از اعتیاد به کتاب میشود، اصطلاح علمی این اختلال، جنون کتاب یا اعتیاد به خرید کتاب است. این موضوع به عنوان یک اختلال وسواس فکری - اجباری تعریف میشود که خود را بصورت نیاز مفرط به جمع آوری یا حتی احتکار کتاب نشان میدهد. برای تمایز واضح بین علاقه به کتاب و جنون کتاب باید اشاره کنیم که در حالی که علاقه مندی به کتاب و مطالعه، علاقه سالم برای داشتن کتاب است، اما جنون کتاب فراتر میرود و به موضوعی تبدیل میشود که بر روابط و سلامت فرد تأثیر میگذارد.

آیا می توان به کتاب ها معتاد شد؟

بله، عادتهای خرید کتاب و مطالعه شما میتواند به اعتیاد تبدیل شود. مانند هر فعالیت دیگری که میتوانید به آن فکر کنید، خرید کتابها نیز میتواند جنبه تاریکی داشته باشد. حتی پیش پا افتاده ترین و معمولی ترین فعالیتها نیز در صورت سوء استفاده از آنها میتوانند اعتیادآور شوند. درست همانطور که میتوانید به غذا، الکل یا هر چیز دیگری که نوعی شادی را برای شما به ارمغان می آورد معتاد شوید، مغز شما نیز می تواند تحت شرایط خاص خود را به سمت اعتیاد به کتاب بازگرداند.

اعتیاد به خرید کتاب

چگونه از اعتیاد به خرید کتاب خلاص شویم؟

خب اولین کاری که باید انجام دهید اگر می خواهید یاد بگیرید چگونه اعتیاد به خرید کتاب را ترک کنید این است که متوجه شوید که مشکل دارید. پذیرفتن این موضوع و توجه به آن، کمک بزرگی به روند ترک اعتیاد خواهد کرد. کار بعدی این است که کمی درون نگری انجام دهید و بفهمید مشکل شما چقدر شدید است. اگر فکر میکنید مشکل را زود متوجه شده اید، شانس زیادی برای رفع آن خواهید داشت. اگر احساس میکنید کنترل عادتهای خرید کتاب خود را کاملاً از دست داده اید، احتمالاً به درمان نیاز خواهید داشت. این درمان لزوماً بطور کامل به اعتیاد شما اختصاص ندارد، بلکه به مسائل اساسی که در وهله اول شما را به معتاد شدن سوق داده است، اختصاص داده میشود. رفع مشکل اساسی مؤثرترین راه برای رهایی از هر گونه اعتیاد خواهد بود.

آیا درمانی برای اعتیاد به کتاب وجود دارد؟

نه، چیزی به نام درمان کامل برای اعتیاد به کتاب وجود ندارد اما امکان مدریریت خرید فراهم است. شما هیچ داروی اختصاصی برای مبارزه با این اعتیاد پیدا نخواهید کرد. رهایی از اعتیاد فرآیندی است که کنترل آن کاملا دست خودتان است. صرف نظر از اینکه این فرآیند را به تنهایی طی خواهید کرد یا با راهنمایی یک روانشناس و درمانگر، در اینجا برخی از کارهایی وجود دارد که احتمالاً باید انجام دهید تا کنترل عادات ناسالم خود را دوباره بدست آورید.

راه هایی برای کنترل خرید کتاب

آیا اخیراً خیلی برای خرید کتاب هزینه کرده اید؟ آیا قفسه های شما مملو از کتاب هایی است که نخوانده اید؟ آیا شما هم به ممنوعیت خرید کتاب فکر میکنید؟ اینراه هایی را که به آن اشاره کردیم را بررسی کنید تا از خرید کتاب خودداری کنید.

با یک برنامه ریزی معقول شروع کنید

این وسوسه انگیز است که بخواهید یک سال کامل را بدون خرید کتاب بگذرانید، اما بهتر است از چالش های کوچکتر شروع کنید. به عنوان مثال بگویید که یک هفته، سپس دو هفته و سپس یک ماه بدون خرید کتاب ادامه خواهید داد.

یک دوست با وضعیت شبیه به خودتان پیدا کنید

اگر اهل کتاب هستید، به احتمال زیاد اطراف خود را با دوستان کتابخوان احاطه کرده اید، چه به صورت حضوری یا دوستانی که به صورت آنلاین می شناسید. یکی از بهترین راه ها برای منع کردن خود از خرید کتاب این است که با دوستی که او نیز از خریدن چیزی خودداری می کند، دوست شوید. حتی اگر دوست شما مانند شما معتاد به خرید کتاب نباشد، ممکن است نیاز داشته باشد که خرید دی وی دی یا لباس را متوقف کند. شراکت با کسی و چک کردن روزانه به شما انگیزه می دهد و شکست را سخت تر می کند.

پیشنهاد میکنیم بخوانید: درمان اعتیاد به ولخرجی

قفسه کتاب های خود را به درستی تقسیم بندی کنید

من یک قفسه کتاب فوق العاده جذاب را دارم که قفسه های «در حال حاضر در حال خواندن» و «برای خواندن» را در آن قسمت بندی کرده ام. یکی از کارهایی که توصیه می کنم انجام دهید این است که خودتان را به چالش بکشید تا طبق کتاب های قفسه تان مطالعه کنید. چند کتاب انتخاب کنید و متعهد شوید که آن کتاب ها را بخوانید. مجموعه ای از ژانرها را انتخاب کنید تا خسته نشوید. بهتر است، مطمئن شوید که همه کتاب هایتان چه قدیمی و چه جدید را به قفسه اضافه کنید.

درمان اعتیاد به خرید کتاب

تمام پولی که از نخریدن کتاب پس انداز می کنید را مدیریت کنید

هر بار که می خواهید کتابی بخرید اما این کار را نمی کنید، هزینه آن را به ذخیره هایتان اضافه کنید تا بتوانید میزان پولی را که پس انداز کرده اید محاسبه کنید. می توانید با این پس انداز برای خود یک جایزه غیرکتابی نیز دریافت کنید، مانند کیفی که مدتی است می خواهید یا برخی لوازم هنری جدید از فروشگاه صنایع دستی.

تا حد امکان به کتابخانه بروید، شاید بهتر باشد هر روز بروید

می توانید صرفاً از حضور در کتابخانه و غوطه ور شدن در قفسه های کتاب ها و توانایی بررسی تعداد زیادی کتاب، انرژی دریافت کنید. این یک تجربه خوب است که فقط از حضور در ساختمانی پر از کتاب های رایگان به دست می آورید. این یکی از سلاح های مخفی من برای ممنوعیت خرید کتاب است: رفتن به کتابخانه و گذاشتن کتاب ها در کیف خود با دانستن اینکه می توانید آنها را رایگان دریافت کنید. بنابراین من می گویم تا آنجا که می توانید به کتابخانه بروید. این یک راه قدرتمند برای زنده ماندن از ممنوعیت خرید کتاب است.

زمان کمی را در وب سایت های کتابخوانی بگذرانید

وقتی ممنوعیت خرید کتاب را انجام میدهید، از سایتهای کتاب خوانی، وبلاگهای کتاب و سایر وبسایت های مربوط به کتاب دوری کنید. این وسوسه برای یافتن کتابی که میخواهید بخوانید و آن را بخرید بسیار قوی است. بنابراین میتوانید بجای آن برخی از وبلاگها را بخوانید و فیلم تماشا کنید. یا وقت خود را در وبسایتهای مورد علاقه تان بگذرانید. روی هنر خود کار کنید، آشپزی کنید یا شاید حتی از خانه بیرون بروید، به پیاده روی بروید، یک رستوران را امتحان کنید. سعی کنید کتابهای خود و دوستانتان را با هم به اشتراک بگذارید. اگر دوستان کتاب خوان دارید، میتوانید تصمیم بگیرید که کتاب هایتان را با هم به اشتراک بگذارید. به این ترتیب همه، چیز جدیدی برای خواندن پیدا میکنند و شما نیز می توانید کتابهای جدید بخوانید، بدون آنکه آنها را خریده باشید. اینها استراتژیهایی هستند که شما میتوانید برای رهایی از اعتیاد به خرید کتاب از آنها استفاده کنید.

منابع: basmo.app و brokebybooks.com

نظرات کاربران:
سمانه
پاسخ به این نظر
1402/8/29

سلام در ابتدا ممنون از مطالب مفید سایت من روزی تقریبا ۵ ساعت مطالعه دارم و عاشق کتاب و کتاب خوندن هستم تا الان برام مشکل خاصی پیش نیومده امکانش هست در آینده دچار مشکل بشم و یا اینکه باید این تایم کم کنم؟

0 0
Mahsa
پاسخ به این نظر
1402/8/24

سلام وقتتون بخیر ممنون بابت اطلاعات مفیدتون ،این مقاله برای من خیلی جالب بود بخاطر اینکه فکر نمیکردم اعتیاد به خرید کتاب هم داشته باشیم ???? و من الان متوجه شدم که دچار این اعتیاد هستم ✋????

1 0
افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ