22006198 021

طرحواره وابستگی چیست و چگونه درمان میشود؟

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(2 رای)
طرحواره وابستگی چیست و چگونه درمان میشود؟

آیا اغلب نگران این هستید که اگر همه چیز اشتباه پیش برود، نمیتوانید با آن کنار بیایید؟ قبل از تصمیم گیری شخصی، بارها از دیگران راهنمایی میخواهید؟ یا شاید اغلب وظایفتان را به تعویق می اندازید؛ زیرا احساس میکنید مدیریت آنها برای شما بسیار دشوار است؟ اگر چنین است، ممکن است طرحواره وابستگی یا بی کفایتی را داشته باشید.

طرحواره وابستگی یا بی کفایتی چیست؟

بطور معمول در طرحواره وابستگی یا بی کفایتی، والدین کودک بیش از حد محافظ هستند. چنین کودکی ممکن است از سختیهای زندگی در امان باشد و اغلب در مورد خطر هشدار داده میشود. این مسئله ممکن است منجر به ایجاد مشکلات و ترس در کودک در مسیریابی موقعیتهای روزمره شود. همچنین این طرحواره ممکن است در صورتی بوجود آید که مراقبین بیش از حد لازم در زندگی فرزندشان دخالت داشته باشند. آنها ممکن است مدتها پس از اینکه کودکان بتوانند بطور مستقل وظایف خود را انجام دهند، کارهای آنها را انجام دهند. همچنین والدین ممکن است کودکشان را بیش از حد راهنمایی و کمک کنند و او را به این باور برساند که قادر به انجام وظایفش به تنهایی نیست. این موضوع باعث کاهش اعتماد به نفس کودک نیز میشود.

طرحواره دابستگی چیست؟

درمان طرحواره وابستگی

برای افرادی که طرحواره وابستگی دارند، غیرمعمول است که برای مستقل شدن بیشتر به دنبال درمان باشند. بطور معمول اگر آنها به دنبال درمان هستند، برای مقابله با اضطرابی است که عزیزانشان آنها را بدون کمک رها کنند. در ادامه استراتژیهای تطبیقی طرحواره درمانی را برای وابستگی بیان میکنیم:

شک و تردید خود را رها کنید

طبیعی است که هر از گاهی به قضاوت خود شک کنید، بخصوص زمانی که نگران هستید یا با یک تصمیم مهم روبرو میشوید. با این حال توجه به این نکته ضروری است که اگر فکر میکنید که دائماً انتخابهای اشتباهی میکنید، سعی کنید این احساسات و افکار را همانطور که هستند بپذیرید.

عینی باشید

به این موضوع فکر کنید که شما بیش از هر یک از شکستهای درک شده خود هستید. فهرستی از زمانهایی که از طریق اقدامات خود به نتیجه ای که میخواستید رسیده اید، تهیه کنید و هنگامی که طرحواره وابستگی شما راه اندازی شد به این لیست مراجعه کنید.

مراقب باشید که چقدر به دیگران اجازه می دهید کارهای شما را انجام دهند

آیا به دیگران اجازه میدهید کارهایی را انجام دهند که باید توسط شما انجام شود؟ آیا تصمیم گیریهای خود را به دیگران موکول کرده اید؟ یا بارها از دیگران راهنمایی خواسته اید تا نیازی به تصمیم گیری به تنهایی نداشته باشید؟ اگر اطرافیان شما باعث تقویت طرحواره شما میشوند، حتی اگر به درخواست خودتان باشد وقت آن رسیده که تغییراتی ایجاد کنید. به افراد زندگیتان اجازه دهید تا بدانند که میخواهید برای مستقل تر شدن گام بردارید. افرادی که ذهنیت سالمی نسبت به روابط دارند، خوشحال خواهند شد که از تصمیم شما حمایت کنند و به شما فضایی برای رشد به عنوان یک شخص مستقل اجازه دهند.

گام های کوچکی در ایجاد اعتماد به نفس بردارید

فهرستی از کارهایی که دوست دارید بدون کمک دیگران انجام دهید، تهیه کنید. آنها را از ساده ترین به سخت ترین مرتب کنید. ساده ترین را انتخاب کنید و آنرا به کارهای حتی کوچکتر تقسیم کنید. سپس با اولین کار شروع کنید و آنرا کامل کنید.

درمان طرحواره وابستگی

بدانید که اشتباه کردن با بی کفایتی یکی نیست

طبیعتا ما وقتی مسئولیت بیشتری بر عهده میگیریم، حتماً مرتکب چند اشتباه میشویم. اما این ممکن است باعث ایجاد احساس بی کفایتی شود. با این حال بی کفایتی با اشتباه کردن یکسان نیست. بی کفایتی، اشتباه کردن مکرر و عدم آگاهی از آن است. اگر میدانید که اشتباه کرده اید، پس بی کفایت نیستید.

به دنبال درمان باشید

اگر طرحواره وابستگی یا بی کفایتی دارید، ممکن است اضطراب زیادی در مورد ناتوانی در کنار آمدن با مسائل به تنهایی داشته باشید. همچنین ممکن است نیاز داشته باشید که برای خود انتظارات و مرزهای سالمی ایجاد کنید. علاوه بر این ممکن است برای دستیابی به اهداف رفتاری و ایجاد اعتماد به نفس کمک بخواهید. یک رابطه درمانی، با رویکرد طرحواره درمانی بهترین شرایط برای تحقق همه این شرایط است.

منبع: attachmentproject.com

افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ