22006198 021

تاثیر رابطه جنسی بر پروستات، علائم و نحوه درمان

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(2 رای)
تاثیر رابطه جنسی بر پروستات، علائم و نحوه درمان

آیا اغلب رابطه جنسی منظم دارید؟ آیا حداقل چهار تا پنج بار در هفته انیتا را تجربه میکنید؟ قبل از اینکه از این سری سوالات کنجکاو نگران شوید، اگر پاسختان مثبت است، خبرهای خوبی برای شما داریم. بر اساس مطالعات پزشکی شامل 342 مرد آمریکایی، انزال اغلب خطر ابتلا به سرطان پروستات را تا 20 درصد کاهش میدهد. عدد جادویی برای انزال ۲۱ بار در ماه است. اگرچه یک مطالعه تا جایی پیش رفت که مردان را به تجربه هر روز انزال تشویق کرد. یکی از این مطالعات نشان داد افرادی که در دهه 20 تا 30 زندگی خود از نظر جنسی فعال بودند، سه برابر بیشتر از افرادی که مجرد ماندند یا رابطه جنسی کمتری داشتند، در معرض ابتلا به سرطان پروستات بودند. بیایید درباره آنچه که تحقیقات در مورد انزال و پروستات، خطر واقعی سرطان پروستات و راههای پیشگیری از ابتلا به سرطان پروستات میگویند، بیشتر بدانیم.

پیشنهاد میکنیم انجام دهید: تست آنلاین شخصیت جنسی

علم پشت انزال و خطر سرطان پروستات

مطالعات متعددی بر روی متغیرهایی که بر خطر سرطان پروستات و انزال تأثیر می گذارند، انجام شده است. نتایج متناقض بود و بسیاری از محققین را با یافته های متفاوتی در مورد آنچه درست است، رها کرد. یک نظریه نشان میدهد که مردانی که مکرراً انزال دارند موفق می شوند از مواد موجود در سیستم بدنی شان خلاص شوند که ممکن است خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهند. نظریه دیگری نشان میدهد که مردانی که مکرر انزال می کردند، می توانستند تنش و استرس کلی بدن را کاهش دهند، زیرا اثرات آرام بخش پس از ارگاسم می تواند رشد سلول های سرطان زا را به حداقل برساند یا کند کند. یک احتمال نهایی این است که انزال مکرر بدن را تمیز می کند و خطر انسداد مجاری غده پروستات را کاهش می دهد و در نتیجه عوامل خطر سرطان پروستات را کاهش می دهد.

تاثیر رابطه جنسی بر پروستات

آیا انزال خطر سرطان شدید یا تهاجمی را درمان می کند؟

در حالی که انزال می تواند از خطر پروستات برای مردان جلوگیری کند، نباید آن را به عنوان درمانی برای درمان سرطان شدید یا تهاجمی جستجو کرد. به عبارت دیگر، افزایش دفعات انزال از مردانی که مراحل بعدی سرطان پروستات را تجربه می کنند محافظت نمی کند.

عوامل خطر سرطان پروستات چیست؟

آیا رابطه جنسی باعث کاهش بزرگی پروستات می شود؟ از هر 8 مرد در ایالات متحده، یک نفر در طول زندگی خود به سرطان پروستات مبتلا می شود. خطر ابتلا به سرطان پروستات با افزایش سن افزایش می یابد. به ازای هر مردی که مبتلا به سرطان پروستات تشخیص داده می شود، از هر 10 نفر، 6 نفر بالای 65 سال سن دارند. مردان کمتر از 40 سال که به سرطان پروستات مبتلا می شوند نسبتاً نادر هستند.

علاوه بر سن، سایر عوامل خطر سرطان پروستات عبارتند از:

 • نژاد: سرطان پروستات مردان سیاه پوست را بیش از هر نژاد دیگری تحت تاثیر قرار می دهد.
 • وزن: مردان چاق احتمال بیشتری برای ابتلا به سرطان پروستات دارند.
 • رژیم غذایی: مردانی که رژیم غذایی آنها فاقد میوه و سبزیجات است در معرض خطر بیشتری هستند.
 • قد: مردان قد بلندتر بیشتر در معرض ابتلا به سرطان پروستات هستند.
 • فعالیت بدنی: احتمال ابتلا به سرطان پروتستان برای افرادی که به طور منظم ورزش می کنند کمتر است.
 • ژنتیک: اگر سابقه خانوادگی سرطان پروستات دارید، ممکن است در معرض خطر بیشتری نیز باشید.

مردانی که در سال های جوانی شرکای جنسی زیادی داشتند، ممکن است در سنین بالا در معرض خطر ابتلا به سرطان پروستات نیز باشند. اگر در مورد سلامتی خود نگران هستید، برای تشخیص و گزینه های درمانی با یک متخصص مردان تماس بگیرید.

علائم وجود پروستات

بسیاری از افرادی که سالم هستند و سرطان پروستات دارند هیچ علامتی از خود نشان نمی دهند. در نهایت، زمانی که این غده به اندازه کافی بزرگ شود یا گسترش یابد، سرطان پروستات می تواند علائم مختلفی از جمله موارد زیر را ایجاد کند:

 • مشکلات دفع ادرار به دلیل انسداد (جریان کند یا ضعیف)
 • تکرر ادرار شبانه (شب ادراری)
 • خون در ادرار
 • اختلال نعوظ (مشکل در نعوظ)
 • درد در لگن، پشت و سایر استخوان ها (پس از گسترش یا متاستاز سرطان)
 • ضعف در پاها (به دلیل فشار دادن تومورهای متاستاتیک به نخاع)

لطفاً توجه داشته باشید که اگر جریان ادرار ضعیفی دارید یا در شب ادرار زیاد دارید (شب ادراری)، این به طور خودکار به این معنی نیست که شما سرطان پروستات دارید. در واقع، یکی از علل شایع تر جریان ضعیف ادرار، هیپرتروفی خوش خیم پروستات (BPH) است، وضعیتی که سرطانی نیست. با این وجود، اگر هر یک از علائم بالا را تجربه کردید، باید در اسرع وقت به پزشک خود مراجعه کنید.

درمان سرطان پروستات

چگونه سرطان پروستات را تشخیص دهیم؟

سرطان پروستات زمانی اتفاق می افتد که سلول های غده پروستات شروع به رشد خارج از کنترل می کنند. در حالی که بسیاری از موارد سرطان پروستات در مراحل اولیه تشخیص داده می شوند و با موفقیت درمان می شوند، مهم است که حقیقت را از افسانه های پروستات بدانید و در صورت داشتن هر گونه نگرانی بررسی شوید. پزشکان معمولاً بیماران را برای انجام یک سری آزمایشات اختلال نعوظ و معاینات رکتوم برای تشخیص هر گونه سلول سرطانی در پروستات تجویز می کنند. معاینه دیجیتالی رکتوم (DRE) زمانی است که پزشک انگشت دستکش دار و روغن کاری شده را وارد راست روده می کند تا هر چیزی غیرطبیعی را در پروستات احساس کند.

آزمایشات آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) سطح PSA را در خون شما اندازه گیری می کند. PSA نوعی پروتئین است که در نواحی سرطانی و غیرسرطانی پروستات تولید می شود. سطوح بالاتر PSA ممکن است نشانه سرطان پروستات باشد. اگر پزشکان مشکوک به وجود سرطان پروستات باشند، احتمالاً بیوپسی را تجویز خواهند کرد. بیوپسی زمانی است که پزشک نمونه کوچکی از بافت پروستات را برای بررسی زیر میکروسکوپ می گیرد. همه موارد سرطان پروستات نیاز به درمان ندارند. اگر سرطان کوچک است و هیچ علامتی ایجاد نمی کند، پزشک ممکن است نظارت فعال را توصیه کند. این بدان معناست که سرطان را از نزدیک با آزمایش های منظم PSA و DRE زیر نظر بگیرید، اما آن را فوراً درمان نکنید.

نحوه مدیریت و درمان سرطان پروستات

اگر سرطان پروستات برای شما تشخیص داده شده باشد، درمان شما به عوامل مختلفی بستگی دارد. اینها شامل مرحله سرطان، سن شما، سلامت کلی و اینکه آیا شما شرایط پزشکی دیگری دارید یا خیر می شود.

گزینه های درمانی سرطان پروستات عبارتند از:

 • عمل جراحی
 • پرتو درمانی
 • هورمون درمانی
 • شیمی درمانی

نوع درمانی که تحت آن قرار می گیرید به تشخیص، راهنمایی ها، و دوره اقدام توصیه شده توسط پزشک بستگی دارد. علاوه بر این، راه هایی که می توانید علائم خود را در خانه درمان کنید عبارتند از:

 • حفظ یک رژیم غذایی سالم
 • ورزش منظم
 • محدود کردن مصرف الکل
 • ترک سیگار
 • کاهش سطح استرس

سرطان پروستات یک بیماری جدی است که نباید آن را سهل انگاری کرد. اگر نگرانی دارید، حتما با پزشک صحبت کنید. تشخیص زودهنگام و درمان کلیدی برای یک نتیجه موفق است. مهم است که به یاد داشته باشید که سرطان پروستات در بسیاری از موارد با موفقیت قابل درمان است. با درمان و حمایت مناسب می توانید بر این بیماری غلبه کنید.بنابراین اگر نگران سرطان پروستات هستید یا هر یک از علائم را دارید، هم اکنون با یک تیم مرکز پزشکی مردان تماس بگیرید تا یک قرار ملاقات برای مشاوره با کادر پزشکی با تجربه و آموزش دیده تعیین کنید.

منابع: prestigemensmedical.com و verywellhealth.com

افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ