22006198 021

درمان طرحواره محرومیت هیجانی

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(3 رای)
درمان طرحواره محرومیت هیجانی

بهزیستی عاطفی به عنوان سنگ بنای سلامت روان ما عمل میکند و تعاملات ما با جهان و کیفیت روابط ما را شکل میدهد. با این حال برای برخی از افراد تجربیات اولیه زندگی، بذر محرومیت عاطفی را کاشته است که منجر به ایجاد یک الگوی روانشناختی پیچیده به نام طرحواره محرومیت هیجانی میشود. در این مقاله پویایی عمیق این طرحواره را مورد بررسی قرار میدهیم، تاثیر فوق العاده آنرا بر افراد ارزیابی و بررسی میکنیم که چگونه روشهای درمانی مانند درمان شناختی رفتاری (CBT) و طرحواره درمانی میتوانند مسیر را برای بهبود، خودشناسی و روابط سالمتر هموار کنند. یک روش سیستماتیک برای حرکت از یک طرحواره محرومیت هیجانی به درمان و تغییر مورد نیاز است. در این بخش ما روند طرحواره درمانی را به مراحلی تقسیم میکنیم که افراد میتوانند برای شروع، به کمک آنها در مسیر خودآگاهی و توانمندسازی قدم بردارند.

1. دیده شدن و پذیرفته شدن

اولین قدم برای بهتر شدن این است که متوجه شوید و بپذیرید که شما طرحواره محرومیت هیجانی دارید. همچنین آگاه باشید که چگونه این طرحواره بر افکار، احساسات و تعاملات شما تأثیر می گذارد. این اولین قدم است که به شما کمک می کند تا از خودتان آگاه شوید و درها را برای تغییر به روی شما باز می کند.

طرحواره محرومیت هیجانی

2. مبارزه با افکار بد

از ایده های درمان شناختی رفتاری (CBT) برای تغییر طرز فکر خود در مورد چیزهایی که در آن خوب نیستند استفاده کنید. از خود بپرسید که آیا افکاری که شما را در طرحواره محرومیت هیجانی خود نگه می دارند درست هستند؟ این افکار را با افکار سالم و متعادل جایگزین کنید. این کار به شما کمک می کند تا احساس بهتری نسبت به خودتان داشته باشید.

3. نگاه به گذشته

به گذشته زندگی خود نگاه کنید تا دریابید که طرحواره محرومیت هیجانی شما از کجا آمده است. به زمان هایی فکر کنید که نیازهای عاطفی خود را برآورده نکرده اید و اینکه این کار چگونه بر دیدگاه های اصلی شما در مورد خودتان تأثیر گذاشته است. درک اینکه طرحواره های شما از کجا آمده اند، بخش مهمی از روند بهبود و تغییر است.

طرحواره

4. اعتبار بخشیدن به خود و تربیت مجدد

یاد بگیرید چگونه خود را تأیید کنید و از خود مراقبت کنید. به خودتان حمایت ذهنی و اعتباری بدهید که ممکن است در گذشته آن را از دست داده باشید. همچنین سعی کنید، شفقت به خود را توسعه دهید و یاد بگیرید که چگونه از کودک درونی خود مراقبت کنید. این به شما کمک می کند از نظر عاطفی احساس رضایت کنید.

5. آزمایشات روی رفتار

آزمایش های رفتاری زندگی واقعی را می توان برای آزمایش ایده هایی که بر اساس طرحواره ها هستند، استفاده کرد. موقعیت هایی را پیدا کنید که دیدگاه های منفی شما را به چالش می کشد و به شما اثبات می کند که آنها اشتباه هستند.وقتی این آزمایش ها را انجام می دهید، طرحواره محرومیت هیجانی شما به آرامی قدرت خود را بر شما از دست می دهد.

نداشتن هیجان

6. ایجاد روابط خوب

نقشی را بپذیرید که طرحواره درمانی می تواند در ایجاد و حفظ روابط سالم به شما کمک کند.بیاموزید که چگونه بهتر ارتباط برقرار کنید، چگونه محدودیتها را تعیین کنید و چگونه با تجربه و ابراز هیجانی کنار بیایید. همانطور که روابط خود را سالم تر می کنید، محیطی ایجاد می کنید که به شما در روند بهبودی کمک می کند.

7. تکالیف و تمرینات

در مسیر تغییر، ثبات بسیار مهم است. قول بدهید از مهارتهایی که در طی درمان یاد میگیرید، در زندگی روزمره خود استفاده کنید. تکالیفی که به شما داده شده را انجام دهید، در مورد خودتان فکر کنید و از روش های جدید تفکر و عمل خود در سناریوهای مختلف استفاده کنید.

منبع: psychiatrist.pk

افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ