22006198 021

چگونه در تنهایی شاد باشیم؟

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(2 رای)
چگونه در تنهایی شاد باشیم؟

تنها بودن بخشی طبیعی از تجربه انسان است. همه ما گاهی تنها خواهیم بود، چه به انتخاب و چه بر اساس شرایط. علاوه بر این، رابطه ما با خودمان بدون تکیه به دیگران تنها رابطه ای است که میتوانیم برای تمام زندگی داشته باشیم. بنابراین ارزشش را دارد که آنرا تقویت کنیم و بتوانیم به همان اندازه که با دوستان خود هستیم از خودمان نیز لذت ببریم.

روانشناسی شاد بودن در تنهایی

همه افراد به تنها بودن نیاز دارند. تنهایی زمانی است که می توانیم افکار و احساسات خود را بطور کامل بشنویم، به اتفاقات و تجربیات روزانه فکر کنیم و نیازهای خود را ارزیابی کنیم و به آنها توجه کنیم. تنهایی به ما این امکان را میدهد تا آنچه متعلق به خودمان است را از آنچه محیط و دیگران میخواهند جدا کنیم.

این خودآگاهی و مراقبت از خود برای عملکرد روزانه ما حیاتی است، زیرا قطع ارتباط با احساسات و نیازهای خود اغلب به بهای از دست دادن سلامت روان ما تمام میشود. مانند افرادیکه ماهها در محل کار خسته و تحت فشار هستند و از فرسودگی شغلی رنج میبرند یا فردی که در یک رابطه سمی قرار دارد و به دنبال جلب رضایت شریک زندگی اش دائماً نیازهای خود را رها میکند. به همین دلیل است که درمانگران میگویند حتی سالم رین زوجها هم گاهی به دور شدن از یکدیگر نیاز دارند.

پیشنهاد میکنیم انجام دهید: تست آنلاین سلامت روان

تاثیر عوامل شخصیتی بر احساس تنهایی

برخی افراد ممکن است بیشتر از سایرین از تنهایی لذت ببرند. عوامل شخصیتی مانند گرایش به برون گرایی، مطمئناً به فرد برای احساس تنهایی کمک کند. یعنی افرادی که برون گرایی بالایی دارند (یکی از به اصطلاح پنج ویژگی شخصیتی) ممکن است بیشتر از درونگراها با زمان تنهایی دست و پنجه نرم کنند. با این حال، توانایی لذت بردن از تنهایی مهارتی است که همه افراد از آن بهره می برند. همه روابط می آیند و می روند، و بنابراین وقتی شادی خود را به افراد دیگر وابسته کنیم، احساس رضایت و آرامش خود را به چیزی خارجی و موقت واگذار کردیم که هر لحظه امکان فروپاشی دارد.

آسیب های تنها زندگی کردن

آسیب های تنهایی زندگی کردن

انسان ها موجوداتی اجتماعی هستند. ما به طور طبیعی به سمت جامعه کشیده می شویم و به دنبال ارتباط بین فردی هستیم زیرا برای سلامتی و بقای ما ضروری است. تنهایی و انزوا میتواند در کنار آسیبهای روحی، سلامت جسمی انسان را تهدید کند، از جمله:

  • دردهای فیزیکی
  • افسردگی
  • ضعف سیستم ایمنی را ایجاد می کند
  • خطر ابتلا به بیماری هایی مانند عفونت
  • بیماری قلبی
  • فشار خون بالا
  • افزایش زوال عقل

به عبارت دیگر زندگی سالم ناشی از تعادل سالم در کنار هم بودن و هم تنهایی است. بنابراین اگر احساس تنهایی میکنید، در واقع ارتباط معناداری ندارید. ایجاد دوستی، تقویت روابط بین فردی، شرکت در کلاسهای گروهی میتواند به تقویت روابط اجتماعی کمک کند. یادگیری اینکه چگونه به تنهایی شاد باشید نیز بخش دیگری از زندگی سالم است.

چگونه در تنهایی شاد باشیم

آسیب های ازدواج نکردن

بسیاری از ما در فرهنگی زندگی میکنیم که بیش از حد بر روابط عاشقانه و انتخاب همسر به عنوان اصلی ترین و مهمترین راه ارتباط با دیگران تمرکز میکند. در این زمینه، مجرد بودن می تواند مانند یک چالش باشد که در آن شما محکوم به تنهایی و بدبختی هستید. راههای زیادی برای لذت بردن از ارتباط و ایجاد صمیمیت و محبت با دیگران خارج از روابط عاشقانه وجود دارد. دوستی های عمیق، روابط خانوادگی، مشارکتهای حرفه ای و فعال و تعامل با اجتماعات بزرگتر و مختلف، همگی میتوانند منابع ارتباط معنادار با دیگران باشند.

مجرد و تنها بودن در بازه زمانی کوتاه مزایایی نیز دارد. وقتی مجرد هستید، این اختیار را دارید که خودتان انتخاب کننده و تصمیم گیرنده باشید و فقط خودتان را در قبال آن انتخابها مسئول بدانید. شما یاد میگیرید که راه خود را انتخاب و سرنوشت خود را بسازید و این موضوع اعتماد به نفس و انعطاف درونی تان را افزایش میدهد. مجرد بودن واقعاً می تواند کاتالیزور قدرتمندی برای رشد شخصی باشد، اگر بخواهیم واقعاً با تنهایی خود ارتباط بگیریم، نه اینکه دائماً سعی کنیم از آن فرار کنیم.

تنها بودن در خانه

اگر تنها زندگی می کنید یا در شرایطی زندگی می کنید که اغلب در خانه تنها هستید، ممکن است بیشتراحساس تنهایی کنید. برخی تحقیقات نشان می دهد افرادی که به تنهایی زندگی می کنند ممکن است مشکلات بیشتری با سلامت روان داشته باشند، که عمدتا از تنهایی ناشی می شود. مهم نیست که چقدر مستقل یا چقدر تنها هستید نکته کلیدی این است که چگونه نحوه تفکر خود را در مورد تنهایی خود تغییر دهید.

تنها زندگی کردن، اگر برای اولین بار یا حتی بطور گذرا باشد، می تواند تبدیل به یک تجربه عاطفی بسیار دوست داشتنی و لذت بخش شود خودت را دوست داشته بباشد. بدانید که بسیاری از مردم دوست دارندتنها زندگی کنند زیرا از تنهایی خود به شدت لذت می برند و با گذشت زمان و کمی تغییر دیدگاه، می توانند در کمتر احساس تنهایی کنندو حتی یاد بگیرند که آن را دوست داشته باشند.

راهکارهایی برای شاد بودن

راه هایی برای شاد بودن در تنهایی

خودتان را مجبور به تنها ماندن نکنید

همه گهگاه تنهایی را تجربه می کنند و این احساسمانند همه احساسات - کاملاً طبیعی است. چون انسان ها به طور طبیعی موجودات اجتماعی هستند، بنابراین به خاطر داشته باشید زمانی که تنها هستید ممکن است کمی احساس غمگین بودن داشته باشید. برخی از افراد نیز بیشتر از دیگران به سمت ارتباطات دوستانه گرایش پیدا می کنند، بنابراین اگر فردی هستید که بیشتر تمایل به همراهی با دیگران دارید، با خودتان مهربان باشید و به دنبال ایجاد رابطه باشید.با عادی سازی این موضوع که بسیاری از افراد در تنهایی احساس شادی کمتری می کنند، فشار را از خود دور کنید تا خودتان را خوشحال کنید.

خودت را سرگرم کن

وقتی دور هم نشستیم و هیچ کاری انجام نمی دهیم، بیشتر احساس تنهایی می کنیم. گذر زمان هنگامی که ما برنامه ای نداریم کندتر می شود، بنابراین زمانی که سرگرم انجام کاری هستید به احتمال زیاد احساس خوشبختی خواهید کرد. سعی کنید از قبل برای زمان تنهایی خود برنامه ریزی کنید، برای پر کردن زمان به روش های لذت بخش و مفرح برنامه ریزی کنید. ایجاد فهرستی از کارهایی که باید انجام دهید و زمانی را برای مراقبت از خود اختصاص دهید، این رویکرد باعث می شود تعادلی بین «کارهایی که باید انجام دهید» و «انتظاراتی که از خود دارید» ایجاد شود. وقت خود را با فعالیت هایی که به طور قانونی از آنها لذت می برید پر کنید.

وقتی تنهایی را با انجام کارهایی که واقعاً دوست داریم و می خواهیم انجام دهیم سپری میکنیم بسیار جذاب تر می شود. برای مثال، اگر همیشه می خواستید بیشتر مطالعه کنید، اینکار را روزانه در زمان تنهایی خود انجام دهید. اگر به دنبال مراقبت از پوست خود هستید، از یک روتین مراقبت از پوست دلپذیر استفاده کنید. وقتی زمان خود را با فعالیت هایی پر می کنید که لذت بخش هست، زمان تنهایی را به فرصتی تبدیل می کنید که واقعاً برای استفاده از آن هیجان زده هستید.

سعی کنید زمان تنهایی را فرصتی عالی برای لذت بردن از انجام کارهای شخصی، مدیتیشن یا دسته بندی مجلات خواندهنشده ببینید. زمانی که تنهایی را به روش های مثبت بازنگری می کنیم، بدن، ذهن و روح به طور طبیعی شروع به احساس شادی بیشتر می کنند.

شادی

یک فعالیت را شروع کنید

علاوه بر سرگرمی های تفریحی، به فعالیتهایی که می خواستید شروع کنید نیز فکر کنید. مانند تزئین خانه، شروع یک طرح اجتماعی مثلا راه اندازی کانال YouTube یا فعالیت در شبکه های اجتماعی. این فعالیتها راه های خوبی برای صرف وقت در تنهایی هستند، زیرا هدف معناداری برای کار و ارتباط جمعی به شما می دهد. سرگرم شدن در یک فعالیت خلاقانه می تواند تنهایی را به یک شرایط ایده آل تغییر دهد. درگیر شدن عمیق در یک فرآیند خلاق، قلب و روح را پر از شادی می کند حتی زمانی که به تنهایی انرا خلق و ایجاد کنیم.

آسیب شبکه های مجازی به اضطراب تنهایی

در حالی که رسانه های اجتماعی می توانند به ما در برقرای ارتباط با دیگران کمک میکند، تحقیقات نشان می دهد که گذراندن زمان طولانی در رسانه های اجتماعی می تواند باعث تشدید احساس تنهایی و همچنین کاهش عزت نفس شود. به این دلیل که رسانه های اجتماعی اغلب منجر به مقایسه ناسالم می شوند، که در آن ما خودمان را با کارهایی که دیگران انجام می دهند، آنچه دیگران دارند و زندگی اجتماعی دیگران مقایسه می کنیم. بنابراین، زمان زیادی را به جستجو در این برنامه ها نگذارید.

با دوستانی که دارید تماس بگیرید

به یاد داشته باشید، تنها شاد بودن به معنای کنار گذاشتن همه ارتباطات اجتماعی نیست، برعکس، احساس نزدیکی به دیگران برای رفاه ما ضروری ست. با افرادی که شما را خوشحال می کنند و از شما حمایت می کنند، در ارتباط باشید. مطمئن ترین راه برای احساس تنهایی کمتر، در واقع برقراری ارتباط با دیگران و تقویت آن روابط است. به این معنی که بیشتر با مادرتان تماس بگیرید و ارتباط خود را با او عمیق تر کنید، یا از یک دوست قدیمی بپرسید که آیا می خواهد با هم شام بخورید و حتی، شاید وقت آن رسیده که به دنبال یافتن دوستان جدید باشید.

وارد جامعه شوید

به باشگاه های ورزشی، کافه های کتاب، کلاس های یوگا، انجمن های گروهی و سایر فضاهای اجتماعی فکر کنید. نه تنها می توانند مکان هایی برای سرگرمی ها و پروژه های جدید باشند، بلکه مکان هایی هستند که می توانید کارهایی را با افراد دیگر انجام دهید و حس تعلق و تعامل مشترک ایجاد کنید.

حال خوب

نظم و روتین مشخصی را برقرار کنید

معمولاً زمانی که کار زیادی نداریم، احساس تنهایی به اوج خود می رسد. بنابراین، روی ایجاد یک برنامه منظم صبح و عصر تمرکز کنید تا باعث شود روز را به راحتی بگذرانید. این روتین می تواند یک فعالیت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه ای مانند مدیتیشن، دعا، حرکات کششی یا باغبانی و رسیدگی به گل ها و گیاهان باشد.

بیرون بروید

به یاد داشته باشید که تنهایی احساسی است که اغلب با احساس غم و اندوه همراه است. به همین دلیل است پیاده روی به عنوان یک مرهم بالقوه برای تنهایی توصیه می شود. پیاده روی مزایای زیادی برای سلامت روان به همراه دارد که خلق و خوی مثبت و آرامش یکی از آنهاست. برای کمی آفتاب و ورزش بیرون بروید. حتی اگر کمی پیاده روی کنید، پرتوهای خورشید که از میان ابرها عبور می کنند، فواید زیادی برای تقویت خلق و خوی ما دارند.

مراقب سلامتی خود باشید

به همین ترتیب، به یاد داشته باشید که خلق و خوی مایعنی سلامت عاطفی و روانی ما - به طور جدایی ناپذیری با سلامت جسمانی ما مرتبط است. نحوه رفتار ما با بدنمان بر احساس عاطفی ما تأثیر می گذارد و بالعکس. افرادی که با تنهایی دست و پنجه نرم می کنند، گاهی اوقات می توانند به عادت های ناسالمی متوسل شوند که فقط مشکل را تشدید می کند - برای مثال، خوردن غذاهایی که باعث می شود احساس سستی و تنبلی کنید، یا ایجاد بیخوابی که منجر به تحریک پذیری و کمبود انرژی می شود.

روی رابطه با خودتان کار کنید. یادگیری اینکه چگونه به تنهایی شاد باشید مستلزم آن است که واقعاً و به طور مشروع خود را دوست داشته باشید. این بدان معناست که شما واقعاً از خود لذت می برید، به پیشرفت و رشد شخصی خود اهمیت می دهید، و زمان و انرژی برای چیزهایی که باعث رشد و تقویت شما میشود برایتان مهم باشد. راه های ایجاد اعتماد به نفس در خود را بیاموزید. از جملات تاکیدی مثبت در زندگی خود استفاده کنید. اگر به دنبال تایید از شخص دیگری هستید، از خود بپرسید، چه چیزی را می خواهم از این شخص بشنوم؟ سپس تمرین کنید که این کلمات را به خودتان بگویید.

منبع: mindbodygreen.com

افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ