22006198 021

افزایش مسئولیت پذیری چیست و چه انواعی دارد؟

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(2 رای)
افزایش مسئولیت پذیری چیست و چه انواعی دارد؟

مسئولیت پذیر بودن به این معنی است که یک فرد بسیار قابل اعتماد و اطمینان است. مسئولیت پذیری یک ویژگی قابل تحسین است که باعث ایجاد اعتماد، احترام و روابط قوی می شود. با این حال، مسئولیت پذیر بودن می تواند هم یک موهبت و هم یک چالش باشد. از طرف دیگر، قابل اعتماد بودن باعث می شود که فرد برای کارهای مهم پیشرو و سنگی باشد که دیگران می توانند به آن تکیه کنند. اگر شما فردی بسیار مسئولیت پذیر هستید، احتمالا اعتماد و احترام دیگران را در اطرافیان خود برمی انگیزید. اما اگر مسئولیت پذیری کمی دارید، خبر خوب این است که مسئولیت پذیری خصیصه ای است که قابل پرورش است و راه هایی برای افزایش مسئولیت پذیری وجود دارد.

مسئولیت پذیری چیست؟

مسئولیت پذیری یک مفهوم پایه ای برای توضیح رفتار انسان است. در حقیقت مسئولیت پذیری معنای تعهدی است که فرد در قبال انجام وظایف، تصمیم گیری و پاسخگویی در قبال عواقب آن بر عهده دارد. با نگاهی به زندگی خود و نقش ها و وظایفی که داریم، متوجه خواهیم شد که ما در برابر خود، خانواده، شغل و جامعه وظایف و تعهداتی را داریم که در قبال آنها مسئولیم.

پیشنهاد میکنیم انجام دهید: تست آنلاین میزان توانمندی

مسئولیت پذیری چه انواعی دارد؟

1. مسئولیت پذیری زیست محیطی

مسئولیت زیست محیطی، به معنای به حداقل رساندن تاثیر منفی عملیات یک شرکت بر محیط زیست متمرکز است. که شامل فعالیت هایی مانند کاهش انتشار کربن، حفظ منابع طبیعی است.

2. مسئولیت پذیری اقتصادی

مسئولیت اقتصادی به تعهد یک شرکت برای فعالیت به شیوه ای به لحاظ مالی پایدار اشاره دارد و در عین حال به رفاه اقتصادی جوامعی که در آن فعالیت می کند، نیز کمک می کند.

3. مسئولیت پذیری بشردوستانه

مسئولیت پذیری بشردوستانه به تعهد برای کمک از طریق کمک های خیریه، کار داوطلبانه و مشارکت جامعه اشاره دارد.

4. مسئولیت پذیری اخلاقی

مسئولیت اخلاقی به معنای عملکرد با صداقت، شفافیت و ارزش هاست. این شامل پیروی از قوانین و مقررات و اطمینان حاصل کردن از همسویی شیوه های تجاری سازمان با استانداردهای اخلاقی است.

چگونه مسئولیت پذیر باشیم؟ 15 روش افزایش مسئولیت پذیری

1) فردی قابل اعتماد باشید

معمولا فرد مسئولیت پذیر کسی است که بدون توجه به هرچیزی می توان روی او حساب کرد. این بدان معناست که یک فرد مسئولیت پذیر به وعده هایی که می دهد عمل می کند. زمانی که می گوید کاری را انجام می دهد، به آن عمل خواهد کرد. بنابراین برای اینکه بتوانید فردی مسئولیت پذیر و قابل اعتماد باشید، بهتر است به تعهدات خود پایبند باشید.

2) عواقب را گردن بگیرید

وقتی اشتباهی می کنید، بهتر است دنبال مقصر ساختن فرد دیگری نباشید. افراد مسئولیت پذیر، مسئولیت اعمال را برعهده می گیرند و هر کاری را که برای رفع مشکل لازم است انجام می دهند. یک فرد مسئولیت پذیر همیشه به خود می گوید: «من مسئول تمام اعمالم هستم، چه خوب و چه بد». اگر شما نیز سریع به اشتباهات خود اعتراف می کنید و آماده هستید که همه چیز را اصلاح کنید، این نشانه روشنی از مسئولیت پذیر بودن شماست.

3) از قبل برنامه ریزی کنید

افراد مسئولیت پذیر غالبا برنامه ریزان خوبی هستند. زیرا همواره به فکر آینده هستند و با دیدگاه آیندنگری خود چالش های احتمالی را پیش بینی می کنند و برای آنها آماده می شوند. البته ممکن است خسته کننده به نظر برسد، اما به یاد داشته باشید، این آینده نگری چیزی است که به شما کمک می کند تا در فراز و نشیب های زندگی موفق عمل کنید.

افزایش مسئولیت پذیری و انواع آن

4) به وقت دیگران احترام بگذارید

یکی از ویژگی های افراد مسئولیت پذیر، احترام به دیگران و زمان آنها است. به همین علت بهتر است وقت شناس باشید و به وقت دیگران احترام بگذارید. مسئولیت پذیرترین افراد می دانند که دیر یا غیرقابل اعتماد بودن می تواند باعث ناراحتی دیگران شود. توجه به این موضوع ممکن است در برخی مواقع بار سنگینی به نظر برسد، اما به یاد داشته باشید، احترام شما به زمان دیگران باعث می شود که در عوض، احترام آنها را برای شما به ارمغان بیاورید.

5) به خودتان احترام بگذارید

مسئولیت پذیر بودن فقط به معنای مراقبت از دیگران یا انجام تعهداتی که به شما واگذارد شده نیست. این مفهوم همچنین در مورد مراقبت از خود است. بنابراین لازم است تا همواره سعی کنید سلامتی خود را حفظ کنید و استرس خود را مدیریت کنید و زمانی را برای مراقبت از خود اختصاص دهید. این مراقبت از خود ممکن است گاهی اوقات خودخواهانه به نظر برسد، اما به یاد داشته باشید، تا زمانی که به خودتان احترام نگذارید، نمی توانید به دیگران احترام بگذارید.

6) فردی اقتصادی و به لحاظ مالی مسئولیت پذیر باشید

مسئولیت پذیری مالی نشانه بارز یک فرد مسئولیت پذیر است. کسی که بودجه ای برای هر کاری قرار می دهد، پس انداز می کند و عاقلانه خرج می کند، به این معناست که مسئولیت پذیری را نشان می دهد. این می تواند سخت باشد، به خصوص وقتی چیزی به نظر وسوسه انگیز می شود، اما به یاد داشته باشید، این نظم مالی ثبات و آرامش شما را تضمین می کند.

7) فردی پیگیر باشید

برای اینکه فردی مسئولیت پذیر باشید، بهتر است متعهد به انجام کارها بوده و مسئولیت های محول شده را تا پایان پیگیری کنید. افراد مسئولیت پذیر کارها را نیمه کاره رها نمی کنند یا از وظایف خود غافل نمی شوند. این پیگیری ممکن است گاهی اوقات خسته کننده باشد، اما به یاد داشته باشید، این تعهد شماست که شما را به فردی بسیار قابل اعتماد تبدیل می کند.

8) فردی فعال و پیشگیر باشید

رفتار پیشگیرانه از ویژگی های افراد مسئول است. رفتار پیشگیرانه به این معناست که فرد بدون اینکه کاری به او گفته شود، کارها را انجام می دهد و منتظر وقوع اتفاقات نیستند.به عبارتی دیگر، فردی که ابتکار عمل را به دست می گیرد و مشکلات را قبل از تشدید آن حل می کند، مسئولیت پذیر است. این ویژگی نیز می تواند استرس زا باشد، اما به یاد داشته باشید، طبیعت فعال شما از تبدیل شدن مسائل کوچک به مشکلات بزرگ جلوگیری می کند.

9) به قول خود عمل کنید

زمانی که به قول خود عمل می کنید به این معناست که برای قول و حرف خود احترام قائل هستید و برای عملی مردن حرف های خود تلاش زیادی میکنید. این رفتار می تواند سخت باشد، به خصوص زمانی که شرایط متغیر است، اما به یاد داشته باشید، حرف شما پیوند شماست، و احترام به آن باعث اعتماد و احترام شما میشود.

10) انتقادپذیر باشید

افراد مسئولیت پذیر می توانند انتقاد را بپذیرند و از آن درس بگیرند. یکی از اصلی ترین نشانه های مسئولیت پذیر بودن این است که افراد می توانند بدون اینکه حالت تدافعی داشته باشند به بازخورد گوش دهند و از آن برای ارتقا توانایی های خود استفاده کنند. زیرا این افراد معتقدند انتقاد سازنده ابزاری برای رشد شخصی شان است.

11) به عواقب تصمیم گیری های خود فکر کنید

گذراندن زندگی با در نظر گرفتن عواقب و نگاه به آن از چند جهت مختلف قبل از تصمیم گیری، از شما فردی خاص (و مسئولیت پذیر) می سازد. افراد مسئولیت پذیر به طور مداوم می دانند که اعمال آنها بر دیگران تأثیر می-گذارد. در مجموع این ویژگی افراد مسئولیت پذیر به آنها کمک می کند تا تصمیمات آگاهانه و منصفانه اتخاذ کنند.

12) به محیط زیست احترام بگذارید

یک فرد مسئولیت پذیر از محیط زیست مراقبت می کند. اگرچه ممکن است این کمک کوچکی به نظر برسد، اما در حفاظت از سیاره ما اهمیت دارد.

افزایش مسئولیت پذیری چیست؟

12) به دیگران کمک کنید

کمک به دیگران، نه به این دلیل که در ازای آن چیزی انتظار دارید، بلکه صرفا به این دلیل که کار درستی است، شما را تبدیل به فردی مسئولیت پذیر می کند.

13) در جریان اتفاقات باشید

افراد مسئولیت پذیر سعی می کنند از اتفاقاتی که در اطرافشان می افتد مطلع و آگاه شوند. اگر شما نیز تلاش می-کنید تا با اخبار همراه باشید و دنیا را بهتر درک کنید، فردی مسئولیت پذیر هستید. به یادداشته باشید دانش، قدرت است. به راه خود ادامه دهید و خرد خود را گسترش دهید.

14) برای صداقت ارزش قائل شوید

صداقت سنگ بنای مسئولیت پذیر بودن است. کسانی که برای حقیقت ارزش قائل هستند و تلاش می کنند در زندگی روزمره خود صادق باشند، مسئولیت پذیر هستند.

15) وظایف را اولویت بندی کنید

افراد مسئولیت پذیر وظایف خود را اولویت بندی می کنند. افرادی که در تعیین آنچه مهم است و تمرکز بر آن وظایف خوب هستند، به وضوح موجوداتی مسئولیت پذیر هستند.

منابع: experteditor.com.au و onboardmeetings.com و studycorgi.com

افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ