22006198 021

سنجش هوش کودک و انواع آزمون هوش

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(99 رای)
سنجش هوش کودک و انواع آزمون هوش

جهت تعیین وقت برای سنجش هوش کودک یا نوجوان و استعدادیابی کودکان با مرکز مشاوره اینجا مکث همین حالا تماس بگیرید. یکی از عوامل شناختِ؛ توانایی فردی و علاقه فردی (شناسایی استعداد در کودکان و سنجش هوش کودک) است. سنجش هوش کودک در مرکز مشاوره اینجا مکث با تست های (مدرن و بین المللی) در زمینه شناسایی هوش و استعدادیابی انجام می گردد. اما نکته مهم این است که بدانیم سنجش هوش کودک یا نوجوانمان با چه دقتی و توسط چه کسی انجام می شود. پیش از همه این موارد در نظر داشته باشید، انواع آزمون هوش کودک و سنجش دقیق هوش و استعدادیابی کودکان نیاز به ابزارهای بسیار دقیق و متخصصان بسیار حرفه ای و زبده ای دارد که مرکز مشاوره اینجا مکث از آن برخوردار است. برای سنجش هوش کودکان و استعداد یابی کودکان، تنها نیاز به 2 جلسه ارزیابی دارید.

همه والدین تمایل دارند با سنجش هوش کودک بدانند آیا کودک باهوشی دارند یا خیر؟ یا اینکه هوش و استعداد آنها در چه زمینه ای بیشتر است. هر چند که این روزها روانشناسان اعتقاد دارند هر کودکی در زمینه خاصی دارای توانمندی و استعداد است و تنها باید به موقع کشف شود. محققان روانشناسی اعتقاد دارند سنین پیش از مدرسه که کودک هنوز سواد خواندن و نوشتن ندارد بهترین زمان برای غربالگری هوش کودکان است.

جالب است بدانید که هر کودکی می تواند هوش بالایی داشته باشد اما معنایش این نیست که الزاماً استعداد بالایی هم دارد و این دو مفهوم کاملاً متمایز از هم هستند. هر خانواده ای با به کارگیری امکاناتی برای بروز هوش و استعداد فرزندش اهتمام می ورزد؛ مثلاً خرید بسته های آموزشی افزایش هوش، بردن به کلاسهای مختلف یادگیری مهارت و در نهایت نگرانی همیشگی از اینکه اگر نتوانم فرزندم را به کلاسهای مختلف ببرم چه آینده ای خواهد داشت؟

سنجش هوش کودک

هوش چیست؟

هنگامی که صحبت از هوش به میان می آید فوراً در ذهنمان نوعی توانایی ذهنی شکل می گیرد که قابلیت هایی مانند یادگیری، استعداد تشکیل مفاهیم، روش حل مسئله، تفکر انتزاعی، برنامه ریزیرا در بر می گیرد.

جنبه های مختلفی از هوش وجود دارد:

 • هوش عینی یا توانایی درک اشیاء
 • هوش ذهنی: به انسان اختصاص دارد و مقصود از آن توانایی درک نشانه های کلامی و مفاهیم ریاضی و شیوه کار کردن با آنهاست.

آزمون های هوش بر اساس هدفی که متخصص و طراح آزمون هوش دارد و بسته به جنبه ای از هوش که می خواهد بسنجد در قالب های مختلفی طراحی می شود. بر اساس باور ریموند کتل هوش مجموعه ای از استعدادهایی است که به وسیله آنها به شناخت پیرامونمان می رسیم این مجموعه شناخت ها را به ذهن می سپاریم تا مسائل روزانه را حل و فصل کنیم و با محیط اطرافمان سازگاری پیدا کنیم.

جنبه های مختلف هوش

تأثیر شناخت هوش کودک

با شناخت میزان هوش کودکان و سنجش هوش کودکان می توان به این نکته رسید که کودکان با این میزان هوش چه استعدادی دارند و پس از آن با استعدادیابی و شناخت راههای مختلف برای پیشرفت کودکان گام برداشت. هوش از یک سطح معینی در انسانها رشد میکند. در واقع میزان آن از ۷۰ تا ۱۰۰ درصد بهره هوشی را افراد نرمال تشکیل میدهند. فقط با میزانی از تغییر بین درصد ۷۰ تا ۱۰۰ که برخی در زمینه هایی هوشیارتر و در بعضی از زمینه ها با توجه و ضریب هوشی کمتری عمل میکنند.

آیا کودکم باهوش است؟

حالا می خواهیم بدانیم واقعاً از چه راههایی مشخص می شود کودکمان باهوش است در حقیقت راههای سنجش هوش را معرفی کنیم. البته که همه والدین اعتقاد دارند فرزندشان باهوش و مستعد است و رفتارهای منحصر بفردی دارد اما در واقع تنها بعضی از این کودکان با احتمال بالاتر دانشمندان بزرگ آینده هستند. ساده ترین راه سنجش هوش کودک و روشی برای اینکه بفهمید کودک شما تیزهوش است یا نه، این است که صبر داشته باشید تا ببینید هنگامی که فرزندتان وارد مدرسه می شود معلمان و مربیان مدرسه بر اساس آزمونها و آزمایشاتی که می گیرند کودکتان را باهوش قلمداد می کنند یا خیر. اما این تنها ابدایی ترین راه سنجش هوش کودک شماست و نباید تنها به مدرسه اکتفا کنید.

همانطور که گفتیم پدر و مادرها شدیداً تمایل دارند هوش کودکشان را شناسایی کنند تا بتوانند آینده درخشان تری برای او متصور شوند. آزمون هوش یکی از روش های ارزیابی کودکان است که فاکتورهایی مانند سن و جنسیت کودک و همچنین تجربه و تسلط آزمونگر تاثیر زیادی در نتیجه دارد. این آزمونها باید توسط روان سنج باتجربه انجام شود و تمام رفتارهای کودک زیر نظر گرفته و ثبت شود. نکته مهم دیگر این است که در هنگام سنجش هوش، کودک باید در آرامش باشد و تست های آزمون برای او لذت بخش باشد و در کمال خونسردی تست های آزمون را پاسخ دهد. بهتر است مربی سنجش هوش پیش از آزمون با کودک بازی کند و بیشتر با او صمیمی شود.

پیشنهاد می کنیم هوش کودک خود را بیازمایید: تست آنلاین هوش کودک

انواع آزمون هوش کودک

آزمون نقاشی آدم مک اور (DAP) یا (چارلز توماس)

گروه سنی: 3 سال به بالا

داده های آزمون نقاشی آدم مک اور: تحلیل کیفی و تولید فرضیه، بخصوص در مورد احساسات آزمودنی در مورد خود و افراد مهم زندگیش.

آزمون نقاشی خانوادگی جنبشی (KFD) یا (برونر-مازل)

گروه سنی: 3 سال به بالا

داده های آزمون نقاشی خانوادگی جنبشی: تحلیل کیفی و فرضیه سازی در مورد ادراک شخصی از ساختار خانواده و محیط، همچنین قابلیت دادن نمره های عینی.

آزمون جملات ناقص راتر (Rotter)

گروه سنی: کودک، نوجوان، بزرگسال

داده های آزمون راتر: عمدتاً داده تحلیل کیفی، هر چند برخی نظام های نمره دهی عینی نیز تدوین شده است. این آزمون فرافکن بوده و می تواند ترسهای اضطرابها و ارتباط آن با هوش را تا میزانی شناسایی کند.

سنجش هوش کودک و آزمون هوش

آزمون سنجش هوشی وکسلر برای کودکان (چاپ سوم)

گروه سنی: تا 16 سال

داده های آزمون هوشی وکسلر: در ابعاد کلامی، عملکردی و IQ کل قابلیت نمره دهی دارد. همچنین این آزمون بسیار معروف قابلیت ارزیابی مهارتهای اختصاصی را نیز دارد. آزمون هوشی وکسلر برای بزرگسالان نیز همین قابلیت ها را دارد و از 16 سال به بالا قابل تفسیر است.

آزمون سنجش هوش استنفورد بینه (SB:FE) (چاپ چهارم)

گروه سنی: 2 تا 23 سال

داده های آزمون: در مقیاسهای کلامی، بصری، انتزاعی و استدلال کلامی، حافظه کوتاه مدت و هوش کلی قابلیت نمره دهی دارد. آزمون استنفورد بینه به همراه آزمون هوش وکسلر 2 آزمون بسیار پرکاربرد در سطح جهان می باشند.

آزمون کافمن برای پیشرفت تحصیلی (K-TEA)

گروه سنی: 1- 12

داده های آزمون کافمن: خواندن، ریاضیات و هجی کردن این آزمون می تواند در این 3 حوزه در مورد کودک به شما اطلاعات مفیدی بدهد.

آزمون وضعیت خانه (HSQ-R)

گروه سنی: 6 تا 12

داده های آزمون وضعیت خانه: به والدین این امکان را می دهد که مشکلات موجود در توجه، تمرکز و یادگیری را شناسایی کنند.

سنجش هوش کودک با تست هوش ریون

سنجش هوش کودک با تست هوش ریون

تست هوش ریون یا به عبارتی ماتریس پیشرونده رنگی ریون (CPM) یکی از بهترین ابزارهای شناختی و ارزیابی هوش تصویری کودکان است. این روش در مطالعات پژوهشی و علمی اعتبار زیادی دارد. تست هوش غیر کلامی ریون سالهاست که در سراسر دنیا مورد ارزیابی قرار گرفته است و به عنوان یک روش موثر شناخته می شود. درتست هوش ریون کودک باید از میان تصاویری جستجو کند و تصویر نمونه یا اصلی را بیابد. در این مراحل کودک باید ابتدا تصویر اصلی را به خوبی وارسی کند و سپس از بین تصویرهای پایین آن گزینه درست را انتخاب کند.

این آزمون نوعی استدلال هوش سیال (هوش وابسته به ژنتیک) است و برای سنجش عامل g یا همان هوش عمومی اسپیرمن مورد استفاده قرار می گیرد. سنجش هوش کودک و مشخص کردن ویژگی های آن بحث مهمی در روانشناسی است و محققان اعتقاد دارند رشد شناختی در دوران کودکی تاثیرات فراوانی بر رفتار آنها در بزرگسالی دارد. بنابراین اینگونه سنجش های هوش چندگانه در کودکان با عث می شود بتوانیم درک بهتری نسبت به استعدادهای کودک خود پیدا کنیم. پس از اینکه هوش و و استعداد کودکمان را یافتیم بهترین راهکارهای بهنگام و عملی را برای افزایش توانمندی هایش به کار می بندیم.

شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهد هوش کودک تنها به جنبه های ذاتی بر نمی گردد و میتوان با روش هایی آن را تقویت کرد. از سویی دیگر سرعت تغییر پذیری هوش در دوران کودکی بسیار بیشتر از جوانی و نوجوانی است. بنابراین هر چه روی محرک های محیطی کودک و تمرین های عملی بیشتر کار کنیم می توانیم میزان هوش او را بالاتر ببریم.

توضیحی در مورد انواع هوش و سنجش هوش

اصطلاحاتی مانند هوش ریاضی فردی بالا است و یا هوش تصویری فردی بسیار خوب عمل میکند. به این نحو که فردی با هوش ریاضی بالا، توانایی انجام عمل ریاضی را به ساده ترین شکل خود و با توانایی بیشتری دارد. یا خوش تصویری بالا باعث میشود فرد مسیریابی و جهت یابی بسیار بالایی نسبت به اطرافیان خود داشته باشد. وقتی درصد هوش از ۷۰ به پایین افول کند و میزانی در حد ۶۵ به پایین داشته باشد، فرد در دسته استثنایی ها گنجانده میشود. افراد استثنایی با ضریب هوشی پایین تر از ۷۰ با توان کمتری در یادگیری و بهره کمتری در آموزش برخوردارند که کودکان استثنایی محسوب میشوند و در مدارس و تحت آموزش های خاص خودشان قرار میگیرند.

شناسایی ضریب هوشی کودک به کمک ابزارهای ژاپنی

سنجش هوش کودک به ما کمک می کند کودکان با ضریب هوشی کم را شناسایی کنیم که البته در بین کودکان استثنایی نیز دسته بندی ضریب هوشی پایین تر از ۶۵ هم در جایگاه متفاوت خود قرار میگیرند. این امر مشخص میکند کودک میتواند تحت آموزش در محیط آموزشی کودکان استثنایی قرار گیرد یا خیر. لازم به ذکر است جدیدترین ابزارهای سنجش هوش کودک ژاپنی بالاترین ضریب اطمینان را برای شناسایی دقیق هوش کودک شما را دارا می باشد.

البته که کودکانی با ضریب هوشی پایین (بهره هوشی پایینتر از ۷۰) نیز میتوانند با آموزش صحیح و بستر مناسب برای یادگیری به اجتماع و محیط اجتماعی برای فعالیت و کار وارد شوند.

فعالیت هایی که نیاز مبرمی به استفاده از هوش و استعداد ندارد، اما باعث میشود فرد در محیط اجتماع و معاشرت با افراد اجتماع قرار بگیرد. نیز منبعی برای کسب درآمد داشته باشد و احساس پذیرفته شدن و مورد قبول بودن را تجربه کند، فضایی مناسب برای یادگیری و رشد بیشتر داشته باشد.

افراد با ضریب هوشی 100 تا 120

افرادی با ضریب هوشی ۱۰۰ تا ۱۲۰ نیز جزء دسته افراد معمولی قرار میگیرند. این افراد از بهره هوشی خوبی برخوردارند و به همان میزان میتوانند با آموزش بهتر و قرار گرفتن در محیط کاربردی از بهره هوشی خود استفاده مناسبی را ببرند. در واقع سنجش هوش بسیار کاربردی عمل میکند، زیرا کودکانی که بهره بالای هوشی دارند گاهی به همان میزان کنجکاوتر، پر توان تر و کم حوصله تر عمل میکنند. بنابراین با شناخت بر این موضوع توانایی و هوش کودک در راه خود و فعالیت مورد علاقه اش رشد میکند و به دلیل ندانستن و کم کاری از بین برده نمیشود و هدر نمیرود.

کودکان با بهره هوشی بیش از 100

کودکان با بهره هوشی بیش از ۱۰۰ میتوانند پس از تست هوش نسبت به خواست خودشان که منوط به شناخت از خودشان و میل قلبیشان است هدف و راه خود را مشخص کنند. بیان این مطلب به این دلیل است که باید بدانیم هر فردی با بهره هوشی خوب حتماً دکتر یا مهندسی قابلی نمیشود. بلکه ممکن است موسیقی دانی زبده، نقاشی خلاق و یا گرافیستی بی نظیر شود. بنابراین همچنان که باید به هوش کودک و یا افراد توجه کرد، زمینه، میل قلبی و راهی که میتواند فرد را به رضایت خاطر و بیشترین حد از رشد برساند نیز بسیار مهم و مؤثر است. مرکز مشاوره اینجا مکث با داشتن جدیدترین تستها و بهترین روانسنجانان حوزه سنجش هوش کودک میتواند برای ارزیابی کودک به شما کمک کند.

نظریه های روانسنجی در مورد هوش

رویکرد روان سنجی، بر این فرض مبتنی است که هوش یک سازه یا صفت است که در آن تفاوت های فردی وجود دارد. وجود تفاوت های آشکار بین عملکرد افراد، صرفنظر از ماهیت عامل ایجادکننده این تفاوت ها، نشان دهنده آن است که مقدار این عامل در افراد مختلف برابر نیست. بنابراین می توان آن را مورد اندازه گیری قرار داد.

طرفداران نظریه روان سنجی عمدتا برای سنجش هوش و توانایی های ذهنی از آزمون ها استفاده می کنند و توانایی های مختلف ذهنی را با اجرای آزمون ها به صورت کمی توصیف می کنند. اگرچه بیشتر روان سنج های اولیه مانند بینه، ابینگ هاوس و ورنیکه به شناخت ماهیت نظری هوش علاقمند بودند. در عمل آزمون هایی که می ساختند به مسایل عملی، پیش بینی و طبقه بندی درست مبتنی بود. بدین ترتیب از همان آغاز در درون جنبش روان سنجی دو مسیر در پیش گرفته شد: یکی رویکرد عملی که به مساله گشایی معطوف بود و دیگری رویکرد مفهومی که به نظریه توجه داشت.

استنفورد بینه کیست و تست هوش استنفورد بینه دقیقا چه کاری انجام می دهد؟

در سال 1881 دولت فرانسه از آلفرد بینه خواست آزمونی طراحی کند که بتوان با آن کودکانی را تشخیص داد که به علت کند ذهنی نمی توانستند از برنامه های مدارس عادی استفاده کنند و با سرعت عادی یاد بگیرند و به برنامه های آموزشی ویژه نیاز داشتند. بینه در سال 1905 با همکاری روان شناس فرانسوی دیگری به نام سیمونمقیاسی را منتشر کرد و در سال های 1908 و 1911 نیز در آن تجدیدنظر کرد.

مقیاس های اولیه او بر این فرض استوار بود که هر فردی دارای یک سن زمانی یا سن واقعی برحسب سال و یک سن عقلی است که نشانگر متوسط توانایی های هوشی موجود بین افراد گروه سنی معینی است. پس از محاسبه سن عقلی دانش آموز، می توان آنرا با سن زمانی وی مقایسه کرد تا جایگاه نسبی وی در میان افرادی که سن زمانی شان با او یکسان است، تعیین شود. بدین ترتیب استدلال بینه این بود که مراحل رشد ذهنی در کودکان کندذهن فرقی با کودکان طبیعی ندارد. یعنی کودک کند ذهن در آزمون ها نمره ای شبیه کودک طبیعی، ولی با سن کمتر، می گیرد. توانایی های ذهنی کودک تیزهوش نیز در حد کودکان بزرگتر از سن خودش است.

سنجش هوش کودکان و انواع آزمون

اسپیرمن کیست و با تست هوش چه کرد؟

چارلز اسپیرمن روان شناس انگلیسی، مبتکر روان سنجی و مبدع روش تحلیل عاملی، نخستین بار این نکته را مطرح کرد که در همه افراد یک عامل عمومی هوش به نام g به مقادیر مختلف وجود دارد. بسته به مقدار g در هر فرد، می توان او را در مجموع تیزهوش یا کندذهن دانست. به اعتقاد اسپیرمن، عامل g تعیین کننده اصلی عملکرد فرد در آزمون هوش است. به علاوه، عوامل ویژه ای هم به نام s برای هر توانایی یا آزمون وجود دارد. مثلا با هر یک از آزمون های مربوط به روابط ریاضی یا هندسی، s جداگانه ای به دست می آید. در آزمون هوشی که از هر کسی گرفته می شود، مقدار عامل g به اضافه مقداری عوامل مختلف s منعکس می شود. بنابراین مثلا عملکرد ریاضی هر فرد تابع هوش عمومی g و نیز استعداد ریاضی s اوست.

لوئیس ترستون کیست و نظریه 7 عاملی او در چه ارتباطی است؟

نظریه اسپیرمن را مورد انتقاد قرار داد و او به وجود عامل مشترک و یکپارچه کننده ای به نام عامل G اعتقاد نداشت و بر این باور بود که هوش از توانایی های خاص و جداگانه ای تشکیل شده است. وی با استفاده از روش تحلیل عاملی به این نتیجه رسید که هوش از هفت عامل زیر که وی آنها را توانایی های ذهنی اولیه نامید، تشکیل یافته است:

 • توانایی کلامی
 • روانی یا سیالی کلامی
 • توانایی عددی
 • توانایی فضایی
 • توانایی ادراکی
 • استدلال استقرایی
 • حافظه

نظریه 3 بعدی گیلفورد چیست؟

نظریه سه بعدی گیلفورد با دیگر نظریه های هوشی تفاوت فاحش دارد. وی به وجود عامل g اعتقاد نداشت و معتقد بود که هوش دارای ویژگی سه بعدی است و یا به صورت فرایندی سه بعدی سازمان پیدا می کند. این ابعاد عبارتند از:

 • عملیات: آنچه که شخص انجام می دهد.
 • محتواها: موادی که عملیات روی آنها انجام می گیرد.
 • فرآورده ها: روش ذخیره شدن یا پردازش اطلاعات.

به نظر گیلفورد 5 نوع عملیات، 4 نوع محتوا و 6 نوع فرآورده وجود دارد. او اظهار می دارد که ترکیب هر یک از 5 نوع عملیات با یکی از انواع محتواها، همراه با یکی از فرآورده ها، نوع یگانه ای از هوش را تعریف می کند. به عبارت دیگر بر حسب ترکیب های مختلف هر یک از انواع عملیات، محتواها و فرآورده ها، 120 نوع هوش مختلف وجود دارد (120=6×4×5). گیلفورد در پژوهش های بعدی خود تعداد انواع هوش را حتی بیش از این ذکر کرده است.

آزمون هوش ورنون

ورنون با اتخاذ موضع بینابین اظهار داشت که نظر اسپیرمن و ترستون به لحاظی هر دو درست است و هوش، کلی و یکپارچه است. اما در عین حال از تعدادی توانایی های خاص کوچک و بزرگ تشکیل شده است. الگوی وی اساسا سلسله مراتبی را به وجود می آورد که در رأس آن عامل g قرار دارد و نشانگر آن است که تمامی توانایی های سطوح پایین را یکپارچه می کند. سطح بعدی که عوامل گروهی اصلی نامیده می شود، شامل توانایی های فضایی–حرکتی و کلامی–آموزشی است. بخش های فرعی کوچک تر در سطوح پایین تر به توانایی های مجزا و خاص اطلاق می شوند. هر یک از این عامل های گروهی فرعی نیز به عامل های کوچک تر یعنی عامل های اختصاصی تقسیم می شوند.

نظریه های عصبی – زیستی

هالستید کیست و چه کرد؟

اولین نظریه هوش زیستی مربوط به هالستید است که در سال 1961 مطرح شد. به نظر وی تعدادی از کارکردهای هوش به نظام عصبی مروط می شوند و به طور نسبی از ملاحظات فرهنگی مستقل اند. او چهار عامل را مشخص کرد که عبارتند از: یکپارچگی مرکزی، انتزاع، قدرت و جهت یابی

آزمون کتل چیست؟

کتل عامل g را به دو عامل تجزیه کرد:

 • هوش سیال: یک توانایی کلی درک روابط است که به ارتباطات عصبی کرتکس مغز مربوط است و عمدتا از وراثت ناشی می شود.
 • هوش متبلور: این هوش با به کار انداختن هوش سیال در تجارب مختلف یادگیری رشد می کند.در سنین 2 یا 3 سالگی بین هوش متبلور و سیال همبستگی بالایی وجود دارد اما به تدریج که کودکان رشد می کنند همبستگی بین این دو هوش کاهش می یابد.

آزمون هوش هب

در سال 1972 دو نوع هوش به نام های a ,b را معرفی کرد. هوش a، حوزه معینی از هوش است که به طور مستقیم با کارکرد مغز در ارتباط است. این هوش مادرزادی و زیستی است و مستلزم داشتن نظام عصبی سالم است. به توانایی های مساله گشایی مربوط است و با آزمون هوش قابل اندازه گیری نیستند. هوش b بیشتر متاثر از محیط است و مبتنی بر تجربه فرد است و گستره اطلاعات را منعکس ساخته و از طریق آزمون های هوش قابل اندازه گیری است.

نظریه های هوش جنسن

وی معتقد است هوش دارای دو سطح متمایز و درعین حال وابسته به یکدیگر است. در سطح اول فعالیت های هوشمندانه پیوند بین محرک و پاسخ را به صورت تداعی های ساده برقرار می کند. در این پیوندها شکل ظاهری پاسخ و ماهیت آن کاملا با ویژگی های ظاهری محرک مطابقت دارد. در سطح دوم هوش به انجام فعالیت های پیچیده تر اختصاص می یابد. لذا کار هوش بهجای تداعی به شناخت منتهی می گردد. در این سطح پدیده ها مقوله بندی می شوند، تغییر شکل می یابند و بین برخی از آن ها ارتباط هایی کشف می گردد.

نظریه های رشدی

نظریه هوش پیاژه

به نظر وی هوش عبارت است از فرآیند سازشی یا انطباقی که متضمن برخورد رشد زیستی و تعامل با محیط است.رشد و تکامل هوش، رشد و تکامل فرآیندهای شناختی از قبیل درک قوانین طبیعت، اصول دستور زبان و قواعد ریاضی است. پیاژه هوش را شکل خاصی از سازگاری بین شخص و محیط او معرفی کرد.کودک از راه تجربه و تعامل با محیط و انطباق با آن به شناخت محیط دست می یابد. تعادل مستلزم عمل درون سازی (جذب) و برون سازی (انطباق) است.

نظریه هوش برونر

این نظریه به بازنمایی نیز معروف است. از راه تجزیه و تحلیل بازنمایی های کودکان می توان به کارکرد هوشی آنها پی برد. خلاقیت می تواند ملاک ارزشیابی هوش کودکان قرار گیرد. در گودکان خردسال، تفکر ارتباط تنگاتنگی با عمل دارد به گونه ای که می توان گفت آنها با دست های خود می اندیشند و نقش تفکر خود را بازی می کنند.

نظریه های شناختی

نظریه هوش کرول

در سال 1980 پس از طبقه بندی فرآیندهای ذهنی، مسئله تکالیف شناختی ابتدایی را مطرح کرد. یک تکلیف شناختی مستلزم بکار بستن معدودی عملیات است:

 1. دریافت ادراکی
 2. زمان واکنش و جنبش
 3. ارزشیابی و تصمیم
 4. جور کردن محرک ها و مقایسه
 5. نام بردن، فراخوانی و تداعی
 6. فراخوانی حافظه ضمنی
 7. استدلال قیاسی
 8. محاسبه عددی

سنجش هوش کودک (IQ)

نظریه های معاصر

نظریه هوش بورکوفسکی

نظریه پردازش اطلاعات هم نظام طراحی و هم نظام هم آهنگ ساز یا اجرایی را در بر می گیرد. اجزای سه گانه نظام طراحی:

 1. ظرفیت
 2. دوام یا پایایی
 3. کارآمدی

در این نظام به موضوع فراشناخت نیز پرداخته می شود که عبارتند از توانایی شخص برای اینکه همانند یک ناظر بیرونی، افکار خود را مورد مشاهده قرار دهد.

نظریهه هوش استرنبرگ

وی در مورد رفتار هوشمندانه سه مولفه کلی را معرفی می کند:

 1. فرا مولفه ها
 2. مولفه های عملکر
 3. مولفه های کسب دانش

نظریه هوش ثرندایک

هوش از نظر کارکر د به سه دسته تقسیم می شود:

 1. هوش اجتماعی
 2. هوش انضمامی
 3. هوش انتزاعی

نظریه هوش گاردنر

هفت نوع هوش مستقل و مشخص وجود دارد:

 1. هوش زبانی
 2. هوش موسیقی
 3. هوش فضایی
 4. هوش بدنی – جنبشی
 5. هوش درون فردی
 6. هوش میان فردی
 7. هوش منطق ریاضی

سوالات متداول

1. تأثیر شناخت هوش کودک چیست؟
با شناخت میزان هوش کودکان میشود به این نکته رسید که کودکان با این میزان هوش چه استعدادی دارند و پس از آن با استعدادیابی برای رشد آنها گام برداشت.

2. در برخورد با کودکان باهوش چکار باید کرد؟
کودکانی که بهره بالای هوشی دارند به همان میزان کنجکاوتر، پر توان تر و کم حوصله تر عمل میکنند. با شناخت این موضوع توانایی و هوش کودک در راه و فعالیت مورد علاقه اش رشد میکند.

نظرات کاربران:
zari
پاسخ به این نظر
1402/12/28

ممنونم که با مطلب مفیدتون سطح اگاهیمون رو بالا میبرید برای انجام سنجش هوش میشه به مرکز شما مراجعه کرد؟ واینکه چطور میشه رزومه متخصصتون رو دید؟

0 0
رضا
پاسخ به این نظر
1402/12/27

من برای پسر 6 سالم دوست دارم این کارو انجام بدم اخه همه میگن خیلی باهوشه ومیخوام بدونم میزان هوشش چقدره که از این سن کمکش کنیم تو راه درست قدم برداره میشه لطفا راهنمایی بفرمایید که ببینم چه طور میشه این تست رو انجام داد

0 0
kati
پاسخ به این نظر
1402/12/26

پسرمن خیلی از نظر هوشی سطح بالایی داره قبل از اینکه هر درسی رو تو مدرسه براشون تدریس کنن خودش اونارومیخونه و بلده از مدرسه بهم گفتن برای سنجش هوش ببرمش به یه مرکز ممنونم مطلب شما برای من راهنمایی مفیدی بود

0 0
تینا
پاسخ به این نظر
1402/12/21

سلام وقتتون بخیر واقعا از کلینیک خوب اینجا مکث از جانب خودم تشکر میکنم... من برای استعدادیابی همسرم به این کلینیک مراجعه کردم و بی شک یکی از بهترین ها در این حوزه هستند... امیدوارم همیشه موفق و پیروز باشید.

0 0
Ahmad
پاسخ به این نظر
1402/12/19

ممنون از کلینیک خوب اینجا مکث مخصوصا آقای دکتر متین که باعث شدند پسر من بتونه تو حرفه آیی که استعداد داره قدم برداره واقعا تشکر میکنم ????????

0 0
مه گل
پاسخ به این نظر
1402/12/19

سلام من دخترم 11 سالشه و میخوام بدونم تو چه ورزشی استعداد داره چون به شدت به ورزش علاقه منده ایا با تست مشخص میشه؟

0 0
حسنیه
پاسخ به این نظر
1402/11/17

سلام ممنونم بابت تست هوشی که برای فرزند من انجام دادین بعد از انجام این تست متوجه شدم فرزندم علاقه و استعدادش توچه حوزه ایه و دوست داره توچه حوزه موفق باشه

0 0
لیلی
پاسخ به این نظر
1402/11/16

من دخترم رو پیش مشاور بردم و براش استعدادیابی انجام داد و الان دراون زمینه ای که استعداد داشت دارم کمکش می کنم که رشد کنه و بتونه دراینده تواین حوزه موفق بشه. واقعا انجام استعدادیابی واسه فرزندامون خیلی خوب و ضروریه و راه رو بهمون نشون میده.

0 0
معصومه
پاسخ به این نظر
1402/11/14

مطمئنا افراد با هرسنی استعداد های متفاوتی دارند. گرچه استعداد یابی در تمام رده های سنی انجام می شود اما بهتر است استعدادیابی فرزندمون رو درسنین پایین تر انجام دهیم که از این طریق بتوانیم از توانایی و علایق فرزندمون اگاهی پیدا کنیم و اینده بهتری رو براش فراهم کنیم. در استعدادیابی باید دقت داشته باشیم که درمانگر تخصص لازم را برای انجام ازمون های هوش و استعدادیابی داشته باشد و از ازمون های بروز که متناسب با سن ازمون دهنده هست ، استفاده کند.

0 0
مهدی
پاسخ به این نظر
1402/11/14

من دختری 8 ساله دارم که خیلی دوست دارم موسیقی رو کامل یاد بگیره اما دوست ندارم اجبارش کنم ایا ازطریق سنجش هوش و استعداد میشه این رو متوجه شد که دخترم مستعد یادگیری موسیقی هست یا خیر؟

0 0
مبینا
پاسخ به این نظر
1402/11/14

یکی از راه هایی که میشه استعداد فرزندمون رو متوجه بشیم این هست که تست های استعدادیابی توسط فرد متخصص برای فرزندمون انجام بشه. ازاین طریق یک خط فکری ای به ما داه میشه که متوجه بشیم استعداد فرزندمون در چه زمینه و حوزه ای هست که بتونیم فرزندمون رو در اون حوزه ای که درونش استعداد داره سوق بدیم و بتونیم شاهد موفقیتش باشیم. قطعا تست های مربوط به هوش و استعدادیابی خیلی کمک کننده هست برای شناسایی توانایی های فرزندمون.

1 0
میرزایی
پاسخ به این نظر
1402/10/28

من برای دوقلوهای 11 سالم مراجعه کردم و خیلی عالی بود یکیشون در زمینه موسیقی استعداد داشت الان میبرمش کلاس ودختر دیگه ام ورزش و خیلی این تفاوته برام جالب بود چون اکه اینکارو انجام نمیدادم ممکن بود اینده شون جور دیگه ای رقم بخوره و زندگیشونو دوست نداشته باشن

1 0
مهرافرین
پاسخ به این نظر
1402/10/27

من یه برادر زاده خلی باهوش دارم که کلاس چهارمه خیلی دوست دارم جلسات تست هوش و استعدایابی رو براش رزرو کنم که سطحش بررسی بشه و بتونیم از حالا استعدادشو پرورش بدیم از چه راهی میشه اقدام کنیم؟

0 0
شادی
پاسخ به این نظر
1402/10/16

سلام من یه کودک 10 ساله دارم مدتیه حس میکنم پسرم تمرکز کافی رو روی درسها و کارهاش نداره حتی در بازی کردن چه جوری میتونم دلیلش رو متوجه بشم و برای این کار لازمه چه کاری انجام بدم لطفا راهنماییم بفرمایید تشکر

0 0
مهسا
پاسخ به این نظر
1402/10/14

سلام روز بخیر و ممنونم از سایت خوبتون من یه پسربچه 5ساله دارم که خیلی نگران ایندش هستم و خیلی دوست دارم که بدونم چه جوری میشه متوجه بشم استعداد پسرم تو چه زمینه ای می باشد و اینکه میزان هوشش به اندازه ای هست که بتونه جهشی درس بخونه یا خیر ممنونم

1 1
مونا
پاسخ به این نظر
1402/10/10

سلام من پسرم در درس ریاضی خیلی قویه و میخوام استعدادیابی بشه ببینم در چه زمینه ای بهتره تقویت بشه لطف میکنید راهنماییم کنید لطفا

0 0
سبحان الله یاری
پاسخ به این نظر
1402/9/30

سلام تست وکسلر برای چه سنینی کاربرد داره من دو فرزند ۱۲و ۶ساله دارم و آیا در مرکز شما انجام پذیره؟

0 0
فاطمه نادری
پاسخ به این نظر
1402/9/29

هزینه تست هوش کودک لطف میکنید؟

0 0
سعید انسی
پاسخ به این نظر
1402/9/14

سلام وقتتون بخیر برای انجام استعدادیابی کودک از چه سنی باید اقدام کرد؟

0 0
مریم میری
پاسخ به این نظر
1402/9/12

سلام ممنون از مطالب خوب و مفیدتون . دوتا دختر دوقلوی ۸ ساله دارم میخوام برای استعدادیابیشون مراجعه کنم. ممنون میشم راهنمایی کنید

0 0
نگار ایزدی
پاسخ به این نظر
1402/9/8

سلام. برای تست هوش از پسر ۹ ساله تست بینه بهتره یا وکسلر؟ ممنون میشم راهنماییم کنید

0 0
نادری
پاسخ به این نظر
1402/9/8

سلام روز بخیر پسر من‌ اوتیسم خفیف داره برای استعداد یابی و گرفتن تست هوش میتونم مراجعه کنم ؟

0 0
نسترن گلکار
پاسخ به این نظر
1402/9/7

سلام دختر من ۱۲ سالشه و تمرکزش خیلی پایینه مخصوصا تو درس ریاضی بهتره ازش تست هوش گرفته بشه و یا از نقشه مغزی استفاده کنیم؟

0 0
مریم ناظم
پاسخ به این نظر
1402/9/7

سلام وقتتون بخیر پسر من ۶ سالشه میشه تست وکسلر ازش گرفت؟

1 0
بهناز
1402/9/14

سلام بله دختر من ۶ سالشه و تست وکسلر ازش گرفتن

0 0
سعیده
1402/9/13

سلام وقتتون بخیر بله برای بچه ۶ ساله تست وکسلر انجام میشه

0 0
فرشته حمیدی زاده
پاسخ به این نظر
1401/2/1

سلام فرزندم کلاس اوله میخواد از اول به سوم جهشی بخونه میخوام تست هوش ازش گرفته بشه چکار کنم

16 3
سمیرا
پاسخ به این نظر
1400/7/12

سلام من می خوام از بچم تست هوش بگیرم ببینم میتونه مدرسه تیز هوشان بره؟ چون فکر میکنم خیلی باهوشه

5 3
tarane
پاسخ به این نظر
1400/7/6

سلام آیا نمره هوش ۱۳۰ تو وکسلر با تست استنفورد بینه فرق میکنه؟ کدوم یکی دقیق تره من الان بچم نمرش تو این شرایط تا فرق داشته

4 3
نادری
1402/9/8

سلام روز بخیر پسر من‌ اوتیسم خفیف داره برای استعداد یابی و گرفتن تست هوش میتونم مراجعه کنم ؟

0 0
maryam
پاسخ به این نظر
1400/6/18

سلام وقت بخیر آیا تست هوش وکسلر را برای کودک 6 سال میشه گرفت؟

3 2
میترا
پاسخ به این نظر
1400/2/30

با سلام دخترم از دوم به چهارم ابتدایی می خواهد جهشی بخئاند . گویا آزمون هوش هم دارند ولی من هر چی سرچ میکنم اصلا سوالات تست هوش چه به صورت pdf چه عکس پیدا نمیکنم ممنون میشم که نمونه سوال بدید

14 9
امید
1400/7/8

با سلام و احترام فرزندم کلاس اول است و می خواهم در امتحان جهش تحصیلی اول به سوم شرکت کند چه سوالات هوشی را باید مطالعه کند؟ با تشکر

17 5
مهسا
پاسخ به این نظر
1399/12/13

سلام تست وکسلر برای کودک بهتر است یا تست بینه؟ از نظر تشخیصی

7 3
ساناز
پاسخ به این نظر
1399/11/21

سلام ممنون با تست هوشی که از کودک من کردین و زمانی که گذشت فهمیدم دقیقا تو استعدادی که مشخص شد داره حرکت میکنه

6 3
افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ