22006198 021

طیف اختلالات وسواس فکری - عملی

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(52 رای)
طیف اختلالات وسواس فکری - عملی

طیف اختلالات وسواس فکری - عملی که بطور معمول به آن اختلال وسواس گفته میشود، اختلالات وسواسی جدی و عمیقی هستند که اغلب ناتوان کننده و با تکرار و اجبار شناسایی میشوند. البته فرد تا حدود زیادی به آن بینش دارد. در صورت عدم بینش فرد و مزمن بودن آن، فرد دچار اختلال شخصیت وسواسی، OCPD میباشد و نه OCD یا همان اختلال وسواس فکری و عملی. گروه طیف اختلالات وسواس فکری - عملی در نسخه قبلی راهنمای تشخیصی آماری بیماریهای روانپزشکی در زمره اختلالات اضطرابی بود. ولی در ویراست پنجم DSM-5 گروهی جداگانه به آن اختصاص یافته شد.

درمان طیف اختلالات وسواس فکری - عملی

جهت درمان طیف اختلالات وسواس فکری - عملی باید یک متخصص روانشناس بالینی یا روانپزشک ابتدا موضوع را ارزیابی و سپس نوع آنرا تشخیص دهند. معمولا پس از تشخیص نوع وسواس بهترین رویکرد جهت درمانی سریعتر و مفیدتر انتخاب میشود. همراهی مراجع در طول جلسات درمان و پاسخ های شفاف، روند سرعت و کیفیت درمان وسواس را بالا میبرد.

پیشنهاد میکنیم انجام دهید: تست آنلاین و رایگان اختلال وسواس فکری

مراحل درمان طیف اختلالات وسواس فکری - عملی:

 1. ارزیابی دقیق در جلسه اول و مصاحبه بالینی MSE
 2. استفاده از تست های تشخیصی جهت تکمیل فرایند تشخیص
 3. انتخاب رویکرد درمانی و شرح آن برای مراجع از جمله تعداد جلسات مورد نیاز
 4. ارجاع به روانپزشک در صورت نیاز به دارو

اینفوگرافیک وسواس فکری عملی

وسواس ها (obsessions)

اغلب افکار، تکانه ها و یا تصاویر تکرار شونده و اغراق آمیز هستند که معمولاً بی معنی، گاهی اوقات ترسناک و اغلب ناخوشایند هستند.

انواع وسواس ممکن است شامل افکار تکراری با موضوعات زیر باشند:

 • آلودگی
 • نگرانی
 • شک
 • بیماری
 • افکار جنسی
 • خشونت

افکار وسواسی

انواع وسواس ها

افکار وسواسی

در طیف اختلالات وسواس فکری - عملی، افکار وسواسی اغلب در ذهن بیمار تکرار میشوند و در او اضطراب ایجاد میکنند.

ترسهای وسواسی

ترسهای وسواسی عبارتند از احساسات، انگیزه های ناگهانی یا نگرانی هایی در این مورد که مبادا کاری ناشایست و یا نامطلوب انجام داده است.

ایماژ ها یا تصاویر ذهنی در طیف اختلالات وسواس فکری - عملی

در طیف اختلالات وسواس فکری - عملی، تصاویر ناخوانده و مزاحم هستند که در ذهن شکل میگیرد. معمولاً این تصاویر، تصاویری خشونت بار یا غیراخلاقی، عجیب و غریب و ناراحت کننده هستند. فرد مبتلا، تلاشهای بسیاری مینماید که این افکار را سرکوب کند یا در مقابل آنها مقاومت کند، ولی هر چه فرد بیشتر تلاش میکند که آنها را کنترل نماید، این افکار قدرتمندتر میشوند.

وسواس فکری - عملی

اجبارها (Compulsions)

رفتارهایی هستند که بطور مداوم و تکراری، بدون اینکه منجر به پاداش یا لذت واقعی شوند، اجرا میشوند. اغلب اجبارهای وسواسی در طیف اختلالات وسواس فکری - عملی دیده میشوند. این رفتارهای اجباری تلاشی است برای از بین بردن وسواسها و یا کاهش اضطراب ناشی از این وسواس ها. احساس ناخوشایندی درون فرد ایجاد میشود که او را مجبور مینماید که آن رفتار خاص را انجام دهد. اجبارها اغلب با توجه به قواعد خاصی به شیوه ای بسیار سخت انجام میشوند و منجر به تشریفات دقیق و منطمی میشوند.

رایج ترین اجبارهای وسواسی

 • تشریفات خاص
 • شستن دست با مراحل مشخص
 • شمارش اجبارها
 • چک کردن هر چیزی یا یک موضوع خاص مثل چک کردن درب ماشین یا شیر گاز.
 • دست زدن (به ویژه به ترتیب خاص)
 • کندن پوست یا مو در صورت و بدن
 • همچنین هر نوع رفتار دیگری که فرد انجام آنرا ضروری میداند.

اجبارها وظایف زیر را به عهده دارند

 • کاهش اضطراب
 • از بین بردن ترس
 • کاهش ناراحتی
 • افزایش اطمینان
 • گرفتن قوت قلب
 • افزایش احساس امنیت

نکته: در طیف اختلالات وسواس فکری - عملی، در صورتی فرد را به اختلال وسواسی اجباری مبتلا میدانیم که وسواس ها و یا اجبارها در فرد، رنج شدید ایجاد نماید، وقت گیر باشد و یا زندگی فرد را به شدت مختل نماید. مختل کردن زندگی فرد این اختلالها را از دیگر اختلال های کنترل تکانه متمایز مینماید. چرا که اجبارهای خوردن، نوشیدن، قمار کردن و یا حتی خرید کردن با احساس لذت همراه است. هرچند تمام موضوعات دیگر هم مانند وسواس، ریشه در اضطراب فرد دارد.

اختلال وسواس موکنی

انواع اختلالات طیف وسواسی اجباری

اختلال های متعددی وجود دارد که دارای ویژگی های طیف اختلالات وسواس فکری و اجباری هستند. به عنوان طیف اختلالات وسواس اجباری (OCD) شناخته میشوند. این اختلال ها علائم بسیار مشابهی در ویراست پنجم راهنمای تشخیصی آماری بیماریهای روانی DSM-5 دارند که فصل کاملی به آن ها اختصاص داده شده به این اختلالات مشابه با عنوان«اختلالات وسواسی-اجباری مرتبط»، همچنین به عنوان اختلالات طیف اختلالات وسواسی_اجباری شناخته شده است. اختلالات طیف وسواسی_اجباری شامل گروه های مختلفی از علائم است که مشابهند. اما این نشانه ها دقیقاً همانند علائم OCD اختلال وسواسی_اجباری نیستند. اغلب تنها تفاوت بین اختلال وسواس اجباری و یک اختلال دیگر در طیف اختلال وسواسی_اجباری، تمرکز خاص وسواس و یا اجبار در فرد است.

در اینجا اختلالاتی است که DSM-5 در فصل مربوط به طیف اختلالات وسواسی اجباری آورده شده را ذکر مینماییم:

اختلال موکنی (Trichotillomania)

تریکوتیلومانیا یا اختلال موکنی اختلالی است در آن فرد مبتلا برای دلایل غیر زیبایی بطور مکرر موهای خود را از هر بخشی از بدن خود میکند که منجر به ریزش مو و کچلی در آن قسمت میشود. شباهت این اختلال با اختلال وسواس اجباری رفتارهای تکراری فرد است که وی نمیتواند بطور خودآگاه با این رفتار مقابله نماید.

اختلال بدشکلی بدن (Body Dysmorphic Disorder)

اختلال بدشکلی بدن (BBD) نوعی اختلال روانی است که در آن فرد دائماً مشکوک به یک نقص در بدنش است و بطور مداوم تصور میکند که چیزی غریب در وی وجود دارد. این اختلال کیفیت زندگی فرد را تحت تأثیر قرار میدهد یا فرد را دچار افسردگی شدید مینماید و موجب انزوای فرد میشود. مشخصه اصلی این اختلال اشتغال دائمی فرد درباره نقص ظاهری خود است که اغلب به فاجعه انگاری آن ویژگی منجر میشود. این اختلال دارای افکار تکرار شونده و تکرار دائمی چک کردن بدن است که در این دو خاصیت شبیه به اختلال وسواس اجباری است. بطور نمونه میتوان به مایکل جکسون خواننده مشهور امریکایی اشاره کرد.

اختلال بدشکلی بدن

اختلال پوست کنی (Excoriation Disorder)

یکی از اختلالات طیف اختلالات وسواس فکری - عملی وسواس پوست کنی پاتولوژیک است. وسواس پوست کنی همچنین به نام اختلال اکسکوریشن یکی از اختلالاتی است که در دسته رفتارهای تکراری تمرکز بر بدن طبقه بندی شده است. این یک بیماری روانی است که در آن شخص با استفاده از انگشتان، قیچی، موچین و یا موارد دیگر نقص های کوچکی مانند خال، کک و مک، جوش و یا زگیل های خود را بصورت اجباری برمی دارد و یا پوست خود را میکند. اگرچه این اختلال قبلاً به عنوان یک اختلال کنترل تکانه طبقه بندی شده بود، ولی امروزه روانشناسان آنرا همانند وسواس اجباری میدانند که در هر دو بیماری رفتارهای تکراری دخالت دارند و معمولاً به این دلیل است که احساس ناراحتی میکنند.

اختلال احتکار (Hoarding Disorder)

اختلال احتکار پاتولوژیک و اجبار به احتکار نوع خاصی از رفتار است که با جمع آوری تعداد زیادی از اقلام که به نظر میرسد برای دیگران کم ارزش است خودنمایی مینماید. این اختلال موجب بر هم ریختگی شدید در خانه شخصی فرد میشود، بنابراین دیگر آن مکان را نمیتوان به عنوان یک فضای زندگی قابل حیات در نظر گرفت.

استرس شدیدی که فرد متحمل میشود موجب مختل شدن کار یا زندگی اجتماعی او میشود. این افراد در معرض بیماریهای جسمی قرار میگیرند، عملکردشان در جنبه های مختلف زندگی بسیار تحت تأثیر قرار میگیرد و متحمل فشارهای مادی و اقتصادی میشوند. اختلال احتکار نیز دارای ویژگی های مشابهی مانند جمع آوری، مرتب سازی و قرار دادن موارد هستند. تفاوت عمده بین احتکار و اختلال وسواس اجباری این است که محتکران اغلب نمیدانند که اختلال جدی دارند.

تشخیص درست برای درمان صحیح لازم است

درست مثل هر بیماری دیگری، بسیار مهم است که بیماران درست درمان شوند که این درمان ممکن است بسته به این که اختلال شما کدامیک از اختلالات این طیف تشخیص داده شود، متفاوت است. به این معنی که اگر اختلال شما نادرست تشخیص داده شود میتواند زمان با ارزش، پول، انرژی شما را هدر دهد و حتی میتواند موجب طولانی شدن رنج ناشی از اختلال شود.

اگر فکر میکنید ممکن است به اختلالی متفاوت از مواردی که تشخیص داده شده است مبتلا باشید، حتماً به روانشناس خود مراجعه کنید و تمام مسائل و نگرانی های خود را با وی در میان بگذارید و نگران بازخورد و یا قضاوت درمانگرتان نباشید. توجه کنید که روانشناسان و روانپزشکان آموزش دیده اند که بدون قضاوت به شما یاری رسانند که بتوانید بر مشکلات خود فائق آیید.

منظم بودن بیش از حد و تکراری بودن کارها

نقش ژن ها در وسواس

اطلاعات موجود درباره طیف اختلالات وسواس فکری - عملی این فرضیه را مطرح میکند که این اختلال یک عنصر ژنتیک قابل توجه دارد. احتمال ابتلای خویشاوندان مبتلا به وسواس 3 تا 5 برابر بیشتر از افراد سالم است. همچنین این مطالعات با این حال نقش عوامل محیطی و رفتاری را در این انتقال را از هم تفکیک نمیکند. تمام تحقیقات نشان داده است که نرخ همگامی وسواس در دو قلوهای همسان بیشتر از دو قلوهای ناهمسان است.

نرخ شیوع وسواس از منظر کتاب کاپلان و سادوک

در اختلال وسواس اجباری نرخ شیوع 2 تا 3 درصد جمعیت میباشد. در بین افرادی که به کلینیک های روانشناسی مراجع میکنند معمولا 10 درصد مشکل وسواس دارند.

تفاوت اختلال وسواس فکری - عملی و اختلال شخصیت وسواسی

 • اختلال شخصیت وسواسی معمولا در ابتدای بزرگسالی(نوجوانی) شروع میشود اما وسواس فکری - عملی ممکن است در هر سنی رخ دهد.
 • افراد مبتلا به اختلال شخصیت وسواسی نسبت به اختلال خود بینش ندارند و رنج نمی کشند یعنی در واقع احساس مشکل در زندگی خود نمیکنند.
 • مبتلایان به اختلال شخصیت وسواسی معمولا رفتاری سرد، خشک و بی عاطفه دارند.

جدول میزان وسواس فکری عملی

جدول ذیل مربوط به میزان وسواس در هر دو جنس است.

جدول وسواس فکری عملی

علایم وسواسی جبری در بزرگسالان

جدول علایم جبری در بزرگسالان

سوالات متداول

1. آیا بیماری وسواس قابل درمان است؟
فرد وسواسی برای اقدام به درمان دچار تردید است و به درمانگر و اثربخشی درمان اعتماد ندارد. وسواس درمان قطعی دارویی ندارد؛ در حقیقت وسواس برای درمان نیاز به روان درمانی طولانی مدت دارد که برای تکمیل فرایند درمان گاهی نیاز به دارو هم احساس میشود.

2. نقش ژن ها در وسواس چیست؟
اختلال وسواس یک عنصر ژنتیک قابل توجه دارد. احتمال ابتلای خویشاوندان مبتلا به وسواس 3 تا 5 برابر بیشتر از افراد سالم است.

نظرات کاربران:
علی
پاسخ به این نظر
1403/2/10

سلام وقت شما بخیر خسته نباشید. من از طریق یکی از دوستانم با اینجا مکث اشنا شدم و از این مجموعه و تراپیست بسیار دلسوزم تشکر میکنم واقعا خیلی به بنده کمک کردند. مسئله وسواس موضوعی هست که از نظر بنده به راحتی با مشاوره و کمک گرفتن قابل کنترل هست.

0 0
mahsa
پاسخ به این نظر
1403/2/5

سلام وقت شما بخیر، من پسرم 4 سالشه تازگی ها متوجه شدم دچار وسواس شست و شو شده؛ هر سری از بیرون میایم یا دستش کثیف میشه تا دو سه بار نشوره یا مثلا لباسش یا وسیلش فرقی نداره، خیالش راحت نمیشه. ممنون میشم راهنماییم کنید.

0 0
سونا
پاسخ به این نظر
1402/12/28

همسرمن متاسفانه درگیروسواسه شدیدیه و اصلا باورم نمیشه یه مرد تا این حد بتونه درگیر وسواس بشه اونقدر که حتی دیگه من و دخترم از دستش کلافه شدیم هرچقدرهم میگم بریم مشاوره میگه من دیونه نیستم و دعوا راه میندازه واقعا نمیدونم باید چطورباهاش رفتارکنم

0 0
یاسینا
پاسخ به این نظر
1402/12/27

من چندسالی درمنزل سگ داشتم و کاملا بهش میرسیدم و هیچ وسواسی نسبت بهش نداشتم اما بعد از مدتی نمیدونم چه اتفاقی درمن افتاد که بدجوری نسبت بهش حساس شدم و اصلا نمیتونستم دیگه حتی بغلش کنم وشدیدا دچار وسواس تمیزی شدم نمیدونم باید چی کار کنم بااینکه برام ازاردهندس اما دست خودم نیست لطفا بفرمایید باید چی کار کنم

0 0
شعیری
پاسخ به این نظر
1402/12/26

وسواس واقعا وحشتناکه بدیش اینه که خودت میدونی دچارهستی ولی دست خودت نیست نمیتونی به خودت کمک کنی من وسواس تمیزی دارم و همش درعذابم برای رفت و امد با دیگران میدونم باید درمان بشم اما تا حالا هیچ کاری نکردم لطفا میشه راهنماییم کنید

0 0
فاضل
پاسخ به این نظر
1402/12/21

سلام ایا کسی که وسواس تمیزی داره با جلسات مشاوره قابل درمان هست یا صرفا قابل کنترل هست؟ من با یک خانمی اشنا شدم و از همه احاظ ایشون مناسب و خانم خوبی هستند اما به شدت وسواس دارند و این موضوع من رو ازار میده. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

0 0
maryam
پاسخ به این نظر
1402/12/20

من مدتیه با وسواس فکری دست و پنجه نرم میکنم و مدام در فکرم به دنبال موضوعی هستم برای جمع بندی و نظم دادن خیلی برام ازار دهندس میشه بفرمایید مشاوران شما میتونن بهم کمک کنند؟

0 0
پگاه
پاسخ به این نظر
1402/12/20

سلام من پسرم 8 سالشه و مدام ته مداد و پاک کن میخوره هرچقدرم صحبت کردیم باهاش بازم یواشکی این کارو انجام میده ایا جلسات مشاوره کمک کننده هست؟ یا ویتامینی تو بدنش کمه که این وسایل و میجوه؟

0 0
دریا
پاسخ به این نظر
1402/12/19

سلام من ۲۶ سالمه و الان نزدیک به ۳ ساله به خاطر اتفاقاتی که برام افتاده دچار نشخوار ذهنی شدم و بعضی اوقات اینقدر درگیر فکر و خیالم میشم که برام اذیت کننده شده آیا با مشاوره قابل درمان هست؟

0 0
هما
پاسخ به این نظر
1402/12/19

سلام وقتتون بخیر من چند سال بود درگیر وسواس فکری بودم و واقعا از کلینیک خوب اینجا مکث تشکر میکنم که باعث شدند من این موضوع و بتونم حل کنم و تو مسیر درمان خیلی همراه و کمک کننده من بودند.

0 0
رها
پاسخ به این نظر
1402/12/19

سلام من مادربزرگم وسواس تمیزی و شست و شو داشتند و به همین خاطر در میانسالیشون دچار بیماری کلیوی شدند و دیالیز شدند الان پسرم 8 سالشه و بعضی رفتارهای ایشونو دارند یعنی بیرون به سختی دستشویی میرن و دقت کردم موقع شستن دست و حمام خیلی طولانی و چندبار این کارو انجام میدهند تو مقاله ها خوندم ارثی هست ایا با توجه به این رفتارها احتیاج به مشاوره هست؟

0 0
ادرینا
پاسخ به این نظر
1402/11/21

مادرمن به صورت ارثی از سمت مارشون دچاراین مشکل هستند و متاسفانه فکرمیکنم این اختلال براشون باعث شروع الزایمر شده میشه این موضوع رو کنترل کرد و تا حدی متوقفش کرد؟

0 0
ارزو
پاسخ به این نظر
1402/11/17

من وسواس شدید فکری دارم به طوری که هرچیزی رو ۱۰ بار چک می کنم مثلا از خونه که میام بیرون هی میگم درو بستم یانه و بیشتر اوقات هم برمیگردم و مجددا چک می کنم. مشاور میتونه برای این مشکل به من کمک کنه؟

0 1
مطهره
پاسخ به این نظر
1402/11/16

مادر من متاسفانه دچار وسواس شدید شست شوهستند و این کارشون داره به خانواده هم اسیب میزنه اما راضی نمیشه که به درمانگر مراجعه کنه باید چه کاری براش انجام بدم و چجوری راضیش کنم که بیاد مشاوه؟

0 0
سیما
پاسخ به این نظر
1402/11/14

وسواس ها و یا افکار وسواسی امیال ناخواسته ای هستند که شدیدا فرد را تحت تاثیر قرار می دهد اعمال وسواسی رفتار هایی هستند که فرد برای رهایی از افکار وسواسی خودش انجام می دهد. شدت درگیری افراد درباره افکار یا اعمال وسواسی ای که انجام می دهند باهم بسیار متفاوت است. وسواس در هرزمینه ای می تواند باعث اضطراب هم شود و مختل شدن زندگی را در پی داشته باشد. یقینا در درمان وسواس حضوردرمانگر لازم و ضروری است تا بهبودی هرچه سریعتر حاصل شود و بتوان از تشدید وسواس و احتلال هایی که در پی دارد پیشگیری کرد.

1 0
زری
پاسخ به این نظر
1402/11/14

مدتیه به وسواس دچارشدم و روی تمیزی ادمها خیلی حساس شدم مدام به همسرم و بچه هام تذکر میدم بااینکه بهداشتشونو رعایت میکنن ولی من همش تذکر میدم واذیتشون میکنم مثلا کلا از بیرون که میان بای برن با لباس تو حمام این مشکل بعداز کرونا واسم پیش امد وروز به روز داره بدتر میشه میشه راهناییم کنید لطفا

0 0
مهبد
پاسخ به این نظر
1402/11/14

وسواس دلایل مختلفی دارد و به گونه های مختلف در افراد خودش را نشان می دهد. وسواس می تواند به گونه ای شدید باشد که کارهای روزانه فرد رامختل کند و باعث مشکلات خانوادگی شود و حتی می تواند باعث ایجاد مشکل در مسائل زناشویی و جنسی نیز شود. همچنین وسواس می تواند باعث استرس و اضطراب در فرد شود وبرای او درگیری های ذهنی و فکری ایجاد کند. با کمک درمانگر مسئله ی وسواس قابل حل است و میتوان از تشدید ان جلوگیری کرد و به بهبودی روحی و جسمی نزدیک شد.

1 1
پروانه
پاسخ به این نظر
1402/10/30

مادرهمسرم بعداز فوت همسرشون دچار وسواس فکری شدن به گونه ای که مدام به همه شک دارن نمیدونیم چیزی از همسرشون دیده بودند یا خیر چون این شک طبیعی نیست ممنون میشم راهنماببمون کنید و بگید باید چی کار کنیم

0 0
فریبا
پاسخ به این نظر
1402/10/28

اینکه بعضی ها وسواس جمع کردن وسایل و احتکار دارن درسته ؟ بابام به این موضوع دچاره و خب هر چی بهش میگیم فایده نداره برای حل شدن این اگه به مشاور مراجعه کنه حل میشه یا خیلی موضوع سطحی ایه

2 0
حثنی
پاسخ به این نظر
1402/10/27

سلام خواهرمن دچاروسواس شده و دستهاش به خاطر شوینده زخم شده گریه میکنه ولی باز شوینده استفاده میکنه اصلا قبول نمیکرد که به پزشک مراجعه کنه تازه پذیرفته میشه لطفا یه دکتر خوب معرفی کنید که وقت بگیرم براش؟

0 0
محمود
پاسخ به این نظر
1402/10/27

همسرمن متاسفانه مبتلا به واسوس شده اما قبول نمیکنه و نمیدونم چطورباهاش صحبت کنم که بیاد مشاوره ایرادی نداره جلسه اول من خودم بیام و راهکار بگیرم برای راضی کردنشه که بتونم بیارمش

0 0
شراره
پاسخ به این نظر
1402/10/24

مادر من وسواس خیلی شدیدی داره که منجر به اختلاف با پدرم در زندگی شده و با اینکه سنشون بالاست اما مدام با هم درگیرهستند چه طوری میتونم به مادرم کمک کنم ؟ ایا در سن 70 سالگی درمان پذیرهست؟

0 0
بهاره
پاسخ به این نظر
1402/10/18

7ساله ازدواج کردم و همسرم به شدت دچار وسواس تمیزیه اوایل خیلی ازرده نمیشدم اما رفته رفته که به همه کارهای من ایراد میگیره دارم خیلی اذیت میشم خیلی سعی کردم باهاش کنار بیام اما هرچی میگذره بدتر میشه ایا با مشاوره خوب میشه؟

0 0
سعید
پاسخ به این نظر
1402/10/16

سلام من 35 سالمه و مدتیه متوجه بروز مشکلی در خودم شدم اوایل خیلی واسم جدی نبود اما مدتیه این موضوع داره اذیتم میکنه من بیش از اندازه به تمیزی هرچیزی اهمیت میدم ومرتب به همه تذکرمیدم با اینکه همسرم خیلی تمیزه اما به ظرف و لباس شستنش گیر میدم همینطور به تمیزی نظافت خونه و دیگه دارم باعث ازاره اراد نزدیکم میشم چه جوری میتونم از این شرایط نجات پیدا کنم لطفا بهم کمک کنید

0 0
لاله
پاسخ به این نظر
1402/10/14

سلام عصرتون بخیر من 32 سالمه و چندین ساله که مادرم دچاروسواس عملی هستن این برای همه ما خیلی سخته و همیشه با مادرم بحث داشتیم سراین موضوع و من چون تایم زیادی با مادرم سپری میکردم می ترسیدم منم دچاراین مشکل بشم الان مدتیه ناخواسته کارهای مادرم رو تکرار میکنم و هرچقدر سعی میکنم انجام ندم اون موضوع اونقدر ذهنمو درگیرمیکنه که مجبور به انجامش میشم لطفا به من کمک کنید که درمان بشم دوست ندارم دچار این حالت باشم و دیگران رو ازار بدم ممنونم

0 0
پریسا
پاسخ به این نظر
1402/10/10

من مدتی کارمند بودم و وسواس تقارن گرفتم واقعااز این وضعیت درعذابم و اطرافیان رو هم اذیت میکنم همه چیز باید به شکل خاصی چیده شود و عدم قرینگی بسیار ازارم میدهد لطفا راهنماییم کنید

0 0
Homa p
پاسخ به این نظر
1402/9/30

تو مقاله یکی از انواع وسواس رو افکار جنسی مطرح کرده بودید امکانش هست توضیح مختصری ازش بفرمایید

0 0
Sahere
پاسخ به این نظر
1402/9/29

سلام وقت بخیر وسواس شدیدی ک ژنتیکی باشه هم بصورت فکری هم عملی درمان میشه؟؟

0 0
سمیه آشوری
پاسخ به این نظر
1402/9/15

سلام همسر من ۴۲‌ سالشه و وسواس تمیزی داره. خانم هارو زیاد دیدم مبتلا به این نوع وسواس بودن اما آقایون نه خیلی. کاراش باعث آزار من و بچه هام شده باید چه کار کنم

0 0
Sima Np
پاسخ به این نظر
1402/9/14

سلام وسواس یکی از بدترین مواردیه که میتونه برای کسی تو زندگیش پیش بیاد و نباید سرسری از کنارش رد شد و تا کهنه نشده باید بریم پیش یه تراپیست و کمک بگیریم

0 0
Fahimeh
پاسخ به این نظر
1402/9/12

سلام من مدتیه شبا بیدار میشم و میرم توی اتاق دخترم و بی دلیل چک میکنم ببینم نفس میکشه یا نه. یکی از دوستانم متاسفانه دختر کوچکشو از دست داده و من بعد از اون ماجرا خیلی به هم ریختم

0 0
دنیا
1402/9/13

سلام من هم بجه اولم همینطور بودم به مرور خوب شدم البته تحت نظر روانشناس هم بودم

0 0
نغمه
پاسخ به این نظر
1402/9/11

سلام من ۳۱ سالمه و متاهلم. هم وسواس فکری دارم و هم وسواس تمیزی خیلی اذیتم کلا زندگیم مختل شده و به هیچ کاری نمیرسم لطفا کمکم کنید

0 0
پروانه
پاسخ به این نظر
1402/9/8

سلام لطفا راهنماییم کنید چطور برای مشاوره وقت بگیرم مدتیه دچار بیماری شک شدم و وسواس گونه همه چیو چک میکنم. مثلا موقع بیرون رفتن از خونه ۱۰ بار برمیگردم و همه چیو مجدد چک میکنم

0 0
فاطمه
پاسخ به این نظر
1402/9/7

سلام ممنون میشم راهنماییم کنید برای درمان وسواس فکری چه کار باید کنم . نمیخوام از دارو استفاده کنم. ۲۱ سالمه

0 0
اعظم آیتی
پاسخ به این نظر
1402/9/7

سلام من ۴۵ سالمه و وسواس دارم اوایل میتونستم باهاش کنار بیام ولی الان حتی زمان نشستن توی تاکسی اذیت میشم و شاید یه ساعت بیشتر منتظر میمونم که سوار ماشینی بشم که به نظرم تمیزتر باشه لطفا کمکم کنید

0 0
ناهید
1402/9/14

سلام عزیزم من تجربه مشکل شمارو داشتم به نظرم هرچه زودتر باید با مشاور صحبت کنید درباره این موضوع

0 0
هانیه
پاسخ به این نظر
1400/10/8

از دبیرستان دچار وسواس شدم زندگی جهنم شده بود برام تا اینکه رفتم روانپزشک و دارو داد و همون موقه هم خونمونو عوض کردیم و من خیلی بهتر شدم گذشت و یه چند سالی خوب بودم تا اینکه این چند ماه دوباره درگیرش شدم یعنی از وقتی متاهل شدم دوباره اومده سراغم شوهرم خیلی ریلکسه و همین منو بدتر کرد این قضیه به کنار تازگیا یعنی حدود چندماهه که با دسشویی رفتن به طرز وحشتناکی مشکل پیدا کردم و الان مشکل اصلیم همین دسشوییه که کله زندگیمو مختل کرده

0 0
مهتاب
پاسخ به این نظر
1400/10/4

من چند وقته درگیر وسواس هستم مثلاًَ فروشگاه که می رم خرید می گم طرف دستش آلوده بوده یا مثلاًَ خونی بوده دست زده به این لباسا یا به این جنسا خیلی وحشتناکه دکترم رفتم بهم داره داده ولی داروش خیلی بده من شاغلم و وقتی می خورم اصلاًُ نمی تونم کار کنم و در ضمن در شرف بچه دار شدن هم هستم و نمی تونم دار بخورم ازتون خواهش می کنم بهم کمک کنید و اگر کسی تجربه ای در این خصوص داره به داد من برسه چون واقعاًَ به بن بست رسیدم . حس خیلی بدیه و هیچ کاریش هم نمی شه کرد و اصلاًَ هم اینطوری نیست که بهم بگید بهش فکر نکن چون طوریه که اگر اون کار رو انجام ندم و اون مکان رو تمیز نکنم اینقدر به ذهنم فشار میاد که حالم بد می شه.

0 0
نیوشا
پاسخ به این نظر
1400/8/25

من حدود 6 ماه هست که دچار وسواس شدید هستم یعنی فکر می کنم همه چیز کثیفه؟ واقعاًَ وحشتناکه یعنی هیچی از زندگی نمی فهمم همش در حال شستن و تمیز کردن هستم. مثلاًَ دو ماه پیش رفتیم مسافرت توی ماشین من یکی از افراد فامیل نشسته بود که کمی دستش برید و خون اومد بعد دستش رو شست و دستمال کاغذی گذاشت روش و دی این حین دیدم بسته پفکی که دستش بود را داد به نفری که روی صندلی جلو نشسته بود و اونم گذاشت روی داشبرد از اون به بعد فکر می کنم همه چیز تو ماشینم کثیف و آلوده شده و بعد هم که دستم به بسته پفک خرده بود به فرمون ماشین دست زده بودم و بعدم دستم رو داخل کیفم برده بودم و این همین طور ادامه داشت تا به خونه رسیدم و الان من فکر می کنم همه چیزم آلوده هست و ماشین رو هم با اینکه چند بار تمیز کردم چون آینه ماشین رو یادم رفته بود پاک کنم تازه فهمیدم که دوباره وقتی به آینه دست زدم همه چیز دوباره کثیف شده و بعد به موبایلم دست زدم و گوشیم رو بالای تختم گذاشتم و الان تمام زندگی من کثیف حالا من چی کار کنم .

0 0
خلیل زاده
پاسخ به این نظر
1400/8/19

من خانمی هستم که بعد از زایمان دومم که دختر بود دچار وسواس فکری وعملی شدم وهرروزهم بدتر میشم وبا زایمان سوممکه بازم دختر بود حال وروزم هروز بدتراز روز دیگرم میشه من رو نجس وپاکی وسواس دارم به خیالم همه چیز نجس هست وهرروز باید اونا رو بسورم با ااین کارم نمیتونم به بقیه کارهام برسم به درسهای بچه ها به بقیه کارهای خونه نمیدونم باید چه دارویی استفاده کنم که زودتر از شر این وسواس راحت بشم چون هم خودم هم خونوادم دارم اذیت میشن

0 0
مهناز
1400/8/25

سلام بله شما دچار وسواس هستید ولی اینجوری نیست که دارو رو سرخود بتونید استفاده بکنید و خوب بشید باید برید روان پزشک براتون تجویز بکنه و طبق نسخه مصرف بکنید و بنظرم پیش روانشناس هم برید جفتش همزمان تاثیر بهتری داره اما به هیچ وجه سرخود دارو مصرف نکنید این خیلی مشکل داره و میتونه حالتون رو بدتر بکنه زودتر به پزشک مراجعه کنید

1 0
ROYAA
پاسخ به این نظر
1400/7/20

خسته نباشید من هم فکر میکنم مشکل وسواس دارم چون دائما در حال فکر کردن و چیدن سناریو تو ذهنم هستم هرشب قبل از خواب مدام به اتفاقات تلخ فکر میکنم وقتی میرم بیرون مدام فکر میکنم که الان تصادف میکنم یا الان اینی کع داره رد میشه بهم حمله میکنه و یه بلایی سرم میاره هم راجب خودم و هم راجب اطرافیانم این حسو دارم که همش قراره اتفاقای بد میفته و همش همه چیزو تو ذهنم مجسم میکنم مثل یک فیلم حتی وقتی تو خونه ام میگم الان زلزله میاد و کلا در حال تصویر سازی هستم نمیدونم اینا وسواسه یا چی

0 0
مریم
1400/8/16

سلام فکر کنم یکم سخت باشه که اینجوری بشه تشخیص داد که شما دقیقا مشکلتون چیه اما به نظر میاد درگیر وسواس فکری باشید. در کل وسواس خیلی اذیت کننده ست که هم خودشخصو و هم اطرافیانش رو آزار میده بنظر من حتما به یه مشاور مراجعه کنید و مشکلاتتون رو باهاش درمیون بگذارید و کمک بگیرید

0 0
رهنما
پاسخ به این نظر
1400/7/14

سلام میشه لطفا بگید که کسایی که اطراف ادم های وسواسی زندگی میکنند باید چیکار کنن یا چه رفتاری کنن درست تره خواهر من وسواس تمیز بودن داره و واقعا ما که باهاش زندگی میکنیم داریم اذیت میشیم چون دائما در حال شست و شو و حمومه و یجورایی ارامش مارو گرفته اما نمیتونیم بهش چیزی بگیم پیش روانشناس هم نمیاد چون میگه من تمیزم وسواس ندارم میشه لطفا بگید در این شرایط خانواده شخص باید چیکار کنن تا هم خودشون اذیت نشن هم به شخص وسواسی اسیب نزنن و اینکه بهتره پیش روانشناس رفت یا روان پزشک

0 0
نازنین
پاسخ به این نظر
1400/6/24

سلام من وسواس شدید دارم مادرمم مثل منه یعنی ارثی هست؟همه یجوری به ما متلک میندازن . من روزی سه بار حموم میرم و بعد از توالت رفتن هم باید یک دور بدنمو اب بکشم . توی خونه هر کدوم ظرف جدا داریم و جدا از هم میذاریم حتی اتوی من و مادرم از بقیه جداست . من به سختی میتونم خونه کسی غذا بخورم و به هیچ وجه جایی غیرر از خونه توالت نمیرم . احساس میکنم هیچ درمانی وجود نداره چون از بچگی به همین صورت بودم البته رفته رفته بیشتر و بدتر شد . من دوست دارم که درمان شم اما مادرم اصلا و یجورایی نمیذاره من هم مراجعه کنم . چطور باید مادرمو راضی کنم چون فکر کنم بهتره جفتمون باهم درمان بشیم

0 0
نوروزی
1400/6/30

سلام اول از همه خیلی خودتونو عذاب ندید چون منم یه همکار داشتم که مشکل شمارو داشت حتی فکر میکنم خیلی شدید تر از شما مشکل داشتن خانوادگی اما رفتن یه جا مشاوره همشون تا جایی که یادمه خیلی طول کشید اما الان خیلی بهترن چون جوری بودن که حتی من که همکارش بودم واقعا اذیت میشدم از رفتاراش و وسواسش اما خداروشکر خوب شدن.

0 0
golnaz
پاسخ به این نظر
1400/6/24

من اختلال احتکار دارم از هیچی نمیتونم دل بکنم

0 0
haniye
1400/6/30

دقیقا منم همرو خسته کردم انقدر وسایل جمع کردم ولی حتی از یه سوزن هم نمیتونم بگذرم

0 0
زهرا
پاسخ به این نظر
1400/3/24

سلام من چند وقتی هست که پوست صورتمو وقتی اضطراب دارم می کنم بعد از این که مطلب شما رو خواندم قهمیدم وسواس داشتم پس این نشون میده که باید پیش متخصص درمان وسواس برم. ممنون از شما

0 0
مهسا
پاسخ به این نظر
1400/1/25

من وسواس مو کنی دارم 4 ساله ولی جدیدت بیشتر شده خواستم ببینم چه ظوری باید وقت بگیرم؟

0 0
نیما
پاسخ به این نظر
1400/1/21

بسیار مفید و کاربردی

1 0
افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ