22006198 021

همه چیز درباره خوش بینی

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(3 رای)
همه چیز درباره خوش بینی

خوش بینی در واقع نوعی نگرش و بینش به زندگی می باشد. همه ما در طول زندگی بارها شنیده ایم که فردی خوش بین و یا بدبین می باشد. باید توجه داشته باشیم که انواع خوش بینی وجود دارد و میتوان معانی بسیاری برای این عبارت ذکر نمود. در این مطلب توضیح کاملی درباره این موضوع ارائه میدهیم.

به طور کلی وجود دیدگاه مثبت نسبت به وقایع و آینده را خوش بینی می نامند. به طور مثال فرض کنید تصمیم برای انجام یک سفر را گرفته اید. هیچ موضوع قطعی درباره خوب بودن سفر و مسافرت وجود ندارد اما یک فرد خوش بین انتظار دارد که همه چیز خوب پیش برود و اتفاقات منفی رخ ندهد. در مقابل یک فرد بد بین نسبت به هر چیزی دیدگاه منفی دارد. این افراد قبل از وقوع هر اتفاقی انتظار وقایع منفی را دارند. حال کدام یک از این نگرش ها میتواند در زندگی رویکرد بهتری باشد؟

علت خوش بین بودن بیش از حد

باید گفت خوش بین بودن مانند یک چاقوی دولبه عمل میکند. اگر به صورت منطقی و نسبی به اتفاقات خوش بین باشیم، این موضوع میتواند برای سلامتی جسمی و روانی مفید باشد. اما در صورتیکه این خوش بین بودن به صورت غیر منطقی باشد و سبب کاهش نگاه واقع بینانه شود قطعاً آفتی بیش نیست. خوش بین بودن بیش از حد در واقع نوعی ساده لوحی است و میتواند باعث ایجاد آسیب های جدی در زندگی افراد شود. در واقع نگاه واقع بینانه همیشه باید در اولویت زندگی قرار داشته باشد.

به طور مثال فرض کنید فردی به یک بیماری سختی مبتلا شده است که نیاز به درمان و مراقبت جدی دارد. در این صورت وجود خوش بینی بیش از حد ممکن است سبب شود تا فرد نسبت به بهبود بیماری خوش بین باشد و از انجام درمان های پزشکی اجتناب نماید. در این شرایط خوش بین بودن میتواند آسیب های جدی را به سلامتی جسمی وارد نموده و یا حتی منجر به مرگ او شود. احتمالاً افرادیکه این نوع از خوش بینی را دارند به اندازه کافی تلاش نمیکنند و از لحاظ مالی نیز دچار مشکل می شوند.

خوش بینی

آموزش خوش بینی

اگر به دنبال یادگیری خوش بین بودن سالم هستید باید آن را با واقع بینی همراه نمایید. یعنی نسبت به اتفاقات اطراف خود اول واقع بین بوده و سپس یک نگرش مثبتی را درباره آن داشته باشید. به طور مثال اگر بیماری سختی دارید حتماً باید به همراه داشتن بینش مثبت درباره بهبودی مراحل درمانی را نیز انجام دهید. این عملکرد را میتوان یک خوش بینی منطقی و مثبت دانست. در صورت نبود نگرش واقع بینانه نسبت به مسائل خوش بین بودن تنها یک ساده لوحی می باشد که عواقب بدی را در پی دارد.

برای آموزش و تمرین این موضوع میتوانید از مشاوره های روانشناسی کمک بگیرید. اگر فردی خوش بین بدون بینش واقع بینانه هستید قطعاً آسیب های بسیاری را از این مورد خورده اید. برای حل مشکلات توصیه میشود حتماً از جلسات مشاوره استفاده نمایید. البته چندین تکنیک و راهکار نیز وجود دارد که میتوانید به طور روزانه از آنها برای بهبود این موضوع استفاده نمایید. رعایت تعادل در داشتن دید مثبت به آینده و نگاه واقع بینانه از موضوعات اصلی می باشد. افراط در هر یک از این موارد آسیب های بسیاری را وارد می نماید.

خوش بینی تحصیلی چیست؟

تحصیل کردن و کسب مدرک معتبر دانشگاهی یک از دغدغه های اصلی دانش آموزان و دانشجویان می باشد. هر دانش آموزی در هنگام مطالعه حس خاصی را درباره تحصیل خود تجربه می نماید. معمولاً دانش آموزانی که نسبت به آینده و قبول شدن در دانشگاه خوش بینی کافی را ندارند مراحل تحصیلی موفقی را تجربه نمی نمایند. خوش بینی تحصیلی به معنی یک فکر و رویکرد مثبت درباره مطالعه و تحصیل می باشد. اگر با بدبینی اقدام به مطالعه نمایید قطعاً نتیجه بسیار خوبی را نخواهید گرفت. داشتن احساس مثبت درباره مطالعه گیرایی ذهن را افزایش میدهد.

البته توجه داشته باشید که در این مورد نیز باید واقع بینی را در نظر داشته باشید. یعنی خوش بین بودن نمیتواند فرد را به موفقیت برساند و حتی ممکن است باعث شکست شود. به طور مثال خوش بین بودن درباره یادگیری درس ریاضی اگر با مطالعه کافی همراه نباشد قطعاً نتیجه منفی را در پی خواهد داشت. یا در مثال دیگری فردی که به قبول شدن در یک دانشگاه خاص بسیار خوش بین است با عدم موفقیت در قبولی ممکن است دچار افسردگی و بیماری های روانی شود. پس این نوع خوش بین بودن نیز حتماً نیازمند واقع بینی می باشد.

خوش بینی و بد بینی

خوش بینی و بد بینی

بدبینی نقطه مقابل خوش بینی است و درست در مقابل آن قرار دارد. همانقدر که خوش بین بودن غیر منطقی آسیب فراوانی به زندگی فرد وارد می نماید، بد بینی نیز باعث ایجاد احساسات منفی در فرد میشود و در طولانی مدت میتواند سبب ایجاد اتفاقات بد شود. حتماً شما نیز افراد بسیار بد بین را در اطراف خود دیده اید که دائم نگران بوده و منتظر اتفاقات ناگوار می باشند. این افراد بیشتر از همه به بیماری های جسمی و روان مبتلا می گردند و باید مراقبت بیشتری داشته باشند.

یک موضوع مهم در رابطه با خوش بین بودن و بد بینی وجود دارد. ایجاد یک تعادل نسبی بین خوش بین بودن و بد بین بودن میتواند بهترین راهکار باشد. البته توصیه میشود دیدن و انتظار داشتن وقایع واقعی با یک رویکرد مثبت همراه باشد. یعنی ما میدانیم واقعیت قضیه چیست و امیدواریم تا اتفاق مثبتی بیافتد. برخی به اشتباه خوش بین بودن را با تنبلی و منفعل بودن اشتباه می گیرند. بهتر است این خوش بین بودن تبدیل به یک امید قابل دسترس شود. بعضی از سخنرانی های انگیزشی که اشاره به جذب آرزوها تنها با خوش بین بودن دارند، سمی مهلک برای افراد می باشد. این نوع تفکر تنها باعث افسردگی فرد شده و او را از واقعیت های زندگی دور می نماید.

افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ