22006198 021

ارتباط تمشک و سلامت روان چیست؟

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(4 رای)
ارتباط تمشک و سلامت روان چیست؟

تمشک، یک میوه خوراکی از گونه گیاهی گل سرخ است. انواع مختلفی از تمشک وجود دارد؛ از جمله سیاه، بنفش و طلایی. اما تمشک قرمز رایجترین آنها است که دارای مواد مغذی غنی و ترکیب زیستی فعال است. تمشک دارای چندین ریزمغذی ضروری، فیبرهای غذایی و آنتوسیانین ها یا رنگدانه های گیاهی طبیعی است که به میوه ها و سبزیجات رنگ های بنفش تیره، آبی و قرمز میدهد. آنها دارای چندین ترکیب آنتی اکسیدانی قوی از جمله ویتامین C، کورستین، اسید الاژیک و همچنین مقادیر کمی ویتامین A، تیامین B1، ریبوفلاوین b2، ویتامین B6، کلسیم و روی هستند. شواهد علمی قوی نشان میدهد که خوردن توت ها برای مغز مفید است.

دانشمندان گزارش میدهند که شواهد علمی قوی وجود دارد که خوردن زغال اخته، شاه توت، توت فرنگی و سایر میوه ها از نوع توت دارای اثرات مفیدی بر مغز است و ممکن است از کاهش حافظه مرتبط با افزایش سن و سایر تغییرات جلوگیری کند. طول عمر طولانی تر، نگرانیهایی را در مورد تلفات انسانی و هزینه های مراقبت های بهداشتی ناشی از درمان بیماری آلزایمر و سایر اشکال زوال ذهنی ایجاد می کند. تحقیقات اخیر بطور فزاینده ای نشان میدهد که خوردن میوه های توت میتواند برای مغز سالخورده مفید باشد.

ارتباط سلامت روان و تمشک

میوه های توت چگونه به سلامت مغز و جلوگیری از زوال عقل کمک میکنند؟

ابتلا به بیماری آلزایمر (AD) یا نوعی دیگر از زوال عقل یک نگرانی بسیار واقعی برای افراد مسن است. از دست دادن بالقوه حیثیت، هویت و استقلال فکری ترسناک است. با این حال، خبرهای خوبی در زمینه تغذیه وجود دارد. توت ها ممکن است در برابر آلزایمر و همچنین از دست دادن حافظه مرتبط با افزایش سن و سایر انواع زوال شناختی محافظت کنند.

میوه های توت به چندین روش به سلامت مغز کمک می کنند. میوه های توت حاوی سطوح بالایی از آنتی اکسیدان ها هستند، ترکیباتی که سلول ها را از آسیب رادیکال های آزاد مضر محافظت می کند. همچنین میوه های توت نحوه ارتباط نورون های مغز را تغییر می دهند. این تغییرات در سیگنال دهی می تواند از التهاب در مغز که به آسیب عصبی کمک می کند جلوگیری کند و کنترل حرکتی و شناخت را بهبود بخشد.

با توجه به اینکه امروزه مردم بیشتر عمر می کنند و اولین نوزادی که به سن 65 سالگی رسیده است، نگرانی های فزاینده ای در مورد تلفات AD و سایر انواع زوال ذهنی بر افراد، خانواده هایشان و هزینه مراقبت های بهداشتی وجود دارد. تخمین زده می شود که از هر هشت نفر یک نفر به بیماری آلزایمر مبتلا هستند که هزینه تخمینی آن 183 میلیون دلار در سال است.

پیشنهاد میدهیم انجام دهید: تست آنلاین سلامت روان

غذاهای گیاهی، از جمله میوه ها و سبزیجات، منبع اصلی آنتی اکسیدان ها و ترکیبات ضد التهابی هستند. میوه های توت حاوی مقادیر بالایی از ترکیبات فنلی، به ویژه آنتوسیانین ها، آنتی اکسیدان های قوی و مواد شیمیایی ضد التهابی هستند که رنگ های قرمز، آبی و بنفش روشن را به توت ها میدهند. میوه های توت همچنین حاوی طیف گسترده ای از آنتی اکسیدان های دیگر هستند، اما نقش آنها در سلامت مغز به خوبی شناخته شده نیست. سایر میوه های توت عبارتند از: تمشک، هاکلبری، زغال اخته، توت شرابی، زغال اخته، توت، انگور و مویز.

مطالعات راه هایی را نشان داده اند که ترکیبات پلی فنلی موجود در تمشک قرمز می توانند خطر ابتلا به بیماری های مرتبط با متابولیسم را کاهش داده یا معکوس کنند. مطالعات بیشتر در حال ارزیابی پتانسیل ارتقای سلامتی تمشک قرمز در تعدیل خطر بیماری متابولیک است. مجموعه تحقیقات در حال رشد است و از نقش بالقوه تمشک قرمز در کاهش خطر بیماری های مزمن متابولیکی، به ویژه بیماری آلزایمر، بیماری های قلبی عروقی، دیابت نوع 2 و چاقی حمایت می کند - که همگی در متابولیک، اکسیداتیو و التهابی نقش دارند.

تمشک سرشار از فیبر، ویتامین C و فواید بیشتر برای سلامتی است.

آیا می دانستید که تمشک ها علاوه بر لذیذ بودن فواید سلامتی زیادی نیز دارند؟

این طعم های درخشان اولین بار در قرن اول در ترکیه جمع آوری شد و به زودی به عنوان غذا، دارو و رنگ طبیعی برای منسوجات تبدیل به یک عنصر اصلی برای بسیاری از جوامع در سراسر اروپا شد. طعم شیرین و ترش تمشک آن را به افزودنی عالی برای غذاهای اصلی صبحانه، دسرهای کلاسیک، نوشیدنی های خوش طعم و سس ها یا اسپری های شیرین تبدیل می کند. مواد مغذی که در تمشک یافت میشود تقریباً بر هر سیستم بدن تأثیر می گذارد. زیرا منبع خوبی از ویتامینها، مواد معدنی، آنتی اکسیدان ها و فیبر است. به همین دلیل است که تمشک میوه ای بسیار سالم است که می توان آن را بطور منظم، چند مشت از یخچال، روی ماست یا اسموتی خورد.

مواد مغذی تمشک و فواید آن بر سلامتی

1. تمشک سرشار از ویتامین C است

شما می توانید ویتامین C را در غذاهای بسیار بیشتری به جز مرکبات پیدا کنید، و تمشک در بالای لیست قرار دارد. در واقع، با یک فنجان از این توت های خیره کننده، بیش از نیمی از نیاز روزانه خود به ویتامین C را تامین می کنید. این به تقویت سیستم ایمنی، روشن تر شدن پوست، و رشد سالم و ترمیم بدن شما کمک می کند.

2. تمشک سرشار از فیبر برای هضم سالم است

وقتی صحبت از غذاهای پرفیبر و میوه های پر فیبر می شود، واقعاً نمی توانید محتوای فیبر توت ها را شکست دهید، به ویژه تمشک. فیبر معمولا در پوست و دانه میوه ها و سبزیجات یافت می شود. با توجه به اینکه تمشک ها بسته های بسیار کوچکی از پوست و دانه های خوشمزه هستند، ممکن است بتوانید حدس بزنید که چقدر پر از فیبر هستند. یک فنجان تمشک حاوی 8 گرم فیبر است. فیبری که شما را راضی، منظم نگه می دارد و باکتری های سالم روده شما را تغذیه می کند.

3. تمشک پر از منگنز است

منگنز یک ماده معدنی است که اغلب در مورد آن صحبت نمی شود، اما برای سلامت کلی بسیار حیاتی است. تمشک منبع خوبی از این ماده مغذی است که به بدن در جذب کلسیم و متابولیسم کربوهیدرات ها کمک می کند و در عین حال استخوان ها، هورمون ها و بافت های همبند سالمی را می سازد. یک فنجان تمشک بیش از 40 درصد نیاز روزانه شما به منگنز را تامین می کند.

4. تمشک ترکیبات گیاهی آنتی اکسیدانی دارد

هنگامی که بسیاری از متخصصان سلامت به ترکیبات گیاهی فکر می کنند، یکی از اولین نمونه های غذایی که ممکن است توصیه کنند، انواع توتها از جمله تمشک محبوب ما است. تمشک دارای بسیاری از ترکیبات گیاهی زیست فعال از جمله فلاونوئیدها، اسید اسکوربیک، آنتوسیانین ها و اسید الاژیک است. آنها همچنین در کمک به سلولهای ما در مبارزه با رادیکال های آزاد التهابی و بیماری زا در سراسر بدن موثر هستند.

ارتباط تمشک و سلامت روان

5. تمشک ممکن است به حمایت از عملکرد شناختی و سلامت مغز کمک کند

شواهد امیدوارکننده ای وجود دارد که نشان می دهد تمشک به مغز ما کمک می کند تا در بالاترین سطح خود عمل کند. یک بررسی سیستماتیک نشان داد که مکمل های مبتنی بر توت، از جمله آنهایی که حاوی تمشک هستند، با بهبود کلی شناخت، حافظه، عملکرد اجرایی، سرعت پردازش، و دامنه توجه مرتبط است. را می توان به هر کسی که از انواع توتها و مکملهای مبتنی بر توت لذت می برد تعمیم داد. توت ها (از جمله تمشک) همچنین حاوی فلاونوئیدها هستند که بطور قابل توجهی تواناییهای شناختی را بهبود می بخشد و از اختلالات عصبی مانند بیماری آلزایمر جلوگیری می کند.

بهترین راه برای لذت بردن از تمشک این است که آن را با خامه تازه یا ماست یونانی و مقداری آجیل و دانه های خرد شده همراه کنید تا اطمینان حاصل کنید که پروتئین و چربی برای متعادل نگه داشتن قند خون موجود است. در ضمن، سعی کنید توت بیشتری بخورید.

منابع: cavernomasociety.org.uk و acs.org

افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ