22006198 021

آشنایی با آرکتایپ زئوس و تاثیر آن بر رفتار

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(5 رای)
آشنایی با آرکتایپ زئوس و تاثیر آن بر رفتار

افراد مختلف طیفی از رفتارهای گوناگون را از خود نشان می دهند. شناخت این رفتارها و تفکیک رفتار کارآمد از رفتار غلط می تواند بر سرنوشت انسان تاثیرگذار باشد. اولین قدم در مسیر رشد و بالندگی خودشناسی است. اگر فردی بتواند خود وجودی اش را بشناسد، رفتار هایش را برای خود تحلیل کند و سپس نقاط قوت را تقویت و نقاط منفی را کمرنگ کند می تواند برای رسیدن به موفقیت امیدوار باشد. رفتار افراد بر روی ارتباطات و تعاملات اجتماعی تاثیرگذار است و با تصحیح آن می توان به سالم تر شدن روابط کمک ویژه ای کرد. از میان الگوهای رفتاری برخی از آن ها است که بیشترین تاثیرگذاری را دارد. اصلاح آرکتایپ مردانه از همین جا نشأت گرفته و به مجموعه ای از انرژی های که به طور ناخودآگاه رفتار افراد را کنترل می کنند، آرکتایپ های مردانه گفته می شود که آرکتایپ زئوس یکی از آن ها است.

آشنایی با آرکتایپ زئوس

درباره شخصیت شناسی انسان، نظریات مختلفی وجود دارد، اما نظریه آرکتایپ بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. در تعریف کلمه آرکتایپ باید گفت، این لغت به الگوهای کهنی اشاره دارد که از ناخودآگاه جمعی سرچشمه می گیرد و بعد در افسانه ها و اساطیر تبلور می یابد و با بررسی شخصیت های انسانی طیف وسیعی از آن در وجود همه افراد مشاهده می شود. آرکتایپ مردانه انواع مختلفی دارد از جمله آن میتوان زئوس، آپولو، آرس و پوزیدون، را نام برد. در زیر نمونه ای از عکس زئوس و تمثال اساطیری او دیده می شود.

زئوس

گفته می شود آرکتایپ زئوس خدای خدایان یونان است و بر کل آسمان ها فرمانروایی دارد و توانسته زمین را تحت سیطره خود در آورد، خدای آسمان و باران و ابر، از بالاترین قدرت و نفوذ برخوردار است. نماد این کهن الگو آذرخش است و حیوان زئوس عقاب می باشد.

این دو نماد نشانه قاطعیت، سرعت و دور اندیشی است. عقاب حیوانی تیز بین، قوی و با سرعت عمل بالا است. از فراز آسمان ها با چشمان پر نفوذ خود هدفش را پیدا می کند و در کسری از ثانیه خود را به آن رسانده و میان پنجه های قوی خود می فشارد و آن را به دست می آورد. عقاب نماد یک شکارچی توانا است چیزی که در وجود زئوس به نمایش در آمده است و همانطور که باور نامیرا بودن اسطوره ها مورد تایید همگان است، مرگ زئوس ناممکن است و زئوس نامیرا و مانا است.

مرد زئوس و شخصیت او

مرد زئوس شخصیتی است که بر هر شغلی که انتخاب می کند، قدرت، اقتدار و سلطه را اعمال می کند و از خدای اساطیر سونانی سرنخ می گیرد. آن ها جاه طلب هستند و توانایی ایجاد مناطقی را دارند که در آن مدیر و رهبر هستند و مرد زئوس تمایل دارد که پادشاهی خود را ایجاد کند. این شخصیت معمولا تمایل دارد که ازدواج کند و بچه دار شود تا بتواند پادشاهی خود را گسترش دهد.

شناخت شخصیت زئوس

هر کدام از افراد می توانند آرکتایپ زئوس را در وجودشان داشته باشند، در برخی از افراد این الگوی رفتاری قوی تر است و در برخی کمرنگ تر و نیاز دارند که آن را در وجود خود پرورش دهند، برای این کار بهتر است ابتدا شخصیت زئوس را بشناسند.

زئوس بر جهان شخصی خود فرمانروایی می کند، رفتار شخصی، خانواده، دوستان و محیط کار همگی تحت کنترل و مراقبت زئوس هستند. افرادی با آرکتایپ زئوس می توانند در جایگاه ریاست و مدیریت خیلی خوب بدرخشند و مهم ترین ویژگی آن ها را در این سمت دور اندیشی است.

آن ها از زمان کودکی می دانند که از جهان بیرون چه می خواهند و از زمان نوجوانی اهدافشان را مشخص می کنند و در جوانی که شاید خیلی از افراد مشغول خوشگذرانی و سرگرمی های زودگذر هستند به سختی تلاش می کنند تا آینده خود را بسازند و در نهایت در سن پختگی صاحب دستگاهی هستند که افراد در آن محکوم به فرمانبرداری اند.

زئوس هوش فوق العاده ای دارد و هرگز خود را درگیر مسائلی که مخالف اهداف او هستند نکرده و رو در روی آن قرار نمی گیرد، بلکه همچون آذرخش از دور صاعقه خود را رها می کند، بنابراین افرادی که با او کار می کنند، خود به خود و بدون آنکه احساس تحمیل شدگی داشته باشند، در جهت اهداف زئوس حرکت می کنند.

زئوس نظرات مخالف را می شنود اما در نهایت مخالفتش را با سکوت نشان می دهد و انرژی خود را صرف چانه زنی در جایی که می داند نتیجه ای ندارد صرف نمی کند. او شنونده بسیار خوبی است و بسیاری از افراد ناخودآگاه سفره دلشان را پیش او پهن خواهند کرد او را از تمام مکنونات قلبی خود باخبر می کنند.

قدرت زئوس

برای آنکه آرکتایپ زئوس بهتر شناسایی شود، اهرم های قدرت او باید مورد بررسی قرار گیرد، چه چیزی، زئوس را فرمانروای آسمان و زمین کرده است؟

قدرت منطق و فکر

زئوس از قدرت فکر بالایی برخوردار است. قبل از انجام هر کاری مدت ها جوانب آن را خواهد سنجید، آن را از منظر گوناگون بررسی می کند و واقعیت های منطقی را در نظر می گیرد. اگر بداند که کاری سرانجام دلخواه او را ندارد، وقت خود را با شایدها و اگرها تلف نمی کند. او اهل برنامه ریزی است و با دوراندیشی که دارد هدفگذاری هایش را انجام می دهد و با قدرت فکر و منطق پیش می رود.

قدرت کلام

زئوس را میتوان در میان قدرت کلماتش پیدا کرد. او بر زبان حکمرانی می کند و قدرت بالایی در اقناع مخاطب خود دارد. به همین دلیل موفق ترین مذاکره کنندگان سیاسی و اقتصادی، بالاترین آرکتایپ مردانه زئوس را در خود دارد. آن ها می توانند به راحتی مسیر یک گفتگو را به سمت اهداف خود باز کنند و دیگران را با خود همراه سازند.

آرکتایپ زئوس

قدرت تسلط بر رفتار

یکی از مشکلاتی که گریبان گیر افراد ضعیف است، هیجانی شدن و عدم تسلط بر احساسات و رفتار است. زئوس به این دلیل در صدر قدرت نشسته است که قدرت بالایی در تسلط بر احساس، هیجان و خشم خود دارد. او با مدیریت رفتار خود دیگران را هم تحت تاثیر قرار می دهد و با روحیه رقابت طلبی که دارد هرگز تسلیم رقبای خود نخواهد شد، با آرامش و کنترل هیجان خود سعی می کند، به درستی تصمیم بگیرد و با قاطعیت به اجرا بگذارد.

زئوس را میتوان در جایگاه قدرت، شهرت و ثروت دید، زیرا او از شکست نمی ترسد و با اجتماع تعامل بالایی دارد، افراد را استعدادیابی می کند و در جای مخصوص خود قرار می دهد و همه عناصر را برای رسیدن به اهداف خود به حرکت در می آورد.

برای تقویت شخصیت زئوسی بهتر است که افراد به شبیه سازی رفتار زئوس بپردازند، همانطور که بزرگ مردی گفت اگر آنچه که دوست داری نیستی خود را شبیه آن نشان بده! و این جمله تاثیر شبیه سازی را بیان می کند که به مرور جزئی از رفتار فرد خواهد شد و روزی خود را یک زئوس واقعی می بیند.

راه دیگر، معاشرت با افرادی است که آرکتایپ زئوس قوی دارند و با گذراندن اوقات با افراد موفق کم کم فکر و دیدگاه آن ها در شخص سرایت می کند و مانند آن ها رفتار خواهد کرد.

افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ