22006198 021

آزمون ارزیابی DISC و انواع معیارهای شخصیتی آن

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(4 رای)
آزمون ارزیابی DISC و انواع معیارهای شخصیتی آن

آزمون ارزیابی DISC یک نظرسنجی است که میتواند به افراد در درک سبک های شخصیتی و روندهای رفتاری خود کمک کند. به این ترتیب، تا حدودی شبیه به تست های شخصیتی دیگر مانند تست شخصیت مایرز - بریگز یا تست انیاگرام است. این آزمون یک ارزیابی شخصیتی را با اندازه گیری چهار معیار متمایز شخصیت ارائه میدهد. میلیون ها نفر از آن استفاده می کنند، زیرا در مقایسه با آزمون های شخصیتی عمیق تر یا انتزاعی تر، مانند آزمون مایرز-بریگز، درک آن آسان و نسبتاً ساده است. آزمون ارزیابی DISC معمولاً توسط شرکتهایی استفاده میشود که میخواهند روابط بین فردی کارکنان خود را عمیقتر کنند یا اعضای تیم جدیدی را پیدا کنند که به خوبی با پویایی تیم موجود هماهنگ باشد.

«DISC» در نام چهار عنصر اصلی شخصیتی است که در طول ارزیابی اندازه گیری میشود:

  • تسلط
  • نفوذ
  • ثبات
  • وظیفه شناسی

این آزمون بصورت بصری به عنوان یک شبکه دایره ای نشان داده میشود که به چهار ربع نفر تقسیم میشود. هنگامیکه در آزمون شرکت کردید و نمرات خود را در هر ربع مشاهده کردید، برخی از آنها بزرگتر از بقیه خواهند بود تا نشان دهنده تسلط آنها بر شخصیت شما باشد. تسلط، ربع بالا سمت چپ است، به دنبال آن نفوذ در بالا سمت راست، ثبات در پایین سمت راست و وظیفه شناسی در پایین سمت چپ است.

شخصیت شناسی DISC

ربع ها در آزمون DISC

نام چهار ربع صفات و عبارات کلی آنها را در یک شخصیت توضیح می دهد.

  • ماتریس شخصیت غالب (D) صراحت و قاطعیت شما را اندازه گیری میکند. همچنین میتواند تمرکز و عزم شخصی را اندازه گیری کند و به طور معمول نشان دهنده فردی است که به جای حرکت به سمت یک هدف، بر نتیجه نهایی تمرکز دارد.
  • جنبه شخصیتی تأثیرگذار (i) جامعه پذیری و برون گرایی شما را به میزان کمتری می سنجد. این به کاریزما، توانایی متقاعدسازی، و احتمال اینکه کسی به دنبال ایجاد ارتباط با دیگران و تلاش برای محبوب شدن توسط یک گروه باشد، می پردازد.
  • ماتریس شخصیت ثبات (S) با یکنواختی سر و کار دارد. کسانی که این ویژگی را دارند در انجام کارهای دشوار یا کار برای ساعات طولانی صبور یا آرام هستند. معمولاً توسط شخصیتی معتدل نشان داده می شود که به اقدامات یا اظهارات جسورانه یا پرخاشگرانه داده نمی شود.
  • در نهایت، ماتریس شخصیت وظیفه شناسی (C) به این می پردازد که یک فرد چقدر تحلیل گر است، به ویژه وقتی صحبت از توجه او به جزئیات یا قدردانی از نظم و ترتیب باشد. زمانی که صحبت از کارها یا اهداف به میان می آید، تمایل دارند سیستماتیک باشند و خیلی سریع نیستند.

انواع شخصیت دیسک (12 معیار)

هنگامی که ارزیابی شخصیت DISC را انجام می دهید، یکی از 12 تغییر معیارهای مختلف شخصیت را دریافت خواهید کرد. بیشتر اینها انواع ترکیبی هستند. آنها با دو حرف از حروف بالا که با یکدیگر ترکیب شده اند نشان داده می شوند، و حرف اول نشان می دهد که کدام جنبه شخصیتی مهمترین یا غالب است. چهار مورد آخر به عنوان ابعاد بالا نشان داده میشوند. اینها به این معنی است که یک ویژگی شخصیتی به طور مسلم بالاتر از سایرین است. توجه داشته باشید که به این معنا نیست که فرد مورد نظر در سه ربع دیگر هیچ امتیازی ندارد. تیپهای شخصیتی ترکیبی بر اساس مکان آنها در بازنمایی دایره ای چهار کهن الگو با هم جفت میشوند. به عنوان مثال، تسلط را میتوان با وظیفه شناسی یا نفوذ جفت کرد اما با ثبات که مستقیماً در مقابل آن در نمودار قرار دارد، جفت نمیشود.

CD - وجدان و سلطه

اولین تیپ شخصیتی سی دی است که وظیفه شناسی و سلطه را با هم ترکیب می کند. این نوع وظیفه شناسی بیشتری نسبت به تسلط دارد، بنابراین آنها تمایل دارند مستقیم و روی نتیجه نهایی تمرکز کنند و در عین حال تحلیلی تر و کمتر جسورتر از همتای خود هستند.

DC - اراده قوی و متمرکز

تیپ های شخصیتی DC غالب تر از باوجدان هستند. این بدان معنی است که آنها دارای اراده قوی هستند، روی اهداف خود متمرکز هستند و ممکن است نسبت به نوع قبلی ساکت تر و تحت سلطه وظیفه شناسی، بر بیرون تمرکز بیشتری داشته باشند.

SC - استواری و وجدان

افراد SC ثبات بیشتری نسبت به وظیفه شناسی دارند. این باعث میشود آنها ساکت، محتاط و یکنواخت باشند. اما وظیفه شناسی آنها آنها را کاملاً تحلیلی و با جزئیات عالی می کند. آنها «زنبورهای شلوغ» بی ادعای یک اداره هستند.

CS - وظیفه شناس و مطیع

افراد CS وظیفه شناس تر از آنها هستند. این باعث میشود که آنها بطور باورنکردنی خودکنترل، نسبتاً مطیع و تمرکز درونی باشند. آنها ممکن است اغلب در مورد احساسات خود صحبت نکنند یا اغلب در مجامع اجتماعی شرکت نکنند. آنها گاهی اوقات در نتیجه به عنوان گوشه گیر شناخته میشوند.

IS - نفوذ و ثبات است

افراد IS بیشتر از تمرکز بر ثبات تمرکز دارند. این باعث میشود که آنها بیشتر به افراد و ارتباطات اجتماعی علاقمند شوند تا همدردی یا کنترل احساساتشان. با این حال آنها تمایل دارند نسبتاً صبور و آرام باشند و میتوانند تأثیرات آرامش بخشی در یک محیط کاری یا تیمی داشته باشند.

SI - پایدار و دوست داشتنی

افراد SI بیشتر بر پایداری خود تأکید میکنند تا تأثیر خود. بنابراین معمولاً کمی دیپلماتیک تر و دوست داشتنی تر هستند، بخصوص وقتی صحبت از علاقه مردم به آنها باشد. آنها این را با تمایل طبیعی خود به ایجاد ارتباط با مردم ترکیب میکنند و جای تعجب نیست که بیشتر این افراد در اطراف تیم ها/دفاتر خود رابط هستند یا پذیرا.

DI - سلطه و نفوذ

افراد DI مسلط تر از تأثیرگذار هستند. آنها رهبران غلتکی هستند که بر اعتراض پیروان خود از طریق نیروی محض اراده غلبه میکنند. آنها تمایل دارند بسیار جسور باشند و اغلب اهداف خود را آشکارا بیان می کنند و به هر کسی جرأت می دهند که سر راه آنها قرار گیرد.

ID - ارتباط با دیگران

افراد ID از تمایل طبیعی خود برای ارتباط با مردم استفاده می کنند تا آنها را متقاعد کنند که اهداف خود را دنبال کنند. آنها رهبران انگیزشی بیشتری نسبت به همتایان خود هستند که نشان دهنده نسخه متمرکز بر مردم از پویایی فوق هستند.

انواع بالا: افرادی که یکی از معیارهای شخصیتی را بیش از حد دارند به نسخه بالا آن تیپ تبدیل می شوند. باز هم، این بدان معنا نیست که آنها هیچ مقداری از ماتریس های شخصیتی دیگر را ندارند: فقط یکی را بر دیگران ترجیح میدهند.

C بالا

شخصیت های C بالا در رویکردهای خود بسیار تحلیلگر و سنجیده هستند. آنها بسیار مراقب جزئیات هستند و معمولاً بی گدار به آب نمی زنند، در عوض ترجیح می دهند از قوانین و ساختارهای تعیین شده توسط شرکت یا واحد خانواده پیروی کنند.

S بالا

افرادی که دارای رتبه S بالا هستند بسیار صبور و حامی هستند. زمانی که آنها را لایق تمرکز خود بدانند، تمایل دارند به یک علت یا شخصیت بسیار وفادار باشند. افراد S بالا می توانند برای تیم سنگ هایی باشند، زیرا بعید است که در بسیاری از موارد دچار آشفتگی شوند.

I بالا

اینها پروانه های اجتماعی گروه هستند. آنها ارتباط برقرار می کنند و عموماً اجتماعی هستند. آنها همچنین تمایل به اعتماد به نفس دارند، به ویژه زمانی که صحبت از ملاقات با افراد جدید و ایجاد روابط ارزشمند بین خود و سایر اعضای تیم یا خانواده می شود.

D بالا

در نهایت، شخصیت های با D بالا بسیار مسلط هستند و رهبران ذاتی هستند، اگرچه اینکه آیا آنها در تداخل حمایت مؤثر خواهند بود به شخصیت آنها بستگی دارد. آنها دوست دارند همه چیز را کنترل کنند و اگر نتوانند گروهی را رهبری کنند، ممکن است به یک خط مستقل بروند و طبق قوانین خودشان بازی کنند. آنها دستاوردهای زیادی دارند و در بیشتر موارد بسیار رقابتی هستند.

انواع شخصیت

ارزیابی دیسک برای چه چیزی استفاده می شود؟

ارزیابی DISC در درجه اول برای سرگرمی یا توسط شرکت هایی استفاده می شود که به دنبال جمع آوری تمرین های عالی تیم سازی برای سازمان های خود هستند. از آنجایی که تست DISC بر پاسخ های خود گزارش شده از افراد متکی است، به هیچ وجه، شکل یا شکلی به عنوان یک آزمون علمی استفاده نمی شود. شما می توانید از ارزیابی DISC برای تغییر فرهنگ محل کار خود استفاده کنید، بفهمید که یک ارتباط نادرست ممکن است از کجا آمده باشد، یا بفهمید که آیا فردی برای یک موقعیت جدید در شرکت یا سازمان شما مناسب است یا خیر. ارزیابی DISC گاهی اوقات همراه با تست های IQ سنتی استفاده می شود.

ارزیابی دیسک چقدر دقیق است؟

ارزیابی DISC حدود 40 سال است که وجود داشته است و به آرامی در طول زمان دقیق تر شده است. اکثر تست های مدرن DISC از ارزیابی تطبیقی استفاده می کنند، به این معنی که رایانه ای که آزمون را مدیریت می کند، بر اساس پاسخ های فردی که در حال حاضر آزمایش می کند، سؤالات مختلفی ارائه می دهد. با این حال، ماهیت آزمون، خود گزارشی بودن، به این معنی است که هر نتیجه ای باید در معرض شک و تردید باشد. مردم در دیدن گذشته خود یا تعصبات شخصی خود مشکل دارند، بنابراین ممکن است حتی اگر قصد انجام این کار را داشته باشند صادقانه پاسخ ندهند. این همان محدودیتی است که همه تست های شخصیت دارند.

در نهایت، گرفتن DISC چندین بار در طول یک هفته یا ماه با استفاده از ارزیابی تطبیقی بهترین راه برای تعیین اینکه آیا این آزمون می تواند به شما یک مطالعه کلی یا گسترده از تیپ شخصیتی شما بدهد یا خیر.

افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ