22006198 021

تست شخصیت شناسی MBTI و انواع تیپ ها

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(6 رای)
تست شخصیت شناسی MBTI و انواع تیپ ها

تست شخصیت شناسی MBTI اولین بار توسط مایرز و بریگز ابداع شد که به اشتباه با تست شخصیت شناسی یونگ اشتباه گرفته می شود. با توجه به ویژگی های ثابت شخصیت انتظار می رود که این تست تا مدت زمان مناسبی جواب واحدی را نشان دهد. در زمان انجام تست شخصیت شناسی MBTI این نکته مهم را فراموش نکنید، لطفا آن چیزی که هستید را بزنید نه آن چیزی که میخواهید باشید. این تست شخصیت شناسی حدود 15 دقیقه زمان می برد و تعداد سوالات آن 78 عدد است و 16 تیپ شخصیتی در آن مشخص می گردد. در این تست انوع تیپ های شخصیت بر اساس تست MBTI، نقاط قوت و ضعف افراد، ویژگی ها و استعداد های شغلی تا حدود بسیار زیادی مشخص می شود. این تست در روانشناسی صنعتی و مدیریت منابع انسانی، استخدام و ارزیابی نیز کاربردهای زیادی دارد. معمولا دیده میشود که در کانونهای ارزیابی نیز از این تست استفاده می گردد.

تست MBTI

تیپ شخصیتی ENFJ

برون گرا - شهودی - احساس - قضاوتی

هیجان رفتاری: با شادی و غم دیگران تحت تاثیر قرار می گیرند.

تحلیل کلی

تست شخصیت شناسی MBTI به ما می گوید که تیپ شخصیت ENFJ انسانی بسیار پرانگیزه و دلرحم می باشد. همچنین به کیفیت زندگی بالا و رهبری کردن علاقمند است. همانگونه که خودش می تواند دیگران تحت تاثیر قرار بدهد، تحت تاثیر دیگران نیز قرار می گیرد.

تیپ ENFG در ارتباط با دیگران

معمولا احساس راضی نگه داشتن همه آدمها در این افراد دیده می شود. گرم، مهربان و دلسوز می باشند. آنها معمولا دوست دارند به دیگران ارزش بدهند تا خودشان هم مورد ستایش دیگران قرار بگیرند. همچنین آنها خود را مسئول احساسات و نگرانی های دیگران می دانند. معمولا در آنها ناسازگاری دیده نمی شود.

تیپ شخصیت ENFG در شغل

تیپ شخصیتی ENFG معمولا بسیار با پشت کار و زیاده خواه یا همان جاه طلب هستند. آنها معمولا در کار انعطاف پذیری لازم را دارند. معمولا دوست دارند با افراد متفاوت کار کنند. افکار و اصول خودش در کار بسیار ارزشمند است و اگر تداخل ندشاته باشد کار را ادامه می دهد. همچنین اگر ارزشها با اصول فکری او یکی باشد با تمام قدرت به کارش ادامه می دهد و معمولا خسته نمی شود. خسته شدن این افراد ارتباط زیادی با انگیزه افراد پیرامون آنها نیز دارد. یعنی دادن انگیزه اثر بسیار زیادی بر توان کاری آنها در بلند مدت دارد.

لحظات جذاب برای ENFG

آنها با توجه به این که برون گرا هستند دوست دارند در لحظاتی که نیاز به تفریح دارند آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارند. به همین دلیل اگر دوستی نداشته باشند بعد از مدتی دچار خلق پایین و افسردگی می شوند.

پیشنهاد توسعه فردی ENFG

 • آیتم بندی و برنامه ریزی کاری خود را بیشتر کنید.
 • مدیریت زمان (اصل پارتو و اصل زیگارنیک) می تواند به شما کمک کند.
 • سعی کنید مدیریت احساسات خود را توسعه دهید.
 • عجول نباشید و سعی کنید در لحظه تصمیم مهمی نگیرید.
 • یادگیری مهارت مدیریت خشم برای شما اثر بخش ئ مفید خواهد بود.
 • زود هنگام تصمیم گیری، قضاوت و استدلال نکنید.
 • برای اینکه به یک رهبر قوی تبدیل شوید دوره های لیدرشیپ را بگذرانید.

تیپ شخصیتی ENFP

برونگرا - شهودی - احساسی - ادراکی

کلیات شخصیت ENFP

آنها با توجه به تست شخصیت شناسی MBTI دارای ویژگی هایی مانند (سرزندگی، شادابی، مردم داری، خلق بهنجار) و در کل شخصیت بسیار دوست داشتنی دارند. آنها در خلاقیت و تخیل قدرت مناسبی دارند و می توانند ایده پردازی کنند. روحیه آنها ممکن است در سال یا ماه چند بار تغییر کند. در رسیدگی به کارهای حسابداری و مالی که نیاز به تمرکز بالایی دارد بی علاقه نشان می دهند. همچنین قدرت این را دارند که به دیگران انگیزه و نیروی کار کردن بدهد. ولی معمولا به شکل انفرادی قدرت کاری خوبی را در بلند مدت ندارند.

ارتباط با دیگران

تست شخصیت شناسی MBTI به ما می گوید که تیپ شخصیتی ENFP قدرت بسیار زیادی برای ارتباط گرفتن با دیگران دارند. داشتن اندیشه مثبت، حس خوب و دوستی با دیگران در همه زمینه ها از ویژگیهای این گروه در ارتباط با بقیه افراد می باشد. آنها نشانگانی از شخصیت هیستریونیک یا همان نمایشی را هم می توانند داشته باشد. به صورتی که علاقه دارند که در یک جمع دیده شوند و به چشم دیگران متفاوت باشند.

محل کار

آنها سرعت عمل خوبی در کار دارند ولی ار اینکه کسی به آنها امر و نهی کند یا بر آنها نظارت داشته باشد متنفر هستند. آنها معمولا در شروع و تصمیم گیری برای انجام کار کمی تعلل دارند ولی وقتی شروع می کنند تمام کردن کار برای انها بسیار اسان تر خواهد بود. اگر جزئیات کار آنها زیاد شود گیج و سردرگم می شود پس باید کار آنها چالشی ولی مشخص و معین باشد.

لحظات تفریحی

تیپ شخصیتی ENFP با توجه به تست MBTI دوست دارند که نمایش نامه بازی کنند و داستان سرای و قصه گویی کنند به نحوی که مورد توجه دیگران قرار گیرند. کارهای که در آن اکت باشد خوب است هر چند که به کتاب خواندن هم علاقه دارند. در هر صورت چه کارهای پر هیجان چه کارهای آروم را بیش از دو هفته نمی توانند پشت هم انجام دهند. و تنوع در آن باشد اتفاق بی افتد.

توسعه فردی

 • از انجام دادن کارهای پراکنده پرهیز کنید.
 • نقاط ضعف خود را در کنار یک کوچ یا منتر شناسایی کنید.
 • سعی کنید کاری را نصفه انجام ندهید.
 • سعی کنید اگر فکر می نید آن را عملیاتب کنید.
 • سعی کنید اگر به کسی قولی دادید آن را عملیاتی کنید.
 • از وارد شدن در ارتباط های جدید اجتناب کنید.
 • برای فهمیدن دیگران انرژی بیتری را صرف کنید.
 • از تمسخر کردن دیگران به دلیل سرعت عمل خودتان در کار جدا خود داری نمایید.

انواع تیپ شخصیت

تیپ شخصیتی ESFJ

برونگرا - حسی - احساسی - قضاوتی

تیپ شخصیت ESFJ دارای ویژگی هایی مانند (دل بزرگی، خوگرمی، با احساس و عاشق) است. همچنین آنها به شدت اهل معاشرت و روابط اجتماعی هستند. معمولا دوست دارند نیاز دیگران را برآورده کنند و به نوعی طرحواره ایثار در آنها بالا می باشد. آنها سعی می کنند در محل وظیفه شناس و تنوانمد باشند. آنها طبق چهارچوب و برنامه خاصی حرکت می کنند بسیار با نظم و دیسپلین هستن به گونه ای که کار اگر از برنامه خارج شوند به هم میریزند. آنها به جزئیات اهمیت می دهند و دقت بالایی دارند البته آنها برای کارهای مدیریتی نیروهای مناسبی نمی باشند. ولی اگر در رده مدیرتی وظیفه ای را یاد بگیرند با تمام قدرت تلاش خود را می کند تا به درستی آن را انجام دهند.

زمان تفریح

آنها دوست دارند زمان تفریحشان هم بسیار شلوغ باشد و افراد زیادی حضور داشته باشند. میمهانی، بودن با خانواده و دوستان برای آنها بسیار جذاب است. وقت گذاشتن برای پدر مادر نیز برای آنها بسیار با اهمیت است.

ارتباط با دیگران

تست شخصیت شناسی MBTI به ما این نکته را یاداور می شود که تیپ شخصیت ESFJ از منظر تست شخصیت شناسی MBTI در ارتباط با دیگران بسیار دلسوز و مهربان و فداکار است به نوعی که معمولا احساسات خود را نمی بینند. آنها دوست دارند همیشه و همه جا دیگران را راضی نگه دارند. برای همین فشار و اضطراب زیادی را تحمل می کنند. اگر به آنها انتقاد شود دلگیر می شوند و حتی دل شکسته همچنین شاید خلق منفی را یک هفته تجربه کنند. آنها عاشق به جا آوردن آداب و رسوم هستند و به پایه های فرهنگی اهمیت زیادی می دهند.

محل کار

آنها معمولا در کارهای که طبق پروتوکل مشخصی جلو می رود عملکرد بهتری دارند. در کار مشخص توانایی یادگیری بهتری دارند و به دیگران هم کمک می کنند و برای سازمانها نیروی های بسیار مفیدی هستند. زیرا شخصیت مسئولیت پذیر آنها مورد قبول کار سازمانی و شرکتی است. آنها در قسمت های اجرایی نیز می توانند عملکرد بسیار خوبی داشته باشند.

پیشنهاد های توسعه فردی

 • از کارهای بدون برنامه ریزی فرار نکنید و بلکه شما سعی کنید به آن نظم دهید.
 • فکر کنید مسیر زندگی را درست می روید.
 • زود و سریع نتیجه گیری نکنید.
 • اختلاف نظر ها را جدی نگیرید.
 • سعی کنید کاری را انتخاب کنید که تا 70% با شما سازگار است.
 • زندگی خودتان را هم نگاه کنید شما وظیفه انجام دادن همه کارها را ندارید سعی کنید بر روی اعتماد به نفس کاری، عزت نفس و طرحواره ایثار خود کار کنید.
/// شماره های تماس ///

تیپ شخصیتی ESFP

برون گرا - حسی - احساسی - ادراکی

تیپ ESFP اهل دوستی رفاقت و ایجاد ارتباط های جدید با دیگران هستند. معمولا از کارهای که می کنند لذت می برند، آنها دقیقا همان افرادی هستند که وقتی بیرون یک پروانه را می بینند بسیار ذوق زده می شوند. افرادی پر انرژی که می توانند ارتباط خوبی را با دیگران بگیرند. آنها تا آخرین نفس برای کاری که بهش علاقه دارند مبارزه می کننند.

محل کار

آنها به درد کارهای پر هیجان مثل فروش سخنرانی و بسیار از موارد پر هیجان دیگر می خورند. اگر انرژی لازم را ندارید وارد ارتباط با اینگونه از افراد نشوید. برگزاری کنسرت و کارهای نمایشی نیز برای این افراد می تواند مناسب باشد. خیای اهل برنامه ریزی و تفریح نیستند. آنها توانایی انگیزه دادن به افراد را دارند ولی نه افراد درونگرا و خنثی. آنها معمولا صبر زیادی برای شروع یک کار دارند که به همین دلیل فرصت های شغلی خود را از دست می دهند.

ارتباط با دیگران

این تیپ از شخصیت، بسیار راحت پذیرای دیگران هستند و حتی گاهی چهارچوب های دیگران هم برایشان اهمیت ندارد. به همین دلیل می توانند با گروه های برون گرا در حوزه های مختلف در ارتباط باشند. معمولا دوست دارند دیگران را سورپرایز کنند و حتی دیگران آنها را سورپرایز کنند.

اوقات فراغت

آنها از میتینگ ها و کمپهای مسافرتی با بودن عده بسیار زیاد لذت می برند. اگر به جایی نروند سعی می کنند به مهمانی بروند یا مهمان به خانه خودشان دعوت کنند که همین امری جذاب در زندگی روزمره آنها به حساب می آید.

توسعه فردی

 • دیر به هر کاری ورود نکنید زیرا فرصت ها را از دست می دهید.
 • اگر در شرایط مالی خوبی نیستید بیشتر هیجانات خود را مدیریت کنید.
 • در روابط خود سعی کنید چهار چوب خاصی را مشخص کنید.
 • گاهی سعی کنید با خود خلوت کنید.
 • سعی کنید معنای زندگی خود را بشناسید و در جهت بهبود آنه تلاش کنید.
 • نقاط قوت شما رمز پیروزی است پس تا جایی که می توانید آنها را وسعت دهید.

ماهیت شخصیت افراد

تیپ شخصیتی INFJ

درونگرا - شهودی - احساسی - قضاوتی

تیپ INFJ از نظر تست MBTI افرادی آرام، کمال گرا و با قلبی رعوف هستند. شخصیت پیچیده آنها مردم را گیج و سردرگم می کند. شما به درستی و حتی پس از مدت طولانی نیز قادر به شناخت دقیق آنها نخواهید بود. به همین دلیل است که گاهی ممکن است به آنها بگویید که خیلی مروموز و تو دار هستین. این گروه به شدت به دنبال ایده های خود هستند و گویی دارای قدرت ذهنی بالایی می باشند که آنها را از دیگران متمایز می کند. بی سر و صدا کارهای خود را پیش می برند و به دنبال تحسین کسی نیستند.

محل کار

تیپ شخصیت INFJ به طور محسوس دارای ویژگی هایی مانند (خلاقیت، پشت کار و مبتکر کارهای نوین) است. گویی با شخصیت اسکیزوئید رگه های مشترکی دارد. آنها ارزشها و اصول خود را پیش می برند حتی اگر کسی همراه و همپای آنها نباشد. خیلی برایشان مهم نیست که تشویق شوند زیرا انگیزه درونی آنها مانند (انرژی هسته ای) به کمکشان می آید. بسیار از اختراع ها کار این تیپ های شخصیتی بوده است که مدام در آزمایشگاه یا کارگاه خود مشغول بوده اند. هیچگاه به همین راحتی ها تسلیم نشده اند و قدرتشان برای تمام مردم زمین در آینده احساس خواهد شد.

ارتباط با دیگران

آنها معمولا دوست دارند در محیط ساکت و آرام زندگی کنند. خیلی اهل تفریح و مهمانی نیستند. همچنین گاهی بسیار احساساتی و دل نازک هستند که می تواند برای آنها در کار آسیب زا باشد. آنها خود را در قبال احساسات دیگران غیر مسئول نمی دانند زیرا اگر کسی از دست آنها ناراحت شده باشد سعی و تلاش می کنند که دل آنها را به دست آورند. آنها افکار پیچیده ای دارند که خودشان مفهومش را درک می کنند ولی شاید توضیح آن برای دیگران چندان راحت نباشد.

اوقات تفریح

از منظر تست شخصیت شناسی MBTI آنها معمولا اوقات تفریح خود را صرف مرور برنامه های کاری و بلند پروازی های خود می کنند. زیرا کار برای آنها به نوعی لذت و تفریح نیز به حساب می آید. همچنین آنها از مناسبت های فرهنگی و موسیقی های کلاسیک لذت می برند.

توسعه فردی

 • اگر دیگران شما را بابت گذاشتن زمان بیش از حد به فعالیت هایتان تمسخر می کنند، اهمیت ندهید زیرا آنها درک درستی از شما ندارند.
 • در ارتباط های خود سعی کنید مشخص تر صحبت کنید.
 • بیش از اندازه خود را واکاوی نکنید.
 • سعی کنید به حال دل خودتان هم گاهی گوش کنید.
 • به ورزش توجه کنید زیرا کار زیاد می تواند اسیب های بسیار زیادی را برای شما داشته باشد.
 • بی جهت وقت خود را صرف چیزهایی که نمی دانید به کجا و چگونه ختم می شود نکنید.
 • کارهای ضرروی مهم و غیر مهم را از هم جدا سازی کنید، همچنین کار خود را تا حدود 70% متعادل کنید.
 • از یک مشاور یا کوچ برای پیشرفت خود کمک بگیرید.
 • سعی کنید انعطاف پذیری در روابط خود را بالاتر ببرید.
/// شماره های تماس ///

تیپ شخصیتی INFP

درونگرا - شهودی - احساسی - ادراکی

از ویژگی تیپ شخصیتی INFP می توان به (آرامش ذهنی، خونسردی، توجه و تمرکز) اشاره کرد. آنها معمولا با روی باز به همه توجه می کننند. اما اگر اصول اخلاقی و چهارچوبی آنها رعایت نشود کمی ناراحت و دلسرد و غمگین می شوند. این گروه بسیار با اعتقاد به مسائل پیرامون خود هستند که همین موضوع باعث می شود دیگران به آنها اعتماد بیشتری داشته باشند. آنها البته زیاد هم در چهارچوب نظم و برنامه نمی مانند، ولی جالب است که با این وجود دیگران از دست آنها ناراحت و غمگیننمی شوند زیرا کارهایی را که انجام می دهند دلی است و به دل افراد پیرامون آنها می نشیند.

محل کار

آنها خیای از نظم و مقررات، برنامه ریزی و روی اصول پیش رفتن به سبک سازمانی خوششان نمی آید. آنها معمولا در محل کار محافظه کار هستند و بسیار به آرامی سخنان خود را بیان می کنند. معمولا با توجه به کمال گرایی سعی می کنند همه کراهیشان را با بالاترین کیفیت انجام دهند که می تواند زمان بر باشد. آنها دوست ندارند کسی مشاهده گر یا مناظه گر آنها باشد پس به همین جهت وقتی اوضاع به این شکل پیش برود حال خوبی را تجربه نمی کنند. آنها اگر به اهداف خود نرستند زور مایوس می شوند.

ارتباط با دیگران

این تیپ به اصالت ها و ارتباط های قدیمی اهیمت زادی می دهد. آنها بسیار قابل اعتماد، وفادار و با معرفت هستند. با توجه به احتیاط هایی که دارند زیاد روابط گسترده را تجربه نمی کنند. پس با توجه به این موضوع ارتباط های عمیق ولی کمی را دارند. آنها یا خود را وقف یار قدیمی خود می کنند یا خود را وقف رسیدن به رویاها و آرزها. پس در نتیجه خیلی افرادی جذاب برای همه نسیتند ولی در طلانی مدت قدرت آنها برای همه نمایان می شود.

اوقات تفریح

آنها معمولا دوست دارند که در زمانهای خالی تنها باشند یا فیلم ببینند یا کارهای اختصای خود را انجام دهند. همچنین آنها از کتاب خواندن و یادگیری کارهای جدید لذت می برند.

توسعه فردی

 • سعی کنید به طور مدام به یک ایده خاص فکر نکنید و گاهی به خود استراحت دهید.
 • به عمل کردن ایده های خود بیشتر تمرکز کنید.
 • از افراد متخصص دیگر هم در کارهای خود استفاده کنید.
 • سعی کنید دچار غرور نشوید.
 • از دایره امن زندگی خود بیرون بیایید تا تازه های دنیا را ببینید.
 • به اطرافیان خود بیشتر توجه کنید.
 • سعی کنید گاهی به مسافرت های گروهی هم بروید.
 • انتظار و ذهن خود را در مورد توقع داشتن از دیگران مدیریت کنید.
 • به کودک خاموش درونتان توجه کنید.
 • نقاط قوت شما می تواند سیر پیشرفت عالی داشته باشد ولی ممکن است در بعضی از مراحل زندگی افت کنید.

تیپ شخصیت های مختلف

تیپ شخصیتی INTJ

درونگرا - شهودی - منطقی - قضاوتی

آنها دوست دارند سبک کاری خود را تحمیل کنند. البته که نیاز به خودمختاری و الگو گرفتن از دیگران نیز در آنها دیده می شود. به شکل بسیار منطقی و برنامه ریزی شده کارهای خود را پیش می برند جالب است بدانید از آدمهای بی نظم فراری هستند. این گروه به خود و دیگران برای رسیدن به اهدافشان فشار بسیار زیادی می آورند.

محل کار

آنها قدرت تصویر سازی ذهنی بسیار قوی دارند و می توانند ایده های خود را به صورت تصویری در ذهن خود تجسم کنند. آنها معمولا درجات بالای سازمانی را فتح می کنند. این تیپ شخصیتی مسیرهای مختلف را کار امتحان می کنند تا هدف خود و سازمانشان را عملی کنند. انتقاد گر هستند، ولی انتقاد گری که خودشان کارشان را به درستی انجام می دهد نه اینکه فقط ایراد گیری باشند. معمولا نظر دادن در کارهای آنها باعث ناراحتی و عصبانیت آنها می شود به نوعی به دلیل عملکرد خوشان دچار خوشیفتگی شده اند.

ارتباط با دیگران

تست شخصیت شناسی MBTI معتقد است که آنها از نظر تست شخصیت شناسی MBTI زیاد اهل ارتباط برقرار کردن در جهت خوش گزرانی نیستند. بلکه ارتباط های آنها نیز بسته به کار آنها می باشد. آنها به تبادل اطلاعات علاقه زیادی نشان می دهند، معمولا دوست دارند از کارهای جدید اطلاعات مفیدی به دست آورند. روابط کلاسیک و خانوادگی برای آنها از اهمیت فراوانی برخوردار است.

اوقات تفریح

آنها دوست دارند که تمام فعالیت های خود را در زمان های خالی به شکل انفرادی بگذرانند. این کار باعث می شود روی برنامه های خود نظم و ترتیب بیشتری داشته باشند. این گروه حتی اگر برنامه تفریحی در چارت خود داشته باشند طبق یک پروتوکل واحد پیش می روند.

توسعه فردی

 • سعی کنید تعمالات خود را افزایش دهید.
 • خودشیفتگی خود را تعدیل کنید.
 • به بدن و مشکلات احتمالی جسمانی خود توجه کنید.
 • چکاپ سالیانه بدنی انجام دهید.
 • به مسافرت بروید و این موضوع را فراموش نکنید.
 • کمال گرایی خود را تعدیل کنید.
 • انعطاف پذیری با دوستان و همکاران خود را بیشتر کنید.
 • شما نمی توانید همه چیز را با هم مدیریت کنید.
/// شماره های تماس ///

تیپ شخصیتی INTP

درونگرا - شهودی - منطقی - ادراکی

محل کار

تیپ INTP از نظر تست MBTI قدرت برطرف کردن مسائل پیچیده زندگی را دارا می باشند. به صورت خاص و متفاوتی فکر می کنند. آنها دقت عمل فوق العاده بالایی دارند. وقتی درک درستی از موضوع پیدا نکنند یعنی آن موضوع بسیار پیچیده و سخت است. آنها معمولا در زمینه برنامه نویسی و کامپیوتر ریاضی و این جور مسائل استعداد بیشتری دارند. اگر نتوانند از داشته های خود استفاده کنند معمولا زود دچار ناامیدی می شوند پس به همین دلیل است که آنها به یک فردی که دارای انگیزه دهنده بیرونی است نیازمند اند.

ارتباط با دیگران

آنها به قدریروابط بین فردی کمی دارند که حتی ممکن است روابط معمولی خود را نیز فراموش کنند. به آسانی روابطی که داشته اند را فراموش می کنند و سعی در برگشت به هیچ رابطه ای را ندارند. آنها روابط بسیار رسمی و نظام مندی را دارند و به همین راحتی ها فردی را با اسم کوچک صدا نمی کنند.

توسعه فردی

 • افراد پیرامون و احساسات آنها را در نظر بگیرید.
 • به موضوعاتی که پر اهمیت است فضای بیشتری دهید.
 • سعی کنید دیگران را تشویق کنید.
 • همه مانند شما فکر نمی کنند پس سعی کنید از پنجره نگاه آنها نیز دنیا را بینید.
 • تصمیم های خود را عملی کنید ولی جمعی.
 • از یک کوچ حرفه ای در جهت پیشبورد اهداف خود کمک بگیرید. سعی کنید منعطف باشید و به نظر دیگران هم اهمیت دهید.
 • تدافعی عمل نکنید. سعی کنید در مقایل صحبت های دیگران کمی پذیرا باشید.

شخصیت شناسی

تیپ شخصیتی ISFJ

درونگرا - حسی - احساسی - قضاوتی

شاید برای توصیف بهتر آنها به شما بگوییم که به یاد یک پرستار ایثار گر و دلسوز بیفتید. آنها معمولا (آرام، حمایت گر، دلسوز و مهربان) هستند. همچنین معمولا پرسش گر نیستند و کارهای خود را انجام می دهند.

محل کار

از نظر تست شخصیت شناسی MBTI آنها به واقعیت کمک کردن و نظم در کار اعتقاد دارند. بسیار مسئولیت پذیر هستند، به همین دلیل، شرکت ها و سازمانها توجه ویژه ای به آنها دارند. این تیپ بسیار محتاط است و سعی می کند وارد حریم مدیران خود نشود ولی اگر کارها به شکل درستی پیش نرود ممکن است استعفا دهد. هیچ کسی هم دلیل این کار را نمی فهمد. احترام به دیگران و بیان مناسب برای آنها بسیار پر اهمیت است.

ارتباط با دیگران

آنها پیش از این که نیاز خود را ببینند به نیاز های دیگران و دوستانشان توجه می کنند. آنها سعی میکنند زندگی راحتی را برای خانواده خود رغم بزنند و برای این کار تلاش زیادی می کنند. اگر زمانی از دوست خودش ناراحت شود، چند روز یا چند هفته پیش خودش فکر می کند که علت این مورد چه بوده است. بعد از چند روز و به سختی مشکلات خود را به دوستش بیان می کند.

اوقات تفریح

آنها خوردن یک چای در خانه گرم و نرم در کنار خانواده را به هر چیزی ترجیح می دهند. آنها از رفتن به مهمانی ها و جشن های سنتی لذت زیادی می برند. یا رفتن به عروسی های کلاسیک، غذاهای سنتی و حتی شهرهای تاریخی.

توسعه فردی

 • سعی کنید ایثارگری شما برای دیگران تبدیل به وظیفه نگردد.
 • به درون خود و احساسات خود توجه کنید.
 • شما وظیفه کمک کردن به همه انسانهای دنیا را ندارید.
 • به خود امکان این را بدهید که گاهی اتفاق ها آن طور که شما می خواهید پیش نرود.
 • سعی کنید ریسک و خارج شدن از دایره امن زندگی را نیز امتحان کنید.
 • شما انسان موفقی هستید قدر خود را بیشتر بدانید.
 • از یک مشاور روانشناس کمک دریافت کنید.
/// شماره های تماس ///

تیپ شخصیتی ISFP

دروگرا - حسی - احساسی - ادراکی

تیپ ISFP معتقدند که باید در زندگی (فروتن و دلرحم) بود. آنها اهل هنر و شعر هستند بیشتر به سمت عرفان گرایش دارند و افراد مودب و با شخصیت آرامی می باشند. ساکت، بی حاشیه و بی نیاز از دیگران هستند.

محل کار

آنها از نظر تست شخصیت شناسی MBTI معمولا در کار خود کمال گرایی زیادی دارند. رضایتشان به همین راحتیا جلب نمی شود زیرا دوست دارند هنر خود را به بهترین شکل به نمایش بگذارند. آنها می توانند در فعالیت های تیمی هم شرکت کنند به شرط آن که دچار تضاد نشوند عملکرد خوبی خواهند داشت.

ارتباط با دیگران

از منظر تست شخصیت شناسی MBTI آنها در ارتباط با دیگران بسیار (لارج، مهربان، سخاوتمند و بزرگ اندیش) هستند. موقعیت ها و چالشهای دوستی را به فرصت برای شناخت بهتر تبدیل می کنند. اغلب خود را به خاطر رفتار بد و یا زشت دیگران سرزنش می کنند که چرا وارد ارتباط شدند و حالا که وارد ارتباط شدند سعی می کنند که شرایط را هموار کنند.

اوقات تفریح

معمولا یکی از مشکلات این تیپ شخصیتی استراحت کردن و گذراندن اوقات فراغت است. معمولا سفرهای انفرادی به جنگل و کوهستان برای این گروه می تواند بسیار مفید باشد. آنها سادگی در سفر را دوست دارند پیرو سفرهای لاکچری نیستند.

این تیپ برای فعالیت های دور کاری یا نیمه وقت مناسب هستند. زیرا محیط کاری خشن به روح لطیف و دوست داشتنی این افراد آسیب می زند. (نقاش، گل دوزی، آشپزی و دسته های دیگر هنری) برای آنها بسیار مناسب است.

توسعه فردی

 • نیاز به یادگیری مهارتهای مهم زندگی دارند.
 • مهارت قاطعیت برای آنها بسیار مناسب است.
 • شغلهای نرم و آرام شخصیت آنها را در بلند مدت ضعیف می کند.
 • یک مشاور روانشناس می تواند به آنها کمک زیادی کند.
 • آنها نیاز دارند که برون ریزی احساسی خود را نشان دهند.
 • باید سعی کنند کارهای خود را به پایان برسانند.
 • نقاط ضعف و قدرت خود را شناسایی کنید.

دکور خانه بر اساس نوع شخصیت

تیپ شخصیتی ISTP

درونگرا - حسی - منطقی - ادراکی

تیپ ISTP از نظر انواع تیپ ها شخصیتی معمولا به همه چیز از دور مینگرد و توجهی به حواشی ندارد. علاقه مندی تیپ شخصیتی ISTP کارهای فنی است. احتمالا این گونه از افراد را در پیرامون خود دیده اید که مدام در حال انجام کارهای عملی و فنی هستند. البته در این سبک کارها بسیار ریسک پذیر هم هستند ولی در زمینه هوش مالی ضعیف می باشند.

محل کار

آنها مرد عمل هستند روی خیال پردازی و رویا پردازی با آنها صحبت نکنید. هر وقت که ایده ها مشخص شد فقط کافی است کار را به آنها بسپارید، همه چیز تمام است. در تخصص خود با بالاترین سرعت کاراها را پیش میبرند. یک نکته دیگر در کار آنها این است که بهتر است که شاگرد داشته باشند تا همکار زیرا حرفهای مخالف ذهن آنها را به هم می ریزد.

اوقات تفریح

در تست شخصیت شناسی MBTI آمده است که آنها از فعالیت های که آدرنالین و هیجان تولید می کند لذت می برند. حتی شاید این موضوع را ندانند تا زمانی که این کار را انجام دهند. آنها دوست اصلا ندارند کارهایی که ساکن و راکد است را انجام دهند. آنها معمولا توانایی این کار را دارند که بتوانند که در میان بازی کار را نیمه کاره رها کنند.

توسعه فردی

 • سعی کنید انعطاف پذیر شوید.
 • به مسیرها و اهداف بلند مدت هم توجه داشته باشید.
 • سعی کنید دیگران را تشویق کنید.
 • احساسات خود را بشناسید و برای آن زمان بگذارید.
 • اگر کسی برای شما مهم بود به او بگویید.
 • احساسات خود را نمایان کنید.
 • بازداری هیجانی و طرحواره های خود را درمان کنید.
/// شماره های تماس ///

تیپ ISTJ

درونگرا - حسی - منطقی - قضاوتی

یکی از با ثبات ترین و با نظم ترین تیپهای شخصیتی همین تیپ است. این تیپ بسیار درونگرا بوده و با افراد پیرامونش نجوش است. این گروه در کار و زندگی بسیار ریز بین و دقیق است. پرت کردن تمرکز این افراد بسیار سخت است و برای همین معمولا در کارهای خود عملکرد مناسبی را دارند.

محل کار

آنها در یادآوری گذشته بسیار قوی هستند و می توانند اتفاقهای قدیمی را با جزئیات به یاد آورند. آنها در سخت ترین نظام های سازمانی و امور نظامی هم دوام می آورند. گویی علاقه زیاد به این سبک در اعماق وجود آنها است. همچنین این تیپ شخصیتی با بی نظمی دیگران خشمگین می شود. این تیپ در کار بسیار سخت گیر و بدون انعطاف است، همچنین ظاهر فردی افرادبرای این تیپ بسیار مهم است که مرتب و منظم باشد.

ارتباط با دیگران

این گروه با توجه به درونگرایشان بسیار سخت با دیگران ارتباط برقار می کنند. دوستان زیادی ندارند، ولی با خانواده خود و نزدیکان خود هرچند نامشخص ارتباط بسیار صمیمی و عمیقی را برقرار می کنند. خیانت در مسر در این تیپ شخصیتی دیده نمی شود. این گروه با توجه ویژگی های شخصیتی مشکلی در انتقاد کردن از دیگران ندارد. چهارچوب های ذهنی این گروه ساختار را می پذیرد نه افراد با ویژگیهای مختلف را.

اوقات تفریح

آنها به مدیتیشن و موزیکهای آرامیش بخش علاقه مند هستند. از منظر آنها چیزی که سود آور نباشد جذابیتی ندارند و حتی لذت بخش هم نیست.آنها معمولا در تفریح زیاد حوصله ندارند و در زمینه غذایی هم سمت محصولاتی می روند که تجملاتی نباشد. آنها در زمانی که به مسافرت می روند به جزئیات بسیار زیادی توجه می کنند.

توسعه فردی

 • سعی کنید مهارت انعطاف پذیری را در خود تقویت کنید.
 • کارگاهایی که ارتباط موثر را آموزش می دهد برای شما مفید است.
 • سعی نکنید همه را مثل خودتان کنید، 15 تیپ دیگه شخصیتی متفاوت از شما فکر می کنند.
 • بر روی بازداری هیجانی و طرحواره بازداری هیجانی خود کار کنید.
 • سعی کنید اگر کسی به شما محبت کرد احساست او را درک کنید.
 • سعی کنید گاهی شوخی کنید و لبخن را بر لبان دیگران بی آورید.

تیپ ESTJ

برونگرا - حسی - منطقی - قضاوتی

آنها سعی می کنند همه چیز را مدیریت یا کنترل کنند و همه افراد به آنها پاسخ گو باشند. می توانید یک (ناظم مدرسه یا مدیر مدرسه سخت گیر) را تجسم کنید. آنها سعی می کنند مسئولیت یک کار را بر عهده بگیرند و در مورد موضوعات مختلف نظر بدهند. بعید است که در یک جلسه یا یک جمع بدون اظهار نظر آنها جلسه به پایان برسد. آنها علاقه به مکانها و افرادی دارند که قابل پیش بینی هستند. از ریسک کردن فرار و از ثبات استقبال می کنند.

محل کار

آنها توانایی این موضوع را دارند که از کمترین منابع موجود بیشترین استفاده را بکنند. آنها در کار خود سرعت دارند و نتایج را به شکل واقعی و عینی به شما نشان می دهند. آنها توانیی برخورد با شخصیت های مختلف را دارند ولی در آخر سعی می کنند بر آنها چیره شوند که می تواند همین موضوع برای آنها چالش درست کند. آنها اعتیاد به کار دارند و هیچ زمانی بدون فعالیت آنها را نخواهید دید. با توجه به بعضی از خصوصویات حتی ممکن است حق دیگران را در کار نادیده بگیرند تا به خواسته های خود برسند.

ارتباط با دیگران

آنها دوست دارند همه را راهنمایی کنند. وقتی پیش دوستان خود باشند هم همیشه شروع به نصیحت کردن آنها می کنند. صدای والد در ذهن آنها بسیار قوی است که همین موضوع باعث می شود که دیگران با شخصیت های مستقل از آنها فاصله بگیرند. آنها معمولا از تیپهای کلاسیک و بسیار رسمی استفاده می کنند گویی وسواس خاصی در نوع پوششان وجود دارد.

اوقات تفریح

آنها دوست دارند تفریح و کارشان یکی باشد به نوعی هدفمند و مفید. از کارهای خیریه و امور اجتماعی استقبال می کنند و دوستان خود را هم در همین زمینه انتخاب می کنند. گویی در ناخودآگاه آنها کمک کردن به افراد ضعیف هم نوعی نصیحت کردن دارد. همچنین به تفریح های خانوادگی نیز اهمیت میدهند.

توسعه فردی

 • به دیگران و پیرامون خود توجه کنید.
 • سعی کنید منافع دیگران را در نظر بگیرید.
 • سعی کنید مهربان و همدل باشید.
 • سعی کنید به احاساست عمیق خود توجه کنید.
 • تفریح کردن را یاد بگیرید.
 • دیگران را بفهمید و صحبت هایشان را درک کنید.
 • از دایره امین زندگی خود خارج شوید.

نوع خانه بر اساس تیپ شخصیت

تیپ شخصیتی ENTP

برونگرا - شهودی - منطقی - ادراکی

بسیار اکتیو و سر زنده هستند، آنها به فعالیت های زیاد علاقه دارند. خلاقیت زیادی دارند می توانند کارهای جدید را انجام دهند. آنها شخصیتی تاثیر گزار و کاریزماتیکی هستند می توانند الهام بخش بسیاری از افراد باشند. معمولا به روش های سنتی علاقه ای نشان نمی دهند. به دلیل اعتماد به نفس بالایی که دارند برای بسیار از افراد جذابیت ایجاد می کنند و بسیاری پیرو مسیر آنها هستند.

محل کار

آنها قدرت بالایی در حل مسئله و تفکرات سازمانی و آینده دار دارند. قدرت متقاعد سازی دیگران در آنها بسیار بالا است. معمولا در مذاکرات و جلسات به صورت آنی خوب عمل می کنند حتی اگر تخصص خاصی در این موضوع نداشته باشند.

ارتباط با دیگران

یه دلیل کاریزماتیک بودن آنها معمولا سرشان بسیار شلوغ است. جذاب و دوست داشتنی هستند و به دیگران هم سخت نمی گیرند. در ارتباط ها سعی می کنند مسائل و موضوعات جدید را یاد بگیرند. از بحث و تبادل نظر لذت می برند. در مسائل ارتباطی و کاری دچار تضاد هستند، زیرا گاهی صحبت کردن را به کار کردن ترجیح می دهند.

اوقات تفریح

در تست شخصیت شناسی MBTI از منظر اوقات تفریح مشخص گردیده است که تیپ شخصیتی ENTP برای دوره همی و مهمانی نیز بسیار مناسب هستند. با صحبت های خود می توانند دیگران را به خود جذب کنند. از تفریح، شادی و زیبایی های دنیا لذت می برند. آنها معمولا از تفریح کردن استقبال می کنند.

توسعه فردی

 • معمولا چند کار را با هم انجام ندهید.
 • علاقه خود را در مورد کاری که می خواهید انجام دهید در نظر بگیرید.
 • زمانهای کار خود را متعادل کنید.
 • سعی کنید از سخنرانی و ابراز عقیده شخصی را در هر جمعی انجام ندهید.
 • سعی کنید اصول و چهارچوبی برای خود داشته باشید.
 • اجازه صحبت کردن به دیگران را هم بدهید.
 • گاهی برای خود تایم خالی در نظر بگیرید.
 • از زیبایی های کوچک زندگی لذت ببرید.
 • سعی کنید مشاوره فردی و روانشناس داشته باشید.
 • اگر زمانی احساسی منفی پیدا کردید این پایان داستان نیست.
 • شما همیشه می توانید همان فرد الهام بخش سابق باشید.
 • پشت کار را فراموش نکنید.

تیپ ENTP

برونگرا - شهودی - منطقی - قضاوتی

رهبرانی با شهامت و با قدرت که همیشه سعی می کنند در هر مسیر یا هر راهی یک نتیجه عالی را بدست آورند. معمولا در کارهایی ورود می کنند که نتیجه خوبی به همراه داشته باشد. آنها عاشق رقابت کردن و مبارزه کردن با دیگران هستند تا قدرت خودشان را به طرف مقابل نشان دهند. معمولا در کارهایی که جنبه رقابتی نداشته باشد عملکرد خوبی ندارند. معمولا دوست دارند اطرافیانشان هم مثل خودشان باشند. خیلی علاقه ندارند دیگران تحت تسلطشان باشند، زیرا مثل یک رئیس فکر نمی کنند بلکه مانند یک رهبر و یک راهبر عمل می کنند.

محل کار

آنها به شدت علاقه به مسئولیت پذیری دارند. آنها قدرت زیادی برای پیشبرد سازمانهای خود دارند و میتوانند مسیر روشنی را برای همه اعضا ترسیم کنند. قدرت منطق ذهنی بالایی دارند پس سعی به همین منظور سعی می کنند فرآیند خود را دقیق جلو ببرند. معمولا افراد شایسته و مستقل بهتر با این جور افراد کنار می آیند. آنها تسلیم شدن را بلد نیستند مگر اینکه دلیل و منطق خاصی پشت آن باشد.

ارتباط با دیگران

این تیپ شخصیتی بسیار رک و صریح هستند، افراد مقابل آنها معمولا از این رک بودن آنها ناراحت میشوند. آنها گاهی خوش خلق و گاهی نیز جدی هستند. بسته به وضعیت کاری آنها شکل و فرمشان تغییر می کند. عزت نفس بالایی دارند بنابراین به هر دلیلی و در هر موقعیتی برای دوستی های جدید تن به هر رابطه ای را نمی دهند. البته گاهی پرخاشگری هم در رابطه های آنها دیده می شود.

اوقات تفریح

معمولا دوست دارند برنامه های خاص تفریحی داشته باشند. در تفریح نیز دنبال هدف خود هستند و برنامه های بلند مدتی که می تواند پشت اینگونه کارها باشد. حتی ادغام کار و تفریح نیز برای آنها بسیار مهم است که بتواند باعث بلوغ آنها شود.

توسعه فردی

 • به دیگران اندازه توانشان فشار بیاورید.
 • هر فردی نمی تواند مانند شما فعال باشد.
 • مدیتیشن را فراموش نکنید.
 • مدیریت هیجانات می تواند برای شما مفید باشد.
 • سعی کنید چیزهای نوع و جدید را یاد بگیرید.
 • قبل ار انجام کاری آن را کامل بررسی نمایید.
 • سعی کنید دیگران را هم در بحث های خود سهیم کنید.

تیپ ESTP

برونگرا - حسی - منطقی - ادراکی

ویژگی خاص آنها قابل اعتماد بودن است. سعی می کنند با افرادی وارد ارتباط بشوند که داستان زندگی و همراه آینده آنها باشند. هم می توانند جذاب و دوست داشتنی باشند و هم خشک، خشن، صریح و قاطع. آنها بسیار اکتیو، با پشتر کار، خلاق و پر قدرت هستند. نکته جالب این است که از کارهای پر استرس و نیازمند انرژی لذت می برند. آنها قدرت انجام دادن چند پروژه و کار گوناگون را در یک زمان مشخص با هم را دارند. معمولا به هیچ پروژه ای نه نمی گویند و همه کارها را قبول می کنند.

محل کار

از منظر تست شخصیت شناسی MBTI آنها معطوف به هدف هستند و فقط نتیجه را می بینند. آنها گاهی کارها را در دقایق پایانی انجام می دهند و از این کار لذت می برند. آنهت تحت استرس و فشار عملکردشان در کار بهتر می شود. گویی اضطراب موتور حرکتی این افراد خاص است. آنها بسیار کمال گرا، کارافرین، رقابت طلب و پرقدرت هستند. آنها معمولا قانون مند نیستند مگر اینکه قانون در جهت رسیدن به کارهایشان باشد. آنها قدرت بسیار بالایی در مذاکره و متقاعد سازی دیگران دارند.

ارتباط با دیگران

آنها استقلال و آزادی را دوست دارند به شدت از ارزیابی شدن و زیر نظز بودن بدشان می آید. آنها بسیار خوشبین و آینده نگر هستند، معمولا روحیه آنها به این راحتیا به هم نمی خورد. آنها با تمام گروها قدرت برقراری ارتباط دارند، اما وارد ارتباط صمیمی با آنها نمی شوند. زیرا علاقه ای به عشق، عاطفه و صحبت های احساسی دیگران ندارند. آنها بسیار لارج، سخاوتمند و دست و دلباز هستند. آنها گویی نیاز همیق به یادگیری صمیمت مخصوصا با جنس مخالف را دارند. امکان دارد که آنها بر خلاف آن چیزی را که نشان دهند را انجام دهند و در باب این موضوع دلیلی برای پاسخ گویی نمی بینند. آنها علاقه زیادی به نشان دادن توانمندی های خودشان به دیگران دارند.

اوقات تفریح

علاقه زیادی به این موضوع دارند که در جمع ها برای دیگران قصه بگویند و داستان سرایی کنند. علاقه دارند به شکل سطحی با افراد زیادی در ارتباط باشند. همچنین علاقه زیادی به ورزشهای آبی و شکار دارند گویی در ورزش نیز به دنبال اهداف خاصی می گردند. از اینکه با این گروه بخواهید صمیمی شوید بپرهیزید زیرا آنها در ظاهر شید ولی در باطن علاقه ای به این موضوع ندارند.

توسعه فردی

 • سعی کنید چهارچوب های کاری را رعایت کنید.
 • کارها را با برنامه ریزی جلو ببرید.
 • سعی کنید تفاوت های دیگران را در نظر بگیرید و به آن بها دهید.
 • اگر زیاد خود را درگیر کار و پروژه کنید، به احتمال زیاد دوستانتان را از دست می دهید.
 • به ارزشهای بزرگ زندگی و دنیای معنوی هم توجه داشته باشد.
 • اینکه همه چیر را دوست دارید پیش بینی کنید فکر شما را به هم میریزد.
 • قرار نیست در همه کارها برنده شوید.
 • گاهی ممکن است که دیگران را ناخواسته ناراحت کنید.
 • شما بهترین هستن اگر خود را تقویت کنید.
نظرات کاربران:
علی
پاسخ به این نظر
16:40 - 13 مهر 99

ممنون از تست خوبی که گذاشتید. لطفا در مورد علایق هر تیپ بخصوص از جهت رابطه با اشخاص دیگر بیشتر توضیح دهید.

1 0
افزودن نظر:
captcha