ورود / عضویت
021-22623587
تعیین وقت مشاوره

مرکز مشاوره مکث

تعیین وقت مشاوره
عنوان مطلب: احساس اضطراب

احساس اضطراب

تفاوت احساس اضطراب و احساس ترس

تفاوت احساس اضطراب با ترس در اینجاست که ترس واکنشی به یک اتفاق واقعی است، مثلاً کسی که از گربه، یا تاریکی و یا ارتفاع میترسد، در این نوع واکنش فرد میداند که از چه چیزی میترسد و عامل آن هم مشخص است.

اما در مورد احساس اضطراب، که احساسی شبیه به ترس دارد، عامل مشخصی در همان لحظه برای آن نوع احساس وجود ندارد، فرد احساسی از دل آشوبه را تجربه میکند که عامل آن در آن لحظه وجود ندارد، در احساس اضطراب علائم تنش حرکتی، مانند عدم آرامش، خستگی، لرزش یا تنش عضلات در فرد احساس میشود و یا ممکن است دچار تپش قلب، احساس تنگی نفس،خشکی دهان،مشکل بلعیدن، حالت تهوع یا بیرون روی را در بدن تجربه کند.

در برخی از موارد وقتی فرد احساس اضطراب زیادی را تجربه میکند، ممکن است مدام گوش به زنگ باشد و یا احساس کند لبه یک پرتگاه ایستاده، اشکال در تمرکز برایش پیش بیاید و در مورد خواب و شروع خواب ناآرام و بی قرار باشد.

اضطراب و راه های درمان آن 

در مورد بحث اضطراب و شناخت و درمان، باید دلیل آن پیگیری شود، مثلاً شخصی که یک قرار کاری دارد و یا دانش آموزی که امتحان دارد و در فصل امتحانات دچار اضطراب شدید میشود، یا همان فردی که در هر قرار کاری ساده ایی حتی آنقدر مضطرب میشود که نمیتواند خودش را به خوبی به کارفرما معرفی کند و شغل مورد نظرش را نمیتواند به دست بیاورد. 

احساس اضطراب

اضطراب در واقع ریشه در گذشته، آنچه که قبلاً در یک شرایط خاص برای ما پیش آمده باشد و تصمیم قطعی ناخودآگاه ما این باشد که چنین شرایطی و یا هر شرایط شبیه به این برای ما باعث میشود که دچار اضطراب شویم است. 

در واقع با بررسی شرایط و یا تفکر اضطراب زا میشود به ریشه تولید این احساس دست پیدا کرد. 

مثلاً: کارمندی که کار خودش را به بهترین شکل انجام میدهد، اما با دیدن کارفرمای خود همیشه مضطرب میشود، خب شخص کارمند، از چه چیزی مضطرب میشود وقتی همه کارش را به خوبی و دقت انجام داده است؟ با بررسی شرایط حال و گذشته فرد مضطرب، به این تشخیص میرسیم که در کودکی از پدر دیکتاتور خود بسیار میترسیده است و مدام این احساس را تجربه میکرده که آیا پدر از او عصبانی میشود یا نه؟ 

این احساس در ناخودآگاه شخص ثبت میشود و بنابراین هر شخصی در شرایطی مشابه با شرایط پدرش که در جایگاهی باشد که باید به او جواب پس بدهد او را مضطرب خواهد کرد. 

تشخیص موقعیت

یکی از مهم ترین عامل ها در درمان اضطراب تشخیص است، تشخیص موقعیت باعث میشود فرد به آگاهی برسد و آگاهی باعث میشود سطحی از بار آن کم شود. 

اگر همین فرد (کارمند) به این آگاهی برسد، پس از این در شرایط مشابه به کارمند و کارفرما، به گذشته خود رجوع میکند و چون میداند الان دیگر در شرایط گذشته نیست، سطح اضطرابش را میتواند خودش کنترل کند.

روانکاوی 

در درمان اضطراب، روانکاوی روش بسیار بسزایی در حل مشکل دارد.

تعرضات میتوانند عامل مهمی در به وجود آمدن اضطراب نیز باشند، تعارض در واقع به اختلاف آنچه که هستیم و آنچه که در درونمان میخواهد باشد، بر میگردد. حل تعارضات هم مانند بقیه مشکلات، با بررسی شرایط و دلایل آن امکان پذیر است. 

راه کارهای موقت و کوتاه مدت در پایین آوردن سطح اضطراب 

  1.  تمرین های خانگی برای تشخیص تحریف های شناختی که موجب اضطراب میشود. مثلاً: فردی هر شرایط مشابه به گذشته اش را باعث بروز اضطراب میداند، با بررسی شرایط مشابه و دقت در آن بدانیم که الان با گذشته مان و شرایط قبل تفاوت دارد.
  2. بررسی ارزیابی فیزیکی توسط روانپزشک برای تجویز دارو.
  3. مصرف داروها و دادن گزارش روزانه به دکتر روانشناس.
  4. افزایش تمرینات تن آرامی مانند یوگا، مدیتیشن، جهت کاهش سطح اضطراب که با آماده کردن محیط مناسب در خانه، تمیز و مرتب کردن اتاق ها و چیدمان صحیح، ساعتی در روز در یک محیط امن و آرام میشود به این تمرینات پرداخت.
  5. افزایش فعالیت های روزانه و شغلی.
  6. شناسایی نگرانی های بی موردو غیر منطقی.
  7. افزایش فهم و اعتقادات بیمار برای تغییر نگرش در شرایط مشابه بیمار باید به طبیعت غیر منطقی بودن عامل احساس اضطراب پی ببرد، و به افکارش و نوع تفکرش در لحظه اضطراب پی ببرد و متوجه باشد و در کنار مشاور روانشناس خود به تبیین آنها و رسیدن به آرامش همکاری کند.

نویسنده: مرکز مشاوره مکث

با خواندن این مقاله پاسخ سوالات زیر را خواهید یافت:

  • احساس اضطراب چیست؟
  • تفاوت اضطراب یا احساس اطراب با ترس و استرس چیست؟
  • راه های درمان اضطراب چیست؟
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(11 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: احساس اضطراب

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی
×

تعیین وقت مشاوره حضوری

CAPTCHA