22004925 021

احساس خوب و نشانه های آن چیست؟ (5 تمرین)

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(29 رای)
احساس خوب و نشانه های آن چیست؟ (5 تمرین)

احساس خوب و نشانه های آن چیست؟ تمام تلاش های ما برای موفقیت، پولدارشدن، خریدن ماشین یا خانه، ورزش کردن، مسافرت رفتن و تمام کارهای دیگر، فقط به خاطر به دست آوردن احساس خوب یا همان حس خوب است. اما این جمله را فراموش نکنید که پول رفاه می آورد ولی احساس خوب ارتباط مستقیمی با پولدار شدن ندارد. زمانی که صحبت درباره احساس خوبمی شود یا احساس زیبا یا احساس موفقیت، شاید همه ما به خاطراتی در ذهن خود بپردازیم که روزهای شادی را برای ما تداعی میکند. بنابراین امروز با تداعی خاطرات ممکن است دچار احساس خوبی شویم و همچنان در همان روزهای گذشته نیز احساس زیبایی را تجربه کرده باشیم. اما نکته مهم زندگی در حا است، نه گذشته نه آینده، اگر کمال گرا باشی هیچ وقت از زندگی لذت نمی بری، اگر هم به خاطرات بد یا خوب گذشته فکر کنی هیچ وقت احساس خوب را در لحظه تجربه نمی کنی.

احساس خوب و نشانه های آن

هر فردی به واسطه نگرش و نگاه خود به زندگی تجربه ایی از احساس خوب، حال خوب و خوشایند دارد. به هر میزان که آگاهانه تر و روشن بینانه تر به زندگی نگاه کند تجربه احساس زیبا، به دست آوردن و مرور حال خوب برای او آسان تر و ملموس تر میشود.

احساس خوب داشتن

شاید به نظر شما کمی گیج کننده بیاید که چگونه با بینش بهتر به زندگی می توانیم احساس زیبای بیشتری را تجربه کنیم؟

جواب این است که به هر میزان که نگاه عمیق تر و معنا دار تری به زندگی داشته باشید، می توانید دستاوردهای خود را مهم، با شکوه و دوست داشتنی تر بدانید.

مثلاً فردی را در نظر بگیرید که تمام عمر خود را سرسختانه مشغول کار و فعالیت است، امکانات رفاهی نسبتاً مناسبی برای خانواده خود آماده می کند و ظاهراً خانواده خوشبختی را در کنار یکدیگر گرد آورده است، اما در طول سال شاید به ندرت یک یا دو بار احساس زیبایی را تجربه کند و آن هم به واسطه رشد منابع مالی خود و موفقیت بیشتر در زندگی است.

با ارزش ترین حسی که خریدنی نیست

قطعاً درست است که موقعیت اقتصادی مناسب حال خوب تر و احساس بهتری را به واسطه امنیت روانی ایجاد شده به وجود می آورد، اما همین فرد اگر در وضعیت متوسط اقتصادی قرار بگیرد قطعاً برای به دست آوردن احساس جذاب باید تمام سال را تلاش کند و از نگاه کردن به خانواده، فرزندان، لذت کنار هم بودن تجربه مناسبی پیدا نکند.

/// شماره های تماس ///

احساس خوب در نگاه هر فرد

به دست آوردن احساس خوب و تجربه های خوشایند یک مقوله کاملاً شخصی است که به واسطه بینش هر فردی به زندگی به وجود می آید. نکته مهم در به دست آوردن بینش بهتر برای تجربه احساس بهتر، نگاه معنا دار به زندگی است.

درک معنای زندگی

شاید این سوال جزو اولین سوال های هر کودکی باشد که با جهان بینی خود کنجکاوانه به دنیای اطرافش نگاه می کند. هر فردی به یک دلیل واضح و با رسالت خاص خود پا به عرصه جهان می گذارد.

زمانی که با مادیات، خواسته ها و دستاورد های دنیا آشنا می شود، قطعاً در دنیای صنعتی پر ازدحام به دنبال صرفاً بر آورده کردن نیازهای خود و اطرافیان خود می شود.

تجربه حال خوب در دنیای صنعتی بسیار سخت تر از تجربه حال خوب در شناخت است. زیرا دنیای صنعتی صرفاً به دنبال فروش ابزاری است که با آن منبع مالی خود را تأمین کند. بنابراین هر روز با پیغام هایی از این دست مواجه می شویم که با خرید خانه ای در یک شهر خوشبختی را احساس کنید، با یک عمل جراحی زیبایی، حال خوبی را تجربه کنید و یا با این وسیله نقلیه به خانواده خود، حال خوب هدیه دهید. از این رو ما در توهمی از خوشبختی و حال خوب قرار می گیریم که راه گریزی از آن نخواهیم داشت.

بینش احساس خوب

اگر بتوانیم نسبت به احساس خوب به بینش معنا داری دست پیدا کنیم، این احساس را در هر زمانی می توانیم تجربه کنیم. نگاه معنا دار به داشته های زندگی خود یک بینش عمیق به زندگی است.

  • تجربه سلامت جسمی
  • تجربه داشتن خانواده
  • تجربه همراه بودن با یک دوست
  • تجربه نفس کشیدن در یک روز آفتابی
  • تجربه گذشتن از سختی های زندگی و رسیدن لحظه ای به آرامش
  • تجربه داشتن سقفی برای زندگی
  • تجربه چشیدن مزه های تازه
  • تجربه سفر کردن و دیدن دنیای اطراف هر چند کوتاه

احساس خوب

آیا حقیقتاً احساس خوب و حال خوب در تمام این گزینه ها نمی گنجد؟

چرا می توانیم با نگاه معنا دار و عمیق خود به زندگی به هر چیزی که در اطراف ما وجود دارد، معنا و مفهوم واقعی خود را ببخشیم و بتوانیم حس زیبایی را از آنها تجربه کنیم. زمانی که بدانیم بودن و صرفاً خوب بودن و کمک کردن به اطرافیان می تواند حال زیبایی را در ما ایجاد کند، دیگر به دنبال دستاوردهای مادی و هزینه های متداول برای به دست آوردن لحظه ای از احساس خوب نمی گردیم.

قطعاً به وجود آوردن حس خوب یک هنر است که از نگاه معنا دار هر فردی به وجود می آید.

دو نمونه از تربیت مادران

1. مادری را تصور کنید که مدام در حال غر زدن، گلایه کردن و سخت بودن زندگی است، این مادر آموزشی به جز گلایه کردن به فرزندان خود ندارد و قطعاً این بینش را به آنها منتقل می کند که دنیا مکان افتضاحی است و برای راه نجات از آن باید مدام گلایه کنیم.

/// شماره های تماس ///

2. اما همین مادر را در نظر بگیرید که با هر آنچه که در خانه است، خود را خوشحال می کند و فضایی صمیمی و شاد برای فرزندان خود ایجاد می کند و از گلایه کردن و غر زدن دوری کرده است، همچنین پیغام خوشبخت بودن و احساس خوب داشتن را با هر مضمون کوچکی به فرزندان خود منتقل می کند.

بنابراین فرزندان این خانواده، صبح ها با نور خورشید و حتی لحظه ایی از باران قطعاً شاد و خوشحال خواهند بود. زیرا بینش معنا دار خود به زندگی را از مادر خود آموخته اند. اینگونه می توانید در هر لحظه از زندگی خود، احساس خوشایند را تجربه کنید.

تداوم در احساس خوب

تداوم در احساس خوب، قطعاً روش هایی دارد که تماماً به خود فرد بستگی دارد.

زمانی که توانسته باشیم از هر آنچه که در اطراف ما است نگاهی خوشبینانه و روشن به دست بیاوریم، می توانیم حال خوب را خودمان خلق کنیم. پس از خلق هر لحظه خوشایندی با دستاوردهای جدید می توانیم تداومی به احساس های خوب بدهیم.

سلامت روان را با ورزش های گروهی تقویت کنید

شرکت در ورزش های گروهی نسبت به ورزش های انفرادی تاثیر بیشتری در سلامت روان دارد. محققان استرالیایی دریافتند زنانی که در باشگاه ها تنیس بازی می کنند نسبت به زنانی که تنهایی ورزش می کنند، مانند پیاده روی یا ورزش در باشگاه، سلامت روانی بهتری دارند. همچنین هیچ تفاوتی در سلامت جسمانی دو گروه وجود نداشت.

نکته هایی که می تواند نگاه ما را به زندگی بهتر کند

1. تهیه کردن لیست

از داشته های خود لیستی (فرزندان، خانواده، دوستان، سلامتی) تهیه کنید. روابط بین فردی خود را بررسی کنید، شرایط پیرامون خود را بشناسید و آن را لیست کنید که در کجا مدیریت هیجانات از دست شما خارج می شود.

2. به خود توجه کنیم

زمان هایی در هفته به داشته های خود بپردازیم و از آنها به هر نحوی به دلیل حضورشان و وجودشان تشکر کنیم. تمرین های مانند یوگا و ذهن آگاهی کمک زیادی می کند تا ما در لحظه احساس خوب را تجربه کنیم. خودشناسی یا خودآگاهی نیز به شناخت بیشتر ما و احساس خوب ما کمک می کند.

قدردان بودن

3. قدردان باشیم

قدردان هر آنچه که در خدمت ما است باشیم و از گلایه های مدام دست برداریم.

4. خدمت کنیم

خدمت کردن به دیگران و مورد لطف قرار دادن هر فردی که در چهارچوب زندگی ما قرار دارد، قراری باشد که خودمان برای تجربه احساس زیبا می گذاریم.

5. بدون انتظار باشیم

انتظار و توقع داشتن از دیگران و اطرافیان اولین ترمز دستی تجربه حس خوب است. زمانی که کاری را برای کسی انجام می دهیم این پیغام را به خود بدهیم که به دنبال هیچ دستاورد، هیچ توقع و هیچ انتظاری نیستم که در جایی دیگر آن فرد نیازی از من را رفع کند و صمیمانه با خود مرور کنیم که این کار را به خواست قلبی خود انجام می دهم. بنابراین اگر از دیگران انتظار نداشته باشیم، قطعاً از آن ها ناراحت، دلخور و غمگین نیز نمی شویم و فرصت بیشتری برای تجربه حال خوب پیدا می کنیم.

هر آن چیزی که در اطراف ما است می تواند دلیلی برای به دست آوردن یک احساس خوب باشد. بنابراین هر چقدر نگاه عمیق تر و مثبت تری به زندگی داشته باشیم قطعاً می توانیم حال خوب بیشتر و بهتری را نیز تجربه کنیم.

نظرات کاربران:
فاطمه
پاسخ به این نظر
20:36 - 6 فروردین 99

سلام فاطمه هستم تو سن 22 سالگی هیچ احساس خوبی نسبت به زندگی ندارم این با این وضعیت زندگی و کرونا

0 6
آریانا
پاسخ به این نظر
18:41 - 30 آذر 99

Im fine

4 0
افزودن نظر:
captcha