22004925 021

احساس خوشبختی از نگاه روانشناسی

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(27 رای)
احساس خوشبختی از نگاه روانشناسی

خوشبختی در لغت به معنای سعادت، پیروزمندی و احساسی از آرامش است. در واقع خوشبختی یک احساس است و نه یک دستاورد قابل لمس که بتوانیم آن را به دیگران نشان دهیم و یا هر روز با دیدنش احساساتمان جریحه دار شود که بالاخره خوشبختی را در دستان خود دارم و آن را لمس میکنم. هدف گذاری های انسانی این روزها تغییر کرده و تأیید و تلاش رسانه ها برای رسیدن به خوشبختی، تولید و مصرف را بالا میبرد. بنابراین رسانه ها مدام در تبلیغ خوشبختی هستند که با بدست آوردن هر وسیله ایی نیاز به وسیله دیگر داریم که خوشبختی واقعی را پیدا کنیم. این موضوع اشتباه است.

ارتباط خوشبختی با زیبایی

آیا واقعاً خوشبختی، در عملهای جراحی زیبایی، سفرهای تفریحی و خانه های آنچنانی است که تنها یک قشر یک درصدی به واسطه آن خوشبخت هستند. دیگران باید برای به دست آوردنش سخت تلاش کنند. چرا وقتی دستاوردی داریم، سفری میرویم، خانه جدیدی میخریم و عمل جراحی زیبایی جدیدی انجام میدهیم باز هم احساس خوشبختی نمیکنیم؟

/// شماره های تماس ///

جواب اینجاست که خوشبختی قطعاً و حتماً یک احساس است. از آنجایی که جامعه مصرف گرا در هزینه امروزی تفکر اکثریت را از این که میتوانی در خانه ایی کوچک باشی اما خوشبخت باشی را دور میکند و تلاش بیهوده و سرسختانه هر فردی را برای بدست آوردن هر وسیله ایی به هر قیمتی ملاک مهمی از خوشبختی میکند.

احساس خوشبختی

نکته مهم اینجاست که باید بدانیم که قطعاً فقر و نداری احساس بدبختی می آورد. تلاش برای بیان این کلام، این نیست که برای زندگی خود و داشتن حداقلی از امکانات تلاش نکنیم. اما نکته مهمتر در این است که وقتی مادری، فرزندی را به دنیا میاورد، اگر با تمام سختی ها و کمبودهای مادی تا دو سالگی در کنار فرزند خود بماند تا اینکه مجبور به رفتن به سر کار باشد، قطعاً احساس خوشبختی بیشتری به فرزندش القا خواهد کرد.

ارتباط کار زیاد با خوشبختی

پدری که مدام در حال تلاش برای دستاورد های مادی است، هر چند تلاش گر و قابل ستایش، اما اگر فرصتی به خود و فرزندانش اختصاص بدهد و بداند مهر و علاقه ایی که با بوسیدن فرزندانش به آنها منتقل میکند احساس خوشبختی را برای آنها صد چندان میکند. تا زمانی که مدام عصبانی است و دغدغه کار دارد. بنابراین همه ما شاید با مفهومی اینچنینی از خوشبختی آشنا باشیم و در مواردی سعی مان را برای خوشبختی اینچنینی کرده باشیم. اما سوال اینجاست که در برخی از موارد با همه صبوری ها و تلاش برای خوب بودن ها چرا احساس خوشبختی نمیکنیم.

احساس خوشبختی از نگاه روانشناسان

احساس خوشبختی یعنی چه؟

خوشبختی، احساس خوشبختی و سعادتمندی، نقطه ایی در درون هر کسی میباشد که معیار آن تفکرات و علایق هر فرد، زیاده خواهی، کم خواهی و شناخت از خود و اطرافیانش است. شاید زمانی که فردی با یک شغل معمولی و یک جای خواب راحت بتواند خوشبختی را احساس کند، فردی با هزاران دستاورد نتواند آن خوشبختی را در یک لحظه احساس کند. بنابراین هر آنچه در ذهن ما به عنوان نوعی قناعت، راضی بودن، شناخت از خود و محیط اطرافمان بیشتر باشد، خوشبختی را در درونمان بیشتر خواهد کرد.

  • اگر بخواهیم به معنای اصیل این کلمه پی ببریم میتوانیم از فردی که روی صندلی چرخدار نشسته است بپرسیم خوشبختی چیست؟ قطعاً در ۹۰ درصد موارد میشنویم خوشبختی قدم زدن و سلامت جسم داشتن است.
  • اگر از مادری که فرزندش را از دست داده بپرسیم خوشبختی چیست؟ قطعاً وجود فرزند و داشتن او برایش خوشبختی وصف ناپذیری است که حاضر است تمام دارایی اش را خرج یک لحظه او را ببیند.

با این مثال ها میخواهیم به سطحی ترین و دم دستی ترین معنای خوشبختی که در عین حال عمیق ترین و واضح ترین معنای خوشبختی است برسیم. خوشبختی دقیقاً همان چیزهایی است که ما داریم و در روزمره از کنارشان میگذریم. شاید با یک حادثه کوچک به سمت آنها متمرکز شویم و مجدداً نگاهشان کنیم. در مواردی اصیل تر از آن و با معنایی عمیق تر، برخی از دست دادن ها نیز خوشبختی بزرگی محسوب میشوند که با نگاه سطحی و تلاش گر ما برای تصاحب همه چیز، خوشبختی نباشد.

خوشبختی

نگاه روانشناسی به خوشبختی

بنابراین اگر بخواهیم نگاه روانشناسی به خوشبختی را بدانیم، قطعاً باید به دنبال احساسی بگردیم که تنشهای روانی، جنگهای روانی و تلاش برای برتری در آن کم باشد و بتوانیم به لحظه ایی آرامش را در آن تجربه کنیم. پس از آن بدانیم که خوشبخت بوده ایم و مجدداً برای به دست آوردن همان لحظه ناب برای سعادت خودمان و اطرافیانمان تلاش کنیم.

توجه همه علوم به خوشبختی

به این جهت که خوشبختی در تمام علوم معرفتی دنیا و همچنین علم روانشناسی نوین دنیا، منبعی از احساس آرامش و رضایت است که با شناخت به آنچه که هستیم و آنچه که در وجودمان در حال رشد است گفته میشود. قطعاً رشد به معنای رشد معنوی و وجودی هر فردی است که بواسطه آن دارایی هایی نیز مانند عقل، هوش و توانایی در جهت آن خواهد داشت.

چه احساسی عمیق تر از خوشبختی که بدانیم ضعف های وجودیمان چیست و تلاش کنیم آنها را بهبود ببخشیم و بدانیم چگونه میتوانیم انسان بهتری باشیم و برای بهتر بودن تلاش کنیم.

کنار گذاشتن تفکر و سیاست منفعت طلبانه

اگر کمی از این تفکر منفعت طلبانه و خودخواهانه که همه جهان باید بچرخد تا من لحظه ایی احساس خوشبختی کنم، دست برداریم و به جسممان، روحمان، دارایی های معنوی، خانواده و هر آنچه که هست و نیست، فکر کنیم میتوانیم خوشبختی را در هر لحظه و در هر جایی بببینیم و احساس کنیم.

روانشناسی خوشبختی و نکته آخر

بنابراین احساس بدبختی در ندیدن ها، منفعت طلبی ها و مدام خواستن های بیشماری خلاصه میشود. که دستاوردی به جز خشم، بغض، گلایه و ناله کردن های مدام نخواهد داشت. از این رو بهتر است اگر به دنبال خوشبختی میگردیم، لحظه ایی در خودمان تأمل کنیم و بدانیم راه سعادت هر فردی نسخه ایی خصوصی است که در روان او جای گرفته است. احساس خوشبختی نیازی شخصی به شناخت شخصی هر فردی است که از بینش او سرچشمه میگیرد.

بنابراین هر چقدر بینش معناگرتری داشته باشیم، خوشبختی را در چند قدمی خودمان پیدا خواهیم کرد. تلاشمان برای کمک به دیگران و دوست داشتن اطرافیانمان بواسطه شناختمان از خوشبختی خود بیشتر و بیشتر خواهد شد.

نظرات کاربران:
bilal
پاسخ به این نظر
22:49 - 7 آبان 98

میخواهم در باری خوشبختی برایم معلومات روان کنین

0 0
افزودن نظر:
captcha