22004925 - 021

احساس محبت چیست؟

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(40 رای)
احساس محبت چیست؟

پیش از این راجع به احساس عشق و علاقه و انواع عشق صحبت کردیم اما صحبت در مورد احساس محبت با عشق کمی متفاوت است. زیرا احساس محبت را میتوانیم به هم نوع، هم جنس، کودکان و حیوانات نیز داشته باشیم و در آنها نیز رشدشان دهیم.

احساس محبت چیست؟

احساس محبت یک احساس ارتقا پیدا کرده از احساسات انسانی در طول زمان است. در واقع انسان پس از رفع نیازهای اولیه، خوراک و پوشاک و تولید مثل، نیازمند امنیت و عاطفه است. رشد احساس محبت در این قالب به وجود آمو و به مرور گسترده شد.

شاید بعضی از انسانهای گرسنه، محبت کمتری به هم نوع خود و یا حیوانات میتوانند داشته باشند. برداشت اشتباه نشود که انسان های گرسنه ایی را میبینیم که با محبت تر از بی نیازها، با هم نوع و یا حیوانات برخورد میکنند؛ زیرا بحث در کلیت یک جامعه انسانی است و نه تعدادی از انسان ها.

/// شماره های تماس ///

احساس محبت از دیدگاه روانشناسان

روانشناسان معتقدند احساس محبت به نوعی احساس خوشایند دوست داشتن و دوست داشته شدن است. وقتی در گرماگرم تمام تلاش های روزانه، احساس خلأ کنیم زیرا کسی نیست که با تمام وجودمان (آنچه که هستیم و آنچه که داریم) دوستش داشته باشیم، در واقع به دنبال رشد احساس محبت درونمان میگردیم.

احساس محبت نمیتواند یکطرفه باشد، به عنوان مثال: مادری که از روی غریزه مادری محبت میکند، محبت نیز دریافت میکند. مرد یا زنی که در فعالیت های خیریه مشغول هستند، احساس محبت را درون خود فعال کرده و به رشد این احساس پرداخته و متقابلاً وقتی نیاز فرد محتاجی را فراهم میکند، احساس محبت را از او دریافت کرده است هر چند این احساس رو در رو و متقابل و یک شکل نباشد اما هر کسی دریافتی خودش را از این احساس دارد.

احساس محبت از نظر مرکز مشاوره شریعتی (مکث)، احساس محبت در بین انسان های بالغ و زوج ها، به میزانی متفاوت تر از مادر و فرزند و فعالیت های خیریه است. این احساس زمانی شروع به رشد میکند که دیگر بحث منفعت کسی در میان نباشد (دوست داشتن بی دریغ)؛ در این نوع محبت که احساسی عمیق است و به مرور زمان و با شناخت کافی دو طرف از یکدیگر شکل میگیرد، احساس محبت شروع به رشد میکند.

تجربه احساس محبت به بهترین شکل

دو نفری که پس از تعامل بسیار، سبک و سنگین کردن منفعت ها، معیارها و علایقشان در کنار یکدیگر قرار گرفتند، پس از ازدواج و یا رابطه دوستی عمیق، زمانی که در شرایط دشوار و یا جایی که منافعشان به خطر بیافتد، دیگر به فکر خودشان، منافعشان و علایقشان نباشند و در لحظاتی عمیق، از خودشان و خواسته شان بگذرند، احساس محبت را به بهترین شکل، تجربه میکنند.

نکته مهم در تجربه احساس محبت، انتظار نداشتن است.

اگر ما از کسی که به او محبت میکنیم، انتظار محبت نداشته باشیم یعنی بدون در نظر گرفتن منفعت خودمان شروع به محبت کرده ایم، چه بسا خیلی دیر و یا خیلی زود این احساس را از طرف مقابلمان دریافت میکنیم. اما سقف انتظارات ما و شمردن لطف ها و محبت هایمان کار را برای خودمان سخت تر میکند؛ در واقع این احساس تصنعی شده و باز هم شکل منفعت طلبانه به خود میگیرد، هر چند که صورت ماجرا مملو از محبت و علاقه باشد.

از نظر روانشناسان، آنچه که ذهن ما را آرام میکند و احساس محبت واقعی را رشد میدهد، چیزی فراتر از جبران تمام لطف هایمان است. صرف انتظار نداشتن از دیگران، تجربه محبت خالص را در ما به وجود می آورد؛ چه بسا در تمام طول تاریخ انسان های بزرگ و معنوی در تلاش برای محبت بدون هیاهو و جبران بوده اند.

در این که اگر کسی محبت کند، انتظار دریافت رفتار بدی را ندارد شکی نیست اما محبت اگر احساس عمیق قلبی ما باشد، نه برای جلب توجه، نه تأیید طلبی، نه اینکه مرا ببیند و دوست داشته باشد و نه نمایش عشق ورزیدن باشد، در این صورت مواجه با هر رفتاری غیر از محبت هم میتواند ما را خوشحال کند؛ زیرا منشأ رفتارمان، خودمان، قلبمان و خواسته وجودیمان بوده است.

بازتاب احساسات مثبت پس از محبت کردن

از نظر مرکز مشاوره شریعتی (مکث)؛ احساس محبت و لطف به خودمان و دیگران، بازتاب مثبتی برای خودمان دارد. تجربه حال خوش، سبک بالی، کارآمدی، بی فایده نبودن، عشق ورزی احساساتی است که بعد از محبت تجربه میشود.

مثال: وقتی ما دست فرد نابینایی را میگیریم و از خیابان رد میکنیم، قطعاً انتظار نداریم او هم در جایی دست ما را بگیرد و از خیابان رد کند و یا به ما پولی بدهد؛ ما این کار را از احساس محبت که ریشه در نوع احساسات انسانی که نشانه ایی از تمدن، هم نوع دوستی و کمک به دیگران است تجربه میکنیم.

در واقع هر چقدر انسان متمدن تر باشد و رشد معنوی درون خود را دنبال کند که نشانه تمدن نوع بشر است (نه تکنولوژی)، رفتارهای محبت آمیز و نوع دوستانه اش بیشتر میشود و به دنبال تجربه احساس عمیق محبت می باشد.

افزودن نظر:
CAPTCHA2
ورود / عضویت
صفحه اصلی ذهن و دارو سنجش هوش و استعدادیابی کارگاه ها همکاری با مکث طرف های قرارداد تماس با مکث