22006198 021

جاذبه عشقی و انواع عشق

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(34 رای)
جاذبه عشقی و انواع عشق

جاذبه عشقی چیست؟ انواع عشق کدام است؟ در این مقاله به کلیت این دو ماجرا خواهیم پرداخت. عشق فراتر از تنها دوست داشتن شدید است. بیشتر ما مردم کسانی را می شناسیم که خیلی دوستشان داریم ولی عاشق آن ها نیستیم و برخی از ما نیز به کسی احساس جاذبه شهوانی داشته ایم که وی را دوست نداشته ایم. پژوهش ها این باورهای روزمره را تایید می کند؛ در یک پژوهش نموداری از عباراتی که مردم آن را نمودار عاشق بودن می دانستند، جمع آوری شده و مقیاس های مستقلی برای اندازه گیری هر کدام وجود دارد. پرسش های مقیاس دوست دوست داشتن به این مطلب میپردازد که تا چه میزان طرف مقابل دوست داشتنی، قابل احترام، قابل تحسین و دارای پختگی و و قضاوت خوب تلقی می شود.

احساس عشق چگونه است؟

عشق بزرگتر اس شماست، شما می توانید عشق را دعوت کنید، اما نمی توانید دیکته کنید که عشق چگونه، کی و کجا خود را نشان دهد. شما می توانید که انتخاب کنید تسلیم عشق شوید یا خیر، اما در نهایت عشق مانند رعد و برق می آید و غیر قابل پیش بینی و انکارناپذیر است. عشق با شروط همراه نیست و مانند خورشید مستقل از ترس ها و خواسته های ما می تابد. به همین دلیل مهم است که احساس عشق را به خوبی بشناسیم و بدانیم که چگونه باید با این احساس برخورد کنیم.

انواع مختلف عشق چیست؟

پرسش های مقیاس انواع عشق به سه زمینه اصلی می پردازد:

  • احساس دلبستگی؛ سر کردن بدون او برایم دشوار است.
  • احساس اهمیت؛ برای طرف مقابل حاضرم تقریبا هر کاری را انجام دهم.
  • احساس اعتماد؛ احساس می کنم می توانم درباره هر چیزی به او اعتماد کنم.

در واقع بیان لغاتی که درباره دوست داشتن و احساس عشق است، همبستگی متوسطی با هم دارند. آنچه که در انواع عشق و احساس عشق رخ می دهد، چیزی فراتر از دوست داشتن است که هیجان و تعلق را در بر می گیرد. در مقوله عشق و ازدواج، باید بدانیم که مفهوم عشق رمانتیک یک مفهوم قدیمی است. اما این باور که عشق رمانتیک ارتباط زیادی به ازدواج دارد، جدیدتر و همگانی تر است. در برخی از فرهنگ ها به جز فرهنگ غربی، هنوز به ازدواج به عنوان قرار و مداری کنتراتی یا مالی نگاه می کنند که هیچ سر و کاری با عشق ندارد.

در جامعه خود ما، پیوند و برقراری رابطه بین مفهوم عشق و ازدواج بیشتر شده است. در یک پژوهش از تعدادی دانشجو سوال شد که «اگر شخصی تمام معیار ها و ملاک های شما را داشته باشد، ولی عاشق او نباشید، حاضرید با او ازدواج کنید؟»، که پاسخ ۶۵ درصد مردان منفی بود و از میان زنان ۲۴ درصدشان پاسخ منفی دادند.

جاذبه عشق

البته دلیل زنان در زمان پرسش میتوانست جنبه مالی و حفظ امنیت در خانه را در بر گرفته باشد. زیرا تا آن زمان هنوز زنان به چنین استقلال مالی و شغلی دست پیدا نکرده بودند.

در بحث عشق، دو نوع از احساس عشق است که در ادامه به توضیح آن می پردازیم.

  1. عشق شهوانی
  2. عشق مشفقانه

چندین دانشمند اجتماعی و روانشناس کوشیده اند بین انواع عشق تمایز و فرق قائل شوند. یکی از پذیرفته ترین این تمایزها بین عشق شهوانی و عشق مشفقانه است.

دکتر روانشناس و مرکز مشاوره شریعتی مکث معتقدند: عشق شهوانی به عنوان حالت هیجانی تندی تعریف شده است که در آن رقت و احساس جنسی، وجد، هیجان و رنج، اضطراب و آرامش، نوع دوستی و حسادت در مجموعه ایی از احساسات سردرگم با هم همزیستی دارند و تمام این احساس ها در یک رابطه ایی با عنوان عشق شهوانی تجربه می شود. اینچنین فرض می شود که تجربه عشق شهوانی آمیزه ای از انگیختگی فیزیولوژیایی با این تصور که انگیختگی و هیجان را معشوق بر می انگیزد،به وجود می آید. در مقابل عشق مشفقانه به صورت «احساس محبت» به کسانی که زندگی ما عمیقا با آن ها آمیخته شده است، تعریف می شود.

ویژگی های جاذبه عشقی

  1. اعتماد
  2. مراقبت
  3. تحمل عیب ها و یکدندگی های طرف مقابل
  4. مایه هیجانی که بیشتر محبت و عطوفت است تا شور سرکش شهوانی.

در چنین تجربه ایی از عشق، پا به پای ادامه رابطه در طول زمان وابستگی متقابل بیشتر می شود و توان بالقوه برای هیجان شدید عملا افزایش می یابد.

دکتر روانشناس و مرکز مشاوره شریعتی مکث معتقدند این امر را میتوان در احساس تنهایی و فراق شدید یاران قدیم در شرایط جدایی موقت یا در فروپاشیدگی هیجانی کسانی که یاران قدیم را از دست داده اند، مشاهده کرد.

غالباً زوج های موفق، بر عناصر مشفقانه رابطه خود تاکید می ورزند؛ نظریه ها و پژوهش ها نشان می دهند دوام عشق هایی که عشق شهوانی خوانده می شوند، کمتر است.

در واقع همانطور که «جیرالدی» نویسنده عنوان کرده: تاریخچه هر ماجرای عشقی به یک معنا نمایشی از مبارزه آن در برابر زمان است.

نتیجه این که: عشق شهوانی برای شروع ممکن است بسیار مفید باشد، اما نیروهایی که رابطه خوب و درازمدت را ایجاد می کند، از همان آغاز کمتر وجود دارد و مستلزم تلاش بیشتر و بیشتر مبتنی بر برابری است تا بر شور و اشتیاق و شهوت.

نظرات کاربران:
ملیکا
پاسخ به این نظر
1400/06/28

متاسفانه من سر اینکه نفهمیدم عشق واقعی یعنی چی زندگیمو باختم پنج سال عاشق کسی بودم که هیچ اخلاق خوبی نداشت و مدام به من شک میکرد و گیر میداد اما من فکر میکردم از دوست داشتن این کارو میکنه و بهش وابسته شده بودم فقط در حالیکه فکر میکردم عاشقشم و حاضر شدم باهاش ازدواج کنم چون فکر میکردم دارم با عشق ازدواج میکنم و حتما خوش بخت میشم اما الان بعد دو سال زندگی دیگه جون و احساسی برام نمونده انقدر بحث و دعوا داشتیم حتی چند بار کتک خوردم اما نمیتونم هم طلاق بگیرم چون کسی منو حمایت نمیکنه و کارم شده اینکه به خودم لعنت بفرستم که چرا توی دوستی کور بودم

0 0
افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ