ورود / عضویت
021-22004925
تعیین وقت مشاوره
مرکز مشاوره مکث
تعیین وقت مشاوره

اختلال خوردن یا پر خوری عصبی

اختلال خوردن یا پر خوری عصبی

اختلال خوردن یا پر خوری عصبی از دید علم روانشناسی یکی از دسته های اختلالات خلقی است که امروزه گویا بیشترین توجه را به خود دارد. به این دلیل که رسانه ها کم خوراکی و اندام مناسب را اندامی لاغر میدانند، مردم درصدد کاهش وزن های بسیار زیاد در زمان کم هستند.

افرادی که به اختلال خوردن و پرخوری دچار هستند، چگونه افرادی می باشند؟

افرادی که دچار اختلال خوردن یا پرخوری عصبی هستند، مصرف سریع غذا به میزان زیاد و به طور مداوم دارند و پس از آن وادار ساختن خود به استفراغ و یا استفاده بی مورد از داروهای ملین به خاطر ترس از افزایش وزن. از دست دادن افراطی وزن و فقدان قاعدگی در زنان همراه با امتناع از نگه داری وزن در حداقل سلامتی از نشانه های این اختلال در مکاتب روانشناسی می باشد.

اختلال پر خوری

صرف مقدار محدودی غذا، فراوانی بیشتری از دفع از طریق وادار کردن خود به استفراغ، استفاده نا به جا از داروهای بیرون روی و ورزش های سخت و دشوار، همچنین اشتغال ذهن مبرم با تصویر بدن در زمینه ارزیابی نادرست از درشتی بدن خود مانند چاقی بیش از حد، به دسته اختلالات خوردن مربوط است.

آنها همیشه ترس از چاقی غیرمنطقی دارند و مدام در حال انکار شدید این موضوع هستند که لاغر میباشند، حتی زمانی که بسیار کم تر از وزن عادی خود هستند.

این اختلال در زندگی آنها چه تأثیری می گذارد؟

اختلال خوردن یا پرخوری عصبی آنقدر در شیوه زندگی این افراد اثرگذار است که گاهی ممکن است جان خود را از دست بدهند. اگر کسی احساس کند دچار این اختلال شده و تمام نشانه های بالا را دارا بود باید حتماً به مرکز مشاوره مراجعه کند و تحت درمان قرار بگیرد. در جوامع امروزی به دلیل نقش رسانه در نشان دادن زیبایی و انتخاب لاغری به عنوان نوعی از زیبایی، مردم مستعد قرار گرفتن در این اختلال می باشند.

افرادی که سعی در بهبود خود دارند باید چه کار کنند؟

اما افرادی که سعی در بهبود خود دارند باید در کنار یک مشاوره روانشناسی سعی کنند به الگوهای طبیعی مصرف، خوردن، وزن بدن و ادراک واقعی از اندازه بدنشان دست پیدا کنند. پایان دادن به الگوی کم خوری و پاکسازی رفتار همراه با بازگشت به خوردن طبیعی و خوردن غذای کافی برای نگه داری وزن سلامت بخش می باشد.

کسی که دچار اختلال خوردن یا پرخوری عصبی است باید بینش کافی در جهت تلاش عاطفی برای اجازه دادن به پایان اختلال خوردن و به عهده گرفتن مسئولیت نگه داری غذایی که خورده است را بپذیرد.

در واقع از لحاظ ادراکی و عاطفی این افراد باید به سطحی برسند که خودشان را در همان غالبی که هستند بپذیرند و دوست بدارند. پس از آن آگاهی از اینکه ارتباط متقابل بین عزت نفس پایین و فشارهای اجتماعی با پرهیز از پرخوری را پیدا کنند و رفتارهایی که حاکی از این اختلال است را کنار بگذارند. وقتی که افکار و باورها و ارزشها در افرادی که اختلال خوردن یا پرخوری عصبی دارند بازسازی شد، میتوانند درک عمیق تری از بدنشان، وزنشان و معیارهای ابتدایی برای پذیرش خودشان دست پیدا کنند.

این افراد در کنار مشاوره روانشناسی خود باید این اهداف را دنبال کنند

  1. توصیف واقعی الگوی خوردن از قبیل فراوانی، مقدار و انواع غذاهایی که مصرف میشود یا در بدن ذخیره میشود.
  2. برملا کردن هر گونه عادت و وادار کردن خود برای استفراغ.
  3. توصیف استفاده از هر گونه داروی بیرون روی.
  4. شناخت و اعتراف به هر گونه ورزش سخت.

این افراد که از اختلال خوردن یا پرخوری عصبی رنج میبرند، باید به معاینات کامل بدنی بپردازند وشاید در وخیم ترین شکل ممکن نیاز به بستری داشته باشند و آنرا بپذیرند. اظهار پیام های مثبت به خودشان، تقویت احساس پذیرفتنی بودن و بیان اینکه که چگونه ترس از هویت و رشد جنسی بر از دست دادن وزنشان تأثیر گذاشته است.

افراد دارای اختلال خوردن یا پرخوری عصبی از لحاظ روانشناسی باید رابطه بین ترس از ناتوانی و شکست و کشش به سوی کم خوراکی را به دست بیاورند و بتوانند اعتماد به نفس و عزت نفسشان را مجدداً بسازند و سلامتی جسمانی و بهبود روانی را تجربه کنند.

نویسنده: مرکز مشاوره مکث

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(14 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: اختلال خوردن یا پر خوری عصبی

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی