22004925 - 021

اختلال خوردن یا پر خوری عصبی

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(29 رای)
اختلال خوردن یا پر خوری عصبی

در این مقاله راهکراهای درمان اختلال خوردن یا پر خوری عصبی یا همان بولیمیا را به شما خواهیم گفت. بولیمیا یکی از دسته های اختلالات اضطرابی است که امروزه شیوع بیشتری پیدا کرده است. در نظر داشته باشید که بر خلاف پر خوری عصبی، بی اشتهایی عصبی نیز داریم که فرد وزن زیادی را از دست می دهد. پرخوری عصبی که در دسته اختلال های خوردن دسته بندی می شود می تواند عوارض بسیار زیادی داشته باشد.

درمان اختلال خوردن یا پر خوری عصبی

افرادی که دچار اختلال خوردن یا پرخوری عصبی هستند، مصرف سریع غذا به میزان زیاد و به طور مداوم دارند. گاهی پس از خوردن غذای زیاد استفراغ می کنند که در اختلال بی اشتهایی عصبی نیز دیده می شود. درمان اختلال خوردن یا پر خوری عصبی معمولا با دارو درمانی و یا درمان شناختی و رفتاری جواب می دهد و فرد بر روی غذا خوردن خود مسلط می شود.

اختلال پر خوری

صرف مقدار محدودی غذا، فراوانی بیشتری از دفع از طریق وادار کردن خود به استفراغ، استفاده نا به جا از داروهای بیرون روی و ورزش های سخت و دشوار، همچنین اشتغال ذهن مبرم با تصویر بدن در زمینه ارزیابی نادرست از درشتی بدن خود مانند چاقی بیش از حد، به دسته اختلالات خوردن مربوط است.

آنها همیشه ترس از چاقی غیرمنطقی دارند و مدام در حال انکار شدید این موضوع هستند که لاغر میباشند، حتی زمانی که بسیار کم تر از وزن عادی خود هستند.

بولیمیا چیست و چه عوارضی دارد؟

بولیمیا همان، اختلال خوردن یا پرخوری عصبی است. آنقدر می تواند در شیوه زندگی افراد اثرگذار باشد که گاهی ممکن است سلامت جسمانی خود را نیز از دست بدهند. اگر کسی احساس کند دچار این اختلال شده و تمام نشانه های بالا را دارد، بهتر است به یک مرکز مشاوره مراجعه کند و تحت درمان قرار بگیرد. مرکز مشاوره مکث با داشتن دکتر روانشناس بالینی می تواند گزینه خوبی برای درمان پرخوری عصبی شما عزیزان باشد.

افرادی که سعی در بهبود خود دارند باید چه کار کنند؟

اما افرادی که سعی در بهبود خود دارند باید در کنار یک مشاوره روانشناسی بالینی و مشاور تغذیه و حتی روانپزشک سعی کنند به الگوهای طبیعی مصرف، خوردن، وزن بدن و ادراک واقعی از اندازه بدنشان دست پیدا کنند. پایان دادن به الگوی کم خوری و پاکسازی رفتار همراه با بازگشت به خوردن طبیعی و خوردن غذای کافی برای نگه داری وزن سلامت بخش می باشد.

کسی که دچار اختلال خوردن یا پرخوری عصبی است باید بینش کافی در جهت تلاش عاطفی برای اجازه دادن به پایان اختلال خوردن و به عهده گرفتن مسئولیت نگه داری غذایی که خورده است را بپذیرد.

در واقع از لحاظ ادراکی و عاطفی این افراد باید به سطحی برسند که خودشان را در همان غالبی که هستند بپذیرند و دوست بدارند. پس از آن آگاهی از اینکه ارتباط متقابل بین عزت نفس پایین و فشارهای اجتماعی با پرهیز از پرخوری را پیدا کنند و رفتارهایی که حاکی از این اختلال است را کنار بگذارند. وقتی که افکار و باورها و ارزشها در افرادی که اختلال خوردن یا پرخوری عصبی دارند بازسازی شد، میتوانند درک عمیق تری از بدنشان، وزنشان و معیارهای ابتدایی برای پذیرش خودشان دست پیدا کنند.

این افراد در کنار مشاوره روانشناسی خود باید این اهداف را دنبال کنند

  1. توصیف واقعی الگوی خوردن از قبیل فراوانی، مقدار و انواع غذاهایی که مصرف میشود یا در بدن ذخیره میشود.
  2. برملا کردن هر گونه عادت و وادار کردن خود برای استفراغ.
  3. توصیف استفاده از هر گونه داروی بیرون روی.
  4. شناخت و اعتراف به هر گونه ورزش سخت.

این افراد که از اختلال خوردن یا پرخوری عصبی رنج میبرند، باید به معاینات کامل بدنی بپردازند وشاید در وخیم ترین شکل ممکن نیاز به بستری داشته باشند و آنرا بپذیرند. اظهار پیام های مثبت به خودشان، تقویت احساس پذیرفتنی بودن و بیان اینکه که چگونه ترس از هویت و رشد جنسی بر از دست دادن وزنشان تأثیر گذاشته است.

افراد دارای اختلال خوردن یا پرخوری عصبی از لحاظ روانشناسی باید رابطه بین ترس از ناتوانی و شکست و کشش به سوی کم خوراکی را به دست بیاورند و بتوانند اعتماد به نفس و عزت نفسشان را مجدداً بسازند و سلامتی جسمانی و بهبود روانی را تجربه کنند.

انتشار در:
افزودن نظر:
CAPTCHA2
ورود / عضویت
صفحه اصلی ذهن و دارو سنجش هوش و استعدادیابی کارگاه ها همکاری با مکث طرف های قرارداد تماس با مکث