ورود / عضویت
021-22004925
تعیین وقت مشاوره
مرکز مشاوره مکث
تعیین وقت مشاوره

اختلال شخصیت خود شیفته یا نارسیسیست

اختلال شخصیت خود شیفته یا نارسیسیست

اختلال شخصیت خود شیفته یا همان نارسیسیست که از کلمه نارسیس که ریشه در اسطوره های یونانی دارد (فردی که دیدن خود در برکه آب، آنقدر به تصویر خود نزدیک میشود که در برکه میافتد و غرق میشود، پس از آن در برکه گلی به نام نارسیس میروید که نشان از فرد غرق شده دارد).

در واقع با توجه به همین داستان قدیمی، میتوانیم به راحتی اختلال نارسیسیست و یا همان خودشیفتگی را بشناسیم و تحلیل کنیم؛ کسی که از دیدن خود و ستایش خود به حدی به وجد می آید که ممکن است بخاطر خودش جانش را از دست بدهد.

اختلال شخصیت خودشیفته به این دلیل با این مثال تعریف میشود که افرادی که دچار این اختلال میشوند، با همین سبک و روش زندگی همیشه در حال خودپسندی، خودخواهی های عمیق و این احساس مداوم را دارند که هیچ کسی بهتر و کاملتر و یا زیباتر و باهوش تر از آنها نیست و همیشه درگیر خودشان و احساسات دیگران نسبت به خودشان هستند.

خودشیفته

افرادی که دچار این اختلال میشوند، به سختی میتوانند احساس آسایش و آرامش کنند و سعی اصلیشان در زندگی، ایجاد فضایی است که به تنهایی بتوانند نمایش ویژه ایی را ایفا کنند، چه در سکوت و چه در شلوغی بتوانند به دیگران ثابت کنند هیچ شخصی بهتر از آنها وجود ندارد.

این نوع از رفتارهای اختلالی، به سطحی از اضطراب مربوط است که در آن شخص خودش را بطور درونی دوست داشتنی و قابل اعتماد نمیداند و به هر وسیله ایی چنگ می اندازد که زیبایی و غیر قابل اعتماد بودن و دوست نداشتنی بودنش را مخفی کند.

ریشه اختلال خودشیفتگی

ریشه این اختلال در خود تخریبی و عدم وجود عزت نفس است؛ از آنجایی که عزت نفس از مورد قبول بودن، دوست داشته شدن بدون قید و شرط و قابل ستایش بودن از طرف والدین در کودکی شکل میگیرد.

بنابراین افرادی که اختلال خودشیفتگی را تحمل میکنند، دوران کودکیشان هر چند خوب، اما رفتار والدینشان و محبتشان با آنها با قید و شرط بوده و هرگاه که احساس نیاز به محبت مادر و یا پدر داشته اند، باید با رفتاری که والدین را به آنها جلب میکرده، این نیاز را مرتفع میکردند.

این افراد در زندگیشان شاید با ظاهری مملو از اعتماد به نفس ظاهر شوند، اما ذاتا از هر حرفی، انتقادی و نگاهی که مطابق میلشان نباشد، میترسند و احساس عذاب میکنند.

به واسطه ظاهری که ایده آل خودشان است و سکوتی دائمی که حاکی از ترس از بروز خودشان است، فردی زیبا و آرام به نظر می آیند که از ارتباط با دیگران ابا دارند و با هیچ کسی نمیتوانند صمیمی باشند.

آیا خود شیفته ها نمایشی و ضد اجتماعی هم هستند؟

نکته جالب در مورد اختلال شخصیت وابسته این است که این افراد معمولاً اختلال شخصیت نمایشی و اختلال شخصیت ضد اجتماعی را نیز دارند.

/// شماره های تماس ///

درمان خودشیفتگی

اختلال شخصیت خودشیفته، درمان پذیر است و مانند هر اختلال دیگری، روش درمانی خود را دارد. با بررسی شرایط گذشته و حال فرد دچار اختلال و ایجاد عزت نفس عمیق و شناخت خوبی ها و قابلیت های درونی وی، میتوان این احساس را در فرد ایجاد کرد که خواستنی و مورد احترام است و نیازی به واسطه هایی مانند لباس های فاخر، رفتار های خودخواهانه و هم صحبتی نکردن با دیگران ندارد.

خودشیفتگی

هر فردی ماهیتا به عنوان انسان، دوست داشتنی و زیباست و مهم این است به شخصه این اعتماد را به دست آورد، خود را قبول کند و نیازی ‌را که در کودکی نتوانسته مرتفع کند، خود با حمایت یک متخصص روانشناس به دست بیاورد و به وسیله آن احساس بالندگی را قلبا و با تمام وجود تجربه کند.

چه درمانهای در دنیا برای اختلال شخصیت خود شیفته پیشنهاد شده است؟

دارو درمانی

برای بیمارانی که یکی از علایمشان تغییر سریع خلق (mood swing) است، لیتیوم (eskalith) را بکار برده اند.

از آنجا که بیماران اختلال شخصیت خود شیفته نمی توانند طرد را تحمل کنند و مستعد افسردگی هستند، داروهای افسردگی به ویژه داروهای سروتونرژیک می تواند مفید باشد.

روان درمانی

درمان اختلال شخصیت خود شیفته بسیار دشوار است؛ چون اگر قرار است پیشرفتی در کار حاصل شود، بیمار باید از خودشیفتگی خود دست بردارد.

روانپزشکانی مثل اتو کرنبرگ و هایتنس کوهوت رویکرد روانکاوی را برای درمان این اختلال پیشنهاد می کنند.

ملاک های تشخیصی DSM-5 (انجمن روانپزشکان امریکا) در مورد اختلال شخصیت خود شیفته 

  1. احساس خود بزرگ بینی به صورت مهم پنداشتن خود.
  2. با خیال پردازی در زمینه موفقیت بی حد و حصر، قدرت، هوش و استعداد، زیبایی یا عشق ایده آل اشتغال ذهنی دارند.
  3. اعتقاد که خاص و بی همتا هستند و افراد و موسسات خاص قدر آنها را می دانند.
  4. نیاز مفرط به تحسین.
  5. وجود احساس محق بودن.
  6. در روابط بین فردی استثمارگر بودن.
  7. فقدان همدلی.
  8. اغلب به دیگران حسادت می ورزند.
  9. رفتارهای متکبرانه نشان می دهند.

نویسنده: مرکز مشاوره مکث

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(17 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: اختلال شخصیت خود شیفته یا نارسیسیست

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی