ورود / عضویت
021-22004925
تعیین وقت مشاوره
مرکز مشاوره مکث
تعیین وقت مشاوره

عزت نفس و ترس از طرد شدن

عزت نفس و ترس از طرد شدن

عزت نفس احساسی است که از دوست داشتن خودمان و پذیرش و مورد قبول بودن خودمان می آید.

ریشه عزت نفس

عزت نفس که ریشه در کودکی دارد، در واقع هر چقدر کودک در خانه و خانواده اش مورد احترام باشد و خواستنی و مورد قبول واقع شود، عمیقاً احساس کند که او را فقط بخاطر خودش نه رفتارش، نه درس خواندن یا نخواندن و نه خوبی و بدی اش میخواهند، احساس عزت نفس در کودک شروع به رشد میکند.

مثلاً کودکی را تصور کنید که وقتی رفتار اشتباهی انجام میدهد، با واکنش سخت پدر و مادرش مواجه میشود و عمیقاً احساس میکند بخاطر این رفتار دیگر او را دوست نخواهند داشت؛ همچنین از والدینش هم، چنین جمله ایی را بسیار زیاد میشنود که «چون کودکی بد بودی دیگر دوستت ندارم»؛ این شروع لغزش عزت نفس در کودکان است.

وقتی کودک احساس کند پذیرش او از طرف خانواده اش فقط دلیل رفتاری دارد و نه وجود کامل خودش، عزت نفس و حرمت نفسش پایین می آید.

عزت نفس

بنابراین به مرور با انجام هر رفتاری، شروع به سرزنش خودش میکند و مدام احساس بی ارزشی، کم اهمیتی و خواستنی نبودن را تجربه میکند.

این افراد هیچ گاه به خود و حتی ظاهرشان نمیتوانند خشنود باشند و مدام در سرشان جملاتی نظیر ملال آور،کم ارزش و غیر جذاب میشنوند و خودشان را پایین تر از همه می دانند.

ترس از طرد شدن در کودکان

ترس کودک از طرد شدن در میان همسالان و فقدان هر گونه هدف در زندگی و بریدن از اهدافی که به طرزی نامناسب سطح پایین و کم ارزش میباشند، در شیوه زندگی این افراد مداوم است.

اگر با کسی شروع به معاشرت کنند، نمیتوانند به او «نه» بگویند؛ زیرا احساس میکنند دیگر خواستنی و دوست داشتنی نیستند؛ بنابراین افرادی که عزت نفسشان خدشه دار است، باید به احیای خودشان و عزت نفسشان بپردازند.

اینکه عزت نفس چگونه رشد میکند، امری است که به تنهایی قابل اجرا نیست؛ زیرا ریشه در کودکی دارد ولی نگاه کردن و دانستن این مقوله که عزت نفس کم است و چگونه در شرایط مختلف با چه رفتاری و تکرار نکردن کدام رفتار اشتباه میتوانیم قدم در بهبود عزت نفسمان بگذاریم راه درستی است.

وقتی ما بدانیم که در مقایسه با بیشتر افراد، احساس صلاحیت و شایستگی نمیکنیم و مدام جملات خود کم گیرانه به کار میبریم، به کمبود عزت نفسمان مشرف میشویم.

میتوانیم پس از آن در چنین شرایطی رفتاری متفاوت از خودمان داشته باشیم. با کاهش ترس از طرد شدن و افزایش و مرور جملاتی حاکی از خواستنی بودنمان، میتوانیم به خودمان اعتماد کنیم و از مرور مداوم جملات مثبت در ذهنمان استقبال و استفاده کنیم.

لزوم مراجعه به روانشناس

فردی که درگیر عزت نفس پایین است و از این ماجرا رنج میبرد، اگر تمام شرایطی را که در بالا توضیح دادیم را دارا بود، باید حتماً زمانی را برای درمان و مراجعه به روانشناس برای خود بگذارد؛ روانشناسان راهیابی و دسترسی به بهبود را سریع تر میکنند.

  1. روانشناسان میتوانند به شناسایی و ارزیابی مراجعه کننده از خود کمک کنند و کودکی او را بررسی کنند؛
  2. با تعبیر و تفسیرهای خودکمبینانه مراجعه کننده مقابله کنند و چهارچوب جدیدی به او بدهند؛
  3. به مراجعه کننده در تشخیص اینکه احساسات منفی اش را نسبت به خود بیان کرده و در عمل نشان دهد، کمک کنند؛
  4. به مراجعه کننده کمک کنند تا از ترس طرد شدن و نیز ارتباط این ترس با تجارب طرد و رها شدگی در گذشته آگاه شود؛
  5. افزایش تماس چشمی با دیگران؛
  6. افزایش توان شناسایی و ابراز احساسات فردی؛
  7. مسئولیت پذیری جهت آراستگی دائمی و مراقبت از بهداشت فردی؛
  8. افزایش رفتارهای جرأت ورزانه؛
  9. مسئولیت پذیری برای رسیدن به اهداف بدون قائل شدن هیچ تخفیفی.

نویسنده: مرکز مشاوره مکث

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(24 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: عزت نفس و ترس از طرد شدن

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی