22004925 021

عزت نفس، ترس از طرد شدن و ریشه های آن

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(40 رای)
عزت نفس، ترس از طرد شدن و ریشه های آن

عزت نفس احساسی است که از دوست داشتن خودمان و پذیرش و مورد قبول بودن خودمان می آید.

ریشه عزت نفس

عزت نفس که ریشه در کودکی دارد، در واقع هر چقدر کودک در خانه و خانواده اش مورد احترام باشد و خواستنی و مورد قبول واقع شود، عمیقاً احساس کند که او را فقط بخاطر خودش نه رفتارش، نه درس خواندن یا نخواندن و نه خوبی و بدی اش میخواهند، احساس عزت نفس در کودک شروع به رشد میکند.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:تفاوت اعتماد به نفس و عزت نفس

مثلاً کودکی را تصور کنید که وقتی رفتار اشتباهی انجام میدهد، با واکنش سخت پدر و مادرش مواجه میشود و عمیقاً احساس میکند بخاطر این رفتار دیگر او را دوست نخواهند داشت؛ همچنین از والدینش هم، چنین جمله ایی را بسیار زیاد میشنود که «چون کودکی بد بودی دیگر دوستت ندارم»؛ این شروع لغزش عزت نفس در کودکان است.

وقتی کودک احساس کند پذیرش او از طرف خانواده اش فقط دلیل رفتاری دارد و نه وجود کامل خودش، عزت نفس و حرمت نفسش پایین می آید.

عزت نفس

بنابراین به مرور با انجام هر رفتاری، شروع به سرزنش خودش میکند و مدام احساس بی ارزشی، کم اهمیتی و خواستنی نبودن را تجربه میکند. این افراد هیچگاه به خود و حتی ظاهرشان نمیتوانند خشنود باشند و مدام در سرشان جملاتی نظیر ملال آور،کم ارزش و غیر جذاب میشنوند و خودشان را پایین تر از همه می دانند.

ترس از طرد شدن در کودکان

ترس کودک از طرد شدن در میان همسالان و فقدان هر گونه هدف در زندگی و بریدن از اهدافی که به طرزی نامناسب سطح پایین و کم ارزش میباشند، در شیوه زندگی این افراد مداوم است. اگر با کسی شروع به معاشرت کنند، نمیتوانند به او «نه» بگویند؛ زیرا احساس میکنند دیگر خواستنی و دوست داشتنی نیستند؛ بنابراین افرادی که عزت نفسشان خدشه دار است، باید به احیای خودشان و عزت نفسشان بپردازند.

اینکه عزت نفس چگونه رشد میکند، امری است که به تنهایی قابل اجرا نیست؛ زیرا ریشه در کودکی دارد ولی نگاه کردن و دانستن این مقوله که عزت نفس کم است و چگونه در شرایط مختلف با چه رفتاری و تکرار نکردن کدام رفتار اشتباه میتوانیم قدم در بهبود عزت نفسمان بگذاریم راه درستی است.

وقتی ما بدانیم که در مقایسه با بیشتر افراد، احساس صلاحیت و شایستگی نمیکنیم و مدام جملات خود کم گیرانه به کار میبریم، به کمبود عزت نفسمان مشرف میشویم.

میتوانیم پس از آن در چنین شرایطی رفتاری متفاوت از خودمان داشته باشیم. با کاهش ترس از طرد شدن و افزایش و مرور جملاتی حاکی از خواستنی بودنمان، میتوانیم به خودمان اعتماد کنیم و از مرور مداوم جملات مثبت در ذهنمان استقبال و استفاده کنیم.

لزوم مراجعه به روانشناس

فردی که درگیر عزت نفس پایین است و از این ماجرا رنج میبرد، اگر تمام شرایطی را که در بالا توضیح دادیم را دارا بود، باید حتماً زمانی را برای درمان و مراجعه به روانشناس برای خود بگذارد؛ روانشناسان راهیابی و دسترسی به بهبود را سریع تر میکنند.

  1. روانشناسان میتوانند به شناسایی و ارزیابی مراجعه کننده از خود کمک کنند و کودکی او را بررسی کنند؛
  2. با تعبیر و تفسیرهای خودکمبینانه مراجعه کننده مقابله کنند و چهارچوب جدیدی به او بدهند؛
  3. به مراجعه کننده در تشخیص اینکه احساسات منفی اش را نسبت به خود بیان کرده و در عمل نشان دهد، کمک کنند؛
  4. به مراجعه کننده کمک کنند تا از ترس طرد شدن و نیز ارتباط این ترس با تجارب طرد و رها شدگی در گذشته آگاه شود؛
  5. افزایش تماس چشمی با دیگران؛
  6. افزایش توان شناسایی و ابراز احساسات فردی؛
  7. مسئولیت پذیری جهت آراستگی دائمی و مراقبت از بهداشت فردی؛
  8. افزایش رفتارهای جرأت ورزانه؛
  9. مسئولیت پذیری برای رسیدن به اهداف بدون قائل شدن هیچ تخفیفی.

ریشه شکل گیری عزت نفس پایین در چیست؟

سوء استفاده جسمی، جنسی یا عاطفی ممکن است بارزترین و آشکارترین دلایل پایین بودن عزت نفس باشد. مجبور شدن به ماندن در یک موقعیت خاص می تواند به عزت نفس فرد در کودکی آسیب بزند. به کودک یاد دهید که به هر کسی اعتماد نکند و تربیت جنسی او را شروع کنید. از دیگر اعوامل ریشه ای عزت نفس پایین می توان به بداخلاقی و تندی پدر و مادر اشاره کرد که اجازه صحبت کردن و نظر داادن را به فرزندشان نمی دهند.

سوالات متداول

1. آیا می توان عزت نفس را بهبود بخشید؟
درمانگر یا روانشناس در اینجا می تواند کمک کند که مراجع آدرس جدیدی را از توانمندی های خود در ذهنش پیدا کند و سعی کند به درجه ای برسد که ابتدا خودش را دوست داشته باشد و سپس به مهارتها و توانمندی های خودش باور داشته باشد.

2. چگونه می توان عزت نفس را کسب کرد؟
1. دو لیست تهیه کنید یکی از نقاط قوت و یکی از دستاوردهای خودتان. 2. به خودتان مثبت فکر کنید. 3. توجه ویژه ای به بهداشت شخصی خود داشته باشید: دوش بگیرید، دندانهای خود را 3 بار در روز مسواک بزنید، ناخن های خود را اصلاح کنید و ... لباس هایی تمیز بپوشید که باعث می شود احساس خوبی نسبت به خود داشته باشی

3. چرا عزت نفس پایین بد است؟
با گذشت زمان، عزت نفس پایین به این منجر میشود که کیفیت زندگی یک شخص را از جهات مختلفی کاهش دهد. عزت نفس پایین حتی ممكن است منجر به مسائل بهداشت روان مانند اضطراب و افسردگی شود، حتی گاهی اوقات با نتایج غم انگیزتری هم ختم می شود.

4. آیا کمبود عزت نفس باعث اضطراب می شود؟
اگرچه عزت نفس پایین ممکن است شما را در معرض اضطراب اجتماعی بعدی قرار دهد، اما داشتن یک اختلال اضطراب اجتماعی حتی می تواند باعث شود احساس بدتری نسبت به خودتان در ادامه زندگی پیدا کنید. عزت نفس پایین می تواند اضطراب و تنهایی ایجاد کند، که این امر فقط باعث تقویت چهره منفی شما نزد دیگران می شود.

5. آیا کمبود عزت نفس یک اختلال است؟
در حال حاضر تشخیص و یا اختلال مغزی گزارش نشده است و بیشتر به نوع تربیت و محیطی که فرد در آن بزرگ شده است بر می گردد که عزت نفس پایین بنا به دلایل مختلف در او شکل بگیرد. اما کمبود عزت نفس ممکن است افسردگی، اضطراب، وسواس و بسیاری از موارد دیگر را ایجاد کند.

6. خصوصیات و ویژگی های افراد افسرده چیست؟
1. افکار منفی نسبت به خود. 2. انتظارات کمتری از زندگی دارد. 3. عدم اعتماد به نفس. 4. غم و افسردگی. 5. توانایی کمتری در گرفتن تعارف. 6. نادیده گرفتن و نادیده گرفتن نیازهای خود. 7. عدم مهارت های اجتماعی.

افزودن نظر:
captcha