22006198 021

عزت نفس، ترس از طرد شدن و ریشه های آن

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(41 رای)
عزت نفس، ترس از طرد شدن و ریشه های آن

عزت نفس احساسی است که از دوست داشتن خودمان و پذیرش و مورد قبول بودن خودمان می آید.

عزت نفس چیست؟

عزت نفس در واقع عقیده و باور شما نسبت به خودتان است. برخی افراد ممکن است عزت نفس بالا و برخی عزت نفس بسیار پایین داشته باشند. بالا بودن عزت نفس می تواند انگیزه خوبی برای رسیدن به اهداف و تلاش باشد اما نداشتن عزت نفس همانطور می تواند انگیزه را در انسان از بین ببرد. داشتن یا نداشتن عزت نفس می تواند دلایل بسیار متفاوتی داشته باشد که در این مقاله سعی کرده ایم به آن ها بپردازیم.

ریشه عزت نفس

عزت نفس که ریشه در کودکی دارد، در واقع هر چقدر کودک در خانه و خانواده اش مورد احترام باشد و خواستنی و مورد قبول واقع شود، عمیقاً احساس کند که او را فقط بخاطر خودش نه رفتارش، نه درس خواندن یا نخواندن و نه خوبی و بدی اش می خواهند، احساس عزت نفس در کودک شروع به رشد می کند.

پیشنهاد می کنیم بخوانید:تفاوت اعتماد به نفس و عزت نفس

مثلاً کودکی را تصور کنید که وقتی رفتار اشتباهی انجام می دهد، با واکنش سخت پدر و مادرش مواجه می شود و عمیقاً احساس می کند به خاطر این رفتار دیگر او را دوست نخواهند داشت؛ همچنین از والدینش هم، چنین جمله ای را بسیار زیاد می شنود که «چون کودکی بد بودی دیگر دوستت ندارم»؛ این شروع لغزش عزت نفس در کودکان است.

وقتی کودک احساس کند پذیرش او از طرف خانواده اش فقط دلیل رفتاری دارد و نه وجود کامل خودش، عزت نفس و حرمت نفسش پایین می آید.

عزت نفس

بنابراین به مرور با انجام هر رفتاری، شروع به سرزنش خودش می کند و مدام احساس بی ارزشی، کم اهمیتی و خواستنی نبودن را تجربه می کند. این افراد هیچگاه به خود و حتی ظاهرشان نمی توانند خشنود باشند و مدام در سرشان جملاتی نظیر ملال آور،کم ارزش و غیر جذاب می شنوند و خودشان را پایین تر از همه می دانند.

راه های افزایش اعتماد به نفس

 • با خودتان مهربان باشید. سعی کنید از اشتباهاتتان درس بگیرید و خودتان را سرزنش نکنید.
 • خودتان را با دیگران مقایسه نکنید. هر انسانی با توجه به شرایط و موقعیت خودش تصمیماتی می گیرد و زندگی خود را می سازد و نباید خودتان را با دیگران مقایسه کنید.
 • کمالگرا نباشید. هیچ انسانی کامل نیست و شما نیز نمی توانید کامل باشید؛ کمالگرایی می تواند در درازمدت باعث تخریب عزت نفس شما شود.

ترس از طرد شدن در کودکان

ترس کودک از طرد شدن در میان همسالان و فقدان هر گونه هدف در زندگی و بریدن از اهدافی که به طرزی نامناسب سطح پایین و کم ارزش می باشند، در شیوه زندگی این افراد مداوم است. اگر با کسی شروع به معاشرت کنند، نمی توانند به او «نه» بگویند؛ زیرا احساس می کنند دیگر خواستنی و دوست داشتنی نیستند؛ بنابراین افرادی که عزت نفسشان خدشه دار است، باید به احیای خودشان و عزت نفسشان بپردازند.

اینکه عزت نفس چگونه رشد می کند، امری است که به تنهایی قابل اجرا نیست؛ زیرا ریشه در کودکی دارد ولی نگاه کردن و دانستن این مقوله که عزت نفس کم است و چگونه در شرایط مختلف با چه رفتاری و تکرار نکردن کدام رفتار اشتباه می توانیم قدم در بهبود عزت نفسمان بگذاریم راه درستی است.

وقتی ما بدانیم که در مقایسه با بیشتر افراد، احساس صلاحیت و شایستگی نمی کنیم و مدام جملات خود کم گیرانه به کار می بریم، به کمبود عزت نفسمان مشرف می شویم.

می توانیم پس از آن در چنین شرایطی رفتاری متفاوت از خودمان داشته باشیم. با کاهش ترس از طرد شدن و افزایش و مرور جملاتی حاکی از خواستنی بودنمان، میتوانیم به خودمان اعتماد کنیم و از مرور مداوم جملات مثبت در ذهنمان استقبال و استفاده کنیم.

لزوم مراجعه به روانشناس

فردی که درگیر عزت نفس پایین است و از این ماجرا رنج می برد، اگر تمام شرایطی را که در بالا توضیح دادیم را دارا بود، باید حتماً زمانی را برای درمان و مراجعه به روانشناس برای خود بگذارد؛ روانشناسان راهیابی و دسترسی به بهبود را سریع تر می کنند.

 1. روانشناسان می توانند به شناسایی و ارزیابی مراجعه کننده از خود کمک کنند و کودکی او را بررسی کنند؛
 2. با تعبیر و تفسیرهای خود کم بینانه مراجعه کننده مقابله کنند و چهارچوب جدیدی به او بدهند؛
 3. به مراجعه کننده در تشخیص اینکه احساسات منفی اش را نسبت به خود بیان کرده و در عمل نشان دهد، کمک کنند؛
 4. به مراجعه کننده کمک کنند تا از ترس طرد شدن و نیز ارتباط این ترس با تجارب طرد و رها شدگی در گذشته آگاه شود؛
 5. افزایش تماس چشمی با دیگران؛
 6. افزایش توان شناسایی و ابراز احساسات فردی؛
 7. مسئولیت پذیری جهت آراستگی دائمی و مراقبت از بهداشت فردی؛
 8. افزایش رفتارهای جرأت ورزانه؛
 9. مسئولیت پذیری برای رسیدن به اهداف بدون قائل شدن هیچ تخفیفی.

ریشه شکل گیری عزت نفس پایین در چیست؟

سوء استفاده جسمی، جنسی یا عاطفی ممکن است بارزترین و آشکارترین دلایل پایین بودن عزت نفس باشد. مجبور شدن به ماندن در یک موقعیت خاص می تواند به عزت نفس فرد در کودکی آسیب بزند. به کودک یاد دهید که به هر کسی اعتماد نکند و تربیت جنسی او را شروع کنید. از دیگر عوامل ریشه ای عزت نفس پایین می توان به بداخلاقی و تندی پدر و مادر اشاره کرد که اجازه صحبت کردن و نظر دادن را به فرزندشان نمی دهند.

سوالات متداول

1. آیا می توان عزت نفس را بهبود بخشید؟
درمانگر یا روانشناس در اینجا می تواند کمک کند که مراجع آدرس جدیدی را از توانمندی های خود در ذهنش پیدا کند و سعی کند به درجه ای برسد که ابتدا خودش را دوست داشته باشد و سپس به مهارتها و توانمندی های خودش باور داشته باشد.

2. چگونه می توان عزت نفس را کسب کرد؟
1. دو لیست تهیه کنید یکی از نقاط قوت و یکی از دستاوردهای خودتان. 2. به خودتان مثبت فکر کنید. 3. توجه ویژه ای به بهداشت شخصی خود داشته باشید: دوش بگیرید، دندانهای خود را 3 بار در روز مسواک بزنید، ناخن های خود را اصلاح کنید و ... لباس هایی تمیز بپوشید که باعث می شود احساس خوبی نسبت به خود داشته باشی

3. چرا عزت نفس پایین بد است؟
با گذشت زمان، عزت نفس پایین به این منجر میشود که کیفیت زندگی یک شخص را از جهات مختلفی کاهش دهد. عزت نفس پایین حتی ممكن است منجر به مسائل بهداشت روان مانند اضطراب و افسردگی شود، حتی گاهی اوقات با نتایج غم انگیزتری هم ختم می شود.

4. آیا کمبود عزت نفس باعث اضطراب می شود؟
اگرچه عزت نفس پایین ممکن است شما را در معرض اضطراب اجتماعی بعدی قرار دهد، اما داشتن یک اختلال اضطراب اجتماعی حتی می تواند باعث شود احساس بدتری نسبت به خودتان در ادامه زندگی پیدا کنید. عزت نفس پایین می تواند اضطراب و تنهایی ایجاد کند، که این امر فقط باعث تقویت چهره منفی شما نزد دیگران می شود.

5. آیا کمبود عزت نفس یک اختلال است؟
در حال حاضر تشخیص و یا اختلال مغزی گزارش نشده است و بیشتر به نوع تربیت و محیطی که فرد در آن بزرگ شده است بر می گردد که عزت نفس پایین بنا به دلایل مختلف در او شکل بگیرد. اما کمبود عزت نفس ممکن است افسردگی، اضطراب، وسواس و بسیاری از موارد دیگر را ایجاد کند.

6. خصوصیات و ویژگی های افراد افسرده چیست؟
1. افکار منفی نسبت به خود. 2. انتظارات کمتری از زندگی دارد. 3. عدم اعتماد به نفس. 4. غم و افسردگی. 5. توانایی کمتری در گرفتن تعارف. 6. نادیده گرفتن و نادیده گرفتن نیازهای خود. 7. عدم مهارت های اجتماعی.

افزودن نظر:
captcha